Vše o pilastrech

Obsah
 1. co to je?
 2. Pohledy
 3. Materiály (upravit)
 4. Jak se používají?
 5. Jak vybrat?
 6. Krásné příklady

V procesu navrhování a výstavby budov dbají architekti nejen na funkční a praktickou, ale také na dekorativní a designovou stránku. Vhodné dekorativní prvky tak dodávají budově reprezentativní vzhled. Populární a rozšířené jsou v tomto ohledu pilastry. Dnes v našem materiálu budeme hovořit podrobněji o takových architektonických detailech.

co to je?

Nejprve musíte pochopit, co jsou pilastry. Ve skutečnosti se jedná o výstupky na stěně, které s ní mají společnou stranu (tato charakteristika pilastrů je odlišuje od sloupů) a jsou široce používány v architektuře a stavebnictví. Je důležité poznamenat, že tento architektonický prvek nevyvíjí žádný tlak na stěnu, proto se široce používá k dekoraci vnějších i vnitřních stěn jakékoli místnosti.

Vzhledově se pilastr podobá sloupu. Kromě toho mohou mít tyto designové prvky různé tvary a velikosti. Používají se k dekoraci fasád, vnitřních stěn, dveří, oken a dalších.

Pokud přistoupíme k problematice studia pilastrů z architektonického hlediska, pak je nutné zdůraznit několik klíčových komponent:

 • základna (nebo základna) - na této konstrukci jsou umístěny a upevněny všechny ostatní prvky, její rozměry mohou dosáhnout ukazatele 0,5 m;
 • pilastrový sloupek je jeho hlavní součástí, existují vyřezávané a hladké odrůdy tohoto prvku exteriéru;
 • malá čepice - jedná se o část, která plní hlavní dekorativní roli, v souvislosti s níž může být zdobena a zdobena různými vzory.

Aby pilastr vypadal celistvě a harmonicky, musí být všechny jeho detaily vzájemně kombinovány (v barvě, velikosti, tvaru). Obecně lze říci, že pilastry jako architektonické detaily mají poměrně starou, dlouhou a zajímavou historii svého vzhledu a vývoje. Poprvé můžeme hovořit o použití těchto prvků v procesu výstavby a zdobení domů od starověku. Podrobnosti byly obzvláště oblíbené ve starověkém Řecku (později ve starověkém Římě).

Pilastry plnily zpočátku výhradně funkční roli a byly jakýmsi zpevňováním nosných konstrukcí. Vzhledem k tomuto účelu byla těmto architektonickým prvkům z dekorativního hlediska věnována malá pozornost. Pilastry byly osazeny pouze na fasády budov a měly výhradně obdélníkový tvar, při jejich výrobě byl použit přírodní kámen. Během renesance architekti a designéři revidovali účel pilastrů a začali stavět podobné stavby nejen venku, ale i uvnitř areálu.

Pilastry se přitom zdobily nejen stěny, ale i nábytek, obrazy a mnoho dalšího. Dnes jsou pilastry nadále oblíbenými a rozšířenými dekorativními prvky, které používají designéři a architekti k dekoraci místností.

Tyto prvky mají zároveň atraktivní vzhled a úspěšně doplňují některé styly interiéru (například klasicismus, baroko).

Zvažte několik hlavních funkcí, které pilastry vykonávají v interiéru:

 • zpevnění povrchu stěny;
 • rozdělení a zónování prostoru (například pomocí těchto prvků můžete rozdělit kuchyň a jídelní kout);
 • skryté vady (například vady dokončovacích nebo komunikačních vodičů);
 • dekorace a dekorace.

Pohledy

Dnes na trhu najdete širokou škálu dekorativních pilastrů: kanelované, rohové, pylonové, rustikované, kanelované a další možnosti. Vzhledem k tak široké škále takových architektonických prvků může být pro uživatele poměrně obtížné vybrat si.

Pro pohodlí kupujících výrobci přijali klasifikaci pilastrů, která je založena na vzhledu sloupu. Pro tento ukazatel existují 3 hlavní kategorie.

Obdélníkový

Obdélné pilastry jsou považovány za moderní (nebo moderní). Jsou schopni harmonicky zapadnout do různých interiérů. Kromě toho se často používají ke zpevnění stěny a také za účelem zónování prostoru.

Polokruhový

Ke konstrukcím klasického typu lze přiřadit půlkruhové typy pilastrů. Ve vzhledu mohou takové pilastry v interiéru místnosti připomínat sloup, který je napůl zapuštěn do stěny.

Komplex

Složité pilastry mohou mít různé tvary, různé reliéfy a jedinečné tvary (které se naopak mohou v různých částech pilíře měnit). K výběru těchto prvků je třeba přistupovat s mimořádnou opatrností, protože je poměrně obtížné zapadnout do obvyklého klasického interiéru.

Tím pádem, každý uživatel si bude moci vybrat takové pilastry, které harmonicky zapadnou do interiéru, který je vlastní jeho domovu. Pilastry si můžete vybrat sami nebo se uchýlit k pomoci profesionálních designérů, abyste se nemýlili a v budoucnu nelitovali svého nákupu.

Materiály (upravit)

Kromě rozmanitosti typů pilastrů ve tvaru se tyto architektonické prvky liší také materiálem výroby. Při výběru a nákupu pilastrů je třeba věnovat zvláštní pozornost tomu, z jakých surovin jsou tyto architektonické prvky vyrobeny. Tento faktor bude mít rozhodující vliv na to, jak silné a spolehlivé tyto prvky budou, a také jak dlouho vydrží.

Oblíbené materiály pro výrobu pilastrů:

 • mramor;
 • žula;
 • dřevo;
 • polyuretan;
 • polystyren;
 • sádra;
 • MDF;
 • PVC;
 • cihlový;
 • štukové lití;
 • sádrokartonové desky.

Je třeba poznamenat, že dnes nejběžnější a nejoblíbenější jsou pilastry, které nejsou vyrobeny z přírodních, ale z umělých materiálů. Nejčastěji je to kvůli jejich ceně, síle a spolehlivosti. V souladu s tím ztrácejí dříve oblíbené sádrokartonové prvky nebo dřevěné varianty svůj význam.

Jak se používají?

Použití pilastrů je relevantní v různých oblastech designu. Tak, běžné, oblíbené a mezi spotřebiteli žádané jsou pilastry na fasádě, na stěně, na dveřích. Jak již bylo zmíněno výše, zpočátku byly pilastry vnímány výhradně jako fasádní opevnění. Z velké části plnily funkční význam. Dnes se však situace výrazně změnila.

Je to dáno především tím, že moderní stavby nevyžadují další opevnění v podobě pilastrů., protože jsou postaveny na základě a s ohledem na veškerý nejnovější technologický vývoj a samotný proces přímé výstavby je vysoce kvalitní. V tomto ohledu lze usoudit, že pilastry jsou dnes dekorativními a designovými prvky, které jsou mezi designéry oblíbené.

Podobné návrhy lze instalovat do dveří, v obývacím pokoji.

Dnes je použití pilastrů relevantní v řadě případů:

 • dát tuhost konkrétní konstrukci (za tímto účelem mohou být části umístěny v rozích budov);
 • pro zónování (to platí zejména, pokud žijete ve studiovém bytě nebo pokud jsou pokoje vašeho domu dostatečně velké a prostorné);
 • pro rámování oken a dveří;
 • do samostatných pater.

Jak vybrat?

Při výběru a nákupu pilastrů je třeba zvážit několik klíčových faktorů. Mezi hlavní patří:

 • rozměry (v tomto ohledu je nutné se zaměřit na charakteristické vlastnosti místnosti, kterou zdobíte, respektive je nutné provést pečlivá měření);
 • tvar a barva (při výběru pilastrů podle těchto ukazatelů se musíte zaměřit na své individuální preference a také na styl interiéru, který chcete vytvořit);
 • materiál výroby (především je nutné určit, jakou funkční roli budou prvky hrát - dekorativní nebo praktické - a teprve poté si můžete vybrat konkrétní materiál);
 • výrobce a místo nákupu (měli byste věřit pouze důvěryhodným společnostem a přímý nákup by měl být prováděn ve firemních prodejnách a zastoupeních);
 • náklady (vyberte produkty ze střední cenové kategorie).

Zohledníte-li při nákupu výše popsané faktory, budete si moci pořídit pilastry, které vám budou sloužit dlouhou dobu a dobře zapadnou do vašeho interiéru a kvalitně splní svůj účel.

Krásné příklady

Pojďme se podívat na některé krásné a stylové příklady použití pilastrů v interiéru různých místností. Tyto příklady můžete zkopírovat v procesu zdobení vlastního domova nebo je použít jako vodítko a zdroj inspirace.

 • Na této fotografii můžete vidět, jak pilastry rámují oblouk, který je vchodem do místnosti. Tento interiérový prvek zároveň krásně zdůrazňuje jak celkový styl místnosti, tak její jednotlivé prvky (strop, lustr, okna). Jedná se tedy o konečný detail.
 • Na tomto obrázku můžete vidět, že pilastry jsou vůči sobě symetricky umístěny. Přitom jejich umístění – koupelna – je obzvláště neobvyklé a jedinečné. V tomto interiéru jsou pilastry dobře kombinovány s barvou zbytku interiérových prvků.
 • Oblíbeným řešením v podmínkách prostorných obývacích pokojů je rámování krbů pilastry. Zároveň byste v tomto případě měli být obzvláště opatrní při výběru velikosti architektonických prvků (jak délky, tak šířky).
 • V tomto interiéru dřevěné pilastry vypadají stylově a vhodně (i přesto, že tyto prvky samy o sobě již dávno vyšly z módy). Pokud se rozhodnete pro takový design místnosti, měli byste okamžitě mít na paměti, že bude vyžadovat pečlivou údržbu (pravidelné utírání prachu, leštění).
 • Navzdory skutečnosti, že tento styl interiérového designu je obecně podobný modernímu, pilastry dokonale zapadají do jeho rámce. Odrážejí velké množství interiérových detailů, přičemž harmonicky kombinují celkový design a vytvářejí jednotnou a celistvou atmosféru.

Tak jsme se o tom mohli ujistit pilastry jsou architektonickým prvkem, který plní různé funkce... Zároveň je vzhledem k velké rozmanitosti druhů velmi důležité pečlivě a zodpovědně přistupovat k jejich výběru a akvizici a věnovat pozornost všem charakteristickým vlastnostem.

Informace o tom, jak vyrobit sádrové pilastry vlastníma rukama, naleznete v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek