Vše o hliníkových příčkách

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Pohledy
 3. Výběr profilu pro oddíly
 4. Klasifikace výplně sekcí
 5. Montáž

Ve srovnání s analogy vypadají hliníkové konstrukce velmi elegantně a reprezentativně, ale zároveň jsou praktické, spolehlivé a odolné. Vzhledem k rozmanitosti forem a snadnému použití se dnes takové systémy staly poptávkou nejen v kancelářských a administrativních prostorách, ale také v obytných budovách a bytech. Vzhledem k nejširšímu sortimentu produktů musíte před objednáním takového designu zjistit všechny informace o hliníkových příčkách, vlastnostech jejich instalace a provozu.

Zvláštnosti

Hliníkové příčky mají jedinečné designové vlastnosti. S jejich pomocí můžete provést jakékoli zónování místnosti, přičemž ve srovnání se standardními cihlovými zdmi bude trvat minimum materiálů a času montáže. Montáž konstrukcí se provádí bez prachu a nečistot pomocí základních nástrojů, a co je nejdůležitější, lze ji provádět samostatně bez zapojení odborníků. Dělicí konstrukce jsou soubory samostatných sekcí, z nichž každá je v případě potřeby provozována samostatně, instalovaná v libovolném pořadí a směru. Sady jednotlivých prvků umožňují vytvořit několik izolovaných prostorů v místnosti, díky čemuž je oblast využívána racionálněji a efektivněji.

Jednou z hlavních vlastností příček je obrovská rozmanitost montážních a montážních možností. Díky tomu je lze instalovat téměř do každé místnosti bez ohledu na její podmínky – výšku stropů, strukturu podlahy a stěn i jejich povrchové úpravy. Jednotlivé sekce lze například fixovat pomocí hmoždinek zapuštěných do podlahy, jejich výhodou je, že se pohybují bez speciálních drah. Pokud je na podlahu položen drahý dekorativní nátěr, je instalace namontována v zavěšené verzi. Nezanedbatelnou předností výrobků je vysoká úroveň zvukové izolace, která je vždy zvláště důležitá u kancelářských a jiných pracovních a administrativních prostor.

A také v kancelářích jsou oblíbená provedení s celostěnnými žaluziemi – k tomu slouží samostatný speciální typ profilu.

Obecně se uznává, že hliníkové konstrukce jsou vyplněny pouze obyčejným průhledným sklem, ale ve skutečnosti tomu tak není. Příčky lze namontovat pomocí různých materiálů, jako jsou dřevotříska, dřevotříska, sendvičové panely, matné sklo nebo plátno se sníženou průhledností. To umožňuje zviditelnění určitých zón, což bude relevantní pro jednotlivé řídící kanceláře a vysoce specializované zaměstnance. Pro domácí pokoje se používá dekorativní sklo s tónováním, reliéfy a jinými vzory.

Existují také speciální ohnivzdorné příčky, ve kterých se používá tvrzená výplň, a profil je pokryt polymerem se speciálním složením.

Z tvrzeného skla je možné montovat příčky se zvýšenou pevností pro prostory s vysokým provozem, například na přeplněných místech - letiště, nádraží, nemocnice, obchodní centra. Tam je povoleno instalovat hliníkové příčky pouze s použitím tvrzeného nebo speciálního vyztuženého skla. Výhodou tohoto materiálu je nejen vysoký stupeň pevnosti v lomu, ale také odolnost vůči teplotním extrémům a mechanickému poškození – náhodnému poškrábání či oděru.Současně je v prostorách obvykle instalováno jednoduché vyztužené sklo o tloušťce 8-10 milimetrů a pro pouliční příčky a vstupní skupiny se používají dvojité a trojité konstrukce.

Výhody a nevýhody

Mezi výhody hliníkových příček patří kromě rychlosti výstavby a rozmanitých možností montáže také možnost přirozeného prosvětlení jednotlivých zón. Díky průhledným sklím vzniká komplexní osvětlení celé místnosti, což výrazně šetří peníze za účty za elektřinu. Pokud dojde k reorganizaci firmy, očekávají se personální změny, vzniknou nová oddělení a divize, pak mobilní systémy z hliníkových konstrukcí pomohou v krátké době vybavit zcela nové kanceláře s různou velikostí a umístěním.

V případě potřeby mohou být jednotlivá mola obecně odstraněna, čímž se uvolní potřebný prostor, aniž by byla narušena integrita celé konstrukce.

Mezi nevýhody patří možné snížení kontroly managementu nad prací personálu v důsledku odhlučnění stěn a také neprůhledného materiálu. V tomto případě se doporučuje použít stěny z plastu nebo tvrzeného skla a také zabudovat posuvné dveře nebo okna, která při otevření nezaberou místo navíc, nebudou překážet v pohybu osob, ale umožní vám auditovat, co se děje na úřadech sluchem. Další nevýhodou je relativně vysoká cena příček oproti sádrokartonovým a kovoplastovým konstrukcím, ale toto mínus kryje vyšší kvalitu a delší životnost hliníku.

Jedinou významnou nevýhodou hliníkových výrobků je potřeba přilákat specialisty na čištění spodních vodítek. Postupem času se v oblasti těchto prvků hromadí nečistoty, zejména v prefabrikovaných kancelářích, které jsou instalovány ve výrobních a skladových prostorách.

Na čem závisí cena?

Konečná cena konstrukcí hliníkových příček může být ovlivněna mnoha faktory - od podmínek prostor, kde se instalace provádí, až po platbu pracovníků za instalaci příček. Mnoho spotřebitelů se snaží nakupovat struktury co nejlevněji, aniž by se ponořili do nuancí, a v důsledku toho to často končí nákupem nekvalitních produktů nebo instalací oddílů se špatnou funkčností. Hlavní kritéria, na kterých bude záviset cena hliníkových konstrukcí:

 • přítomnost dodatečného dekorativního zpracování;

 • velikost otvorů;

 • typ použitého profilu;

 • typ a fragmenty obsahu;

 • množství a kvalita kování;

 • přítomnost oken a dveří.

Pohledy

Kancelářské a domácí hliníkové příčky mohou mít různé tvary a konfigurace. Do prodeje jdou jak hotové verze, tak vyráběné na zakázku podle nákresů majitele s konkrétním funkčním určením. To vám umožní vybrat ten správný systém pro jakýkoli interiér a místnost. Hliníkové výrobky jsou klasifikovány na základě individuálních konstrukčních prvků.

Stacionární

Takové konstrukce jsou systémem rámů instalovaných ve stacionárním stavu. Mohou být použity jak pro zónování místnosti, tak pro čistě dekorativní funkci. Obvykle se okna nebo dveře montují do stacionárních příček, protože přesun těchto prvků je velmi pracný postup. Při výběru masivních panelů lze mezi jejich vrstvy položit různé tepelně a zvukově izolační materiály, například pěnový plast nebo čedičovou izolaci. V domácnostech jsou buňky stacionárních systémů často vyplněny vzorovaným nebo vitrážovým sklem.

mobilní, pohybliví

Mobilní systémy jsou sestaveny ze samostatných modulů a jsou určeny spíše pouze pro vizuální rozdělení prostor do sekcí. Málokdy se z nich dělají plnohodnotné stěny.Takové konstrukce jsou zpravidla vybaveny koly nebo malými nohami ve formě stojanů, takže je v případě potřeby lze rychle odstranit nebo přesunout, aby se změnila scéna. Nemají žádné pevné upevnění k podlaze nebo stropu a po demontáži zůstávají v původní podobě. Mobilní verze je nejjednodušší možností pro vlastní montáž doma, když potřebujete postavit vnitřní příčky.

Posuvné

Přepážky-přihrádky nebo posuvné konstrukce jsou vybaveny speciálními mechanismy, pomocí kterých se mohou pohybovat v různých směrech. Posuvné systémy shora i zdola jsou vybaveny speciálními kolejnicemi. Přepážka oddělení může sestávat z jednoho nebo několika pláten. Často jsou instalovány pouze s jedním příslušenstvím - na stropě ve formě sklopné konstrukce. Možnosti zavěšení vám umožní ušetřit místo a efektivněji využít plochu místnosti. Pro větší zvukovou izolaci a pro usnadnění čištění od nečistot jsou na panelu namontovány speciální kartáče. Během pohybu přepážky odstraňují nečistoty a plak ze skla, poté lze kartáče vyjmout, vyčistit a vrátit na místo.

Skládací

Skládací stěny jsou vytvořeny z malých samostatných panelů, které jsou navzájem spojeny různými závěsy a pružinami. Návrhy skládacích příček jsou vyrobeny ze dvou typů - "harmonika" nebo "kniha". První verze zařízení se může skládat ze 2 částí a skládat se na polovinu nebo být kaskádová - z několika samostatných horizontálně umístěných panelů na pantech. Systém "knihy" je sestaven podél svislé osy, jeho části jsou spojeny posuvnými závěsy a shora a zespodu jsou připevněny k profilu rámu pomocí válečků, které se pohybují ve speciálních drážkách. Umožňují výrazně ušetřit prostor v místnosti, protože při montáži přepážka doslova stoupá ke stropu nebo se pohybuje blízko stěny. V místnosti je tak plně prefabrikovaná volně stojící stěna, která se vyklopí pouze v případě potřeby.

Transformátory

Transformátorové příčky se zpravidla používají k vybavení jedinečného neobvyklého designu interiéru. Díky svému multifunkčnímu použití se nejčastěji instalují do obytných prostor bytů a domů. Mohou mít různé tvary a konfigurace. Princip činnosti většiny transformátorových přepážek je založen na válečkovém mechanismu instalovaném v horní a spodní části konstrukce.

Jednotlivé díly jsou upravovány a propojovány speciálními otočnými kinematickými dvojicemi nebo panty.

Výběr profilu pro oddíly

Profil příčky je nosným základem celé konstrukce. Proto každý seriózní výrobce jej vyrábí speciální technologií tak, aby odolal značnému vertikálnímu i horizontálnímu zatížení, zejména pokud je jako výplň použito těžké tvrzené sklo:

 • vysoká pevnost materiálu je zajištěna hutněním pod vysokým tlakem;

 • úhlové a jiné tvary jsou dány profilu pomocí technologie ohýbání za studena, která nenarušuje hliníkovou konstrukci;

 • aby si vždy zachovaly svůj původní tvar, jsou vybaveny dalšími výztuhami.

Typ profilu bude záviset na jeho zamýšleném použití, očekávaném konstrukčním zatížení a typu a tloušťce výplňového materiálu.

Hlavní typy profilů pro hliníkové příčky:

 1. skleněný profil se zvukovou izolací;

 2. profil s dvojitým zasklením a okenicemi umístěnými mezi plátny;

 3. profil pro jednovrstvé opláštění z jednoho skla;

 4. upínací profil pro posuvné příčky;

 5. profily-transformátory s válečkovým mechanismem.

Na zakázku lze vyrobit speciální profily, kde rám zajistí různé drážky pro montáž elektroinstalace, kabelů telefonní linky nebo pevného internetu. A také podle plánu výrobce doplňuje rámové profily samostatnými zásuvkami a kanály pro instalaci zásuvek a spínačů.

Klasifikace výplně sekcí

Příčky v kancelářích jsou obecně vyráběny průhledné plné nebo prefabrikované z panelů různých typů. Výběr bude záviset na podmínkách prostor a účelu kanceláří. Uzavřené možnosti poskytnou dobrou zvukovou izolaci a pro snížení hladiny hluku mezi pevnými deskami, například z dřevotřísky, se pokládají různé materiály, jako je čedičová minerální vlna.

Prosklené kancelářské příčky, ve kterých jsou zcela nebo částečně osazeny průhledné panely, jsou často doplněny bílými nebo barevnými roletami. Tato zařízení se otevírají a zavírají speciální rukojetí. Pro zjednodušení obsluhy se většinou montuje na snadno přístupná místa.

Pro dodatečnou tepelnou izolaci v zimě jsou instalovány speciální sendvičové panely nebo dvojitá, trojitá skla. Můžete také vytvářet kombinované návrhy, protože pevné "sendviče" nepropouštějí světlo a zakrývají výhled, což omezí důležitou kontrolu nad prací zaměstnanců a kancelářský prostor bude méně reprezentativní. Stěny pouze ze sendvičových panelů se často používají pouze v průmyslových prostorách, kde nedochází k plnému vytápění celého prostoru a vytápějí se pouze skříně oplocené hliníkovými příčkami.

Celoskleněná výplň je ideální do místností s malou plochou, například vnitřních příček v bytě. Umožňují opticky zvětšit prostor, ale zde je stále důležité správně zvolit správné osvětlení. Pro zpestření designu interiéru jsou výplňové prvky lakovány v různých tónech, aby odpovídaly barvě nábytku, stěn, podlahy nebo stropu.

V kombinovaných verzích, kde se používají jak skleněné, tak slepé vložky, jsou desky ze sádrokartonu nebo dřevotřísky obvykle instalovány ve spodní části a sklo nahoře. Pak bude méně pravděpodobné, že dojde k mechanickému poškození panelů, rozbití nebo poškrábání skla.

Montáž

Montáž všech rámových hliníkových příček, bez ohledu na jejich typ, se provádí podle stejného principu. Pokud plánujete instalovat jednoduché konstrukce uvnitř malých místností, můžete práci provést sami. Postup instalace se skládá z několika kroků.

 • Připravte místnost - uvolněte prostor 1,5-2 metry od místa instalace budoucích stěn, zakryjte podlahu plastovým obalem, aby bylo později snazší odstranit odpadky z vrtání materiálu.

 • Nainstalujte hliníkovou lištu - pomocí hmoždinek upevněte speciální držák po obvodu. Zajistí tuhost konstrukce a vyrovná případné nerovnosti podkladu. Kromě toho držák poskytne další zvukovou izolaci.

 • Připevněte rohové a sloupkové hliníkové profily ke kolejnici. Jejich počet a vzdálenost mezi nimi bude záviset na rozměrech celé konstrukce a šířce pláten materiálu, ze kterého budou stěny vytvořeny.

 • Vyplňte prostor mezi profily. Na rozdíl od kovoplastových a sádrokartonových protějšků zde nejsou panely upevněny mechanickými upevňovacími prvky (zkazily by vzhled příček), ale kvůli tmelu. Panely se vkládají do drážek a díky tmelu jsou bezpečně upevněny v konstrukci.

 • Na konci montáže se instalují okna a dveře, pokud jsou součástí projektu. Drážky a viditelné spoje profilů jsou překryty ozdobnými lištami.

Informace o montáži hliníkových přepážek naleznete v následujícím videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek