Vlastnosti designu letní kuchyně

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Typy konstrukcí
 3. Projekt
 4. Designové prvky
 5. Letní kuchyně: která je lepší?
 6. Materiály (upravit)
 7. Design
 8. Krásné ukázky interiéru

Uspořádání letní kuchyně v soukromém domě nebo v zemi do značné míry určuje její funkčnost. Je důležité, aby prostor působil esteticky. Správně vyzdobený pokoj se stává oblíbeným místem všech členů domácnosti a hostů. Zvažte konstrukční prvky letní kuchyně s ohledem na typ konstrukce a různé aspekty projektů.

Zvláštnosti

Letní kuchyně není nic jiného než místnost pro vaření a stravování. Dodává domácnostem na letní chatě přiměřenou dávku pohodlí, zejména pokud plní funkci jídelní terasy, altánu pro přátelská nebo rodinná setkání, příjemných hlučných večírků, stává se místem pro přípravu pokrmů na otevřeném ohni.

Charakteristickým rysem takové budovy je skutečnost, že její design není diktován zavedenými normami. V tomto případě záleží na vaší vlastní představě o designu prostoru letní budovy a souboru jejích užitečných funkcí.

Aby byl prostor pohodlný a funkční, je pro něj zpočátku vybrán designový projekt. Tvar budovy může být různý. Často je obdélníkový, i když řešení ve formě šestiúhelníku a osmiúhelníku nejsou o nic méně zajímavá, stejně jako odrůdy s asymetrií, což může být způsobeno přítomností různých sklonů střechy. Někdy konstrukce vůbec vypadá jako střecha, spočívající na čtyřech pilířích.

Ať je však budova jakákoli, vždy v ní existují dvě funkční oblasti: vaření a stravování.

Typy konstrukcí

Všechny stávající typy letních budov jsou rozděleny do dvou kategorií: otevřené a uzavřené. Uzavřené odrůdy jsou spíše jako obyčejný dům, ale ve většině případů nemají izolaci.

Nesporné výhody takových budov jsou:

 • ochrana před nepřízní počasí (déšť, vítr, horko);
 • ochrana před hmyzem (zejména večer).

Konstrukce otevřeného typu se vyznačují absencí stěn, i když u některých odrůd v letní budově může být jedno nebo dvě patra, stejně jako příčka nebo obyčejná textilní obrazovka. Takové budovy vypadají originálně, poskytují větší jednotu s přírodou, ale tento komfort je relevantní pouze za příznivého počasí.

Z praktických důvodů se od takových možností často upouští: v podmínkách ruských zeměpisných šířek teplo, déšť a kroupy často představují nepříjemná překvapení pro členy domácnosti a samotnou budovu. Taková konstrukce bude vyžadovat opravy rychleji, i když je vyrobena z odolných materiálů.

Pokud se věří, že stěny nejsou potřeba k vaření, pak v chladném větrném počasí nebude sezení u stolu pohodlné. Konstrukce otevřeného typu bude vyžadovat méně stavebních materiálů a pro vaření můžete použít přenosný gril. Možnost budovy může být dočasná nebo stacionární. Veškeré předměty pro domácnost umístěné v této budově (včetně nádobí a jídla) však budou v přístupové zóně domácích mazlíčků a hmyzu. Ne každému se to líbí.

Pokud jde o letní kuchyně uzavřeného typu, jsou pohodlnější v tom, že jsou chráněny před domácími mazlíčky, i když teplo ze sporáku nebo grilu způsobí kuchaři určité nepohodlí. Stavba takové budovy bude vyžadovat více materiálů, zatímco bude postavena důkladněji (budete muset zaplnit praskliny, zakrýt vnější podlahy).Bude to vypadat zvenčí snadněji než otevřená struktura, ale pokud má kuchyně kromě uzavřeného prostoru otevřený altán nebo terasu, bude tato struktura zvláštní.

Projekt

  Navrhování letní kuchyně vám umožňuje vypočítat řadu kritérií. Důležitý je rozumný přístup k umístění na stavbě a výběr stavebních materiálů.

  Místo, na kterém se plánuje výstavba budovy, musí splňovat určité požadavky.

  • Měl by být umístěn v blízkosti hlavních prostor (soukromý dům, letní chata), aby nebylo obtížné přinést nádobí nebo jídlo.
  • Místo budoucího umístění by mělo mít pohodlné přístupy, žádné překážky v komunikaci mezi domem a letní budovou.
  • Důležitá je blízkost umístění letní kuchyně ke komunikacím (voda, elektřina a kanalizace).

  Po určení místa se provedou měření plochy pro stavbu. V této fázi je určen stupeň pohodlí: vyberou si prostor pro jídelní kout, prostor pro sporák nebo gril, lavičky a židle. Pro větší přehlednost se provádí schematický výkres nebo schematický výkres ručně. V tomto případě výkres zobrazuje všechny kusy nábytku.

  Tvar budoucí kuchyně závisí na pohodlí hostitelky při přípravě jídla a pohodlném umístění domácnosti během jídla. Zároveň by měl být prostor pro svobodu pohybu.

  Designové prvky

   Hlavní seznam potřebných detailů pro návrh kuchyně zahrnuje:

   • upéct;
   • ohniště;
   • myčka;
   • stůl na vaření;
   • jídelní stůl;
   • židle;
   • police nebo zásuvky na nádobí;
   • skříňka na nádobí.

   Navíc, pokud to prostor dovolí, mohou být do návrhu zahrnuty pomocné prvky. Patří mezi ně kompaktní pohovka, TV, houpací křeslo, palivové dříví.

   Letní kuchyně: která je lepší?

   Zatímco dříve byla za ideální stavbu považována jediná budova, dnes se zaměřujeme na připojené modulové konstrukce. Takové rozšíření odstraní zbytečný rozruch a komunikaci a podlaha v domě bude méně špinavá.

   Zároveň se dnes osamělá stojící letní kuchyně nezdá být harmonickou součástí pozemku soukromého nebo venkovského domu. Je skvělé, pokud přístavba sousedí s hlavním domem jedné ze stěn.

   Dnes existuje mnoho možností pro takové uspořádání. Vstup může být umístěn od hlavních nebo vedlejších dveří. Projekt musí vzít v úvahu umístění oken: kuchyň nemůžete připevnit ze strany stěny s okny, hlavní obydlí bude tmavé a vlhké. Je lepší postavit konstrukci tak, že ji připojíte k prázdné stěně s bočním východem.

   Důležitou nuancí je uspořádání sklepa. Není to vždy možné, protože jáma sousedící s hlavním obydlí může srazit základ, což zase povede k poklesu konstrukce. Proto je lepší takový prvek odmítnout.

   Mezi otevřenou plochou a verandou stojí za to zvolit druhý design. První zahrnuje betonování místa, instalaci podpěrných sloupů, provádění zastřešení, sporáků, grilování, uspořádání prostoru pro vaření a mytí. Druhý je pohodlnější a má více přepážek. Podle typu stavby může mít příčky až do poloviny výšky stěn.

   Kombinované letní kuchyně jsou dnes v módě. Představují kombinaci uzavřeného prostoru s otevřeným prostorem. Šatna může sousedit s terasou, pec s grilem a grilem může být umístěna pod přístřeškem. Pro větší pohodlí vybavují posuvné okenice nebo prosklené rámy, které lze v případě potřeby odtlačit, jako posuvné dveře.

   Snaží se užitkový blok chránit před povětrnostními vlivy stěnami, jinak může dojít k navlhnutí výrobků, které v něm budou uloženy.

   Pokud zvážíme možnosti s různými střechami, stojí za zvážení: budovy s pultovou střechou nejsou tak pohodlné jako stavby se dvěma sklony.I když ušetříte místo a postavíte na dvoře samostatná kamna, sklon omezuje výšku stěn a zmenšuje velikost místnosti.

   Pokud je hlavní místnost dvoupodlažní, může být letní přístavba s kamny a jídelním koutem umístěna níže, navazující na hlavní místnost přes schodiště. Dnes si můžete vyzvednout hotový projekt s letní kuchyní a domem spojeným stěnou nebo přechodem podobným schodišti.

   Materiály (upravit)

   Stavební trh nabízí širokou škálu materiálů pro stavbu a dekoraci letní kuchyně. Jsou vhodné pro běžné stavební a dokončovací práce. Projekt poskytuje různé suroviny, které závisí na stylu hlavního obydlí (letního domu).

   Dřevo je jedním z nejžádanějších druhů materiálů pro letní stavby. Dřevěné kuchyně jsou nejoblíbenějšími stavbami v obci. Obvykle se na jejich stavbu kupuje dřevo, které se používá na regály, kostru. Dřevo je uznáváno jako nejlepší řešení pro kuchyně s uzavřeným typem rámu. Je snadné s ním pracovat, takový materiál vám umožňuje vytvořit základ lehkého typu.

   Dřevo však bude muset být pravidelně lakováno, aby si zachovalo svůj dobrý vzhled. Kromě uzavřených konstrukcí se podlahy staví ze dřeva pro budovy otevřeného typu.

   Kromě dřeva se pro stavbu používá pěnový blok nebo cihla. Dekorativní cihla je vhodná pro zdobení stěn, pro zdobení stojanů, zdobení prostoru v jejich blízkosti popínavými rostlinami.

   Kování se používá také při navrhování letních kuchyní. Kovaný dekor je drahý, ale také vypadá krásně.

   Pokud projekt počítá s okny, používá se při stavbě letní kuchyně uzavřeného typu zesílené sklo. Často se používá při zasklení panoramatických oken ve zděných budovách. Toto řešení umožňuje snížit tepelné ztráty bez snížení intenzity osvětlení v místnosti.

   Prosklenou a zateplenou letní kuchyni lze při vytápění využívat celoročně. Pro dokončení můžete použít OSB desky, podšívku.

   Pro základ se obvykle používá přírodní nebo umělý kámen. Pece se staví z cihel, někdy se v obkladu používá kámen. Ti, kteří se snaží dělat vše podle svého svědomí, věnují střeše velkou pozornost: v některých případech je pro ni vybrán kov, v jiných kov. Zároveň je pro větší komfort střecha zespodu opláštěna dřevem, nezapomíná se ani na izolaci.

   Baldachýn vyrobený z kovu však přenese zvuk dešťových kapek, které časem začnou dráždit každou domácnost. Proto je místo tohoto materiálu vhodnější použít břidlicové nebo bitumenové dlaždice, ondulin.

   Existuje mnoho požadavků na materiál pro podlahu letní kuchyně. Musí být trvanlivé, spolehlivé, schopné odolat velkému zatížení a být odolné proti oděru. V tomto případě je použití dřeva a linolea nevhodné. Nejlepší možností by byly pouliční dlaždice. Pro vyloučení uklouznutí je nutné zakoupit matrice s reliéfem, protiskluzovým efektem a matnou povrchovou strukturou.

   Při obložení otevřených kuchyní tímto materiálem je lze opláchnout hadicí: tato úprava se nebojí vody. Často se pro otevřené budovy používají dlažební desky.

   Design

   Vnitřní výzdoba letní kuchyně je jiná. Pokud to rozpočet dovolí, snaží se jej zařídit ve stejném stylovém designu s designem domu. Ale i když je přístavba limitována metráží, mělo by v ní být místo pro převlékárnu a jídelnu. Pokud je hodně místa, finanční prostředky umožňují, pro větší pohodlí je uzavřený typ nástavce izolován a zdoben krbem. Pokud je to žádoucí, může takový předmět nést výhradně dekorativní zatížení nebo vyhřívat místnost a vytvářet příznivou atmosféru.

   Jídelní kout by neměl být příliš úzký. Minimální šířka by měla být asi 3 m, zatímco délka by měla být větší.Je vhodné pořídit si takový nábytek, aby jej bylo možné v případě potřeby přemístit.

   Pokud je však stůl součástí designového nápadu a je vyroben ve formě sloupu lemovaného umělým kamenem, měli byste se pokusit vybrat obkladový materiál se snadnou údržbou.

   Nábytek je vybírán na základě praktických úvah. Bílé tóny a okázalé prvky pohovky a křesel jsou zde nevhodné. Obvykle se snaží zaplnit prostor předměty, které se snadno čistí a vyznačují se spolehlivostí konstrukcí. Předměty nábytku s ostrými hranami jsou vyloučeny.

   Je dobré, když všechny detaily aranžmá podléhají jednomu stylovému pojetí, zdůrazňujícímu současnou originalitu.

   Zvažte několik nápadů na zdobení letní kuchyně.

   • Praktickým řešením je otevřený prostor s varnou plochou a hozbolkem umístěným ve stejné rovině. Trámy a prkenné stropy vytvářejí zvláštní náladu a národní chuť.
   • Stylové řešení přístavku se dvěma prázdnými stěnami: jedna má varnou zónu, která je oddělena od jídelní části pomocí trouby a digestoře. Lineární uspořádání dílů nábytku šetří prostor pro pohyb.
   • Otevřená letní kuchyně se sedlovou střechou, umístěná na čtyřech pilířích. V návrhu je umístěna varná zóna kombinovaná s barovým pultem, jídelním koutem a krbem.
   • Jedna z pohodlných kompaktních variant s trámovou střechou. Cihlové stěny, podobný stůl, který je součástí varného prostoru, tvoří harmonický celek v kombinaci s kovovým materiálem prostoru domácnosti a vysokými dřevěnými židlemi.
   • Část kuchyně na uzavřené verandě lze přestavět na útulný obývací pokoj. Okna na přilehlých stranách zaplňují prostor světlem, zatímco nábytek a závěsy vytvářejí příjemnou atmosféru.

   Při zařizování letní kuchyně je důležité zvážit: měl by být vyroben ve stejném stylu nejen s vnitřní výzdobou domu. Důležitá je idylka s fasádou domu a krajinou. To vytvoří pocit pořádku.

   Přitom není vůbec nutné, aby se budova designově shodovala v jedné barvě a architektuře. Důležité je, aby docházelo k překrývání jednotlivých prvků.

   Styl hraje samozřejmě důležitou roli. Například směr loftu s jeho demonstrací cihlových akcentů a imitací průmyslových zařízení je zde obtížné podporovat, ale je docela možné zvolit prvky stylu Provence a země.

   Pokud je ve výzdobě uvnitř hlavního obydlí přítomen nějaký prvek vlastní jednomu z těchto směrů, bude jednota obou budov harmoničtější.

   Krásné ukázky interiéru

    Podívejme se na několik příkladů interiéru letních kuchyní: to nám umožní vyhodnotit jeho design, porozumět jaké priority interiérových kompozic jsou dnes v centru pozornosti.

    • Příklad použití proutěného plastu na ratan. Tato jídelna vypadá vhodně v kombinované kuchyni.
    • Zajímavě vypadá kuchyně z masivu s krbovými kamny a průchozím topeništěm. Prkenná podlaha mu dodává zvláštní chuť. Na převlékárnu byl použit lakonický nábytek, jídelní stůl je dřevěný.
    • Přístavba domu s textilními závěsy a mobilním nábytkem. Prostoru neodmyslitelně patří jasná organizace každé funkční oblasti. Jídelna je umístěna u zdi se dvěma malými okny.
    • Skvělý koutek do letní kuchyně. Kromě varné zóny zde budou židle a jídelní stůl. Bylo přiděleno místo pro skladování palivového dřeva a potravin.
    • Příklad návrhu uzavřeného prostoru. Varná zóna je navržena ve stejném stylu, má pohodlný stůl, troubu a dřevěné poleno. Přítomnost oken přináší světlo do místnosti.
    • Příklad uzavřeného prostoru s krbem a televizí. Prostorná letní kuchyně je vyrobena v odstínech přírodních barev, kromě jídelního koutu a prostoru pro vaření se vyznačuje útulným prostorem pro hosty.
    • Jedna z elegantních technik pro zdobení letní kuchyně s kombinovaným kuchyňským a jídelním koutem. Stůl ve tvaru U vám umožní umístit za něj spoustu hostů nebo velkou rodinu.
    • Použití skleněných dveří vám umožní naplnit místnost světlem, kompaktní varnou zónu lze umístit do rohu, vedle ní postavit kulatý stůl pro dvě osoby.

    Při provádění jakéhokoli rozhodnutí o návrhu je důležité správně používat osvětlení. To platí zejména pro možnosti uzavřeného typu v místnostech s nedostatkem světla. V tomto případě má smysl samostatné osvětlení každé funkční oblasti: to poskytne místnosti nenápadnou organizaci.

    Při výběru stojí za to dát přednost LED lampám. Pro osvětlení budov otevřeného typu je lepší zvolit modely odolné proti vlhkosti.

    Informace o tom, jak vyzdobit letní kuchyni, naleznete v dalším videu.

    bez komentáře

    Komentář byl úspěšně odeslán.

    Kuchyně

    Ložnice

    Nábytek