Typy a vlastnosti nábytkové hrany

Obsah
  1. co to je?
  2. Jmenování
  3. Materiály pro výrobu nábytkových hran
  4. Typy podle tvaru
  5. Rozměry (upravit)
  6. Jak si vybrat?
  7. Způsoby montáže

Okraj nábytku - syntetické lemování, které dodává hlavním prvkům, mezi které patří stolové desky, boky a dvířka, hotový vzhled. Kvalita a bezpečnost zde jdou ruku v ruce s cenou tohoto komponentu.

co to je?

Nábytková hrana je pružný dlouhý kus, který po obvodu obchází hlavní součásti konkrétního kusu nábytku. Nachází se na jednom z nejvýraznějších míst. Jeho přítomnost hraje jednu z hlavních rolí v moderním designu a ergonomii nábytkových výrobků. Jeho druhý název je edge tape, což je koncová část například desky stolu.

Faktem je, že hlavní části, například šatní skříň nebo noční stolek, se skládají převážně z materiálů vyrobených ve formě desek. Ať už se jedná o překližku, desku, dřevotřísku, dřevovláknitou desku nebo MDF, výkres stejného nočního stolku nebo skříňky umožňuje spojení těchto velkých prvků pomocí nábytkového rohu, hmoždinek, profilů ve tvaru L, P nebo C nebo Stezka. Dveře jsou výklopné.

Ale průřez stejné dřevotřísky, aby se skryla hrubá struktura pilin, je uzavřena nábytkovou hranou.

Jmenování

Kromě elegantního vzhledu má hrana nábytku důležitou funkci - ji chrání vlákno (nebo jinou strukturu desky) před rozkladem vlivem par, kyselin, zásad, solí. Kyselé, slané a zásadité prostředí je údělem kuchyně, koupelny nebo dvorku. Vlhkost číhá na nechráněné desky a desky v koupelně a technické místnosti - stejně jako v případě jakéhokoli incidentu zahrnujícího netěsnost střechy, únik vody ze systému atd.

Okrajová páska utěsní póry a strukturu dřevotřísky. V desce nebo desce se zase používají adhezivní činidla a formaldehydové pryskyřice, které drží piliny pohromadě. Formaldehyd je jed a při trvalém vdechování způsobuje chronické respirační onemocnění. Stolová deska stolu, jejíž hrana není řádně utěsněna s hranou nábytku, v horku (v létě) uvolňuje výpary formaldehydu.

Obecně se tyto pásky používají při výrobě skříní typu "komora", dětského nábytku, nábytkových předmětů pro kuchyně-obývací pokoje atd.... Obzvláště žádané jsou lemovací pásky, které změkčují dopad předmětů nebo pasoucích se lidí na koncích. Jednou z žádaných oblastí použití jsou stoly a židle ve školách, středních odborných a vysokých školách.

Významnou výhodou zde bude bohatý výběr možností dekorů a barevných schémat. To vše poskytne originální přístup k výzdobě interiéru prostor pro jakýkoli účel, ať už jde o ložnici, hlediště nebo kancelář.

Dnešní dodavatelé nábytkových pásek vyrábějí hladké a strukturované pásky, které jsou příjemné na dotek i na pohled. Tyto hrany jsou podobné povrchu kamene, dřeva, kůže atd.

Nábytková hrana se liší v následujících bodech.

  1. Podle druhu a druhu materiálu. Mohou to být dřevěné materiály, kov, plast, kompozit atd.
  2. Tvar: průřez ve tvaru U a T.
  3. Podle rozměrů: délka, tloušťka a šířka stěny, hloubka zasunutí obruby ve tvaru T.

A konečně, rozhodující roli může hrát způsob kotvení. Půjde o upevnění na samořezné šrouby s předvrtáním nebo univerzálním lepidlem v závislosti na názvu produktu.

Materiály pro výrobu nábytkových hran

Pro bytový nábytek se často používají pásky vyrobené z akrylu, melaminu a některých druhů plastů.

melamin

Různorodost výběru a levnost zde jdou ruku v ruce. Technologie výroby melaminové lemování - vícevrstvý papír impregnovaný adhezivním základem obsahujícím melaminové a formaldehydové pryskyřice. Dodáváno kompletní s lepidlem - v některých případech je místo něj zevnitř na hranu naneseno lepidlo, které po odstranění ochranné pásky brzy zaschne. Samolepicí páska slouží k vlastní výměně spadlé a prasklé hrany za novou.

Bez lepidla (lepidlo zakoupeno samostatně) používají řemeslníci. Tento podtyp výrobků se prodává v každé domácnosti, nábytkářství nebo stavebnictví, je velmi snadno ovladatelný, ručně ho lepí i nepřipravený uživatel.

Nevýhodou tohoto řešení je nedostatečná tloušťka nábytkové hrany, snadno se poškodí neopatrným a neopatrným používáním, propustí vodu a na slunci rychle vybledne.

PVC

Plastová páska používaná v domácím a kancelářském nábytku je odolnější proti nárazu než páska melaminová a nebojí se tepla a mrazu. Žádné škodlivé výpary. Textura ohromuje obyčejné lidi svou rozmanitostí - taková páska se vejde pod čistě dřevěnou nebo opláštěnou desku z ocelového plechu. UV světlo neničí PVC materiál a organické kyseliny, alkalické chemické sloučeniny a sůl nemají žádný destruktivní účinek. Kromě toho jsou PVC lemovky vyráběny ve formě pásky se zvýšenou a sníženou tuhostí. Tento přístup umožňuje vybrat okraj pro jakýkoli kus nábytku, ať už je to skříň, postel nebo stůl.

ABS plast

Celý název ABS je akrylonitrilbutadienstyren. To znamená, že ABS je hybrid na akrylové bázi. Liší se nepřekonatelnou odolností proti nárazu - díky přítomnosti styrenového činidla, ze kterého se vyrábí také pevný a pěnový polystyren. ABS neobsahuje žádná činidla škodlivá lidskému zdraví – a samotný materiál se velmi snadno zpracovává. ABS páska nevybledne pod vlivem ultrafialového záření a tepla, neztrácí svůj původní tvar po mnoho let.

Tato hrana má kvalitní lesklý i matný povrch, lze ji snadno nalakovat v jakékoli barvě i ve fázi výroby, špatně podporuje samovypalování. Posledním faktorem je významný příspěvek k požární bezpečnosti. Nevýhodou je vysoká cena tohoto spotřebního materiálu. ABS je atributem nábytku v cenové relaci nadprůměru. Na kvalitě výrobků nešetří.

Jako bonus poslouží vysoká rezerva pevnosti a zatížení, ochrana proti vlhkosti a chemická neutralita.

Dýha

Dýha je tenký plátek masivního dřeva, kterému byl dán tvar, textura a barva jiných druhů pásek. Výrobci nábytku používají tuto pásku k utěsnění okrajů klávesnic... Nevýhodou dýhy je poměrně vysoká cena a požadavek na takovou práci určité zručnosti.

Akryl

Transparentní plast se nazývá akryl, jeho dřívější název je plexisklo. Pokud je textura aplikována zevnitř, pak se uživatelé vyznačují optickou iluzí, připomínající trojrozměrný obraz. Tento materiál má dokonalou hladkost, účinně chrání omítanou desku nebo desku před poškozením, vlhkostí a potravinářskými / domácími chemikáliemi. Hlavním využitím akrylu jsou detaily nábytku, které okamžitě spadají do pole viditelnosti návštěvníků. Mohou být použity v koupelně nebo ve sprše, nejsou vystaveny škodlivým účinkům ultrafialového záření po řadu let.

Cena plexiskla je jedna z nejvyšších mezi materiály podobných vlastností.

Typy podle tvaru

Nábytková hrana je k dispozici v podobě profilu ve tvaru U a T... Profil hrany ve tvaru U se vztahuje k hornímu lemování a má značné rozdíly v tuhosti. Neškolený uživatel je zajistí rychle a kvalitně.Mezi nevýhody P-profilu patří ostré hrany, za kterými se může hromadit vrstva každodenních nečistot. Zvláštnost Fólie ve tvaru U - obvod ve tvaru: někdy výrobci vyrábějí lemovací pásky se zaoblenými rohy.

Mít T-hrany účel - zapuštění do desky nebo desky. Má zesílenou základnu, která efektivně skryje ne zcela úhledný řez prkna. Odolnost a praktičnost T-fólie je neocenitelná, je pro ni vyříznuta podélná drážka po celém obvodu desky nebo desky.

Rozměry (upravit)

Lemování na stole nebo na nápadném místě skříně by mělo mít atraktivní vzhled, který zapadne do aktuálního designu místnosti, a také poskytnout plnou ochranu desky nebo desky před vlivy, které ji rozkládají zvenčí. Nezkušení uživatelé se často uchýlí ke službě nanášení hran nábytku odborníky. Někdy si spotřebitel objedná lemování nábytku vlastní výroby. Odborníci vyberou produkt, který je vhodný pro šířku a typ průřezu. Konce částí nábytku, které nejsou skryté před pohledem vnějšího pozorovatele, vyžadují speciální přístup k aplikaci lemovací pásky.

Celulózovo-melaminová obruba má tloušťku stěny 2-4 mm. Továrna, která vyrábí nábytkové hrany, nevyrábí výrobky tlustší než je maximální hodnota - při použití hrany např. o tloušťce 1 cm nábytek ztratí atraktivní vzhled.

Melaminové fólie se prodávají v běžných metrech - v neomezeném množství: prodejce může z role odříznout kus, který kupující potřebuje. Samolepící melaminové lemy - bez nanášení další vrstvy lepidla uživatelem - se dávkují v rolích po 200 m a jejich šířka dosahuje 26 mm.

Pro PVC okrajové pásky jsou charakteristické skromnější hodnoty tloušťky - 0,4 ... 2 mm. Nedoporučuje se vyrábět silnější plast: příznivý účinek na dřevo nebo desku se mírně zvýší. Tenká hrana jde do čela stolu nebo čela, silnější se používá k orámování polic a zásuvek. Šířka - cca 26 mm. Cívky jsou navinuty na 150-300 m. K dispozici jsou také plastové okraje 40 mm (na šířku).

V případě ABS bude šířka hrany dosahovat 19-22 mm. Tloušťka - od 0,4 do 3 mm. Aby hrana držela a chránila dřevěný materiál v nejvyšší kvalitě, je použit materiál 2…3 mm. Přesahující hrany v podobě U-řezu se vyrábí v šířkách 16 a 18 mm.

Před zahájením ořezávání nábytku mistr (nebo uživatel) změří tloušťku desky... Takže pro stůl se často používá dřevotřísková deska o tloušťce 16 ... 32 mm. Dřevotřískové desky se bojí plísní, mikroorganismů a hub: navzdory formaldehydu a dalším pojivovým přísadám, které jsou pro člověka jedovaté, se plísně a plísně takovému prostředí snadno přizpůsobí.

Opravovaný nábytek je nutné čalounit kvalitním lemováním: spoj musí být těsný a vzduchotěsný.

Jak si vybrat?

Nábytková hrana se volí podle materiálu, ze kterého je vyrobena. Rozhodujícími kritérii jsou zde také tloušťka a šířka lemovací pásky, textura a barevné schéma, účel a nakonec cena. Podle barevné palety by měla být hrana kombinována s hlavní konstrukcí, například s jídelním stolem, který s ní bude čalouněn. Pokud jsou samotné prvky dobré, ale vzájemně se dobře nedoplňují, celkový dojem ze stolu zdobeného takovým okrajem bude zkažen.

Absence vrstvy továrního lepidla povzbudí majitele k tomu, aby vnitřní povrch hrany před upevněním obrousil a odmastil. Univerzální lepidlo, například "Moment-1" je schopno lepit dřevo (masivní dřevo nebo laminované dřevotřískové desky) a plast - hrana zůstane na místě po mnoho let.

Existují i ​​jiné typy ozdobných hran nábytku, např. pryž... Spotřebitel si takové lepidlo kupuje samostatně. Existují případy, kdy hrana, dokonce i zabalená, ležela ve skladu déle než rok a lepicí vrstvě se podařilo výrazně ztratit své přídržné vlastnosti.V tomto případě se hrana očistí od zbytků, zevnitř se nabrousí brusným materiálem, poté se nanese lepidlo a chvíli se pevně přitlačí.

Vzhled někdy vyžaduje odborný posudek. Podívejte se na nejnovější módní trendy v interiéru a najděte okraj, který plně vyhovuje vašim preferencím.

Když je nábytek zakoupen hotový a je na něm okrajová páska, spotřebitel pečlivě kontroluje, jak sedí na správném místě a jak dobře tam drží.

Způsoby montáže

Okraj můžete opravit bez pomoci specialisty. Začátečník by měl vědět následující. Okrajové pásky obsahující lepicí vrstvu již při dodání mohou vyžadovat zahřátí materiálu stroyfenem nebo žehličkou. Ten by měl obsahovat fluoroplastový nosič - aby se nespálil, neroztavil okrajovou pásku. Alternativou je vyztužená bavlněná látka. Žehlička nebo fén nezahřejí nad 150 stupňů.

Bezlepkové hrany (včetně dlabacích) budou vyžadovat lepidlo vhodné pro spojování plastů nebo pryže se dřevem nebo materiály obsahujícími dřevo. K přitlačení je zapotřebí váleček na nábytek a netuhá tkanina zabrání poškození vnější struktury lemovací pásky. Melamin a plast nevyžadují silnou lepicí vrstvu.

Příprava nábytku na lemování - broušení, vyhlazení hrubých nerovností. Po vyrovnání okrajů desky nebo desky se z ošetřeného povrchu odstraní prach a první se před nanesením lepidla odmastí. V tomto případě je lemovací páska odříznuta o 2-3 cm více, než je nutné. Poté musí uživatel správně přitlačit hranu rovnoměrně a po celé délce, hladce, ale rychle rozložit přítlačnou sílu.

Po přitlačení nahřátého okraje lepidlem musí vychladnout. Nesnažte se ochladit lepidlo přikládáním ledu a studených předmětů na místo lepení - chlazení by mělo být hladké, přirozené.

Většina lepidel je udržována pod tlakovým zatížením ne déle než čtvrt hodiny.

Před umístěním zátěže, jako je kus dřeva, na okrajový pás, který se má lepit, se předmět zatěžující spoj omotá hadrem. Když lepidlo vytvrdne a zaschne a hrana pevně přilne ke dřevu nebo desce, uživatel přistoupí k dokončení.

K odříznutí přebytečných míst, které se nevejdou do plochy a obvodu lepené plochy, slouží stavební a montážní nůž, který má ostrou, jako žiletka, ostří. Silné lemování nábytku bude vyžadovat obroušení okrajů brusným papírem. Tenčí, méně než 1 mm, okraj bude omezen pouze úhledným oříznutím přebytečných okrajů a konců. Pro jemné, efektivní a kvalitní opracování hran nábytku používají nábytkáři ruční frézku.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek