Vlastnosti výběru a umístění rostlin v interiéru obytné budovy

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Pozitivní aspekty krajinářství
 3. Jak vybrat rostlinu
 4. V prostorách pro různé účely
 5. Doporučení
 6. Krásné příklady v interiéru

Lidé se vždy snažili zdobit své domovy zelenými rostlinami a čerstvými květinami. Dnes je tento směr obzvláště důležitý, protože existuje mnoho designových nápadů využívajících rostliny. Jsou schopni vnést do domu harmonii, udělat ho útulným, krásným a jedinečným. Hlavní věcí je vzít v úvahu zvláštnosti výběru a umístění rostlin v interiéru obytné budovy.

Zvláštnosti

Použití rostlin uvnitř obydlí má své vlastní charakteristiky a pomáhá řešit několik problémů současně.

Živé rostliny:

 • přidat do domova estetiku;
 • jsou živým filtrem, který čistí vzduch;
 • disponovat odpočinkem, relaxací;
 • používá se pro zónování prostoru.

Pozitivní aspekty krajinářství

I když za oknem třeští mráz nebo klepe otravný déšť, můžeme si připadat jako na letní zahrádce nebo v rozkvetlém skleníku. A to vše mají na svědomí živé rostliny.

Není možné přeceňovat jejich roli při návrhu obytné budovy. Zdobí domov a zároveň jsou velkým přínosem, nasycují vzduch kyslíkem a absorbují oxid uhličitý.

A to nejsou všechny výhody, které mohou přinést. Zelené plochy zlepšují naši pohodu, zejména obyvatelům měst, kteří je potřebují, kteří si nemohou dovolit jen tak vyjít do lesa nebo se toulat parkem. Svěží zářivá zeleň a vůně květin dokáže rozveselit každého.

Ale se vší láskou k rostlinám musíte svůj domov navrhnout tak, aby vše bylo organicky kombinováno: květiny, výzdoba, nábytek. Musíte si vybrat určitý styl a toho se držet.

Kromě toho musíte vědět, které rostliny spolu dobře žijí a které nemohou koexistovat. Někdo potřebuje hodně slunce, pro jiného jsou naopak přímé paprsky nežádoucí. Některé potřebují hojné zavlažování, zatímco jiné jsou kontraindikovány při nadměrné vlhkosti. Myslete také na nádoby, ve kterých rostliny žijí. Vázy a květináče by měly být vhodné pro velikost kořenového systému. Všechny tyto nuance je třeba vzít v úvahu. A pak vám vaše rostliny přinesou pouze pozitivní emoce.

Jak vybrat rostlinu

Pokojové rostliny pevně zaujaly své místo v designu bydlení. Jejich výběr je tak velký, že je velmi snadné se v této odrůdě ztratit. Proto si musíte představit, jaký styl preferujete, a na základě toho vybrat květiny.

Dnes je orchidej obzvláště oblíbená, ozdobí každý interiér. A jeho barvy a odstíny jsou nápadné ve své rozmanitosti - bílá, modrá, fialová, růžová, žlutá.

Kamélii lze připsat stejné kvetoucí a příjemné kráse. Mnozí vzdávají hold módě a zdobí svůj prostor takovými druhy, jako je clivia, stephanotis, ehmeya, gardénie.

Exotika neztrácí na aktuálnosti. Palma, monstera, dracaena se zamilovala do mnoha. Někdo dává přednost použití hippeastrum a anthurium ve svém interiéru.

Ti, kteří dávají přednost velkým rostlinám, volí juku a bokarneu ohnuté.

Ficus je považován za oblíbený mezi zelenými protějšky. Často jsou zdobeny domy, díky světlému listí potěší majitele po celý rok. Je snadné se o něj postarat. Navíc čistí vzduch uvolňováním biologicky aktivních látek.

Dracaena a fialky jsou považovány za dobré zvlhčovače vzduchu. Krásně také rozzáří každý prostor.

Při navrhování různých prostor se používají jak jednotlivé rostliny, tak kompozice. Vše závisí na prostoru, který má být zdoben.

Není to tak dávno, co se používání umělých květin zdálo jako něco staromódního.bez chuti. To vše kvůli tomu, že byly vyrobeny z nejjednodušších levných materiálů. Nyní se fantazii výrobců tohoto typu dekoru meze nekladou. A umělé květiny jsou vizuálně velmi těžko rozeznatelné od živých.

Pro mnohé je jejich použití považováno za pohodlné, protože kromě mokrého čištění nevyžadují údržbu. Nebudou však vhodné v každé místnosti, je třeba vzít v úvahu všechny prvky interiéru.

V prostorách pro různé účely

Při zařizování domu či bytu si dobře rozmyslete, které pokojové rostliny se hodí například do obývacího pokoje, ložnice, kuchyně, předsíně.

Před ztělesněním svých představ si zjistěte, zda je konkrétní místnost vhodná pro konkrétní květinu z hlediska přítomnosti světla, vlhkosti, vzduchu a dalších kritérií. Naučte se, jak se o rostlinu starat, abyste se později ušetřili zbytečných problémů a starostí. Bohužel ne každý má květiny. Pokud je váš styl minimalistický, fikus je pro vás. Nenáročná rostlina rozzáří váš obývací pokoj a dodá mu kyslík. Ostatní rostliny se silnějšími stonky budou také vypadat dobře.

Mezi klasické pokojové rostliny patří monstera a saintpaulia.

Nepřetěžujte prostor květinami, i když je máte velmi rádi.

V ložnici byste neměli mít rozkvetlou zahradu. Stačí pojmout druhy jako aloe a Kalanchoe. Vytvoří nádherné mikroklima. Pokud je velikost ložnice malá a není zde místo pro podlahové rostliny, můžete umístit malé květináče na noční stolky, toaletní stolek, parapet. Lilie a kapradiny nechte do jiných místností. Jejich schopnost v noci absorbovat kyslík a vypouštět oxid uhličitý vám nic dobrého neudělá.

Téměř všechny ženy v domácnosti milují zdobení kuchyně a je to tak správně. Ostatně u oběda nebo večerního čaje se tu schází celá rodina. Proto by zde mělo být hezky a útulně.

Vybírejte rostliny moudře a správně vyzdobte kuchyň, aby vám zelené plochy nerušily, ale zároveň vytvořily náladu.

Teplomilné rostliny zde zakoření. Pokud některé z nich plánujete umístit na parapet, pak vybírejte ty, které potřebují světlo.

Sporák a dřez nejsou místa, kde budou květiny pohodlné.

Silně pestré a bujné vegetaci je lepší se vyhnout, stejně jako květinám, které výrazně voní. Zde můžete experimentovat, vyzkoušet styl, který je vám bližší: minimalismus, moderní, orientální luxus.

Obvykle kytice čerstvých květin vypadají skvěle v kuchyni. Slunečnice, vlčí máky, tulipány. Vyberte si, co je vám bližší. Vhodné budou také kompozice sušených květin. Můžete použít nástěnné girlandy a ikebany.

I v koupelně můžete vytvořit útulnost a harmonii. A jemné slonovinové orchideje s tím pomohou.

Dalším místem, kde se květiny docela hodí, je chodba. Nic vás neomezuje ve výběru, pokud je v předsíni dostatek světla. Nejčastěji tomu tak ale není, proto je lepší umístit sem stínomilné exempláře. Může to být fatsia, peperomia, arrowroot, dracaena, sansevier.

Pokud máte prostornou předsíň, ozdobte ji kapradím. Pokud je problém s místem, pak malé květiny na policích a speciální stojany budou vypadat velmi harmonicky.

Doporučení

Umění dekorace může změnit váš prostor. Ciťte se jako umělec, nebojte se experimentovat a použijte originální dekor.

Jaro je skvělou příležitostí k umístění větví rozkvetlých třešní nebo jabloní do vysokých váz.

Léto vám dává možnost vychutnat si krásu a vůně kytic růží, lilií, pivoněk. Lze je umístit jak na psací stůl v pracovně, tak na jídelnu v jídelně.

Při upřednostňování živých barev by bylo dobré zachovat barevnost a celkový styl bytu či domu.

Několik malých váziček nebo květináčů s květinami může vytvořit zajímavou kompozici.

Pokud jste kreativní, můžete staré květináče a plechovky proměnit v originální nádoby na rostliny.

Podívejte se na pár tipů, které se vám mohou hodit při zařizování vašeho domova.

Jedna krásná rostlina dokáže rozzářit místnost a být neustále poutavá. Pokud k tomu ale přidáte několik dalších typů, může ztratit svou atraktivitu.

Malé rostliny by neměly být umístěny s velkým stromem. Ztratí se, i když jsou neobyčejně krásné. Bude lepší, když z nich vytvoříte soubor.

Najděte perfektní nádobu pro každou květinu. Existuje mnoho možností: koše, dekorativní hrnce, hrnce.

A přemýšlejte o tom, kde přesně bude rostlina - na parapetu, polici, konferenčním stolku, toaletním stolku.

Existují pokojové rostliny, které potěší svým dlouhým a častým kvetením. Patří sem jemné fialky, bujné muškáty, velkokvěté fuchsie. Tito zástupci flóry mají mnoho odrůd, což vám umožňuje vybrat si barvu a velikost, kterou chcete vidět každý den ve svých pokojích.

Popínavé rostliny dokážou oživit interiér a dodat útulnost: tradescantia, chřest, chlorofyta. S jejich pomocí můžete ozdobit prázdnou stěnu nebo část nábytku, vytvořit stín na okně, mohou splétat všechny druhy podpěr.

Pokud chcete twist, podívejte se na yucca, dracaena a cicasas. Tyto kompaktní rostliny vypadají jako palmy a budou vypadat originálně v jakémkoli prostředí.

Pamatujte, že velmi velké rostliny jsou vhodné pouze do prostorných místností. Citron, pomeranč, kávovníky, dieffenbachia vytvoří zvláštní náladu. Pro jejich umístění jsou vhodné haly, haly, skleníky, bazény. Rozhodně nebudou zdobit malou místnost, ale pouze vytvářet problémy a cítit se nepříjemně.

V dnešní době je mnoho fascinováno myšlenkou vytvořit zeleninovou zahradu přímo v kuchyni. Lidé pěstují bylinky a bylinky v malých květináčích. To vše vypadá v kuchyni velmi vhodně a je přínosné.

Krásné příklady v interiéru

Pomocí pokojových rostlin můžete udělat svůj byt atraktivní, stylový, útulný, kde se vy i vaši hosté budete cítit velmi pohodlně a příjemně.

A k tomu musíte zvládnout tak jednoduchou vědu, jako je fytodesign. A pak budete moci vytvářet velkolepé kompozice a krásné oázy, které se stanou jasnými cákanci i v těch nejšedších všedních dnech a rozveselí vás i v zamračeném a deštivém dni.

Podívejme se na několik dobrých příkladů:

 • Dno kufru v podlahovém vozíku může být ozdobeno mechem nebo zelenou liánou.
 • Na parapet lze umístit kompozici několika hrnkových květin. Pokud to uděláme na podlaze, pak ve středu by měl být vzorek o něco větší než jeho protějšky. Zbytek je uspořádán ve stupňovitém pořadí, je žádoucí, aby tam byly kvetoucí rostliny.
 • Fytodesign je neustále se vyvíjející oblast, postupem času se objevují originální novinky, které si rychle získávají oblibu mezi pěstiteli květin. Díky tomu můžete ztělesnit své nejdivočejší nápady a cítit se jako designéři ve svém vlastním bytě.
 • Jednou z těchto novinek jsou florária. Uvnitř průhledných nádob jsou umístěny tropické rostliny. Další módní směr rutaria. Základem pro instalaci rostlin v květináčích jsou větve stromů, pařezy, kořeny. To vše vypadá velmi neobvykle a zároveň přirozeně.
 • Co se barev týče, sami určíte, co bude nejlépe kombinovat s vašimi tapetami, závěsy, nábytkem a dalšími částmi interiéru. Existuje ale pár univerzálních odstínů, které mohou mnohým slušet.
 • Takže v kuchyni rostliny žluté a zelené barvy vytvoří zvláštní veselou náladu, stejně jako útulnost a pohodlí. Voňavé a voňavé květiny doplní vzhled.
 • Růže, kosatce a frézie přinesou do ložnice klid a relaxaci. Budete rádi, že budete mezi těmito květinami.
 • Bílé, žluté a růžové květy vám dodají pocit harmonie. Romantické prostředí si žádá červené cákance. Také jasné květiny dodají energii a sílu. Modré a fialové rostliny zbaví stresu a únavy.
 • Šeřík vám dodá svěžest, doporučujeme jej umístit do vázy se širokým hrdlem. Navíc poslouží jako dobré zázemí pro další rostliny. A doplnit ho můžete snítkou kaliny.
 • Jiřiny působí lehce a svěže, dlouho nevyblednou a v každé místnosti působí velmi přirozeně. Ve váze lze shromáždit několik odstínů, což oživí interiér.
 • Polní květiny v proutěných koších dodají romantiku a elegantní poupata v elegantních vázách dodají sofistikovanost.
 • Růže mají zvláštní požadavky: světlé květy dobře ladí s bílými vázami. Tmavé tóny vypadají elegantně v černých, stříbrných a zlatých nádobách.
 • Drobné orchideje a exotické bylinky budou ponechány těm, kteří preferují neobvyklá řešení.

Možností je mnoho. Ponořte se do krásného světa květin a vytvořte si vlastní jedinečnou oázu ve svém bytě či domě.

Informace o tom, jak vyrobit florárium vlastníma rukama, naleznete v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek