Návrh jednopokojového bytu

Obsah
  1. Vlastnosti rozložení
  2. Prostorové zónování
  3. Populární styly
  4. Renovace a dekorace interiérů
  5. Barevná řešení
  6. Designové nápady

Jednopokojový byt potřebuje promyšlenou dispozici, protože jinak nelze ušetřit dostatek volného místa pro všechny potřebné věci. I ten nejmenší byt lze zařídit tak, aby v něm mohli pohodlně bydlet všichni členové rodiny.

Vlastnosti rozložení

Dobře promyšlená dispozice je to, co dělá byt pohodlným. Záleží na počtu čtverečních metrů, které máte.

Chruščov

Chruščovové se objevili v zemích bývalého Sovětského svazu, jsou to malá obydlí, sestávají z minimálního souboru prostor, které jsou nezbytné pro lidský život. Jedná se o kuchyň, hlavní pokoj, kombinovanou koupelnu, balkon a v některých případech spíž. Všechny tyto místnosti dohromady zabírají necelých třicet metrů čtverečních. Ale i zde se dá zařídit vše potřebné.

V blízkosti vchodu do takových bytů je obvykle malá chodba. Častěji v ní není kam dát komodu nebo šatní skříň, je tam jen volné místo, kde se můžete zout. Jediné, co zde můžete udělat, je pověsit zrcadlo a postavit botníky nebo věšák. Pokud je v blízkosti skříň, můžete v ní uložit boty nebo svrchní oblečení. Vedle vchodu můžete umístit multifunkční puf, uvnitř kterého je místo pro uložení věcí (deštník, nákupní taška). Stejný pouf lze použít jako měkkou stoličku při výměně obuvi.

Vstupní hala v Chruščov nebo "Brežněv" může být obdélníková nebo čtvercová. Podle jeho geometrie si vyberte nábytek, který se vám nejvíce líbí. V jedné místnosti můžete umístit několik funkčních oblastí najednou, které potřebujete.

Vše, co je nadbytečné, bude muset být opuštěno. Dekorativní detaily a police s nepoužitými věcmi v interiéru malého bytu jsou nadbytečné.

Téměř každá hospodyňka sní o prostorné kuchyni. Chtěl bych, aby se tam vešel headset, jídelní kout a zároveň ponechal prostor pro volný pohyb. Je docela možné realizovat zajímavý projekt v malém Chruščovovi, pokud použijete techniky zkušených designérů. Kuchyňský prostor je zpravidla jen 6 čtverců, takže musíte použít multifunkční nábytek a vestavěné spotřebiče. Tady užitečné stoly-transformátory, skládací stolové desky, závěsné police a pohodlné stoličky... Využijte co nejvíce prostoru. V případě potřeby můžete použít i okenní parapet (lze z něj například udělat jídelní kout nebo úložný prostor na nádobí).

Studio

Modernější možností je studio apartmán. Jeho rozměry jsou větší a otevřený plán je pohodlnější. Velikosti moderních studií jsou 33 - 37 metrů čtverečních. m. Pokud jste si koupili byt s takovým uspořádáním, neměly by být žádné problémy s jeho uspořádáním. Majitelé obyčejných odnushki budou příjemně potěšeni tím, že jednoduchý byt lze přeměnit i na studio. K tomu stačí vybourat jednu ze stěn, která není nosná, takže můžete spojit kuchyň a hlavní místnost.

Studia jsou funkční a moderní.Mohou být zdobeny různými způsoby s využitím tohoto rozložení.

Obývací pokoj s kuchyní lze spojit s jídelním koutem. Jako oddělení dvou zón je logické použít jídelní stůl se židlemi nebo barový pult.

Hlavní místnost je jak ložnice, tak obývací pokoj. Postel lze vždy oddělit zástěnou nebo nízkou přepážkou, která se hodí ke stylu. Můžete k ní otočit pohovku zády. Zároveň bude sloužit k přijímání hostů, k oddělení jedné oblasti od druhé.

V prostoru pro hosty je kromě pohovky vhodné umístit i pár křesel nebo měkkých poufů. Nezaberou mnoho místa, ale lze v nich usadit více hostů. Zvenčí lze prostor pro hosty oddělit od ložnice barevným kobercem na podlaze. Může být kulatý, čtvercový nebo obdélníkový. Jednoduché parkety jsou vhodné jako podlahová krytina.

Ve studiu lze vyčlenit prostor pro pracovní plochu. To je zvláště důležité, pokud pracujete doma nebo děláte jakoukoli kreativní práci. Nejlepší možností je proměnit parapet v alternativu k pracovní ploše. Na stěně u parapetu je prostor pro zavěšení polic nebo uzavřených skříněk.

Nezapomeňte na zásuvky, které jsou potřeba, pokud jste na parapet nainstalovali notebook.

Projekty moderních novostaveb s ateliérovým bytem často doplňuje malá lodžie. Pokud máte takový domov, využijte tento prostor moudře. V prostoru lodžie lze uložit lyže nebo rybářské pruty, vybavit zimní zahradu nebo pracovní kout. Chcete-li to provést, budete muset izolovat lodžii a na okna umístit dobrá okna s dvojitým zasklením.

Studia jsou byty, které se poprvé objevily v Evropě. Proto se jejich design liší od toho, co jsme zvyklí vídat v postsovětském prostoru. Nejčastěji mají takové místnosti světlé stěny, velká okna a mnoho světelných zdrojů. V jejich designu se upřednostňují takové stylistické směry, jako je minimalismus, loft, grunge.

Středně velký byt

Je mnohem pohodlnější řešit prostorné jednopokojové prostory. Byty o velikosti 38 m2. m bude stačit pro pohodlný život. Pokud použijete jednoduché triky, zvolíte správné barvy a dekorativní prvky, byt bude působit opticky více.

Pokud byly při plánování bytu vytvořeny výklenky ve zdi, lze je oddělit paravánem nebo přepážkou, která se používá jako místo pro vestavěný nábytek.

Hostesky budou milovat myšlenku přeměnit výklenek na spíž a uložit tam zásoby jídla. Módní nadšenci si mohou splnit své sny a využít extra čtvereční záběry jako novou šatnu. I když se ukáže, že je docela malý, je zde místo pro oblečení a boty. Pokud oddělíte výklenek od hlavní místnosti dveřmi, a ne zástěnou, měli byste na ni zavěsit zrcadlo, do kterého se můžete podívat, do kterého můžete zhodnotit svůj vzhled.

Kuchyně takového bytu je rozměrově větší než klasický Chruščov. V něm můžete umístit plnohodnotnou kuchyňskou sadu a vše, co potřebujete k vytvoření vlastních kulinářských mistrovských děl při vaření. Může to být trouba, mikrovlnná trouba, multivarka, všechny druhy kombajnů. Vše závisí na vašich potřebách vaření.

V novostavbě panelového domu může být koupelna samostatná. Mnoho lidí dává přednost kombinovaným místnostem, protože je považují za praktičtější. Pokud bydlíte sami nebo se svou drahou polovičkou, bude varianta s kombinovanou koupelnou mnohem pohodlnější. Můžete umístit širší vanu, dát sprchový kout. V prostorné koupelně spojené s toaletou je místo pro pračku.

K dispozici jsou prostorné apartmány s podkrovím nebo širokým balkonem. V tomto případě může být další volný prostor dokonce použit jako ložnice. V něm můžete relaxovat sami, v případě potřeby umístit své dítě nebo hosty.V takovém jednopokojovém bytě může pohodlně bydlet tříčlenná nebo čtyřčlenná rodina.

Tílko

Dalším typem jednopokojového bytu, který si zaslouží pozornost, jsou tzv. nátělníky. Velikosti takových odnushki zpravidla nepřesahují 38 metrů čtverečních. m. Vesta je úzký byt, ve kterém jedna místnost přechází do druhé. Vedle vstupu je chodba s dveřmi vedoucími z jedné strany do obývacího pokoje a z druhé do kuchyně nebo koupelny.

Všechny místnosti v takovém bytě jsou poměrně úzké. Proto musíte vybrat vhodný nábytek, který nebude zabírat průchod a skrývat volný prostor. Vyberte si úzké šatní skříně, kompaktní postele, skládací stolové desky. Můžete obsadit celou stěnu, například zavěsit nástěnné skříňky nebo police nad stůl a pohovku a umístit postel na pódium s dutinami uvnitř. Uvnitř tohoto pódia můžete složit lůžkoviny, oblečení a další věci, které potřebujete ve svém každodenním životě.

V dětském pokoji můžete umístit patrovou postel nebo podkrovní postel, pod kterou je místo pro stůl nebo krabici s hračkami. Pokud dospělý žije sám, lze místo klasického modelu použít podkrovní postel. Zabere to méně místa. Hlavní věcí je vybrat si odolné modely, které nejsou určeny pro dítě, ale pro dospělého, schopného odolat jeho váze.

Byt o velikosti 45m2. m

Pokud budete mít štěstí a bydlíte v docela prostorné místnosti, nebudete muset šetřit volným místem. V takovém bytě může bydlet jeden člověk nebo celá rodina. Pokud žijete s dítětem nebo starými rodiči, můžete postavit další zeď a rozdělit jednu místnost na dvě.

Prostorové zónování

Bez ohledu na velikost vašeho bytu je rozdělení místnosti na zóny vždy výhodné. To lze provést různými způsoby.

Pomocí světla

V první řadě můžete pomocí světla zvýraznit jednotlivé oblasti. Jasné osvětlení se používá v pracovních prostorech, jako je kuchyně, vedle počítače nebo všude tam, kde děláte ruční práce. V odpočívadlech můžete použít měkké, rozptýlené světlo, které nebude rušit vaši relaxaci. V každém bytě byste pro své pohodlí měli používat různé typy svítidel.

Barevná separace

Další oblíbenou technikou používanou mnoha designéry je použití různých barev a jejich odstínů. V malých jednopokojových bytech se často používají světlé barvy: odstíny béžové, modré, růžové, šedé nebo bílé. Pro akcenty se používají nasycené světlé nebo tmavé barvy. Například můžete oddělit prostor pro spaní rodičů od prostoru pro spaní dítěte zvýrazněním stěny vedle kolébky světlou tapetou s originálním a barevným potiskem.

Výklenky a příčky

Pohodlnějším způsobem, jak rozdělit prostor na samostatné zóny, je použití všech druhů výklenků a příček. Jednu část bytu nebo pokoje oddělíte od druhé průsvitnou nikou, masivní pohovkou nebo širokou policí. Zástěny a příčky jsou vyrobeny z různých materiálů. Většina zajímavé možnosti jsou vyrobeny ze skla, dřeva, kov a textilie. Co si vybrat, závisí na preferencích a také na tom, v jakém stylu je interiér místnosti vyroben, jaké detaily postrádá.

Uspořádání nábytku

Pro rodinu s dítětem nebo dvěma dětmi je důležité správně rozmístit nábytek. Pokud v jednopokojovém bytě žije několik generací najednou, musíte se vyhnout všemu zbytečnému, včetně příček a obrazovek, upřednostňovat jednoduché zónování prostoru pomocí funkčního nábytku. Můžete například experimentovat s dětskou částí, když část pokoje obklopíte postýlkou ​​s plyšovými hračkami. Zároveň oddělují jednu část místnosti od druhé a slouží jako dekorace místnosti. Skříňky se také používají k oddělení jedné části místnosti od druhé.Mohou to být komody s oblečením, police s knihami nebo jinými potřebnými věcmi. Taková příčka nejen rozdělí místnost, ale také poslouží jako místo pro uložení věcí, které obvykle zaneřádí okolní prostor.

Populární styly

Chcete-li vyzdobit jednopokojový byt, můžete si vybrat jeden obecný styl a držet se ho v každé místnosti (kuchyň, koupelna, chodba, chodba, pokoj), nebo experimentovat a snažit se vybavit každý pokoj jiným směrem.

Minimalismus

Ti, kteří žijí v malých bytech, dokážou ocenit styl minimalismu. Je to dobré, protože výrazně šetří volné místo v bytě. Pokud dodržíte pravidla tohoto stylu, bude v bytě jen nezbytné minimum věcí, které potřebujete pro pohodlný život. Ve skutečnosti odtud pochází název stylu.

Takto řešené byty náruživé sběratele neosloví. Určitě je ocení ti, kteří mají rádi v pokoji jen užitečné věci místo obrovského množství nábytku a dekoračních vychytávek. Do kuchyně v tomto stylu stačí dát sestavu, stůl se židlemi a potřebné vybavení. A v obývacím pokoji je pohovka nebo postel, komoda a konferenční stolek.

Vnitřní styl minimalismu má smysl používat praktický a pohodlný nábytek (všechny druhy transformátorů, skládací stolové desky). Nábytek je navíc často nábytkovým uměním. Například to může být konferenční stolek ve formě akvária nebo pohovka s policemi v zadní části. Fantazie designérů je neomezená, takže moderní byty mohou být zdobeny novými věcmi, které se stávají praktičtějšími a funkčnějšími.

skandinávský

Dalším krásným stylem je skandinávský. Má mnoho podobností s minimalismem: použití světlých barev ve výzdobě, přírodní dřevo a sklo ve všech místnostech, minimum nábytku. Tento směr se liší od minimalismu tím, že obsahuje více detailů, které vytvářejí útulnost. Styl k nám přišel ze studené Skandinávie, takže v hlavní místnosti, chodbě, kuchyni, chodbě musí být dostatek přirozeného světla. K navození požadované atmosféry je třeba použít koberce stylizované jako zvířecí kůže, živé rostliny ve vaničkách, stolky a komody z přírodního dřeva. Díky těmto jednoduchým detailům se budete cítit v souladu s přírodou.

Klasický

V návrhu jednopokojového bytu lze použít prvky klasiky, neoklasicismu, klasicismu. Tento styl se vyznačuje použitím masivního nábytku s elegantním dekorem a povrchovou úpravou, sádrovými lištami na stropě a křišťálovým lustrem. Tomu byste se neměli vyhýbat, pokud to plocha bytu umožňuje. Vyberte si nejzajímavější a potřebné detaily, které ozdobí váš pokoj. Například široká postel a úhledné stolky do ložnice, masivní dubový stůl do pracovního koutu, měkký koberec, zrcadlo ve zlaceném rámu.

Provence

Styl Provence, který k nám přišel z Francie, lze nazvat lehkým a vzdušným. Jedná se o zajímavý trend, který kombinuje prvky klasiky a skandinávského stylu. Vyznačuje se použitím světlých barev, měkkého světla a květinových vzorů. Mnoho lidí se domnívá, že styl Provence se hodí pouze do venkovských domů, ale budete příjemně překvapeni, když jeho prvky využijete v moderním jednopokojovém bytě. Stane se útulným, prostorným a lehkým. Styl Provence je skvělý pro zdobení kuchyně a postele, koupelny a chodby. Základní stylistické postupy lze použít všude. Vyznačuje se světlým nábytkem, mořem slunce.

Loft

Tento směr k nám přišel z Ameriky, kde byl obzvláště populární v polovině minulého století. Chcete-li vytvořit interiér ve stylu loft, nemusíte se příliš obtěžovat. Byty v tomto stylu připomínají prázdné, poloopuštěné průmyslové prostory.Uvnitř často trčí ze stěn holé zdi z neošetřených cihel, beton, ležérně zavěšené lustry a elektroinstalace. To vše nelze nazvat vadou, protože právě tyto detaily dodávají místnosti atmosféru.

Půdní styl se nejlépe hodí pro moderní studia, i když některé základní nápady lze ztělesnit i v běžných bytech. Můžete například umístit kožený nábytek, domácí police nebo konferenční stolky, vyzdobit místnost moderními spotřebiči, kovovými lampami a dalšími věcmi, které jsou stylově vhodné. Zařízení musí být drahé, zatímco nástěnná dekorace může vypadat trochu zanedbaně a zanedbaně. Okna se liší tím, že jsou velká: priorita je panoramatická, bez záclon.

To jsou samozřejmě daleko od všech existujících stylistických trendů, ale právě výše uvedené styly se nejčastěji používají při zdobení jednopokojových bytů, aby se ušetřil prostor a vytvořila útulná atmosféra.

Renovace a dekorace interiérů

Aby byla hala útulná, musíte správně promyslet uspořádání, vybrat nábytek, který je vhodný ve velikosti, provést opravy: místnost musí splňovat všechny vaše potřeby. Pokud je byt v pořádku a vše vám vyhovuje, můžete si vystačit s kosmetickou opravou. V opačném případě zvažte globálnější opravu. Tento proces začíná výměnou starých komunikací. V této fázi byste již měli mít promyšlený projekt, abyste věděli, kam umístit zásuvky a lustry. Ve svém bytě byste měli být pohodlní a světlí.

Další fází je vyrovnání podlahy a stěn. Pouze správnou přípravou všech povrchů můžete nalepit tapety nebo ozdobit stěny jinými materiály, abyste byli s konečným výsledkem spokojeni. Pokud hledáte výklenky, v této fázi je můžete začít vytvářet. Totéž platí pro všechny druhy oddílů. Všechny stěny a povrchy ošetřete tmelem, dosáhnete tak dokonale rovných stěn.

Poté můžete přejít ke kosmetickým opravám. Skládá se z dokončení stěn, stropů, oken a dalších povrchů. Tato fáze je hlavní, určuje, jaký bude interiér vašeho bytu. Promyslete design do nejmenšího detailu a vezměte v úvahu, zda barvy a materiály, které jste si vybrali, k sobě ladí, zda se vám podaří převést vaši designovou představu do reality. Když je vše připraveno, můžete přejít k úklidu a uspořádání nábytku. Měl by být organickým doplňkem interiéru, a ne jen zaplnit stávající prostor.

Barevná řešení

Výběr barvy pro výzdobu prostoru je individuálním rozhodnutím. Odstíny, které jste si vybrali, by se měly líbit a vzájemně kombinovat. V malém jednopokojovém bytě byste neměli používat příliš tmavé barvy. Totéž platí pro množství jasných barev. Jako akcenty je lepší nechat chytlavé odstíny. Tradičně je místnost světlá. Může být béžová, kávová, světle hnědá, růžová, nebo jiné pastelové barvy.

Pokoje ve světlých barvách lze doplnit tmavším nábytkem, textilem nebo dekorativními detaily. Tato pravidla není nutné dodržovat, pokud váš byt není příliš malý. Interiér v tmavé barvě působí neobvykle a často luxusně. Zvláště pokud pracujete s takovými stylovými směry, jako je klasika nebo baroko.

Designové nápady

Pokud stále pochybujete, že v jednopokojovém bytě najdete místo pro vše potřebné, ukázky hotových obrazů vám pomohou rozloučit se s pochybnostmi.

Pro mladou rodinu

První možností je světlý a pohodlný byt pro mladý pár s dítětem. Místnost je rozdělena na dvě hlavní zóny: dospělý, který současně slouží jako ložnice, pokoj pro hosty, dětský pokoj, kde je umístěna úhledná kolébka. Obě části pokoje jsou zařízeny v bílých a zelených tónech a jsou odděleny tenkým závěsem.Přestože jsou barvy a materiály stejné, zóny se liší. Dětský pokoj je vyzdoben roztomilými malbami, které přitahují pozornost batolete a každého, kdo vstoupí do místnosti. V hlavní části obývacího pokoje je pohodlná rozkládací pohovka zdobená polštáři a stolky.

Všechny dekorativní detaily jsou umístěny na policích, stoly lze použít v každodenním životě, umístit na ně podnosy, šálky kávy, čaje nebo skládací spotřebiče. Na policích není mnoho dekorů, všechny detaily pomáhají dát místnosti individualitu. Jeden pohled na police stačí k tomu, abyste pochopili, jak se v tomto bytě žije. Jako svítidlo je použit centrální závěsný lustr. Vzhledem k tomu, že u rohového stolu jsou zásuvky, můžete vždy připojit noční světlo, které bude probíhat vedle pohovky. Zelené závěsy a čerstvé květiny na parapetu oživí interiér.

Kontrastní interiér

Druhý příklad se zdá být vhodnější pro svobodný nebo bezdětný pár. Primární barvy použité v designu místnosti jsou poměrně agresivní. Je červená a černá. Místnost ale díky bílé kulisě a světlé kuchyňské lince nepůsobí ponuře. Všechny použité barvy jsou klasikou, která nezastarává a dokonale spolu ladí.

Nábytek je všude maximálně moderní. Sedací část je zvýrazněna pohodlnou širokou pohovkou, doplněnou tmavým stolkem. Nic nadbytečného, ​​zároveň je zde vše, co potřebujete pro pohodlný pobyt nebo setkání s přáteli. V kuchyni je pracovní prostor a místo pro jídelní kout. Uprostřed je stůl obklopený pohodlnými židlemi. Veškeré potřebné vybavení je zabudované a nezabírá volné místo.

Útulné hnízdo

Třetím příkladem je byt, ze kterého dýchá teplo a pohodlí. Designérům se podařilo vytvořit takovou atmosféru díky použití teplého odstínu hnědé. Tón jde dobře s tmavými prvky výzdoby, stejně jako se světlým pozadím stylu. Místnost je rozdělena na dvě zóny pomocí nízké police s mnoha přihrádkami.

Blíže k oknu a radiátoru je místo na spaní - pohodlná široká postel. Je vyrobena ze stejného materiálu jako cokoli jiného. Na horní straně postele je kostkovaný pléd. Druhá zóna je chladnější. Hlavním detailem, který okamžitě upoutá pozornost, je široká světlá pohovka. Je ozdoben dekorativními polštáři a zabírá téměř veškerý volný prostor. Dodává se s otomanským stolem stejné barvy.

Koberec v šedo-černých diamantech s bílými akcenty dodává této oblasti útulnost. V místnosti je dostatek přirozeného světla, protože okno je široké a závěsy jsou světlé. Kromě toho jsou zde zdroje umělého světla: hlavní centrální lustr a stolní lampa v minimalistickém stylu. Podsvícení je umístěno na poličce, v případě potřeby jej lze natočit různými směry a osvětlit tak prostor, kde se nacházíte.

V obývacím pokoji

Při navrhování tohoto bytu se designéři inspirovali skandinávským designovým stylem. To není překvapivé, protože pokoje jsou poměrně malé, musíte se snažit, aby byly vizuálně větší. Ale konstruktéři uspěli. Hlavní barva je bílá. Je přítomen na stěnách, podlaze, stropu. Pouze jedna ze stěn je orámována dřevěným obkladem, ale to nekazí celkový dojem. Naopak, interiér je jednodušší a pohodlnější.

Právě stěna zdobená deskami spojuje prostor kuchyně s obývacím pokojem. Na druhé straně pod stejnou stěnou je pracovní prostor s dřevěným stolem a židlí na kolečkách. Pod protější stěnou je tmavá pohovka. Vynikne na světlém pozadí, v případě potřeby jej lze využít jako pohodlné místo na spaní. Vedle pohovky je na podlaze koberec s geometrickými tvary v různých odstínech hnědé. Je to praktické a krásné.

Dvě hlavní zóny odděluje malá přepážka, která je doplněna závěsem.Záclony v kávové barvě jsou dalším zajímavým designovým objevem, protože vypadají skvěle na pozadí dřevěných panelů podobného odstínu. Je zde spousta svítidel. Jedná se o diodové žárovky po celém stropě a nástěnné svítidlo. Široké okno je skryto za tenkou vrstvou průsvitného tylu.

Použitím světlých barev v kombinaci s jasným osvětlením se místnost opticky zdá mnohem větší a krásnější.

Pokud bydlíte v jednopokojovém bytě nebo se do něj teprve plánujete přestěhovat, můžete využít navrhované tipy, případně se při zařizování domova inspirovat již hotovými interiéry. Správná dispozice, výběr vhodných barev a dobré osvětlení udělají z vašeho jednopokojového bytu byt, do kterého se bude radost vracet a přivádět hosty.

Vyberte materiály tak, aby odpovídaly stejnému stavu. Při výběru dbejte na praktičnost a odolnost.

Další podrobnosti o návrhu jednopokojového bytu ve "skandinávském" stylu naleznete níže.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek