Co je to terasa a jak ji vybavit?

Obsah
 1. co to je?
 2. Pohledy
 3. Jak se vybavit vlastníma rukama?
 4. Jak zdobit?
 5. Krásné příklady

Ve venkovském domě nebo v dači je jedinečná příležitost vytvořit si kout v přírodě pro příjemnou zábavu s rodinou nebo útěk na samotě. Každý majitel si toto místo vybaví po svém. Mnohým se ale bude hodit vědět, co je terasa, jak ji vybavit, jaké materiály je nejlepší použít a jaký styl zvolit, a také jak ji zařídit, aby vše vypadalo stylově a vybízelo k odpočinku. Připravené příklady vám pomohou orientovat se v různých nápadech.

co to je?

Patio je španělské slovo, které znamená terasa. Obvykle se jedná o rekreační oblast, která vám umožní pohodlně trávit čas. Mělo by tu být nejen krásně, ale vše, co potřebujete mít po ruce. Stavba takového místa obvykle začíná přemýšlením o projektu, protože tato zóna má obrovské množství možností realizace. Ale stojí za to vybrat ten, který je v konkrétním případě výhodnější a často i rozpočtovější.

Do prostoru terasy se vejde vše, čeho je schopna fantazie a zařízení majitele, počínaje například bazénem nebo jezírkem s rybami až po krb a místnost s vodní dýmkou.

Následující hlavní body by měly být naplánovány okamžitě:

 • z jakého materiálu web postavit;
 • co na něm bude umístěno;
 • jaký dekor zvolit.

A všechna tato rozhodnutí musí být učiněna na základě preferencí všech členů rodiny a také s ohledem na umístění domu, klima a další stavební nuance. Bylo by hezké si předem promyslet, v jakém stylu to vše bude zařízeno. Opravdu, pouze v případě stylistické jednoty bude možné vytvořit skutečně krásný a útulný kout.

Pohledy

Terasy mohou být mnoha různých typů. Proto stojí za zvážení všech možných možností a vlastností jejich vytvoření, aby bylo snazší přebývat na jedné věci.

Po domluvě

Před vybavením webu musíte jasně pochopit, k čemu bude určen.

Nejběžnější je možnost, kdy je gril vybaven. Nejčastěji může být vybaven na místě jakékoli velikosti. V blízkosti grilu je stůl se židlemi. Velikost nábytku a jeho množství závisí na tom, kolik lidí se zde plánuje přijmout.

Oblast může být doplněna měkkými pohovkami a čerstvými květinami. V případě deště se vyplatí zajistit přístřešek na ochranu před nepřízní počasí. A v horku se to bude hodit.

Areál lze vybavit krbem. Kouzlo má také shromažďování kolem živého ohně. Člověk musí pouze zajistit všechny jemnosti krbového zařízení, aby nedošlo k porušení norem požární bezpečnosti a neohrozili vaši domácnost a hosty. Nejčastěji se staví z kamene nebo cihel. Tento design terasy vypadá velmi malebně.

Bazén má další funkce. Zde můžete nainstalovat pár lehátek, malých stolků. A bude to nádherné místo pro opalování a vodní procedury. Pokud navíc bazén vybavíte speciálním zařízením pro hydromasáže, získáte nádherné lázeňské centrum. Vhodné jsou zde samozřejmě zelené rostliny a květiny.

Navíc je zde možnost uspořádání tanečního parketu pro domácí diskotéky a karaoke bitvy. Stačí se postarat o pohodlnou podlahovou krytinu a také zajistit stěny pro ochranu zařízení. Dobře budou vypadat stěny ze skla nebo průhledného plastu. Nebo to může být jen baldachýn s výklenkem pro vybavení.

Podle umístění

V soukromém domě nebo venkovském domě je vhodnější vybavit terasu na zahradě. Zpravidla existují stromy, keře, květiny. Prostor je možné speciálně vybavit tak, aby se do něj vešly záhony nebo skalky. Je skvělé, pokud je poblíž malé jezírko s rybami nebo želvami. Vhodná bude také malá dekorativní fontána.

Při absenci dostatečného volného prostoru na místě můžete vybudovat místo pro odpočinek a poblíž vchodu do domu. K tomu stačí vyčistit malou plochu a dát proutěný nábytek, který bude obklopen zelenými plochami. Tím je místo pro večerní čaj a ranní kávu na čerstvém vzduchu připraveno.

V domě s plochou střechou je střešní terasa skvělou volbou. Tam se můžete opalovat, nainstalovat malý bazén, umístit jídelní kout a zasadit květiny. Vše závisí na účelu této zóny.

Na základě materiálů

Výběr materiálů závisí na tom, jak pevná bude konstrukce, a také na tom, jaké finanční prostředky jsou k dispozici na její výstavbu.

Terasa může být vybavena následujícími materiály:

 • cihly;
 • kámen;
 • dřevo;
 • terasové prkno;
 • dlaždice;
 • palety (palety).

Výběr materiálu přímo souvisí s tím, jaký styl bude zvolen. Pro podkroví jsou vhodné high-tech, minimalismus, cihla, kámen, dlaždice. Pro Provence bude ideální volbou chata, country, dřevo a palubky. Z palet se dá něco vyšlehat, ale zároveň je možné takový materiál upravit do různých stylů. Hlavní věcí je vybrat správný dekor. V rukou šikovného řemeslníka s bohatou fantazií se i takto jednoduchý materiál může stát základem pro vytvoření stylového a útulného koutku.

Kromě toho musíte vzít v úvahu nuance ročních období: zda bude například terasa používána v chladném nebo chladném počasí. Pokud ano, měli byste se postarat o izolaci konstrukce.

Stylem a designem

Když si design předem promyslíte, je vhodné jej podřídit nějakému konkrétnímu stylu. Čím jednodušší je styl, tím snazší a rychlejší je jeho reprodukce při vybavení rekreační oblasti.

 • Rustikální. Pro malé letní sídlo je tento styl výhodnou možností. Stačí zařídit plošinu s dřevěnou podlahou a baldachýnem, postavit stůl, lavici, přidat vhodné textilie - a útulný koutek je připraven. V případě potřeby můžete nainstalovat sporák.
 • Provence. Prostor se světlým proutěným nábytkem, květinami v květináčích a závěsných květináčích bude ideálním místem pro rodinná a přátelská setkání.
 • Skandinávský. Otevřený prostor neomezený stěnami, dřevěnou podlahou a nábytkem, lehké splývavé závěsy, útulné pohovky v modrých tónech - to vše vytvoří ne poklidný odpočinek v letním dni nebo v chladném večeru.
 • Špičková technologie. Jasné a lakonické formy, přítomnost skleněných a kovových povrchů doplní kožené pohovky a krb. Dekor šedého kamene bude dokonale ladit se zbytkem dekoru.
 • Japonský. Nízké stolky, proutěné koberečky, polštáře na podlaze, lucerny visící ze stropu, šumění nedalekého potoka - tato možnost vás naladí do meditativní nálady, umožní vám cítit harmonii se sebou samým a okolní přírodou.
 • Loft. Zdění, krb, co nejjednodušší nábytek, bar s vysokými židlemi, originální osvětlení - to vše vytvoří stylový prostor pro párty s přáteli.

Podle velikosti

Výběr velikostí závisí pouze na velikosti samotného webu a počtu lidí, kteří budou tuto plochu využívat. Pokud chcete, můžete na plochu 3x3 m umístit vše potřebné pro komfortnější vybavení prostoru sedacími a dekorativními prvky je dobré mít plochu 6x4 m.

Kromě toho vše závisí na konfiguraci zamýšlené zóny - může být ve tvaru písmene G nebo P.Pokud se jedná o kulatou plošinu, pak je pro harmonické uspořádání potřebných předmětů zapotřebí kruh o průměru 4 m.

V žádném případě neexistují žádné striktní rozměry, které by se podřídily nějakým normám. Vše závisí na konfiguraci místa a území, které lze bez předsudků přidělit rekreační oblasti.

Navíc je třeba mít na paměti, že čím větší plocha, tím více materiálů bude potřeba na její uspořádání.

Jak se vybavit vlastníma rukama?

Když začnete vytvářet rekreační kout ve venkovském domě nebo v letní chatě, měli byste připravit projekt, kde bude uvedeno umístění jídelny, krbu nebo grilu, fontány nebo bazénu. Musíte se předem rozhodnout, kde v zahradní oblasti bude altán umístěn.

Po výběru místa je třeba připravit místo: odstraňte všechny nepotřebné rostliny, předměty a nečistoty, odstraňte horní vrstvu půdy. Po přípravě je třeba položit vybranou základnu - desky, kámen nebo dřevěné desky. Při použití dřevěných materiálů je nutné je ošetřit speciálním nátěrem, který chrání před vlhkostí a plísněmi.

Vytvoření levné terasy je snadné a krásné.

 • Nejprve musíte vyčistit malou plochu, vyrobit podlahu. Může to být i obyčejný štěrk. Stojí za to zřídit několik květinových záhonů kolem.
 • Dále byste se měli zabývat zařízením vrchlíku. Bývá postavena na čtyřech pilířích. Můžete si zakoupit hotový baldachýn a nainstalovat jej pevně do země. Ty se nyní prodávají v každém zahradním obchodě.
 • Uprostřed by měl být umístěn lehký ratanový nábytek, ohřívač by měl být umístěn trochu stranou a na druhé straně by měla být namontována houpačka. Útulné místo k odpočinku je připraveno.

Ale pokud musíte postavit něco pevnějšího, pak budete muset pečlivě promyslet každý úder. Pokud je například v rekreační oblasti plánována fontána nebo bazén, musíte se ujistit, že jsou připojeny příslušné komunikace. V případech, kdy bude postaven krb nebo bude instalován krb, musíte přemýšlet o technikách požární bezpečnosti. Materiály pro výrobu - kámen a cihly, v blízkosti - žádné hořlavé předměty.

Pokud má terasa fungovat v zimě, je lepší zajistit posuvné systémy, abyste v zimě mohli zapálit krb a obdivovat zimní krajinu přes panoramatické zasklení.

Za předpokladu, že je pro rekreační oblast přidělen velký prostor, lze ji rozdělit do zón. V jedné části bude stůl s křesly, ve druhé - pohovky, vedle kterých můžete umístit televizi nebo stereo systém, pokud je to potřeba.

Je dobré vyzdobit prostor květinami - vždy dodají pohodlí, prosvětlí a zároveň zjemní prostor, naplní ho barvami a rozveselí.

Jak zdobit?

Jakákoli terasa bude vypadat jako harmonický a logicky dokončený objekt, pokud pečlivě zvážíte nápady na design. Ale protože tento kout je vytvořen v přírodě, pak bude samozřejmě vrcholem použití přírodních materiálů. Měli byste využít okolní přírodní dekorační prvky - kameny, květiny, keře a stromy. Vedle takové zóny vypadají skvěle jalovce a růže. Altán můžete provázat hrozny. Květiny jsou umístěny ve vázách a květináčích.

Komfort dodá vodní zdroj: vodopád, fontána, potok nebo jezírko. Nezapomeňte, že zde mohou být umístěny i zahradní figurky odpovídající stylu koncipovaného objektu.

Za zvážení stojí i osvětlení. Obvykle v takových oblastech noční světla vypadají velmi přirozeně a harmonicky. Je vhodnější uspořádat útulné, mírně tlumené světlo, které nenaruší kouzlo večera.

Dalšími dekorativními prvky zde mohou být polštáře na pohovkách, přikrývky na křeslech, ubrusy na stolech, lehké vzduchové závěsy. Tento prostor se nevyplatí přetěžovat.

Krásné příklady

Existuje mnoho nápadů, jak vytvořit krásné a stylové terasy. Pojďme se na některé z nich podívat.

 • Útulná pohovka a křesla s polštáři obklopená zelenými stromy a keři jsou skvělým místem pro odměřený odpočinek. K dispozici je malý stolek na pití čaje. Před deštěm vás zachrání baldachýn.
 • Lehké provedení v bílé barvě dokonale splyne s letní krajinou. Měkké pohovky a barevné polštáře přispívají k relaxaci. Nedaleká fontána doplní dusný den lehkým šuměním vody.
 • Velmi útulný malý koutek pro letní dovolenou. Zároveň je zde vše, co potřebujete, abyste se cítili pohodlně a útulně. Vrcholem je promyšlené osvětlení, které vás naladí romanticky.
 • Dobré místo pro malou společnost. Krb dodává útulnost a disponuje k odpočinku. Skvělou volbou by byl romantický večer při svíčkách.
 • Na takovém nádherném místě se můžete zcela uvolnit a plně relaxovat. K tomu je ideální měkký pohodlný nábytek obklopený kvetoucími rostlinami.
 • Malé útulné posezení je ideální pro malou rodinu na večeři, ranní kávu a jen tak se stýkat. Lucerny a rostliny dodávají útulnost.
 • Krásné deštníky, pohodlná křesla a spousta rostlin. Co ještě potřebujete k relaxaci v letním dni? Když na takovém místě odpočíváte, v duši vládne harmonie a vyrovnanost.

Následující video ukazuje, jak nastavit terasu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek