Metody pro plánování domu o velikosti 6x9 m

Metody pro plánování domu o velikosti 6x9 m
  1. Zvláštnosti
  2. Materiály (upravit)
  3. Typy domů a možné dispozice

Při stavbě soukromého domu se mnozí ptají, jak správně naplánovat užitnou plochu budovy. Podívejme se na možné dispozice pro dům 6 x 9 metrů čtverečních.

Zvláštnosti

Dispozice domu by měla být navržena tak, aby byla maximálně využita celá jeho plocha. V nejmenší budově pak budete moci ubytovat vše, co potřebujete pro rodinný život, aby byly pokoje v každodenním životě co nejpohodlnější.

Domy 6x9m2. m je obvykle klasifikován jako ekonomická třída, protože pro soukromý dům jsou to spíše skromné ​​​​rozměry. I když, srovnáme-li takové obydlí se standardním dvoupokojovým bytem, ​​ve kterém žije většina z nás, pak se dům nebude zdát tak malý, protože jeho plocha bude o něco větší než standardní "kopeck".

Materiály (upravit)

Soukromé domy o velikosti 6 x 9 m2. m. jsou vyrobeny z různých materiálů.

Log

Zde lze staromódním způsobem použít obyčejné poleno, ze kterého byla jednoduše odstraněna kůra. Taková obydlí se stavěla již ve starověku. Jsou to jednopatrové budovy a jsou vyrobeny ve formě pěti stěn - to znamená, že se skládají z pěti stěn. Rozdělují dům na dva pokoje - kuchyň a obývací pokoj, z nichž jeden je průchozí.

V dnešní době se stále více používají kalibrované kulatiny. Má správný tvar válců, takové domy se snadno a rychle montují. Obydlí z kulatých kmenů mohou být jednopatrové nebo dvoupatrové jako evropské chaty.

Tento materiál je považován za ekologický, bezpečný pro zdraví. Stěny ideálně drží teplo, nepouštějte ho ven. Přitom ani v létě není v takovém domě horko. Vytváří efekt termosky.

Nevýhodou takového obydlí je, že strom je vysoce hořlavý a v případě požáru vám obydlí zcela vyhoří. Také různé štěnice mohou začít ve dřevě a zkazit ho. Kromě toho může přírodní dřevo hnít neustálým vystavením vlhkosti.

Trámy

V poslední době se stále častěji staví rámové domy. Jejich základem je dřevo vyrobené z přírodního dřeva. Samotné stěny jsou vyrobeny ze štítů. Pro tyto účely použijte dřevěné obložení, ploché břidlicové panely a další materiály. Mezi vnější a vnitřní stěnu je položena vrstva izolace. Obvykle se jako takový používá materiál URSA, který má výborné tepelně izolační vlastnosti a přitom je zcela bezpečný.

Nevýhody takového domu jsou stejné jako u srubu. Navíc v prostoru, kde je položena izolace, mohou myši startovat a organizovat si tam nory s mláďaty. Je dost problematické je odtamtud dostat.

Cihlový

Jedná se o poměrně drahý materiál, ale také splňuje všechny bezpečnostní požadavky na lidské zdraví. Cihlové domy jsou odolné a spolehlivé. Nebojí se vlhkosti ani ohně. Nepotřebují se zvenku zastřihávat, jsou již dost esteticky opotřebované. Cihlové zdi „dýchají“, takže v domě z tohoto materiálu není v létě horko a v zimě zima. Cihla také poskytuje vysokou úroveň zvukové izolace. Nehnije, hmyz ho nežere a myši ho neohlodávají.

Bloky

V poslední době poměrně oblíbený materiál pro stavbu soukromých domů. To je způsobeno tím, že bloky jsou dostatečně velké, ale zároveň poměrně lehké, obydlí z nich se staví rychle, s minimálním plýtváním cementovou maltou a prací.

Zpočátku nebyly bloky příliš kvalitní a vlivem slunečního záření se rychle sesouvaly, takže se musely okamžitě překrýt ochranným nátěrem v podobě euroobložky nebo omítky.

Nyní je tento materiál poměrně kvalitní. Dokonale snáší vystavení ultrafialovému záření. Ale domy z bloků nejsou dostatečně teplé a mají dobrou zvukovou vodivost, takže vnější stěny vyžadují další izolaci a zvukovou izolaci.

Typy domů a možné dispozice

Navzdory rozmanitosti materiálů má dům 6x9 m2. m může být tří typů.

Jeden příběh

Jedná se o nejjednodušší budovu s jednoúrovňovým uspořádáním všech prostor, jejichž celková plocha je 54 m2. m. Takový dům je docela ekonomický, pokud jde o jeho vybavení vytápěním, kanalizací a dalšími komunikacemi.

Zde bude stačit naplánovat pouze jednu koupelnu, takže bude možné mít pouze jeden přívod vody a kanalizaci.

K vytápění takového domu stačí nainstalovat kamna nebo krb s napojenými radiátory, vhodný je i kotel s malým výkonem. Zde to bude možné udělat i bez čerpadla, protože tlak vody bude dostačující k vytápění tak malé místnosti.

Vzhledem k tomu, že plocha obydlí je poměrně malá, je nejlepší použít standardní doporučení.

V první řadě byste se měli rozhodnout o umístění bytových a nebytových prostor. Pro ložnici, kuchyň a obývací pokoj je tedy lepší zvolit jižní stranu budovy, pak budou vaše pokoje co nejvíce osvětleny sluncem a můžete ušetřit za elektřinu.

Aby se chlad do obydlí okamžitě nedostal, doporučuje se vybavit tzv. baldachýn nebo zádveří. Ale i tuto místnost lze využít. Obvykle je vybavena pod chodbou, kde je umístěna šatní skříň na svrchní oděvy a police na boty. Pamatujte, že mezi samotným domem a předsíní by měly být těsně zavírající dveře, pak můžete svůj domov udržet co nejtepleji.

V tak malém domě nemůžete plýtvat čtverečními metry uspořádáním velké haly nebo mnoha chodeb. Vše by zde mělo být uspořádáno spíše kompaktně.

Obvykle dům na jednom patře umožňuje umístit obývací pokoj, kuchyň, jednu nebo dvě ložnice, koupelnu a předsíň.

Zde je několik příkladů různých rozložení.

  • Zde je navrženo udělat obývací pokoj, ložnici a kuchyň stejné velikosti na 12,3 m2. m. Ve vztahu k předsíni je na jedné straně umístěna kuchyně, na druhé ložnice a obývací pokoj. Koupelna se nachází přímo na chodbě. Toto uspořádání je vhodné pro lidi v důchodovém věku, kteří nemají tolik hostů, aby byli ubytováni v malém obývacím pokoji. Navíc v takovém uspořádání můžete vždy předělat halu na další ložnici a přijímat hosty v poměrně prostorné kuchyni.
  • V této verzi, jak je nyní módní, je kuchyně kombinována s obývacím pokojem. A prostor byl přidělen pro dvě malé ložnice. Současně je chodba poměrně malá, což vám umožní umístit pouze malou sadu, kde můžete odstranit svrchní oblečení a boty.
  • Možnost s průchozím obývacím pokojem je také docela vhodná. Zde si můžete vybrat kuchyň v samostatné místnosti nebo ji zkombinovat s obývacím pokojem, čímž získáte poměrně velkou místnost.
  • Pokud potřebujete dvě oddělené ložnice, obývací pokoj a kuchyň, můžete použít toto uspořádání. Všechny pokoje zde mají téměř stejné rozměry - cca 8 m2. m
  • Pokud vybavujete malý venkovský dům, můžete do něj umístit i malou saunu. Je to docela šikovné. Plán takového domu je podobný první možnosti, pouze kuchyň a obývací pokoj jsou umístěny na jedné straně chodby a sprchový kout s parní lázní na druhé straně. Jasně tak rozdělíte obydlí na obytné a nebytové prostory, což usnadňuje jeho užívání.

Dvojpatrový autobus

Takový dům je plnohodnotná dvoupodlažní konstrukce s rovnými stěnami a vodorovným stropem.

Plocha dvoupodlažní budovy se zdvojnásobí a je 108 m2. m. Takový dům je již vhodný pro velkou rodinu. Zde můžete zvýraznit několik samostatných ložnic, udělat jídelnu a kancelář.

Zde může být rozložení následující:

  • Dispozice prvního patra se prakticky neliší od jednopatrové budovy, pouze v chodbě je schodiště a pod ním je koupelna. Ve druhém patře jsou dvě poměrně prostorné ložnice. V takovém uspořádání se doporučuje, aby byl dětský pokoj umístěn v přízemí. Pro děti bude bezpečnější hrát si a padat ze schodů.
  • I zde je přízemí podobné jednopatrovému domu, kde můžete kombinovat kuchyň a obývací pokoj, pokud chcete, a vytvořit tak moderní studio. Nahoře jsou tři místnosti najednou. Tato možnost je dobrá pro velkou rodinu, zvláště pokud v domě žijí tři generace najednou a jsou zde děti různých pohlaví. Je zde možnost vyčlenit samostatný prostor pro každého. Nebo si v jedné z ložnic vybavte pracovnu pro práci nebo dílnu pro kreativitu.

Doporučujeme sledovat příklad dvoupatrového domu 6 * 9 metrů ve videu.

Dům s podkrovím

Dispozice domu s podkrovím se příliš neliší od dvoupatrové budovy. Jediné, co je třeba vzít v úvahu, je, že pokoje ve druhém patře jsou o něco menší než v prvním. Je to dáno tím, že vnitřní strana sklonů střechy je vyrovnána svisle instalovanými stěnami a do vzniklých prostorů se nejčastěji umísťují úložná místa.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek