Vše o nábytkových lištách

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Odrůdy
 3. Instalační nuance
 4. Příklady použití pro dekoraci

Lidé, kteří o nábytkových lištách vědí vše, výrazně rozšiřují své designové možnosti. Na trhu jsou nyní široce zastoupeny samolepicí dekorativní, kovové a jiné nábytkové lišty. Bez ohledu na typ stojí za to zabývat se složitostí instalace a použití pro dekorativní potřeby.

Zvláštnosti

Pokud se podíváme do slovníků, pak je lišta pro nábytek definována jako dekorační (dekorativní) překrytí podlouhlého tvaru. Takové výrobky jsou vyrobeny ze zcela odlišných materiálů, což výrazně ovlivňuje jejich vlastnosti. Nejčastěji má nábytková lišta délku nejméně 2 m. To však závisí na řadě nuancí a lze je snadno změnit na žádost zákazníka. Šířka se také liší - od 1 do 10 cm a na přání může být úplně jiná.

Takové konstrukce nelze nazvat novým vynálezem - jsou známy již několik století. Použití moderních materiálů a struktur však produkty výrazně zdokonalilo a dalo jim nové, dříve nedostupné, možnosti. Nyní je použití tvarovacích prvků na vrcholu své popularity. Designéři aktivně pracují na nových řešeních a možnostech, krok s nimi drží i technologové. Proto je tak důležité seznámit se s nejběžnějšími typy konstrukcí.

Odrůdy

Samolepicí dekorativní lišta je konstrukčně pružný pás. Šířka a konfigurace profilů se mohou výrazně lišit. Prkna jsou hladkého i reliéfního typu. S horními díly:

 • je zabráněno mechanickému poškození povrchu;

 • nábytek se stává krásnějším;

 • spolehlivěji drží potahové látky;

 • čipy, škrábance a další odchylky od normy jsou úspěšně pokryty.

Tvrdý kovový výlisek je skutečnou klasikou v nábytkářském průmyslu. Takové výrobky zaručeně ozdobí fasády v klasickém a jakémkoli jiném slavnostním stylu. Se správným designem může zapadnout i do barokního stylu. Tuhé produkty poslouží také jako vynikající korekční nástroje.

S jejich pomocí je snadné vizuálně odlišit prvky podle barev.

Dřevěné lišty jsou také zcela běžné. Toto řešení má však značné nevýhody. I výrobky z masivního dřeva mohou být náchylné k vlhkosti a plísním. Speciální ochranná opatření tento problém poněkud zmírňují, ale zvyšují náklady a komplikují výrobu. Pro výrobu konstrukcí se používají hlavně tvrdé dřeviny, jako jsou:

 • Třešeň;

 • matice;

 • dub;

 • cedr;

 • borovice (nejrozpočtovější materiál).

V některých případech se používá mosazný výlisek. Stojí za zvážení, že podobné konstrukce jsou vyrobeny také z tohoto materiálu pro stěny a keramické obklady. Modely jsou k dispozici v široké škále šířek. Výběr matného nebo leštěného povrchu je pestrý. Hliníkový výrobek nakonec nedopadne o nic hůř a alespoň z estetického hlediska ještě lépe.

Když se mluví o čalounění, obvykle se myslí dekorativní kovové konstrukce různých typů a barev. Na povrchu poměrně úzkého plátu je vidět, jako by uvnitř byly zaraženy hřebíky. Jsou však jen chytrou napodobeninou.

Plastové možnosti nábytkového kování jsou také poměrně rozšířené. Výroba takových výrobků má relativně nízké náklady a je technologicky poměrně jednoduchá.

Připevnění plastové konstrukce k hotovému podkladu nebude obtížné ani pro ty, kteří se špatně orientují v technologii a řemeslech. Možnosti vlastního designu se opět ukázaly jako docela působivé. Za zmínku stojí zejména nehtové lišty. Toto je název dekoračního produktu pro čalouněný nábytek, který vám umožňuje dodat mu moderní, klasický nebo jakýkoli jiný vybraný styl. Ne nadarmo se páska na nehty vyrábí nebo nakupuje v mnoha továrnách na nábytek - opakovaně prokázala své výhody. S jeho pomocí získá nábytek harmoničtější vzhled.

Když mluví o zlatém výlisku, pak samozřejmě mluvíme o zlaté barvě struktury a ne o materiálu. Takový šperk působí opravdu elegantně a sofistikovaně. Stejně tak chromová lišta má typickou chromovou barvu. Pod kovovou vrstvou je umístěn pruh samolepicí pásky. Toto provedení spolehlivě chrání podklad před drobnými deformacemi.

Hrana ve tvaru T se opět aktivně používá při výrobě moderního nábytku. Na rozdíl od stropního výrobku ve tvaru U se obvykle jedná o zadlabací prvek na bázi PVC. Povrch může být texturovaný, lesklý, matný nebo reflexní. Fixace se ukazuje jako poměrně silná.

Konce desky budou zakryty, což je velmi důležité, pokud existují vizuální nedokonalosti. Jediný problém je, že drážku musíte vyfrézovat.

Lišty na kuchyňský nábytek by měly působit stejně esteticky jako v jiných místnostech. Důležitým rysem je však použití jedinečných typů dekorů. Model "koruna" se tedy používá s výrazným prázdným prostorem mezi skříněmi a stropy. Existují další specifické typy, které řeší konkrétní problém. Bude vyžadována odolnost proti mechanickému namáhání a postříkání, kontaktu s tuky.

Modely MDF neobsahují fenol ani epoxid. Tento materiál je zcela bezpečný pro lidi i domácí mazlíčky. Výrobek může být spojen, nebo vyroben v drážce, ve čtvrtině. Šířka a délka jsou nejčastěji 3, respektive 275 cm. Na zakázku se však vyrábí i výrobky jiné velikosti. Lišty se někdy používají na sklo ve dveřích skříněk, nočních stolků.

Instalační nuance

Nejjednodušší způsob, jak umístit dekorační předmět na skříň nábytku, je použít lepidlo. Speciální gel na polyuretanové bázi jednoduše nezanechá žádné zbytky. Samolepicí výrobky nepotřebují další spojovací prvky. Stačí odstranit fólii po etapách a pečlivě připevnit strukturu na požadované místo. Masivní plochy se připevňují tenkými nábytkovými hřebíky nebo sponkami, stejný přístup se používá u čalouněného nábytku.

Speciální proužky se vyrábějí na způsob měkké stuhy získané z ozdobných kloboučků na nehty. Umožňují jak zafixovat okraj látky, tak ozdobit švy, obrysy závěsu. Pokud musíte starý skříňový nábytek ozdobit lištami, musíte postup přísně promyslet a připravit. Způsob práce je následující:

 • vyjměte dveře a uvolněte je z kování;

 • čistí všechny stopy barev a laků, zahřívají je konstrukčním fénem a škrábou nožem;

 • aplikuje se tmel;

 • vyrovnat a vyleštit povrch;

 • naplňte dřevěný nábytek lněným olejem;

 • v případě potřeby použijte hydrofobní směsi;

 • rozmístit všechny prvky;

 • obkreslete je tužkou;

 • přilepte lištu z rohu;

 • spojte jeho části s mezilehlými uzly (svazky).

Takové výrobky jsou také vhodné pro zdobení čalouněného nábytku. Křesla a pohovky je nutné předem rozebrat. Odstranění čalounění je volitelné. Ale stříhání nové látky musí být provedeno velmi pečlivě. Po dokončení formování se fixační body uzavřou.

Příklady použití pro dekoraci

Bude docela snadné a příjemné ozdobit nábytek rohovými nebo rozetovými lištami. Ale v milosti jsou výrazně nižší než zlaté kudrlinky. Ty mohou získat velmi originální vizuální podobu.

Alternativní řešení - tmavě červené lišty (v barvě hlavní části nábytku) jako rámeček pro světle žlutou plochu.

Můžete zvážit i elegantní červené křeslo s lištami.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek