Dům s terasou: krásné stavební možnosti

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Projekty
 3. Materiály (upravit)
 4. Styl a design
 5. Rada
 6. Krásné příklady

Projekty domů s terasami jsou stále populárnější, protože dnes již chata přestala být místem, kde bylo životně důležité pěstovat plodiny. Moderní dacha je místem odpočinku od ruchu velkoměsta, místem setkávání přátelských firem i rodinných sešlostí a rozmanité terasy do tohoto nového konceptu nejlépe zapadají.

Než začnete vybírat vhodný projekt, rozhodněte se, jakou přístavbu domu potřebujete. Podle SNiP 2.08.01. -89 terasa je otevřená nebo krytá, oplocená nebo neuzavřená přístavba k domu ve formě rekreační oblasti. Místo může být umístěno přímo na zemi nebo na podpěrách. Ale prosklená nevytápěná místnost (vestavěná nebo připojená) je brána jako veranda. Vyhněte se zmatkům v terminologii při navrhování a výběru materiálů, čímž předejdete komplikacím a zmatkům při budoucí práci.

  Zvláštnosti

  Terasa připojená k venkovskému domu nebo s ním původně navržená si získává oblibu mezi lidmi, kteří dávají přednost víkendovému pobytu ve vlastním domě za městem. Terasa je jedinečný prostor, který vám umožňuje trávit čas nejen v teplé sezóně, protože dnes jsou na nich umístěna speciální topná zařízení a dokonce se staví skutečná kamna a krby.

  Designéři věří, že dům s terasou je vynikajícím řešením, které vám umožní zvětšit celkový prostor domu a dává i skromnému venkovskému domu zvláštní kouzlo a pohodlí. Nejčastěji je terasa umístěna pod střechou, ale existují varianty bez střechy, skládající se pouze z podlahy a plotu ze dřeva nebo kamene.

  Terasa může mít různou plochu a mít jednu nebo více společných stěn s domem. Jsou vyrobeny z různých materiálů, kombinují dřevo a kov, kov a plast. Vestavěné terasy v roubených domech vypadají velmi stylově. Navzdory tomu, že tento prostor bude otevřen sněhu a dešti, dřevěné a dřevěné části si zachovají svůj velkolepý vzhled po dlouhou dobu, protože jsou impregnovány speciálními prostředky.

  Pokud se obáváte vlivu povětrnostních podmínek na vaši terasu, pak odborníci doporučují zůstat u cihlové varianty. Hlavní věc je pečlivě zvážit základ přístavby, protože musí být proveden do hloubky a šířky stejně jako základ pod celým domem. Jedině tak se budete moci vyhnout dalším deformacím, lomům a prasklinám. Pokud byla při stavbě domu použita cihla stejné barvy, pak je nejlepší použít stejnou barvu pro novou přístavbu. Ale pokud je váš dům dřevěný, pak cihly různých barev, například béžové a hnědé, pomohou udělat terasu originální.

  Dům s terasou má určitá kritéria, jejichž dodržování učiní váš domov krásným a pohodlným:

  • terasa vypadá nejlépe z fasády nebo konce domu;
  • z domu musí být přímý východ na terasu, i když bude sloužit výhradně k odpočinku;
  • optimální šířka terasy je 2,5 metru;
  • styl dekorace terasy musí nutně odpovídat stylu celého domu;
  • pokud má terasa vlastní střechu, pak její střecha musí odpovídat architektonickému stylu střechy celého domu a nejlépe být z podobných materiálů.

  Projekty

  Žádná stavba není možná bez projektu.Projekt bere v úvahu přání budoucího majitele domu, finanční možnosti, geografii a umístění budovy, vlastnosti reliéfu a půdy.

  Stále častěji si dnes budoucí majitelé vybírají návrhy domů s terasou, podkrovím, balkonem a garáží.

  Nejjednodušší terasou je dřevěná obdélníková palubovka pod střechou, přiléhající k domu. Jednoduché vzory a nedostatek speciálních povrchových úprav nebudou narušovat krásný výhled na terasu, protože v létě bude vyzdobena květinovými aranžmá, popínavými rostlinami a pohodlným nábytkem. Výstup na takovou terasu se většinou kombinuje s východem z domu.

  Někdy má terasa vzhled ve tvaru písmene L a může zabírat poměrně velkou plochu., který se nachází po obvodu obou stran vašeho domova. Toto rozhodnutí je rozumné, pokud chcete vidět krásný výhled před sebou, ale je to pouze na jedné straně vašeho domu. Proříznutí druhého vchodu do letohrádku není nejracionálnějším rozhodnutím, ale rozšíření verandy na stranu, kde budete rádi trávit čas a užívat si přírodu, je docela možné. Pokud je plocha domu dostatečně velká (více než 100 m2), může být nutné jít na terasu z různých místností domu. Terasa ve tvaru L v tomto případě ušetří čas, pokud na ni například potřebujete vynést něco z kuchyně.

  Pro malý soukromý jednopatrový dům se nejlépe hodí terasa navržená jako „pokračování“ hlavní budovy, tedy „vestavěná“. Může být nejen umístěn pod stejnou střechou jako dům, ale také může být postaven ze stejných materiálů jako dům samotný. Takový „trik“ dodá malé stavbě působivější vzhled a taková terasa by měla být navržena ještě před stavbou domu, za předpokladu přítomnosti společného základu. Takový projekt často umožňuje umístit letní kuchyni pod střechu terasy.

  Projekty dvoupodlažních domů s terasami jsou velmi rozmanité. Majitelé chaty se nejčastěji snaží zajistit, aby připojené prostory byly v souladu s celkovým vzhledem domu a používali materiály podobné těm, ze kterých je vyroben samotný dům. To není vůbec nutné - existuje mnoho příkladů, kdy terasy, dokončené kamenem, dokonale kombinované s cihlovými domy, a sklolaminát dokonale doplňovaly dřevěnou konstrukci.

  Dvoupatrová chata často zahrnuje kombinaci obytných prostor s garáží., který se nachází v suterénu. V tomto případě je nejlepší umístit terasu nad garáží umístěnou níže, zatímco výstup na ni bude ve druhém patře. Střecha garáže je plochá, zatímco dodatečné vnější schodiště (z ulice) na terasu zajistí ergonomii prostoru. Pokud terasa nad garáží nezačíná pod střechou, pak při výběru takového projektu byste měli pochopit, že špatné počasí a zasněžené zimy mohou způsobit nenapravitelné poškození rekreačního prostoru.

  Projektů se zastřešením terasy nad garáží je také poměrně dost.

  Běžnou verzí malého zahradního domku je dům s podkrovím a terasou o velikosti nejvýše 36 metrů čtverečních. Tato možnost je skutečně vhodná pro ty majitele, kteří chtějí za relativně nízkou cenu získat veškeré tradiční vybavení pro venkovní rekreaci z venkovského domu. Nejčastěji se podkroví i terasa dostanou do podobného projektu pod jednou střechou, což usnadňuje jak projektování, tak další údržbu stavby jako celku.

  V posledních letech se objevilo mnoho možností pro projekty malých venkovských chat s valbovou střechou.spojené s „anglickým“ stylem. Ve skutečnosti taková střecha není moderním vynálezem a nemá nic společného s Británií. Na začátku a v polovině minulého století se domy s valbovou střechou nacházely mezi bohatými lidmi ve středním Rusku a všude na Sibiři.Jednalo se o jeden z hlavních typů zastřešení, teprve po rozšíření zahradnických družstev ustoupilo štítové.

  Domy s valbovými střechami dnes často doplňují stylové útulné terasy.

  Terasa spojená s lázeňským domem nebo saunou je skvělou možností pro relaxaci nebo pití čaje po relaxačních procedurách. Bude pro vás velmi příjemné odpočinout si na čerstvém vzduchu od tepla parní místnosti nebo jen tak večer posedět u šálku čaje. I když se takové místo nenachází vedle domu, bude stále nejen funkční, ale také plnit estetickou funkci - udělá z obvykle nepopsatelné lázeňské budovy skutečnou ozdobu předměstské oblasti.

  Stavba domu ve svahu otevírá skvělé možnosti pro uspořádání terasy. Obvykle se umisťuje na speciální stojany, čímž se podlaha zvedne na nulovou značku domu. Tato plošina se bude tyčit na sloupech nad zahradou, nabízí krásný výhled a potěší vás příležitostí vidět okolní krajinu na první pohled. Prostor pod vyvýšenou terasou lze využít pro uskladnění zahradního nářadí, a aby nepůsobil nedbale, je vhodné osázet po obvodu popínavými rostlinami nebo jednoduše spodní část terasy opláštit vhodnými materiály.

  S představami o velkém a krásném domě se dokonale shodují projekty venkovských domů s terasou a balkonem. Druhé patro s výhledem na krásný balkon je snem snad každého majitele venkovského domu. Takové domy samozřejmě nejsou levné, ale existuje možnost vybrat si ekonomickou variantu - rámový dům. Balkon v takových projektech je nejčastěji umístěn přímo nad terasou a rozšiřuje prostorové hranice domu. Při stavbě domu je třeba věnovat zvláštní pozornost tomu, aby byla veranda a terasa spolehlivě chráněny před stojatou vodou, a také výběr kvalitních materiálů pro hydroizolaci. Pamatujte, že tavenina a dešťová voda musí jít do kanálu.

  Pokud jste šťastným majitelem velké rodiny, pak je pro vás nejlepší velký dům s terasou. Vytvoření projektu pro dům o rozloze více než 150 m2. m je lepší svěřit profesionálům a podrobné plány každého patra vám umožní předem přemýšlet o umístění pokojů a zónování prostoru velkých místností. Kuchyni lze tedy kombinovat s jídelnou nebo obývacím pokojem a prostorem haly - s útulným posezením a krbem. Druhé patro takového domu je obvykle obsazeno dvěma nebo třemi ložnicemi. Je skvělé, pokud je z druhého patra východ na terasu nebo balkon.

  Můžete si vybrat zcela hotový projekt, který vám vyhovuje. Náklady na hotový projekt velmi silně kolísají (od 3 do 20 tisíc rublů) a závisí na vypracování a kvalitě všech poskytnutých plánů.

  Někdy je rozšíření další místnosti přímo do domu nemožné., ale přesto chcete mít na webu krásné místo pro odpočinek. Terasa je v tomto případě samostatně stojící konstrukce se základem (základem), opěrnými pilíři a polykarbonátovou nebo látkovou střechou. Taková terasa vypadá skvěle na stinném místě v zahradě nebo na břehu jezírka.

  Materiály (upravit)

  Exteriér terasy musí ladit s architektonickým stylem celého domu.

  Je také nutné pamatovat na to, že jakákoliv stavba, která mění dispoziční řešení domu, musí být koordinována s příslušnými úřady. Souhlas však bude vyžadován pouze v případě, že vaše nová budova bude postavena na základech. Pokud neexistuje žádný základ, pak není potřeba žádná dohoda.

  Vaši terasu lze postavit z nejrůznějších materiálů – dřevo, cihly, pórobetonové tvárnice nebo pěnové tvárnice – výběr závisí na vašich potřebách a rozpočtu.

  Pokud je váš dům dřevěný, měla by být přístavba postavena ze dřeva. Dřevo je ekologický a krásný materiál. V horkém počasí bude na dřevěné terase chládek a za chladných večerů teplo a útulno.V posledních letech jsou oblíbené terasy z laminovaného dřeva, které vypadají pevně a krásně. Taková terasa ozdobí každý dřevěný dům, nejen srub. Aby vám dřevěná terasa sloužila dlouhá léta, je důležité pamatovat na preventivní ošetření dřeva speciálními prostředky, které chrání přírodní stavební materiál před vlhkostí a plísněmi.

  Spolehlivým materiálem pro stavbu otevřeného prostoru je cihla a kámen. Podlahu lze tedy položit přírodním nebo umělým kamenem, v tomto případě déšť a sníh nebudou pro vaši novostavbu hrozné. Výhodou takové podlahy bude fakt, že bude zároveň základem stavby. Plot z cihel nebo kamene může být dřevěný, takové možnosti se často používají v projektech rámových domů a vypadají velmi harmonicky.

  Terasa s prosklenou střechou vypadá moderně, nicméně tato varianta je vhodnější pro stinnou stranu. Navíc nejlepší forma přístavby se skleněnou střechou není obdélníková, ale "arkýř", což umožňuje, aby střecha budovy nebyla vodorovná, ale šikmá.

  Styl a design

  Styl terasy může být velmi odlišný, hlavní věc je, že je v souladu s obecným stylem celého domu. Důležitou roli hraje i okolní krajina, například dřevěný dům mezi borovicemi na břehu jezera efektně doplní rekreační oblast ve skandinávském stylu. Ale budova ve stylu Provence bude vypadat skvěle v zelené zahradě mezi růžovými keři a ovocnými stromy.

  Pojďme si říci něco více o detailech interiéru, díky kterým je styl vašeho domova rozpoznatelný.

  • skandinávský styl. Jednoduchost a lakonický design finských chat je populární daleko za hranicemi Finska. Terasa ve skandinávském stylu je nejčastěji dřevěná, podlaha je natřena světle šedou, světle hnědou barvou nebo ponechána bez nátěru. Styl je eklektický a umožňuje namíchat nábytek z babiččiny skříně a moderní věci, například skleněnou desku stolu snadno položíte na zádrhel z nedalekého lesa a losí parohy skvěle nahradí tradiční věšák. Všechny tyto odlišné předměty spojuje jediné barevné schéma a obecnost myšlenky harmonie mezi člověkem a přírodou. Kombinace bílé a hnědé naplní každou místnost světlem, přírodní prvky interiér zútulní.
  • Styl alpské chaty u nás se vyskytuje zřídka, i když si zaslouží velkou pozornost. Je ideální do venkovského domu a dnes si získává stále více příznivců. Nezbytnou součástí každé chaty je prostorná terasa. Na terase je hrubý dřevěný nábytek s nedbale pohozenými tkanými koberečky a zvířecími kůžemi (kožešina může být i umělá). Při zařizování vašeho interiéru se bude hodit cokoli, co vám může připomínat lov nebo cestování na dlouhé vzdálenosti. Horské rostliny zasazené v dřevěných vanách se stanou skutečnou ozdobou chaty.
  • Ideální pro výzdobu otevřeného odpočívadla Francouzský vesnický styl - provence... Vintage nábytek, ratanová křesla a židle (umělé jsou mnohem levnější a nebojí se vlhkosti), množství světlých barev, bílé květináče s roztomilými květinami, květinové vzory na textiliích - to vše je spojeno s klidnou odměřenou dovolenou na jihu Francie.
  • Pro moderní styl Venkovské domy se vyznačují prostornými terasami neobvyklého uspořádání - víceúrovňové, půlkruhové, kombinované s obývacím pokojem nebo halou velkými panoramatickými okny. Přírodní kámen a keramické dlaždice jsou široce používány ve výzdobě moderních teras. Na terasu určitě umístěte různé rostliny, ale ne příliš mnoho – neměly by bránit výhledům z terasy.
  • Dům s terasou má zvláštní kouzlo secese Je velkolepou kombinací moderního minimalismu a jasných designových nápadů.Mimochodem, název "moderní" se používá pouze v Rusku, takže pokud se chcete o tomto stylu dozvědět více, řiďte se takovými názvy jako "tiffany", "liberty", "art nouveau". Stavitelé a designéři dnes pokračují v diskuzi o hlavních rysech tohoto směru.

  Přesto je tu jeden důležitý detail – secesní styl se snaží zachovat maximum volného prostoru, maximum světla. Masivní dřevěné krytiny, přírodní klidné tóny, ladné tvary, panoramatická okna a dveře do tohoto stylu skvěle zapadají. Okna, dveře a dokonce i nábytek jsou často zdobeny vložkami z barevného skla nebo kovanými prvky.

  Rada

  Pro kompetentní stavbu terasy využijte rady profesionálů:

  • důležitým detailem každé otevřené podlahy je protiskluzový povrch, k tomu je podlaha terasy vyrobena se sklonem 2 %, to znamená, že na každý metr délky bude sklon 2 cm;
  • pokud je povrch rekreační oblasti umístěn přímo na zemi, plot nemusí být instalován;
  • optimální výška plotu je asi metr nebo o něco více;
  • sklon střechy do značné míry závisí na vlastnostech střešního materiálu;
  • šířka nástavce by měla být taková, aby na něj bylo možné umístit pohodlný stůl a židle;
  • pokud chcete, aby přístavba a dům měly společnou střechu, pak je třeba s tím počítat ještě před stavbou domu, v původním projektu;
  • pokud máte rádi nepravidelné tvary, pak je pro přípravu podlahy přístavby lepší použít techniku ​​„dlažba na zem“;
  • vestavěná místnost bude vždy teplejší než "přistavená";
  • pokud původně nebylo rozšíření v projektu zahrnuto, pak má smysl zvážit možnost jeho „úhlového“ nebo „kruhového“ umístění - to vám umožní najít místo ve stínu kdykoli během dne;
  • terasa je přechodovou zónou mezi domem a zahradou, takže je potřeba se snažit ji nezaneřádit zbytečným nábytkem nebo zahradním nářadím.

  Krásné příklady

  Různé možnosti pro domy s terasami si můžete prohlédnout ve fotogalerii:

  • elegantní a ekonomická varianta pro malou cihlovou rekreační oblast s polykarbonátovou střechou. Bude příjemné trávit čas zde jak za slunečného dne, tak za klidného večera;
  • terasa porostlá břečťanem, dokončená umělým kamenem a keramickými dlaždicemi, působí velmi reprezentativně. Nábytek z umělého ratanu je skutečnou dekorací interiéru, navíc se nebojí teplotních extrémů a vlhkosti;
  • moderní terasa je plnohodnotným odpočinkovým místem pro velkou společnost. Aby bylo veškeré vybavení po ruce, je v blízkosti letní kuchyně a krb;
  • i když se dům nachází na nerovném terénu, není to důvod k odmítnutí výstavby krásné terasy. Navíc se z něj otevře krásný výhled do zahrady nebo lesa;
  • krásný interiér ve stylu horské chaty evokuje myšlenky na klidný a odměřený odpočinek, přičemž není přetížen detaily interiéru, naopak, každý detail je promyšlený a nemístný.

  V dalším videu najdete pár tipů na stavbu terasy doma.

  bez komentáře

  Komentář byl úspěšně odeslán.

  Kuchyně

  Ložnice

  Nábytek