Proutěný nábytek pro letní sídlo: krásné možnosti v designu interiéru

Proutěný nábytek pro letní chaty si získává stále větší oblibu. Takový nábytek zdobí nejen zahradní pozemky, ale také vám umožňuje vytvořit mnoho krásných možností v interiéru venkovského domu. Kromě atraktivního vzhledu mají proutěné konstrukce vynikající výkonnostní vlastnosti.

Zvláštnosti

Proutěný nábytek pro letní chaty je lehký a elegantní design vyrobený z přírodních a umělých materiálů. Výrobky vypadají skvěle jak v venkovském exteriéru, tak v interiéru areálu. Vysoké technické vlastnosti nábytku umožňují jeho provoz i v podmínkách nepříznivých vlivů prostředí. Náklady na proutěné konstrukce do značné míry závisí na materiálu a výrobci. Na moderním trhu je sortiment takového nábytku poměrně velký: od jednoduchých levných sad výrobků až po elitní možnosti designu. Pokud máte určité dovednosti, můžete si proutěné konstrukce vyrobit sami.

Barevná paleta proutěných struktur pro letní chaty obvykle opakuje odstíny přírodních větviček a vinné révy. Použití syntetických materiálů, jako je umělý ratan, však umožnilo vytvořit nábytek v široké škále barev. Obrovskou výhodou proutěného nábytku je, že takové výrobky dokonale zapadnou do jakéhokoli interiéru.

Výhody a nevýhody

Vlastnosti konkrétního typu proutěného nábytku budou do značné míry záviset na způsobu výroby a použitých materiálech.

Všechny produkty tohoto typu mají řadu společných výhod.

 • Neškodnost. Pro výrobu konstrukcí se používají pouze materiály šetrné k životnímu prostředí.
 • Velký sortiment různých modelů. Proutěný nábytek si navíc můžete vyrobit svépomocí podle vlastních náčrtů.
 • Nízká hmotnost. Produkty lze snadno přesouvat po území venkovského domu.
 • Dobrá odolnost proti vlhkosti umožňuje použití takového nábytku jak v interiéru, tak na zahradě.
 • Vysoká síla. Navzdory vnější lehkosti konstrukce jsou proutěné výrobky poměrně pevné a vydrží zatížení až 500 kilogramů.
 • Při správné péči může proutěný nábytek vydržet mnoho let.

Stojí za zvážení, že proutěné konstrukce nejsou bez nevýhod.

 • Některé přírodní materiály používané k výrobě proutěného nábytku jsou citlivé na počasí. Například při silném namočení v dešti mohou tyče konstrukce po vysušení nabobtnat a prasknout.
 • Většina přírodních materiálů je citlivá na teplotu. Takové předměty by neměly být uchovávány v blízkosti topných zařízení a při provozu venku v extrémním horku nebo teplotách pod bodem mrazu by měl být nábytek dočasně přemístěn do místnosti.
 • Navzdory pevnosti výrobků se v případě poškození jedné tyče může otevřít celá konstrukce.

Materiály (upravit)

Pro výrobu proutěných výrobků pro letní chaty se používají přírodní i umělé materiály. Existují i ​​kombinovaná provedení z kombinace různých typů prutů. Pro výrobu nábytku se nejčastěji používají větve ratanu, vrby a abakusu.

Ve vzácnějších případech lze pro výrobu exkluzivního nábytku a jednotlivých dekorativních prvků použít následující materiály:

 • bambus a bambusové hobliny;
 • vodní hyacint;
 • Mořská řasa;
 • ptačí třešeň;
 • olše.

Přírodní a umělý ratan

Ratan je nejoblíbenějším materiálem pro tkaní nábytku.Jedná se o zpracované stonky tropické rostliny kalamusu. Výrobky vyrobené z takového materiálu nejsou klasifikovány jako levné. Konstrukce z přírodního ratanu jsou odolné a vysoce odolné. Pokud takové výrobky používáte v zahradní chatce, doporučuje se za špatného počasí je zakrýt fólií, schovat pod přístřešek nebo je přinést do areálu. V důsledku srážek nebo teplotních změn mohou tyčinky prasknout.

Polyrotang není nic jiného než syntetické vlákno uměle vytvořené na bázi polyetylenu a pryže. Materiál je vyroben z plastových tyčí různých délek a tlouštěk. Nábytek vyrobený ze syntetického ratanu je odolnější vůči negativním vnějším faktorům než výrobky vyrobené z přírodních stonků. I přes vysokou kvalitu výrobků ze syntetických vláken je jejich cena nízká.

Réva

Révu pro pletení nábytku představují vrbové větve. Vrbové větvičky se snadno používají a mají vynikající odolnost vůči vlhkosti a teplotním extrémům. Takový nábytek bude vynikající volbou pro instalaci na osobních pozemcích a terasách venkovských domů. Životnost konstrukcí révy závisí na výrobci a způsobu výroby a zpracování produktu. Předměty vyrobené z vrbových proutků jsou vzhledově o něco horší než předměty z ratanu a nevypadají tak draze a elegantně. Navzdory tomu je proutěný proutěný nábytek poměrně oblíbený.

Manilské konopí

Manilské konopí nebo abaka je přírodní vlákno, které se získává z listů banánového konopí. Podle toho, ze které části listů bylo vlákno odstraněno, závisí kvalita materiálu a nábytku, který je z něj vyroben. Svou strukturou je počítadlo poměrně silné a drsné. Tento materiál je vysoce odolný vůči vodě. Konopí se nekazí a neklesá ve vodě, proto se již dlouhou dobu používá v námořním průmyslu k výrobě kabelů a lan. Barevná škála abaky je prezentována v přírodních odstínech: od žlutých tónů až po téměř černé. Při výrobě nábytku jsou tyče tkané velmi pevně, díky čemuž jsou hotové výrobky schopny odolat velkému zatížení.

Pohledy

Pomocí metody tkaní můžete vyrobit téměř jakýkoli nábytek.

Nejčastěji můžete najít následující možnosti darování:

 • houpačka;
 • Křesla a pohovky;
 • sady židlí;
 • kávové a malé jídelní stolky;
 • houpací křesla.

Závěsná houpačka je běžným atributem příměstské oblasti. Tento design je oblíbený nejen mezi dětmi, ale i mezi dospělými. Proutěné houpačky se nejčastěji vyrábí ve formě houpacího křesla. Výrobek je zavěšen na pevných lanech z masivního stromu v zahradě nebo jiné pevné konstrukce. Proutěná křesla, pohovky, židle a stoly lze použít nejen k uspořádání venkovského domu, ale také k vytvoření venkovní rekreační oblasti.

Pletené výrobky se liší v některých konstrukčních prvcích.

Existuje několik typů nábytku.

 • Bez rámu. Pevným základem pro takový nábytek jsou silné tyče, které hrají roli výztuh.
 • S rámem. Základem těchto výrobků jsou tuhé kovové tyče, plast nebo dřevěný rám, které jsou opleteny hlavním materiálem.
 • Rám je vyroben ze dřeva. Tento typ proutěného nábytku je díky silnému rámu stabilnější a spolehlivější.

Existuje několik technik tkaní nábytku. Vzhled konstrukce závisí na použitých metodách. Nejatraktivnější jsou produkty, při jejichž výrobě bylo použito několik technik najednou.

Nejčastěji se používají následující typy tkaní:

 • jednoduchý;
 • lano;
 • jednoduché a složité prolamované techniky.

Jak vybrat?

Při výběru vhodného proutěného nábytku pro letní sídlo se musíte v první řadě zaměřit na místo instalace výrobku a také na jeho kvalitu.Znáte-li všechny vlastnosti materiálů používaných pro výrobu konstrukcí, můžete si snadno vybrat nejlepší volbu pro zahradu i domov. Zahradní nábytek se musí dobře vyrovnávat s negativními vlivy vnějšího prostředí a mít vynikající životnost. Pro venkovní instalaci je lepší použít předměty vyrobené z polyrotangu. Takové produkty lépe snášejí teplo, chlad a negativní vlivy atmosférických srážek.

Nábytek z přírodních i umělých materiálů bude v domě vypadat skvěle. V tomto případě je důležité zvážit styl designu interiéru. V moderních interiérech bude dobře vypadat bílý proutěný nábytek nebo konstrukce, které jsou kombinací různých materiálů. Originálně vypadají výrobky s kovovým rámem a opletením z přírodních tyčí.

Při nákupu je také potřeba zohlednit zemi, kde byl nábytek vyroben. Výrobky z Číny jsou kvalitní. V podstatě se z této země dodává ratanový nábytek, který je cenově celkem dostupný. Čínští řemeslníci navíc dobře napodobují stylové designové kousky z Evropy. Proutěný nábytek z evropských zemí má vysoké náklady. Při vytváření originálních výrobků se řemeslníci uchylují ke kombinovaným technikám tkaní a kombinaci různých materiálů.

Úspěšné příklady

Proutěná houpačka ve tvaru závěsného křesla se vyznačuje atraktivním designem, vysokou pevností a pohodlím.

Na zahradě lze zřídit malé posezení. K instalaci proutěných výrobků nepotřebujete mnoho místa. Látková stříška přes pohovku vám umožní schovat se před sluncem v horkém letním dni.

Sada bílého nábytku z umělého ratanu dokonale zapadne do téměř jakéhokoli designu krajiny. Prolamované tkaní dělá výrobky sofistikovanějšími.

Proutěné konstrukce jsou díky své lehkosti a kompaktnosti ideální do malých místností.

Levné výrobky z vrbového proutí nevypadají v interiéru o nic hůř než předměty z přírodního ratanu.

Proutěný nábytek dokáže ohromit originálním designem a neobvyklými tvary.

Pro krásné designové možnosti proutěného nábytku pro letní sídlo se podívejte na další video.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek