Vlastnosti interiéru pro chatu

Vlastnosti interiéru pro chatu
 1. Typické projekty
 2. Design pokoje
 3. Vnitřní dekorace
 4. Vlastnosti designu jednotlivých místností
 5. Vnější povrchová úprava
 6. Stylové možnosti dekorace
 7. Neobvyklé nápady na renovaci

V poslední době jsou soukromé domy pro obyvatele města oázou ticha, útulnosti a pohodlí. Stále více obyvatel megapolí se snaží vystěhovat z města. V tomto ohledu roste význam designových projektů pro vnitřní uspořádání chat.

Typické projekty

Interiér domu by měl být vybrán na základě vlastních preferencí. Ve většině případů nezáleží na tom, jaký status má venkovská chata. Mnoho lidí si nemůže dovolit elitní bydlení, ale levný rámový dům nebo stavba z obyčejného dřeva nebude vyžadovat velké finanční investice.

Soukromá obytná budova je zpravidla jednopodlažní nebo dvoupodlažní. Méně často najdete elitní chatu s velkým počtem pater.

Hlavním rysem vytváření interiéru je vývoj jednotného konceptu společného pro celou strukturu.

K návrhu by se mělo přistupovat rozumně s přihlédnutím k preferencím majitelů, materiálu, ze kterého je dům postaven, počtu podlaží, dvorku a mnoha dalším faktorům. Nemůžete se slepě soustředit na designové nápady v módních časopisech, protože nemusí být vhodné pro pohodlný pobyt.

S cílem vytvořit atmosféru útulnosti a pohodlí nabízejí návrháři základní styly používané pro soukromé domy.

Dřevěný dům ze dřeva nebo kulatiny

Dřevěný dům z trámů nebo kulatiny bude vypadat skvěle v každém rustikálním stylu.

A la "ruská vesnice"

S podomácku tkanými koberci, vyřezávanými pláty na oknech a dveřích. Základem po celém obvodu domu je srub: podlaha, stěny a strop.

Provence

Francouzský venkovský design, který má trochu omšelý interiér, jakoby vyhořelý na slunci a zvětralý mořskými větry. Na stropě jsou patrné silné trámy, na podlaze je typická keramická dlažba nebo umělý kámen. Ve výzdobě stěny mohou být přítomny cihly a dřevo s nenatřeným efektem.

Země

Stylistika staré Anglie. V interiéru je vítáno mnoho proutěných prvků, podlaha bývá tvořena tmavými dřevěnými trámy nebo obložena terakotovými dlaždicemi. Stěny dřevěného domu nejsou natřeny, ale pokryty skvrnou, mohou být ošetřeny speciálními sloučeninami, aby se dosáhlo efektu "starověku".

Dům ve finském stylu

Dům ve finském stylu je vhodný pro ty, kteří mají rádi v interiéru praktičnost, jednoduchost a minimalismus. Samotná konstrukce je obvykle vyrobena z modřínových nebo borových kulatin. Styl nutně znamená finský dům s terasou, která vizuálně zvětšuje území. Vše uvnitř je zpravidla ze dřeva teplých odstínů, ve výzdobě mohou být přítomny i velké přírodní kameny nebo jejich interpretace. Stálým společníkem takových interiérů je krb nejen uvnitř, ale i mimo chatu.

Švýcarská chata

Švýcarská chata vyžaduje minimum dekorace. Stěny jsou buď omítnuté, nebo opláštěné dřevem. Podobně jako ve finské verzi by neměl chybět krb a výzdoba využívá obrazy zobrazující přírodu, lovecké doplňky, vlnu, kožešinu, kůži nebo len.

italský projekt

Italský projekt je obvykle jedno- nebo dvoupatrová budova s ​​podkrovím, balkonem a dalšími hospodářskými budovami. Stavba jednopatrové chaty zpravidla vyžaduje hodně prostoru, ale z hlediska materiálu a designu je konstrukce jednodušší a ekonomičtější.

Vlastnosti interiéru: diskrétní luxus a přísná sofistikovanost. Například rokoko nebo klasika se vyznačuje bohatými freskami, toskánský styl zastupují hrubé omítkové stěny, místy zdobené vitráží nebo tapetami.

Možnost kupole

Klenutá verze soukromého domu se u nás ještě nerozšířila. Ani v zahraničí nejsou takové projekty masivní. Stavba klenuté chaty má svá specifika. Obvykle moderní kulové rámové konstrukce. Neobvyklý vzhled umožňuje majitelům vytvářet zcela neskutečné interiéry, na rozdíl od jiných. Je důležité, aby originalita nevylučovala pohodlí a útulnost.

Existuje mnoho možností pro standardní a speciální projekty.

Stavba chaty přímo závisí na území, které je pro ni přiděleno. Proto je v první fázi přesně to, co je stanoveno. Například standardní velikost 10x10 metrů odpovídá ploše domu 200 metrů čtverečních. m. V tomto případě můžete uvnitř umístit několik salonků, obývací pokoj, kuchyň, několik koupelen a kotelnu. Navíc taková oblast může mít jak jednopatrový, tak dvoupatrový dům.

Projekty do 150 m2. m může být ekonomičtější a kompaktnější, ale neméně zajímavé. Vše závisí na architektonických formách, přítomnosti teras, podkroví, balkonů a dalších funkčních řešení.

Odborníci ujišťují, že plocha je od 100 do 150 m2. m. je nejlepší volbou pro příměstské bydlení, které vám umožní plně nahradit městský byt pro čtyřčlennou rodinu.

Design pokoje

Designéři radí před výběrem typického projektu promyslet a zhodnotit jeho pohodlí pro každodenní použití.

Návrh místnosti začíná určením plochy domu a jeho počtu podlaží. K tomu potřebujete vědět, kolik lidí v něm bude žít. Poté proveďte výběr vnitřního uspořádání.

Návrh návrhu s dispozičním řešením by měl obsahovat architektonické, projekční a inženýrské informace popisující všechny technické a ekonomické ukazatele, umístění komunikačních sítí, alarmů, vnitřních příček, schodišť, oken, krbů, balkonů, podkroví a další detaily v kontextu každého podlaha.

Koupelny a koupelny v jednopatrových domech jsou umístěny vedle sebe, ve dvoupatrových domech - jedna pod druhou. Kuchyňská zařízení by měla být zpravidla přilehlá k koupelnám, což ušetří výstavbu komunikací a větrání.

Okna je lepší orientovat na strany horizontu. Nemůžete je vést na jednu stranu.

Při volbě tvaru a podlahy střechy je třeba pamatovat na to, že složité silniční konstrukce nejen při výstavbě, ale i při dalším provozu.

Při navrhování je lepší se předem rozhodnout, co je lepší: druhé patro nebo podkroví. Druhá varianta je finančně méně náročná, nicméně co do velikosti užitné plochy ztrácí na celou podlahu.

Stěnové konstrukce

Prostor každého domu se skládá ze samostatných funkčních zón, pro jejichž vytvoření jsou vyžadovány vnitřní příčky. Jsou nutně přítomny v projektu a jsou postaveny současně s nosnými stěnami.

Hlavními materiály pro jejich stavbu jsou cihly a dřevěné trámy. V poslední době se zděné příčky nahrazují sádrovými, protože jsou lehčí. Další moderní materiály lze rozlišit: plynosilikátové bloky, pěnový beton, expandovaný jílový beton.

Pokud jde o mobilní příčky, které se snadno montují a demontují, pak stojí za zmínku rámové profily.Mohou mít ocelovou nebo dřevěnou základnu, na které je jako obklad připevněna sádrokartonová deska nebo překližka. V tomto případě se používají různé typy izolace: minerální vlna, pěna, piliny.

Aby se zvýšilo množství slunečního světla v interiéru, návrháři často navrhují instalaci stěn z polykarbonátového skla. Jsou bezpečné, snadno se montují a udržují.

Kromě toho mohou mít polykarbonátové příčky různé tvary, protože jsou zarámované. Díky tomu se snadno hodí do moderních interiérů.

Žebřík

Pokud projekt počítá se schodištěm, pak by jeho pohodlí mělo být nepopiratelné. Odborníci doporučují ponechat pro jeho stavbu plochu do 8 metrů čtverečních při výšce stropu 3 metry. m. Podle mnoha majitelů nejsou šroubové modely úplně pohodlné.

Krb

Přítomnost krbu klade určité požadavky na jeho umístění a funkčnost. Pokud je plánována konstrukce s otevřeným ohněm, musíte mít na paměti, že velikost místnosti by měla být dostatečně velká. Existuje několik typů provedení krbů.

 • Dřevnatý - Nejčastější. Vzhledem k tomu, že modely jsou postaveny ze žáruvzdorných cihel a obložení pro dekorativní účely, nemusí být plná cena krbu dostupná pro každého.

Požadavky:

 • podlaha v blízkosti takového krbu musí být ošetřena nehořlavými materiály;
 • z důvodu požární bezpečnosti musí být kontrola tahu pravidelně kontrolována;
 • nábytek nesmí být umístěn v bezprostřední blízkosti.
 • Plyn krb má větší stupeň přenosu tepla než konstrukce na uhlí nebo dřevo. Je bezpečnější v provozu, nevyžaduje náklady na těžbu palivového dřeva. K jeho instalaci jsou však zapotřebí speciální oprávnění.
 • Systém elektrického krbu. Jeho instalace je možná pouze s moderními kvalitními elektroinstalacemi. Topeniště je v tomto případě umělé, díky čemuž je krb bezpečný. Konstrukce se vyznačuje maximálním odvodem tepla a snadnou správou.
 • Biokrb. Protože se jako palivo používá bioetanol, nevznikají žádné saze a kouř. Popularita je způsobena rozmanitostí tvarů a provedení. Krby mohou být vestavné, stojací, volně stojící, stolní.

Vnitřní dekorace

Vnitřní výzdoba venkovského domu má výrazné rozdíly od bytu. Je to dražší a vyžaduje pečlivý přístup k výběru materiálů. Proto je důležité vycházet z rozpočtu a místa určení.

Materiály (upravit)

Finální nátěr stěn, podlahy a stropu se provádí po položení všech komunikačních sítí, elektroinstalace, izolace.

 • Nejčastěji pro soukromé domy, které používají dřevo... Chatky se vyznačují šindelovým zpracováním, najdete panely s imitací lišty. Ošetřením dřeva mořidlem, lakem, barvou se dosahuje různých kombinací a zajímavých řešení.
 • Ideální možností rozpočtu jsou panely od PVC... Trh nabízí různé barvy a textury, což vám umožňuje vybrat si materiál pro jakýkoli interiér. Pomocí panelů můžete nejen zdobit, ale také vyrovnávat povrchy.
 • Omítka. Ne levné, ale vysoce kvalitní provedení s maximálními dekorativními možnostmi. Výrobci nabízejí velké množství typů, lišících se vlastnostmi, strukturou, barvou. Benátská omítka je velmi oblíbená. Obsahuje mramorový prach, křemen a žulu. Na svazek dříve používali hašené vápno, nyní používají akrylát. Změnou poměru složek se dosáhne jiné struktury.

Výhody: elasticita, odolnost proti vlhkosti, snadná oprava, nevyžaduje předběžnou přípravu, skrývá vady stěn.

 • Tapeta na zeď. Ne zcela vhodná varianta pro místnosti, které nejsou v zimě vytápěny. Díky moderní technologii se však objevily tekuté tapety, které jsou mnohem praktičtější než obyčejné.

 • Keramická dlažba. Nejběžnější možnost pro zdobení kuchyně, koupelny, toalety. Designéři v poslední době nabízejí originální řešení zádveří nebo haly v podobě podlahové mozaiky. V obývacích pokojích můžete obklady zvýraznit některé detaily interiéru, nedoporučuje se jím ale zcela obkládat stěny.

 • Sádrokarton, zpravidla se používá k vyrovnání stěn nebo konstrukcí jakéhokoli tvaru, víceúrovňových objemů, ohybů.
 • Používá se jako podlahové krytiny parkety, laminát, linoleum, koberec... Vzhledem k tomu, že moderní technologie prakticky vyrovnala jejich vzhled, výběr závisí na rozpočtu a preferencích majitele.

Vlastnosti designu jednotlivých místností

Při výběru materiálu hodně závisí na funkčních vlastnostech místnosti.

Do koupelny nebo sprchového koutu je lepší zvolit povrchovou úpravu s nejvyšším stupněm voděodolnosti.

V chodbách jsou vhodné nátěry odolné proti mechanickému poškození.

Kombinace dřeva a umělého kamene v interiéru kuchyně vytvoří pocit středověku. Závěsné trámy, kožešinové doplňky, dřevěné podlahy, lustry s imitací rohoviny – a ocitneme se v loveckém zámečku. V každém případě byste jako podlahy a kuchyňské zástěry měli používat materiály odolné proti vlhkosti.

Majitelé často kombinují pracovní kuchyňský kout s jídelním koutem. Klasická úprava v moderním stylu dokonale spojí dřevo a sklo. Průmyslový styl zahrnuje použití praktických průmyslových dílů: potrubí, dráty, lampy. Rustikální varianta s proutěnými prvky a přírodním dřevem vytvoří útulnou atmosféru.

Zároveň nezapomeňte, že v této místnosti se u stolu sejde celá rodina. Jídelna by měla poskytovat prostorový komfort a dobré osvětlení.

Obývací pokoj je prostorem pro rekreaci, komunikaci, společné trávení času. Nejčastěji je vybaven krbem. Existují možnosti umístění obývacího pokoje na verandu nebo terasu. Skleněné příčky v moderních interiérech posouvají hranice.

Protože mnoho lidí vybavuje tvůrčí dílny, vědecké laboratoře nebo knihovny ve venkovském domě, návrháři pro ně nabízejí samostatné projekty i pro samostatnou kancelář. Zařízení a dekorace v nich jsou obvykle jednoduché a lakonické. Dokončovací materiály jsou vybrány pro pohodlný pocit a funkční účel.

Vnější povrchová úprava

Dekorace je důležitá nejen uvnitř, ale i vně budovy. K tomu můžete použít různé materiály, metody a architektonická řešení.

Dekorativní prvky navíc nejen ozdobí dům, ale mohou také plnit funkce tepelného stínění.

Materiály (upravit)

Pro venkovní výzdobu se používá šindel, přírodní nebo umělý kámen, omítka. Často jsou přítomny cihlové prvky nebo vyřezávané dřevěné části.

Mezi moderní materiály lze vyčlenit termopanely, které se v posledních letech staly obzvláště oblíbenými.

Je třeba si uvědomit, že výběr fasádního materiálu závisí na tom, z čeho je postavena samotná budova. Obklad pro dřevěné a kamenné konstrukce bude jiný.

 • Dekorativní omítka - nejžádanější možnost a snadné použití. Mezi hlavní přednosti patří obrovský sortiment, voděodolnost, odolnost proti změnám teplot a dalším povětrnostním jevům, tepelně izolační vlastnosti, snadná montáž, nízká cena. V závislosti na složení lze omítku rozdělit do následujících skupin:
  • minerální, cenově nejdostupnější, nehořlavý materiál;
  • akryl. Elastické, mrazuvzdorné a odolné proti vlhkosti;
  • silikát. Při jeho výrobě se používá potašové sklo. Nejodolnější typ omítky;
  • silikon - má všechny výhody výše uvedených typů.
 • Kámen. Z hlediska spolehlivosti a životnosti nemá konkurenci.Vysoké náklady však nutí majitele kombinovat je s jinými dokončovacími materiály. V poslední době je požadována dekorace s dekorativním kamenem, protože je levnější.
 • Lícová cihla. Tento typ povrchové úpravy také závisí na typu. Rozlišují se klinkerové, keramické a silikátové cihly. Každý má svůj vlastní vzhled, výkon, texturu a odstín.
 • Keramická dlažba také populární pro zdobení fasád venkovských chalup.

Moderní technologie umožnily vznik nových fasádních obkladových materiálů. Patří mezi ně porcelánové kameniny, obklady, sendvičové panely, skleněné panely.

Fasádní malba

Pokud fasáda zahrnuje malování stěn, pak poslední fází bude jejich malování. K tomu je nutné dodržovat technologické normy.

Profesionálové používají různé možnosti pro malování fasád:

 • pomocí laku ve spreji;
 • stříkací pistole;
 • speciální průmyslový stroj pro venkovní použití;
 • malování širokým štětcem nebo válečkem.

Doma můžete použít vysavač, jehož součástí je sada na barvení.

Architektonická řešení

U klasického stylu bytové dekorace je třeba mít na paměti, že tomuto směru odpovídá jednoduchost a rafinovanost detailů. Stav lze zdůraznit masivním zábradlím, sloupy, oblouky, litinovými prvky.

Rustikální styl vám umožňuje použít v designu vysokou dřevěnou verandu, vyřezávané desky, okenice, baldachýny na hromadách před vstupními dveřmi, okna zabudovaná do střech.

U skandinávského řešení znamená exteriér cesty lemované kamenem, alpské skluzavky.

Italský dům se vyznačuje přítomností podkroví nebo arkýřových oken.

Stylové možnosti dekorace

Útulnou a pohodlnou atmosféru můžete vytvořit pomocí dekorativních prvků, nábytku, textilu. Ručně vyrobené předměty a doplňky dodají teplo a oduševnělost.

Etnostyl

Charakteristickými rysy etno stylu jsou originalita, jas a originalita. S jeho pomocí můžete zprostředkovat ducha zámořských zemí s využitím jejich kulturních tradic.

Prvky v japonském stylu jsou decentní a praktické. Kontrastní barevné odstíny: bílá nebo béžová na jedné straně a kaštanová nebo hnědá na druhé straně. Nábytek je obvykle nízký a asymetrický, absolutně bez zaoblení. Pro dekoraci stěn jsou přijatelné rytiny, vějíře, jednoduché podlahové vázy, vícerámová velká okna a příčky.

Africké barvy jsou jasné, intenzivní, slunečné. Výrobky ve stylu macrame dokonale koexistují v tomto stylu s nitěným stínidlem a dřevěnými korálky, vyřezávaným dřevěným stolem, světlými textilními polštáři s geometrickým vzorem. Ve výzdobě stěn a podlah jsou přítomny terakotové, červené, pískově žluté odstíny. Jsou kombinovány s ebenovým nábytkem. Textura povlaků je převážně texturovaná: s imitací kamene, bambusu nebo písku. Jako dekorace se často používají rituální masky, figurky a figurky zvířat vyřezávané ze dřeva nebo kostí.

Luxus Indie ohromí svými barvami a rozmanitostí detailů. Interiér je plný perleti, zlacení, vícebarevné malby. Charakteristickými prvky jsou slonovinové vykládané stoly nebo boxy. Podlaha pokrytá vzácnými dřevy, umělecké dřevořezby na skříních a truhlách, čalouněný nábytek s dekorativními polštáři - to vše zdůrazňuje ducha východu. Indické interiéry jsou plné barevných textilií s bohatými ornamenty, originálními figurkami bohů a zvířat.

Při výběru dekoru v etnickém stylu musíte nejprve vycházet z kultury lidí obývajících konkrétní zemi.

Země

Hrubé povrchové úpravy, jednoduchý nábytek, pletení v košíku, proutěná židle jsou spojeny s rustikálním stylem. Pro vytvoření tepla může být dřevěná podlaha pokryta podomácku tkanými koberci.Povlaky na postel nebo patchworkové povlaky na polštáře dodávají barevný nádech.

Provence

Lehká propracovanost, vintage výplň, pastelové barvy. Textilní závěsy na okna s drobným květinovým vzorem. Křišťálové lustry, zlacené kované nohy stolů a židlí. Světlo, jakoby vybělené větry, strom na podlaze. To vše naplňuje místnost duchem provensálských domů.

Můžete přidat rodinné fotografie v elegantních rámech, květiny v keramických květináčích, dekorativní talíře. Ručně šité textilní panenky dokonale ozdobí interiér a udělají ho oduševnělejším a útulnějším.

Chata

Styl vznikl v alpských horách a původně představoval obydlí lovců a pastýřů. V tomto ohledu je dekorace praktická, trochu asketická, s obligátní přítomností krbu s živým ohněm. Hlavním dokončovacím materiálem je dřevo a méně často kámen.

Masivní kožený nábytek je kombinován s hranatými, téměř surovými, šatními skříněmi a taburety. Za zimních večerů si pastýři něco vyrobili vlastníma rukama, takže v interiéru budou skvěle vypadat pletené deky, hliněné nádobí, vyšívané povlečení, zvířecí kůže a rohy, kované svícny a dokonce i zbraně.

Rokoko

Luxusní a bohaté interiéry v rokokovém stylu jsou plné vzácných šperků, křišťálu, zlacení. V tomto případě se používá nábytek se zajímavými křivkami, podobný dřezům. Ozdoby na římse v podobě figurek jsou vítány. Dekor je plný luxusních látek v tlumených barvách. Linie detailů jsou hladké, zaoblené. Je však třeba mít na paměti, že styl se nejlépe hodí do prostorných pokojů.

Klasický

Klasické interiéry jsou oblíbené v každé době. Vyznačuje se štukovou lištou na stropě a stěnách, svěžími masivními závěsy, nádherným čalouněným nábytkem. Ušlechtilá podlaha v podobě parket nebo jejich imitace. Tmavá dřeva skříní a dřevěných nástěnných panelů se hodí ke kobercům a zlaceným svícnám.

Pro velké místnosti návrháři nabízejí další typ klasiky: použití mramorového komponentu. V tomto případě je výzdoba stěn podobná starodávným sloupovým sálům s žulovými podlahami, vysokými stropy a elegantními křišťálovými lustry. Mramorové sochy a malé fontánky by se sem hodily.

Ecostyle

Ekodesign je jedním z moderních trendů, dostupný jak pro majitele domů v ekonomické třídě, tak pro průměrné příjmy. Má za cíl být blízko přírodě. V interiéru je to vyjádřeno v podobě jednoduchých linií, přírodních odstínů, minima detailů. Povrchové materiály použité pro dekoraci musí být přírodní z rychle obnovitelných zdrojů. Patří mezi ně i bambus, který velmi rychle roste.

Eko příznivci popírají velké množství vnitřních příček, protože čím menší stěny, tím více vzduchu a světla v domě. Charakteristické jsou v tomto případě energeticky úsporné systémy v podobě vodoinstalace s funkcí úspory vody, solárních panelů nebo zařízení na likvidaci odpadu.

Nejlépe budou vypadat podlahové rostliny, akvária, velká panoramatická okna, dekorativní kameny.

Neobvyklé nápady na renovaci

Pro člověka s fantazií jsou staré nebo použité předměty a materiály speciálním materiálem pro kreativitu. S jejich pomocí můžete získat zajímavá řešení interiéru pro venkovský dům v různých technikách.

Jako základ stolu poslouží staré pneumatiky nebo sudy, originální židle, postele a police se získávají z dřevěných palet.

Originální podobou konopí se stanou nejen taburety, ale i konferenční stolky.

Vyhořelé žárovky a prázdné dózy tvoří nádherné závěsné vázy nebo svícny, které udělají váš domov romantičtějším.

Děti a dospívající mohou potěšit závěsná lůžka nebo skluzavky podél zábradlí schodů.

Pomocí nástěnného umění a originálních polic je přeměna místnosti snadná a jednoduchá.

Nápadů je mnoho, hlavní je najít si čas a chuť je realizovat.

V tomto videu najdete videorecenzi interiéru chaty v klasickém stylu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek