Interiér jednopokojového bytu

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Moderní tendence
 3. Aktuální styly
 4. Pravidla zónování
 5. Možnosti uspořádání nábytku
 6. Jak porazit rozložení?
 7. Krásné nápady pro inspiraci

Dnes jsou na trhu s bydlením velmi oblíbené jednopokojové byty. To není překvapivé, protože za relativně málo peněz získá kupující vlastní bydlení a důvěru ve svou budoucnost. Hlavním úkolem, který vyvstává před každým majitelem, je potřeba vměstnat vše, co potřebujete pro pohodlný život do malého prostoru. Plánování, zónování a racionální využití každého centimetru prostoru jsou hlavními součástmi úspěšného designu interiéru.

Zvláštnosti

Pokud jedna osoba plánuje bydlet v bytě, pak s organizací pohodlného prostoru nebudou mít žádné velké potíže. Ale umístit celou rodinu na 30 metrů čtverečních není snadný úkol. V takové situaci je nutné v samé počáteční fázi vypočítat všechny nuance a přísně dodržovat plán.

Každý, i ten nejmenší byt začíná prostorem chodby. V interiéru jednopokojového bytu je třeba k plánování této části místnosti přistupovat obzvláště pečlivě. Instalace skříní od podlahy ke stropu pomůže vyřešit problém s uložením některých vašich věcí.

S největší pravděpodobností budete muset odmítnout nákup hotového nábytku, protože nebude splňovat všechny požadavky.

Standardní délka věšáku je 42-43 centimetrů, plus 3-4 centimetry přidávají teplé oblečení, to znamená, že hloubka skříně může být 50 centimetrů proti konfekčním modelům od 70 a více. Design na míru často poskytuje prostor pro pračku a domácí potřeby: vysavač, mop, kbelík, smeták.

Pro vizuální rozšíření prostoru je nutné nainstalovat co nejvíce reflexních ploch. Posuvné zrcadlové dveře skříněk, velké zrcadlo v podlaze u dveří nebo dokonce na nich pomohou zbavit se pocitu omezení a hromadění. To také usnadní víceúrovňové bodové osvětlení. Ale police na drobnosti budou muset být opuštěny, mohou znesnadnit pohyb a vytvořit atmosféru nepořádku.

Další prostory vyžadující reorganizaci jsou koupelna a WC. Existuje několik možností v závislosti na stopáži a technických vlastnostech prostor.

Přesunutí toalety do koupelny umožní uvolnit celou místnost pro ukládání věcí. Obvykle je prostor toalety poměrně úzký, proto je nutné použít výsuvné držáky a víceúrovňové police. V tomto případě je lepší dveře odmítnout a nahradit je speciálními dveřmi.

Další možnost: spojení toalety s koupelnou vybouráním stěny. Výběrem této metody můžete kompetentněji umístit všechny potřebné klempířské prvky. Pokud bylo rozhodnuto neinstalovat pračku v této místnosti, je lepší umístit umyvadlo do rohu. Jinak zůstává tradiční horizontální umístění podél zdi.

Můžete zvážit instalaci stroje pod umyvadlo nebo pod jednu desku, takže prostor bude harmoničtější.

Když je nutné využít každý centimetr místnosti, měli byste věnovat pozornost instalačnímu systému se závěsným WC.Tento design zabírá málo místa a vizuálně nezaplňuje místnost.

S největší pravděpodobností se budete muset vzdát plné koupele a nahradit ji sprchou. Nejlepší je nekupovat hotový model kokpitu. Ve vlastní sprchové místnosti můžete upravit nejen rozměry, ale také zajistit vestavěné místo pro police pro koupelnové doplňky. Pokud je však přítomnost vany předpokladem, musíte kompetentně přistupovat k využití prostoru pod ní. Místo obkladů jako obkladu použijte panely na otvírání bot. V tomto případě na nich může být zajištěno místo pro čisticí prostředky.

Po umístění vodovodního potrubí do rohů lze zbývající použít pod malou skříňku na tužky. Je lepší jej objednat na strop a se zrcadlovými dveřmi. Vznikne tak místo na ručníky a další potřebné věci a zrcadlo prostor oddálí.

Kuchyňský kout je základním prvkem každé domácnosti. Nezáleží na tom, zda se jedná o samostatnou místnost nebo kombinovanou s místností, důležitá je kompaktnost a funkčnost jejího uspořádání.

Nejprve se musíte rozhodnout o umístění domácích spotřebičů. Při malém záběru místnosti není vestavěné vybavení rozmarem, ale důležitou podmínkou pro kompetentní interiér. Mikrovlnná trouba, kuchyňský robot, mixér a toustovač seřazené na pracovní ploše nejen zabírají místo, ale také opticky zaneřádí malý prostor.

Pokud není dostatek místa pro kuchyňskou sestavu, jsou potřeba další pracovní plochy. Jednou z možností jsou výsuvné zóny. Mohou být namontovány pod hlavní desku stolu nebo si můžete zakoupit transformátorový stůl.

Další možností, jak zvětšit užitnou plochu, je využití parapetu a prostoru kolem něj. Někdo ji kombinuje s kuchyňskou sestavou jako jedinou pracovní desku, jiný ji používá jako stůl. V domech staré série můžete často vidět jakousi chladící skříň pod kuchyňským parapetem. Předělává se na běžnou kuchyňskou linku.

Samostatně je třeba zmínit takový způsob rozšíření plochy, jako je připojení balkonu.

Přímý zákaz takových akcí neexistuje, ale často se objevují potíže při schvalování plánu ZISZ. Abyste tomu zabránili, musíte znát některé nuance.

Je zakázáno přenášet radiátory topení na balkon. To je způsobeno zvýšením množství tepla potřebného k vytápění celého domu. Stejný argument uvádí komise, když odmítá legitimizovat přestavbu. Tento problém lze vyřešit instalací posuvných dveří nebo francouzských oken. V důsledku toho bude získán jediný funkční prostor a akceptoři nebudou mít formální základ pro odmítnutí.

Pokud dům není monolitický, pak je balkónový blok součástí nosné stěny. V tomto případě je demontáž zakázána. V takových podmínkách je možné neinstalovat okna a dveře a zbytek parapetní stěny použít jako desku stolu.

Při spojování balkonu s hlavní místností je nutné provést kvalitní izolaci. V opačném případě zůstane vnitřní povrch stěny chladný, vytvoří se na něm kondenzace, což povede ke vzniku plísní a plísní.

Jediná místnost v jednopokojovém bytě nese velmi velké funkční zatížení. Jedná se o místo na spaní, obývací pokoj a jídelnu. Multifunkční nábytek může pomoci s organizací prostoru. Na moderním trhu je prezentováno mnoho modelů takového nábytku, od známých rozkládacích pohovek až po šatní skříně.

Takové funkční předměty jsou dražší než běžné, ale v podmínkách omezeného prostoru pomáhají dosáhnout požadovaného výsledku.

Moderní tendence

Každý rok nabízejí návrháři interiérů nové nápady pro zdobení bytů, výběr trendových barev a stylů. Postupem času však přetrvávají určité trendy, které prokázaly svou hodnotu a relevanci.Pro jednopokojový byt jsou tato časem prověřená řešení nejvhodnější.

Ergonomický

Výrobci nábytku prokázali, že moderní interiérové ​​předměty mohou být nejen originálním designem, ale také plnit spoustu funkcí současně. To vám umožní opustit velké množství doplňků jako dekorační techniku ​​a zároveň zachovat styl a sofistikovanost interiéru na úkor nábytku. Při zdobení interiéru jednopokojového bytu je nutné opustit velké množství dekorativních prvků. Vyhnete se tak pocitu nepořádku v místnosti. Moderní multifunkční nábytek vám to umožní.

Kvalitní materiály

V bytě o malé ploše je důležitý každý volný kout. Pouze použitím vysoce kvalitních materiálů ve výzdobě můžete dosáhnout dokonale harmonického prostoru. Nábytek na míru je dražší než standardní protějšky. V tomto případě však lze předvídat všechny vlastnosti prostor a potřeby kupujícího.

Aktuální styly

Útulný byt se vyznačuje nejen dobře zónovaným a funkčním prostorem, ale také celkovým stylem celé místnosti. Malá stopáž by neměla ovlivnit krásu interiéru, tomu pomůže správně zvolený design.

skandinávský styl

Disponuje svou lehkostí, jednoduchostí a přirozeností. Použité materiály jsou převážně přírodní - dřevo, kámen, len, bavlna. Nábytek je jednoduchý a funkční. Hlavní barvy tohoto stylu jsou bílá, béžová, světle šedá, namodralá.

To neznamená, že se musíte vzdát jasných barev, fungují jako akcenty. Kontrastní barvy se používají v textiliích: přikrývky, polštáře, tkané koberce. Doplňky mohou být také ve šťavnatých odstínech, hlavní věc je, že by jich nemělo být mnoho.

Hojnost světla zahrnuje použití světelných závěsů nebo žaluzií. Stěny jsou obvykle zdobeny omítkou nebo natřeny ve stejném tónu. Podlaha je pokryta parketami nebo laminátem imitujícím přírodní světlé dřeviny. Tento styl se vyznačuje instalací víceúrovňového osvětlení.

Špičková technologie

Tento styl dokonale odráží hlavní princip malého bytu - funkčnost. V nábytku a dekoračních prvcích převládají rovné, jasné linie. Všechny úložné prostory jsou namontovány co nejdiskrétněji. Dekorace používá čisté, lakonické barvy.

High-tech se vyznačuje použitím posuvných příček. Jsou vyrobeny ze skla a opticky neskryjí prostor. Vítáno je i velké množství zrcátek, chromové prvky a kov.

Dekoru je minimum, převážně černobílé malby a fotografie. Moderní domácí spotřebiče se neskrývají za kuchyňskými fasádami, ale působí jako nezávislý designový prvek. Dobrým řešením by bylo nainstalovat velké množství víceúrovňového bodového osvětlení: podlahové a nástěnné lampy, podsvícení.

High-tech interiér může být díky své stručnosti a použití průmyslových materiálů velmi chladný a nepohodlný. Z tohoto důvodu stojí za to tento design trochu zředit přidáním prvků z pop artu nebo avantgardního stylu.

Doplňky typické pro tyto směry budou ladit se základní koncepcí a dodají celému interiéru jas a dynamiku.

Minimalismus

Tento styl je považován za nejúspěšnější při zdobení malých bytů. Jeho charakteristickým rysem je použití lakonického a funkčního nábytku, světlé, klidné barvy, minimum dekorace.

Materiály s tímto designem by měly být co nejpřirozenější. Na podlaze je použita dřevěná podlaha, stěny jsou pokryty omítkou nebo obyčejnou tapetou.

Veškerý prostor, stejně jako nábytek, musí být udržován v jasných geometrických tvarech: obdélník, čtverec, ovál. Skleněné a zrcadlové příčky jsou vítány.

Je chybou si myslet, že při navrhování 1-pokojového bytu musíte opustit takové útulné, teplé a domácí styly, jako je Provence, klasika a etno. Je to tak, že při zdobení interiéru stojí za to snížit počet dekorativních detailů, zvolit klidné tóny jako hlavní barevné schéma a použít transformující nábytek, který vyhovuje obecné atmosféře místnosti.

Obecným pravidlem při zdobení interiéru jednopokojového bytu je vyhnout se přetížení prostoru. To platí i pro barevnou paletu.

Výběr pastelových, světlých barev lze považovat za univerzální. Samostatné funkční oblasti by měly být zvýrazněny jasnými akcenty. Toho lze dosáhnout vymalováním části stěny nebo přidáním barevných textilií. Ale nezapomeňte, že hojnost přikrývek, dekoračních polštářů může interiér přetížit.

Pokud jsou kuchyňské linky zabudovány do samostatného výklenku, bude výběr světlých lesklých fasád zajímavým a originálním řešením. V případě standardního uspořádání na něj raději nezaměřujte pozornost a pořiďte si nábytek v decentních odstínech. V prostoru pro vaření můžete přidat barvu zakoupením pestrobarevného nádobí a ubrousků pod nádobí.

Při zdobení chodby se nedoporučuje používat tapety s častým, opakujícím se vzorem. Vzhledem k tomu, že prostor je úzký, bude se tento nástěnný dekor vlnit v očích.

V návrhu jednopokojového bytu mohou barevné akcenty působit jako jeden ze způsobů zónování prostoru.

Pravidla zónování

Nejdůležitější roli při plánování interiéru jednopokojového bytu hraje správné přidělení potřebných funkčních oblastí. Prostorové zónování může být trvalé a transformativní.

Mezi trvalé metody patří vymezení prostoru vybudovanými příčkami. Je lepší, aby nebyly úplně pevné, takže se můžete vyhnout vzhledu tmavých rohů. To neplatí pro přidělení lůžka. Ale při stavbě výklenku pro postel musíte pamatovat na cirkulaci vzduchu, jinak můžete získat dusný prostor. Tomu se lze vyhnout kombinací sádrokartonových příček s lehkými závěsy.

Malá přepážka umístěná uprostřed společného prostoru může oddělit jídelní kout od obývacího pokoje, pokud mezi kuchyní a pokojem není stěna. Z jedné strany je na něm umístěna televize, z druhé stolek se židlemi. Skleněné posuvné dveře poslouží také.

Pro rodinu s dítětem je důležité, aby byl v bytě přidělen samostatný dětský koutek. Pokud je dítě velmi malé, lze jeho postýlku oddělit od společenské místnosti zástěnou. Pro větší děti je vhodné pódium: nahoře je umístěna hrací a pracovní plocha, v případě potřeby se vysune postel.

Rodina se dvěma dětmi by si měla pořídit patrovou postel nebo speciální dětský komplex: dole je pracovní plocha a nahoře místa na spaní.

Pánskou pracovnu nebo dámskou dílnu je lepší vzít na vyhřívaný balkon, pokrývající prostor francouzskými okny.

Pro mladého muže nebo dívku můžete zónovat místnost pouze pomocí barvy a světla. Pokud člověk žije sám, není potřeba stacionárních příček.

Možnosti uspořádání nábytku

V jednopokojovém bytě by mělo být jen minimum potřebného nábytku, jinak bude interiér přetížený, vznikne pocit skladiště nepotřebných věcí. Proto je ve fázi plánování nutné jasně představit veškerou funkčnost budoucí místnosti.

Úložný prostor lze uspořádat na chodbě. Pokud to prostor dovolí, instalujeme vestavěnou skříň se zrcadlovými posuvnými dveřmi. V opačném případě budete muset oblečení a boty uložit v místnosti. Stojí za to věnovat pozornost multifunkčnímu nábytku. Do výklenku můžete nainstalovat stacionární postel s vestavěným úložným systémem, pohovky a poufy mají také často speciální přihrádky na věci.

Jako stůl nebo pracovní plochu je lepší použít převedený okenní parapet.Místo mohou ušetřit i skládací nebo skládací stolové desky. Pokud je v místnosti instalována přepážka, lze na jednu z jejích stran připevnit skládací stůl pro práci nebo studium. Židle se také vyplatí pořídit rozkládací typ. Po sestavení nezaberou mnoho místa, ale lze je umístit na háčky zapíchnuté do zdi.

Postýlka by měla být umístěna vedle postele rodičů. Pro soukromí dítěte lze oplotit posuvnou zástěnou nebo světelnou stříškou.

Kompetentní rozložení funkcí nábytku a pokud možno jejich maximální kombinace pomůže vytvořit pohodlné a harmonické prostředí.

Jak porazit rozložení?

Malé byty lze prodávat jak s příčkami, tak jako studio. Dispozice budoucího bytu závisí na touze a schopnosti majitelů postavit nebo zbourat stěny.

Interiér studia předpokládá přítomnost maximálně otevřeného prostoru. Obvykle má projekt již samostatné místo pro koupelnu a kuchyň. Je to dáno umístěním domovních komunikací. Budoucí nájemníci proto musí plánovat prostory s ohledem na tyto vlastnosti.

V malých bytech ne více než 18 m2. m, koupelna není oddělena stěnami, protože pro jejich stavbu je vyžadována určitá plocha, ale jsou instalovány neprůhledné příčky. Za ně se vešel sprchový kout a záchod. Kuchyňský kout se nachází v malém výklenku, kam lze umístit minimum potřebných předmětů.

V takových bytech nemá smysl pokoušet se uspořádat samostatné stacionární místo na spaní. Je zde dostatek místa pro rozkládací pohovku a nízké noční stolky pro uložení oblečení.

Mnozí se snaží zbavit zdí v jednopokojovém bytě. Ale přítomnost samostatné kuchyně, i když malé, má řadu významných výhod. A pokud nemůžete zbourat zdi, nebuďte naštvaní. Samostatná místnost odstraní hluk a nepříjemné pachy při vaření.

V moderních monolitických a panelových domech má kuchyně dobrou stopáž. Pokud sestavu umístíte podél dvou stěn, lze zbývající prostor, nejlépe u okna, proměnit v útulný měkký kout.

Při plánování rohového bytu se dvěma okny je možné uspořádat plnohodnotné uzavřené místo na spaní s přirozeným zdrojem světla.

Příklady projektů pro různé oblasti

Všechny jednopokojové byty lze rozdělit podle oblasti na:

 • Malý (16, 18, 20, 23, 30, 31 čtverečních M);
 • Střední (32, 33, 34, 35, 36, 37 čtverečních M);
 • Velká (38, 40, 43, 45 m2).

Zvažte možnosti projektu pro různé skupiny.

Bytům s minimální metráží se často říká ubytovny. 16-18 metrů čtverečních má tvar podlouhlého obdélníku zakončeného dosti úzkým oknem. Nábytek v takové místnosti je možné uspořádat pouze rovnoběžně se stěnami. U dveří je umístěn věšák na svrchní oděvy, následuje malá koupelna, kuchyňský kout, pohovka je umístěna u protější stěny.

Často majitelé darují část prostoru v blízkosti jedné ze stěn a podél ní namontují výklenek. Obsahuje kuchyňskou linku, šatní skříň se zrcadlovými dvířky, televizi a police na uložení drobností. Tato forma místnosti je nejúspěšnější s minimálním objemem, protože existuje přirozené, progresivní zónování, které nevyžaduje další struktury.

V Rusku se nečinné průmyslové budovy nedávno začaly přeměňovat na obytné byty. Po zakoupení malého bytu v takové budově se můžete stát majitelem dvouúrovňových prostor. Pro 20 metrů čtverečních je vzhledem k výšce stropu přidělen samostatný prostor na spaní. Dispozice spodního patra se neliší od typického obývacího pokoje.

Jednopokojové byty střední velikosti jsou u nás nejrozšířenější. Reorganizace prostoru v takových místnostech závisí na sérii domu.Pokud existuje možnost demolice stěn, je lepší to použít, protože téměř všechny kuchyně mají velmi skromné ​​záběry. Jako příčky použijte posuvné konstrukce - sklo nebo zrcadla.

V takových bytech by měla být hlavní pozornost věnována organizaci úložného prostoru. U Chruščovů najdete spíž na chodbě. Dá se úspěšně přeměnit na prostornou šatní skříň. Mělký výklenek v místnosti je ideální pro šatnu. Ten hlubší by se měl dát pod ložnici.

Na 34-36 m2. m bude možné zajistit pracoviště. Umisťuje se převážně u okna, jako desku stolu využívá parapet. Není tedy potřeba instalovat další vodorovnou plochu, pracovní plocha má přirozený zdroj světla.

Doporučuje se aktivně využívat okenní prostor v prostoru kuchyně. Jednou z možností je přesunout umyvadlo k oknu. Díky tomu máme krásný, harmonický prostor. Jediným negativem je, že stříkající voda špiní sklo. Tento problém pomáhá vyřešit malá průhledná obrazovka ve spodní části okna.

Rozšířením nebo prodloužením kuchyňského parapetu můžete získat místo pro jídelní kout. Další možností je skládací stůl.

V domech nových sérií se začaly objevovat jednopokojové byty velkých rozměrů. Vyznačují se prostornými kuchyněmi. Volně se do nich vejde moderní kuchyňská sestava a jídelní nebo obývací část. Zbytek pokoje zdobí plnohodnotná ložnice s prostorným úložným systémem.

Pokud v bytě plánuje bydlet rodina s dítětem, lze pokoj rozdělit na dva malé. Je lepší dát prostor s oknem dítěti a nainstalovat klimatizaci pro dospělé.

Krásné nápady pro inspiraci

 • Jako příčky lze použít nejen konstrukce ze sádrokartonu, dřeva nebo skla, ale také velká akvária a moderní umělé krby. Průhledný design nezaplní místnost, ale vytvoří útulnou a klidnou atmosféru;
 • Pokud majitelé nejsou připraveni vzdát se svých oblíbených doplňků, měli by být umístěni v průchozí přepážce. Při navrhování jsou v něm zajištěny otvory požadované velikosti, kam se perfektně hodí kolekce, například vázy;
 • Lehké, světelné závěsy nejen pomohou skrýt místo na spaní, ale budou také sloužit jako nezávislý dekorativní prvek;
 • Zrcadlová plocha instalovaná naproti oknu rozšíří prostor a propustí více světla do místnosti;
 • Umístěte televizi na malou výsuvnou konstrukci, která odděluje kuchyň od obývacího pokoje. Podle potřeby jej můžete sledovat při odpočinku na gauči nebo při přípravě večeře pro celou rodinu;
 • Dalším způsobem, jak oddělit kuchyň od místnosti, je nainstalovat pohovku zády k jídelnímu stolu, což vám umožní určit různé zóny bez zbytečných potíží;
 • Používejte různé materiály pro podlahy v různých funkčních oblastech. Díky tomu je možné vymezit prostor bez použití objemných konstrukcí;
 • S podlouhlou tmavou místností nainstalujte falešné okno jako přepážku. Propustí světlo a v případě potřeby lze zavřít závěsy;
 • Nainstalujte mnoho svítidel v různých výškách, čímž můžete zvýraznit oblast, kterou v tuto chvíli potřebujete;
 • Pokud to výška místnosti umožňuje, můžete postavit pódium, pak i v nejmenším bytě bude plnohodnotné místo na spaní, které bude po dobu odpočinku;
 • Zrcadlo připevněné k předním dveřím nejen rozšíří každou chodbu, ale také usnadní shromažďování;
 • Při zahájení rekonstrukcí v jednopokojovém bytě pamatujte, že čím méně nábytku, tím lépe. Moderní transformátory pomohou skrýt postel do skříně, vyrobit šest malých taburetů z jednoho pufu nebo umístit pod lůžko celou šatní skříň;
 • Nebojte se vnést do malé místnosti jasné barevné akcenty.S jejich pomocí se rozlišují samostatné zóny a vytvářejí živý, dynamický interiér. Pamatujte, že umírněnost je klíčová ve všem.

Při návrhu jednopokojového bytu je důležité důkladně vypočítat každou nuanci. Kompetentní zónování prostoru, použití nábytku na míru vytvoří krásný interiér, který splňuje všechny potřeby majitele. Pokud opustíme stereotypy a při plánování uplatníme nestandardní řešení, dostane každý člen rodiny svůj útulný koutek, dokonale ladící s celkovou atmosférou domu.

Tipy na zařizování jednopokojového bytu s námi sdílí designér v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek