Vše o parametrickém nábytku

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Materiály (upravit)
 3. Technologie výroby
 4. Krásné příklady

Parametrický nábytek má úžasné a dokonalé formy, jako by byl dělaný pro sci-fi filmy. Donedávna by jeho vytvoření bylo nemožné. Parametricismus se objevil na počátku 21. století jako směr v architektuře a designu, opírající se o pomoc nových počítačových programů. V naší zemi se tento termín používá pro jakoukoli formu výpočetního designu. Parametrický nábytek představují drobné architektonické objekty vytvořené metodou trojrozměrného modelování.

Zvláštnosti

Nábytek jako zmenšený model avantgardních urbanistických architektonických struktur si najednou začal získávat oblibu, ale hlavně u zahraničních spotřebitelů. Používá se k výzdobě zahrad a parků, k vytvoření moderního designu interiéru.

Nábytek je reprezentován docela funkčními předměty. Pravda, je těžké je nazvat racionálními nebo pohodlnými, ale nelze jim upřít dokonalost a originalitu.

Dnes je tvorba parametrického nábytku z překližky a dalších dřevěných materiálů spojena s ekodesignem. Pro tento směr je důležitá úspora přírodního zdroje a modely využívající výpočetní design lze sbírat prakticky z odpadu z výroby překližky. Splňují i ​​další požadavky ekologického designu: jsou přírodní, lakonické, lehké, k jejich vytvoření používají ty nejjednodušší materiály a přitom skvěle vypadají.

Takový nábytek je vytvořen z různých tvarovaných řezaných překližkových prvků, spojených dohromady pomocí ocelových nití nebo silných tenkých tyčí. Výsledkem je, že výrobek připomíná listový dort. Takové modely patří k avantgardnímu trendu, připomínají umělecké předměty s nepravidelnými, plynule plynoucími geometrickými tvary. Každý kus nábytku má svůj exkluzivní vzhled, který může vzdáleně připomínat zvířata nebo být zcela abstraktní.

Moderní počítačové technologie umožňují vypočítat a vidět budoucí umělecký objekt na monitoru obklopeném interiérem, do kterého se počítá s jeho další integrací.

Sestavená konstrukce je poměrně stabilní, funkční, ergonomická, pevná a odolná. Kteroukoli jeho část lze v případě poruchy snadno vyměnit.

Parametrický nábytek má širokou škálu použití:

 • ulice, zahrady a parky;
 • kanceláře, dětská hřiště;
 • soukromé domy a byty;
 • restaurace, nákupní centra;
 • kluby a koncertní sály.

Neobvyklá krása uměleckých předmětů fascinuje a přitahuje. Ale mají také negativní stránky:

 • ne každý interiér je schopen přijmout avantgardní nábytek;
 • k jeho vytvoření jsou zapotřebí CNC stroje, což znamená, že práci nelze provádět soukromě;
 • cena každého modelu je poměrně vysoká.

Materiály (upravit)

K vytvoření parametrického nábytku používají designéři různé druhy materiálů: dřevo, MDF, laminovaná dřevotříska, kov, plexisklo, plast, kůže. Ale nejoblíbenější možností je vždy překližka. Je lehký, ekologický a přírodní. Vyrábí se z břízy, borovice, jedle a mnoha dalších druhů stromů.

Podívejte se, jaký vzhled lze vytvořit s jednoduchým a nenápadným materiálem.

 • Laminovaná dřevotřísková deska se neliší zejména pevností, jsou z něj vyrobeny lehké konstrukce. U neobvyklých modelů se častěji používají desky s jemně rozptýlenou frakcí (MDF).
 • Může vzniknout báječně krásný nábytek z masivního dřeva nebo částečně opracované kulatiny... Kombinuje neobvyklé geometrické tvary s hřejivou přírodní energií dřeva.
 • Dřevo je v dokonalé harmonii s ostatními materiály. Sady dřevěných talířů v kombinaci s koženým nábytkem vypadají neodolatelně.

Takové modely jsou působivé a zůstávají v paměti po dlouhou dobu.

 • Pokračování v tématu koženého nábytku v parametrickém stylu doporučujeme hodnotit reprezentativní kancelářské židle na dřevěném podstavci a měkkou útulnou lenošku vyrobenou z množství kožených polštářů.
 • Avantgardní sochařský nábytek z umělého kamene na bázi akrylových a polyesterových pryskyřic vypadá fantasticky.
 • Návrháři se často rozhodnou vytvořit své úžasné parametrické objekty kovpoužití ve formě tyčí, drátů nebo dokonce mincí.
 • Pro uspořádání světlých vzdušných interiérů s měkkými vlnitými ohyby se používá plexisklo... Někdy se používá kovový nebo plastový podstavec, který dobře funguje s průhlednými povrchy.

Technologie výroby

Existuje řada počítačových programů, s jejichž pomocí probíhá výpočtový návrh nábytku. Designéři virtuálně staví budoucí strukturu, počítají její rozměry a určují vzhled.

Vytvoření jednoho modelu designového nábytku trvá díky výpočetní technice a programování CNC strojů pět až dvacet dní.

Celý pracovní postup lze rozdělit do čtyř fází.

 • Nejprve je vytvořen návrhový projekt, ve kterém se posuzují objemy budoucí stavby a její umístění v prostoru. Počítá se s okolní perspektivou a harmonickým začleněním modelu do stávajícího interiéru nebo do prostoru parku (zahrady). Pomocí speciálního programu je nejen pro výrobek, ale i pro okolní předměty vytvořen trojrozměrný design, který umožňuje designérovi přesně korigovat rozměry a linie budoucího nábytku. Pokud je model složitý, je jeho maketa předem vyrobena ve zmenšeném měřítku ve více měřítcích.
 • Ve druhé fázi návrháři vytvářejí výkresy a diagramy, vypočítají vše do nejmenších detailů: nadcházející zatížení, výkres prvků a jejich počet, tloušťku a rozměry překližky, umístění každého obrobku. Zohledňuje se také složení upevňovacích prvků, jejich počet a místo upevnění v konstrukci. Nátěrové materiály se počítají. S pomocí výpočetní techniky probíhá rychlá a přesná práce na projekčním projektu.
 • Ve třetí fázi probíhají práce přímo na výrobě dílů. Pomocí speciálních technologií se informace přenášejí do dílenských CNC strojů, které jsou přeprogramovány pro řezání přířezů budoucího nábytku. Prvky jsou řezány podle daného schématu, které jsou okamžitě leštěny a ošetřeny ochrannými impregnacemi. Vrstvy laku jsou aplikovány na každý detail. Pokud je nábytek určen k umístění do budovy, stačí dvě nebo tři vrstvy ochrany, pro venkovní použití je toto číslo dvojnásobné. Připravené díly jsou seskupeny (podle digitálního značení) pro nadcházející montáž konstrukce.
 • V poslední fázi je konstrukce sestavena, aby se zkontrolovala její spolehlivost, pohodlí a kvalita. Svorníky, tyče, pletací jehlice a další spojovací prvky musí být pevné a umístěny na místech uvedených na výkresech. Každý detail musí zaujímat přísně vyhrazené místo. K sestavení modelu budete možná potřebovat 5 až 50 spojovacích prvků. Pokud výrobek projde testem, je znovu rozebrán pro přepravu. Konečná montáž probíhá na trvalém místě určení.

  Software výrazně urychluje a usnadňuje navrhování nábytku, zkracuje čas na práci na výkresech, odhadech a přípravě účetní dokumentace. Pro grafické modelování a nezávislé výpočty můžete použít některý z mnoha programů, například následující:

  • "BAZIS-Mebelshchik";
  • "Bulk - nábytkářská společnost";
  • Pro100 – jednoduchý a přímočarý;
  • Software pro návrh nábytku WOODY;
  • "Nábytkář Astra";
  • KitchenDraw je program určený pro navrhování kuchyňského nábytku.

  Krásné příklady

  Let fantazie designérů, hladkost linií a přesnost počítačové grafiky činí nábytek neobvykle krásným a tajemným. Při pohledu na tato mistrovská díla nikoho nenapadne, že většina z nich je vyrobena z obyčejné levné překližky.

  • Lavice spojená se stolem je určena pro velkou verandu s panoramatickými okny. Přírodní materiál konstrukce je v dokonalé harmonii s lesní krajinou za sklem.
  • Pohovka vyrobená ze dřeva s koženými vložkami vytvořená pro restauraci.
  • Krásný barevný umělecký předmět vyrobený ze zbytků výroby nábytku.
  • Neobvyklá parametrická židle, která vypadá jako zvláštní hmyz s obrovskými anténami.
  • Sestava avantgardního nábytku přináší útulnost do strohého městského interiéru.
  • Pracovní plocha je vybavena velkolepým stolem a stejnými neobvyklými skrytými policemi.
  • Úžasné konferenční stolky vytvořené protínajícími se detaily.

  Parametrický nábytek se nehodí do každého interiéru, ale moderní městský design s ním může počítat.

  Informace o tom, jak probíhá výroba a montáž parametrické židle, naleznete v dalším videu.

  bez komentáře

  Komentář byl úspěšně odeslán.

  Kuchyně

  Ložnice

  Nábytek