Dvougenerační dům se dvěma samostatnými vchody: příklady projektů

Dvougenerační dům se dvěma samostatnými vchody: příklady projektů
 1. Zvláštnosti
 2. Typy konstrukcí
 3. Stavební materiál
 4. Rozložení
 5. Krásné příklady

Každá budova se dnes vyznačuje svou originalitou a jedinečností. Kromě běžných domů s jedním vchodem však existují i ​​domy se dvěma vchody, ve kterých mohou pohodlně bydlet dvě rodiny. Pro mnoho lidí je rozdělení pozemku a soukromého domu na dvě části palčivým problémem, protože ne každému se podaří pořídit samostatný dům nebo rozdělit stávající nemovitost.

Zvláštnosti

Dům pro dvě osoby se dvěma vchody a dvojnásobným počtem pokojů musí být postaven a přestavěn z mnoha důvodů. Nejčastěji v takových prostorách žije několik generací stejné rodiny. To je výhodné, protože starší mohou pomáhat mladým při péči o děti a zařizování jejich každodenního života. V některých případech navíc rodiny nemají možnost sdílet majetek. Nebo se ukáže, že je to z finančního hlediska příliš drahé. Proto musíte u takových návrhů zastavit svůj výběr.

Rodiny, které se potýkají s problematikou domácí kutily s pár výjezdy, by si měly dát pozor na to, že je potřeba se vypořádat nejen s fyzickou stránkou opravy, ale také s tou právní.

To znamená, že nestačí vymyslet projekt a začít bourat nebo stavět zdi. Nezbytností je získat stavební povolení a zaregistrovat nový projekt. Tímto přístupem ušetříte svůj vlastní čas a peníze, protože pak nebudete muset čelit dalším problémům a pokutám.

Pokud v těchto věcech nemáte žádné zkušenosti, vyplatí se obrátit se na právníky, kteří se na takové věci specializují. Nejčastěji se tak stane, když se o majetek dělí dědicové. V případě neexistence závěti se majetek zpravidla rozdělí mezi všechny rovným dílem. A každý může použít svou polovinu. Aby bylo vše oficiální, je potřeba vypracovat všechny potřebné dokumenty, vybrat část každého vlastníka a vypracovat projekt na přestavbu domu, který bude od nynějška navržen pro dva vchody.

Zároveň je nemožné rozdělit pozemek, na kterém se dům nachází. Pozemek je rozdělen podle stejných pravidel jako dům.

Velmi často dochází po rozvodu manželů k rozdělení domů na dvě plnohodnotné části. Rozdělí se tak majetek nabytý v manželství. A tak má dům hned dva majitele. Podle pravidel rodinného zákoníku mají manželé přesně polovinu majetku, pokud není jiná manželská dohoda. To znamená, že každému z nich je přidělena polovina domu a polovina pozemku pod ním. V tomto případě zůstává adresa a číslo katastru stejné.

Po vytvoření duplexu doma každý nový majitel obdrží list vlastnictví domu a samostatně k němu vlastnické právo k pozemku pod ním. To umožňuje každému ze spoluvlastníků nakládat s částí nemovitosti, kterou má k dispozici, dle vlastního uvážení.

Často se spoluvlastníci, aby se vyhnuli vzájemným konfliktům, snaží zařídit svou část nemovitosti jako samostatnou místnost. K tomu je nutné uzavřít dohodu, ze které bude uvedeno, že bytový dům a pozemky pod ním jsou v provozu.

Mnoho soukromých domů, které stojí samostatně na pozemku, může mít dle projektu pouze jeden vchod. A rozdělit je na dvě plnohodnotné části je prostě nemožné. Proto v takových případech musíte dům přestavět.

Schválení plánu se provádí v různých případech. Jedná se o velmi obtížný a časově náročný postup. A i po obdržení všech písemných povolení a dokončení přestavby je nutné podat dodatečnou žádost samosprávě. Děje se tak proto, aby bylo možné vybrat komisi, která dům navštíví a zkontroluje, zda vše odpovídá normám a zákonům. Poté je majiteli vydáno povolení k právu provozovat zrekonstruovaný dům.

Typy konstrukcí

Návrh 2-rodinného domu může být různý. Po všem budovy se nacházejí jak dvoupatrové, tak jednopatrové. V takových domech ale nejsou více než dvě patra. A také může být místnost doplněna různými přístavbami, například garáží nebo lázeňským domem. A konečně, stavby se liší svou funkčností - může v nich bydlet jedna nebo dvě rodiny.

Pokud v domě žijí dvě rodiny najednou, měly by mít samostatný vchod s verandou, oddělenou komunikací a oddělenými místnostmi. Existují budovy, kde jsou pokoje oddělené, ale kuchyně a koupelny jsou kombinované.

Jeden příběh

Pokud budeme uvažovat jednopodlažní budovy, pak bude nejpoužívanějším projektem dům pro dva majitele, kde jsou pokoje umístěny zrcadlově. To znamená, že jsou navzájem přesnou kopií. Každá rodina může mít dvě ložnice, obývací pokoj, kuchyň nebo jídelnu, koupelnu a samostatný východ s verandou.

V takové místnosti je pouze jedna společná stěna, která má dobrou zvukovou izolaci. Právě díky ní se nebudou koexistující rodiny cítit nepříjemně, na rozdíl od vícepodlažních budov s velmi silnou zvukovou propustností. Stěny takové budovy jsou vyrobeny z cihel nebo pórobetonu. Pokud je zvolena druhá možnost, budete muset dodatečně provést opláštění pomocí obkladů, aby dům vypadal atraktivnější.

Obvykle se v takových domech provádí vnější dekorace ve stejném stylu, aby nezkazila celkový dojem z domu. A uvnitř areálu si každý majitel vytvoří interiér, který se mu bude líbit.

Dvoupatrový

Přítomnost dvou pater výrazně usnadňuje práci na projektu. Může to být buď plnohodnotná dvoupatrová budova nebo dům s podkrovím. Druhá možnost bude levnější, přičemž nebude mít žádné významné nevýhody.

Pokud je volba učiněna ve prospěch budovy s podkrovím určeným pro dvě rodiny, můžete tam uspořádat ložnice, dětské nebo funkční pokoje. Pokud si přejete, můžete tam umístit například hernu nebo kancelář. První patro je vyhrazeno pro hlavní místnosti - obývací pokoj, kuchyň a tak dále. To je také výhodné, pokud v domě žije jedna rodina a je-li jich více.

Plnohodnotný dvoupatrový dům je dražší a převedení kreativního nápadu do reality je dražší. Ale pro velké rodiny je tato možnost velmi dobrá.

S garáží

Je velmi výhodné, pokud má dům pro dvě rodiny garáž. Může být umístěn v přízemí. To je velmi výhodné, protože za špatného počasí nebudete muset v dešti nebo sněhu chodit do jiné místnosti. Stačí sejít do prvního patra a můžete bezpečně opustit garáž. A také výběrem takového projektu pro sebe můžete ušetřit peníze na výstavbu samostatné garáže. Garáž lze umístit na obě strany. Zpravidla se instaluje v té části dvora, kde je více volného prostoru. Přitom tam můžete umístit plnohodnotnou garáž a ne skořepinu nebo přístřešek na auto.

Stavební materiál

Dům se dvěma vchody je poměrně zásadní stavbou, která by měla být co nejodolnější. Při vytváření projektu pro takový dům musíte vzít v úvahu všechny technické vlastnosti nosných konstrukcí a vypočítat, jak silné by měly být materiály pro stavbu stěn a příček.

Moderní chatu se dvěma východy lze postavit z následujících materiálů:

 • dřevo;
 • pěnové bloky;
 • pórobeton;
 • skořápka;
 • cihly;
 • dřevěný rám.

Můžete si vybrat kteroukoli z nabízených možností. Všechny jsou stejně dobré a mají velkou pevnost a odolnost. Pomocí nich můžete postavit dům s libovolným počtem podlaží. Navíc každý z nich má své výhody a nevýhody.

Cihlový

Jedním z nejdražších materiálů je cihla. Ale i přes to jsou mnohem běžnější cihlové budovy. Faktem je, že jsou maximálně pevné a odolné a neovlivňují je negativní povětrnostní podmínky. Nosné stěny jsou položeny ze dvou cihel a pro vnitřní příčky bude stačit polovina cihly. Předtím je však nutné provést rozvržení budovy, abyste se ujistili, že stěny a příčky jsou poměrně silné.

Shell rock

Ekonomickou možností je výstavba skořepinového skalního domu. Koneckonců, tento materiál má velké bloky, takže se velmi rychle a snadno skládají. Skořápková skála je navíc šetrná k životnímu prostředí, takže stavba neškodí přírodě. Jediným negativem je, že tento materiál je rychle zničen vlhkostí. Pokud je tedy klima příliš vlhké a často prší, je lepší nestavat dům v této oblasti ze skořápky.

Rámové domy

Můžete ale najít i projekt monolitické stavby. Její dispoziční řešení je nutné určit ještě před zahájením stavby. Děje se tak proto, že všechny stěny, jak nosné, tak vnitřní, jsou vyrobeny speciální technologií a pak už nelze nic měnit.

Rámové bednění je vyrobeno z přírodního dřeva. Dále je vyrobeno řešení z betonu, které zahrnuje portlandský cement. Poté se k ní přidá expandovaná hlína a drcený kámen. A také je do bednění umístěna výztužná síť, slouží jako spojovací a výztužný článek. Taková stavba je levnější než zděná stavba, přitom odolá i náročným povětrnostním podmínkám a zkoušce času.

Bloky

Ale můžete také postavit dům ze škvárového bloku nebo pěnového betonu. Ale v tomto případě odborníci nedoporučují stavět dvoupatrové domy z tohoto materiálu. Mohou se totiž deformovat i vlastní vahou. Pro jednopatrový dům je tato možnost velmi vhodná. Stavba bude levná a bude dokončena v krátké době.

Trámy

Tato látka je také velmi dobrá. Dřevěné konstrukce vypadají krásně a jsou vysoce odolné. Dřevo je přírodní, šetrné k životnímu prostředí a umožňuje vytvořit v domě útulnou atmosféru. Vůně přírodního dřeva má pozitivní vliv na zdraví a jen uklidňuje.

Při výběru materiálu jako je dřevo pro stavbu domu pro dvě rodiny musíte vědět, že před zahájením práce musí být dobře vysušen a zpracován pomocí speciálních sloučenin. Ošetření se provádí na ochranu proti plísním a různému hmyzu. Tím se prodlužuje životnost materiálu o několik desítek let. A celý povrch budovy musí být pokryt silnou vrstvou základního nátěru.

Správně ošetřené dřevo vydrží déle a vypadá atraktivně. V případě potřeby lze základnu domů z baru dodatečně ozdobit. Například pokrytí řezbami. Vypadá dobře v mnoha stylistických ohledech.

Rozložení

Největší výhodou dvojdomů je, že ačkoliv jsou všichni příbuzní pod jednou střechou, každý má svůj prostor.

Plán domu pro dva majitele se samostatnými vchody je velmi vhodný pro bydlení velkých rodin. kromě toto uspořádání šetří náklady na výstavbu. To je způsobeno skutečností, že domy mají společný základ a společné komunikace, což znamená, že nemusíte utrácet další peníze a čas. Mimochodem, to platí i pro přístavby, které mohou být umístěny jak v jedné části domu, tak ve dvou najednou.

Uspořádání zrcadla

Nejčastěji si vývojáři vybírají takovou možnost jako zrcadlové rozložení.V tomto případě jsou vchody umístěny na různých stranách budovy přesně proti sobě. Uspořádání místností v jedné části domu zcela opakuje uspořádání prostor ve druhé polovině. Totéž platí o velikosti místností a umístění oken.

Výstup na jednu stranu

Někomu vyhovuje mít dveře na jedné straně. Pro naše města a obce to nevypadá úplně běžně. Dveře jsou umístěny v krátké vzdálenosti od sebe. Každý z nich je doplněn verandou. Pokud si přejete, můžete zkusit spojit dvě verandy do jedné velké, nebo ji přeměnit na verandu.

Pro jednu rodinu

Další oblíbená varianta dispozičního řešení je vhodná buď pro velkou rodinu, nebo pro ty, kterým nevadí sdílet volný prostor se svými spolubydlícími. V tomto případě se jeden ze vstupů stane hlavním a druhý náhradním. Je to pohodlné a praktické.

Volba dispozice nakonec závisí na společném rozhodnutí dvou rodin, které budou dům sdílet.

Krásné příklady

Dům pro dvě rodiny je dobrý, protože je velmi velký, což znamená, že je kde se toulat. V takové budově můžete umístit všechny potřebné prostory a žít pohodlně i s velmi velkou rodinou. Je velmi důležité, aby stavba co nejvíce vyhovovala rodině, tedy byla pohodlná a navržená pro správný počet lidí. Naštěstí vytvořit promyšlený a dokonale padnoucí projekt není tak těžké, protože existuje mnoho hotových staveb, na které je třeba se zaměřit.

Klasický jednopodlažní dům

První variantou je právě ta stavba, která se nejlépe hodí pro pohodlné soužití dvou rodin v jednom domě. Vzhledově se takový dům zdá docela obyčejný a jediné, co ho odlišuje, jsou dva vchody umístěné vedle sebe. Každý z nich je doplněn malou verandou s několika schody.

Aby nebyla narušena harmonie, majitelé dům vymalovali ve světlé barvě, aniž by jej rozdělili na dvě části. Můžete také ukázat individualitu uvnitř domu, experimentovat s designem místností.

Střecha budovy má kontrastní tmavý odstín, stejně jako základ. Klasická barevná kombinace vypadá jednoduše a doma.

Uvnitř domu je místo pro všechny náležitosti a nikdo se nebude cítit znevýhodněn. Musíte se pouze ujistit, že příčka je pevná a má dostatečnou úroveň zvukové izolace. Takže osobní život jedné rodiny nebude zasahovat do sousedů. V takovém domě je ideální udělat zrcadlovou dispozici. Ukazuje se, že každá rodina bude mít vlastní kuchyň, jídelnu, obývací pokoj a potřebný počet ložnic a koupelen. Nikdo se proto nebude cítit opuštěný.

Kromě toho můžete vyzdobit okolí květinovými záhony nebo jinými zelenými plochami, které pomohou „revitalizovat“ místo.

Dvoupatrová budova

Je ale možné postavit i dvougenerační dům s podkrovím, který bude mít dva plné vchody. V přízemí můžete umístit poměrně velký obývací pokoj se dvěma okny. Je snadné vybavit každou polovinu domu vlastní kuchyní, také s přítomností dvou oken.

Schody vedoucí do druhého patra se obvykle nacházejí v obývacím pokoji. To je nejpohodlnější. V tomto případě to nikoho neobtěžuje a nezabírá volné místo. A také nezapomeňte na malou koupelnu, kterou lze umístit do přízemí. Velkými rozměry se sice lišit nebude, ale i tak se v něm dá okno vyrobit. A pro úsporu místa můžete vanu kombinovat s toaletou nebo ji dokonce nahradit kompaktním sprchovým koutem.

Zvenčí vypadá dům také velmi dobře. Stavba, stejně jako předchozí, je provedena v klasických béžových a hnědých barvách. Masivní střecha je kombinována s dalšími sloupy podpírajícími balkon ve druhém patře a tmavým plotem. Každý vchod má samostatnou verandu s dešťovou stříškou a plnými schůdky. Dům je velký a pevný.Je zde dostatek místa pro každého a dobře upravené přilehlé území potěší oči každého, kdo tam žije.

Obecně platí, že dům určený pro bydlení dvou rodin je výbornou variantou jak pro ty, kteří chtějí sdílet majetek, tak pro ty, kteří nechtějí po svatbě odcházet daleko od rodičů. Pokud správně rozdělíte prostor, pak je v takovém domě dostatek místa pro každého a nikdo se nebude cítit stísněně.

Přehled dvourodinného domu naleznete v následujícím videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek