Recenze překližkového nábytku

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Přehled odrůd
 3. Z jaké překližky je vyrobena?
 4. Možnosti designu
 5. Tipy na péči
 6. Příklady použití v interiéru

Nabídka materiálů, ze kterých se vyrábí moderní nábytek, se v poslední době výrazně rozšířila. Zpočátku výrobci používali pouze přírodní dřevo, o něco později se začala používat překližka, navíc MDF a dřevotříska, stejně jako sklo, plast a kov. Bývaly doby, kdy byla překližka jako kvalitní materiál pro výrobu různých druhů nábytku zcela zapomenuta, v dnešní době se však opět stala populární.

Zvláštnosti

Překližka se skládá z řady vrstev dřevěné dýhy, které jsou k sobě pečlivě slepeny. Aby byl výrobek pevnější, vrstvy jsou na sebe navrstveny přísně kolmo. Lepení se provádí pomocí speciálního lisu pod silným tlakem. Díky tomu se materiál překližky vyznačuje zvýšenou pevností a speciální pružnou strukturou.

Z hlediska kvality odborníci rozdělují překližkové desky do 5 tříd: 1, 2, 3, 4 a E - speciální elitní odrůda vyráběná pro export. Pro výrobu moderního nábytku se doporučuje zvolit třídy 2 a 3 překližky.

Mnoho obyčejných lidí se domnívá, že překližka není příliš odolný materiál, i když ve skutečnosti při správném výběru překližkového nábytku bude svému majiteli bez problémů sloužit co nejdéle. Zjevné výhody výběru tohoto cenově dostupného nábytkového materiálu zahrnují řadu vlastností:

 • zvýšená pevnost a mimořádná spolehlivost (pokud má materiál dobrou tloušťku);
 • se změnami vlhkosti a teplotními změnami se rozměry výrobku nezmění, i když nebyly impregnovány speciálními ochrannými prostředky;
 • šetrnost k životnímu prostředí, protože materiál je vyroben ze 100% dřeva;
 • snadnost následného zpracování a snadné vytváření nábytku sami doma;
 • produktu můžete dát téměř jakýkoli tvar;
 • zjednodušené opravy a rychlé restaurátorské práce;
 • nízká cena.

Nevýhody překližky - při špatném výběru získáte řezivo, které bude pro výrobu nábytkářských výrobků zcela nevhodné. Navíc ani velmi dobrá překližka není vždy schopna odolat nadměrnému nebo pravidelnému zatížení.

Přehled odrůd

Nábytek z překližky lze snadno použít v jakékoli místnosti vašeho domova. V čem musíte si tento druh produktu pečlivě vybrat, především s ohledem na podmínky, ve kterých budete získané struktury provozovat. Pro některé místnosti je tedy ideální skříňový nábytek, který dokonale snáší vysokou vlhkost, a pro jiné dekoratéři nedoporučují používat laminovaný materiál.

Překližka je vynikající volbou materiálu pro vytvoření stylového kancelářského nábytku. Originální nápady profesionálních designérů se mohou stát jedinečnou ozdobou každé moderní kanceláře. Řada designových studií nabízí zákazníkům zajímavé produkty z kvalitní překližky: bytelné stoly, snadno použitelné skříně na ukládání papírů, široké policové regály pro ukládání dokumentů, kreativní židle pro kancelářské pracovníky, originální křesla a pohovky pro návštěvy.

Překližkové desky se často používají k výrobě velmi zajímavých dětských postýlek pro děti, kompaktních počítačových transformátorových stolů, nízkých podstavců, stěn, luxusních toaletních stolků a pohodlných židlí. Pro bezpečné použití je nejlepší, aby všechny rohy dřevěných nábytkových výrobků určených do školky byly zaoblené.V tomto případě je překližková deska pokryta jakoukoli požadovanou barvou nebo si zachovává své přirozené odstíny a texturu, ale je stále ošetřena speciálním mořidlem nebo speciálním lakem.

Zahradní a venkovský nábytek z vysoce kvalitní překližky představují většinou lehké stolky a pohodlná lehátka, další originální designy, které by měly poskytnout co nejpohodlnější odpočinek a vyznačují se zvýšenou odolností proti vlhkosti. V chladném období je takový nábytek přenesen do teplé místnosti, proto je mnoho produktů z této řady často skládací pro snadné skladování a pohyb.

Překližkový transformační nábytek je v dnešní době velmi oblíbený, protože umožňuje v případě potřeby rychle změnit funkční účel produktu - například z pohodlného lehátka se může rychle proměnit v krásné křeslo.

Prefabrikované kusy nábytku pro kutily vám umožní rychle proměnit obyčejnou ložnici v nádherný budoár a obývací pokoj v originální pokoj zařízený v půdním nebo minimalistickém stylu.

Z jaké překližky je vyrobena?

K výrobě krásného nábytku můžete použít jakýkoli druh překližky, ale nejčastěji se řemeslníci rozhodují pro laminovaný a ohýbaný materiál. První odrůda je velmi oblíbená kvůli svému stylovému a jedinečnému vzhledu, druhá - kvůli schopnosti vyrábět zajímavé autorské produkty. Tyto odrůdy mají určité charakteristické rysy.

Z lamina

Tento oblíbený typ se vyrábí nejčastěji pro venkovský nábytek, celé sestavy do moderní kuchyně nebo jejich jednotlivé konstrukční prvky, prefabrikáty do velkých ložnic a dětských pokojů, pro dekoraci malých chodeb a prostorných obývacích pokojů. Laminovaný nábytek má vysoké pevnostní parametry, je odolný vůči vlivu vysoké vlhkosti, má vynikající estetický vzhled, nízkou cenu a vyznačuje se snadnou restaurátorskou prací. Pro uvolnění konstrukčních prvků je vybrán plech o tloušťce 1,5 cm a pro vytvoření dekorativních prvků - od 0,3 cm.

Od ohnuté

Obzvláště originální jsou zakřivené konstrukce. Překližka je prostě skvělá pro výrobu tohoto druhu výrobků, protože má schopnost násilné deformace. Takovým výrobkům lze snadno dát určitý tvar i v domácí dílně. K tomu stačí mít po ruce speciálně připravené šablony.

Obrobek se na přesně definovanou dobu namočí do vroucí vody, poté se opatrně vyjme a za tepla fixuje na formu, poté se nechá 5-7 dní.

Pro vytvoření krásných kusů zakřiveného nábytku lze použitou překližku úspěšně kombinovat s jinými materiály: sklo nebo kov, dřevo nebo vinná réva. Tyto kreativní produkty s precizním zpracováním a dobrou péčí lze aktivně používat v interiéru i exteriéru.

Možnosti designu

Moderní designéři nábytku velmi rádi experimentují s různými materiály, a tak nemohli ignorovat kvalitní překližkové desky. Jejich nápady jsou velmi zajímavé, někdy exkluzivní a inovativní. Designový nábytek je mezi kreativními lidmi a mladými lidmi vždy velmi žádaný. Překližka není příliš drahá, což umožňuje každému obyvateli ozdobit svůj domov neobvyklým řešením.

Pro milovníky zajímavých odrůd nábytku mohou řemeslníci vyrobit opravdu stylové umělecké předměty, které přitahují pozornost každého.

Pro každou chodbu je nábytek vyrobený z krásné překližky jednou z nejúspěšnějších možností, protože materiál je skutečně praktický a vysoce odolný. Zvýšená úroveň odolnosti proti opotřebení, stylový vzhled a jednoduchost při restaurování - takové vynikající vlastnosti by se měly vyznačovat vysoce kvalitním nábytkem, který je instalován na chodbě jako na nejvíce průchozím místě obydlí. Současně pro chodbu můžete snadno vyzvednout nábytek jak z laminované překližky, tak z jejího ohýbaného typu. Nejčastěji se jedná o originální skříňky na uložení bot, odolné otomany, měkké lavice, luxusní stylizovaný gauč nebo elegantní toaletní stolek v podobě triptychu.

Obývací pokoj je středobodem každé moderní domácnosti. Vždy na sebe bude přitahovat zvláštní pozornost, proto by se měla vyznačovat maximálním pohodlím a praktičností. Nejlépe je zde zvolit čalouněný nábytek, který má rám z masivní překližky, malý krajkový stolek na časopisy, kreativní police a police na knihy. Tento druh prostředí se bude skvěle vyjímat v moderních interiérech rustikálního venkovského stylu, středomořského, ale i klasického a provensálského stylu.

Koupelna a kuchyně jsou místnosti s poměrně vysokým procentem vlhkosti. Překližka, která má vlastnosti odolné proti vlhkosti, zde může úspěšně nahradit populární masivní dřevo nebo plast. Nábytek v těchto místnostech může být zcela nebo částečně vyroben z překližkových desek. Designové náhlavní soupravy, neobvyklé jídelní stoly, krásné barové pulty, designové police ve stylu podkroví mohou vydržet dlouhou dobu, zvláště pokud jsou ošetřeny speciálním ochranným prostředkem.

A také v poslední době je velmi žádaný vyřezávaný nábytek z překližky - je vytvořen pomocí speciálního laserového řezání. ale náklady na takový nábytek jsou často velmi vysoké a jeho životnost je krátkodobá. Prolamované vzory nejsou považovány za příliš odolné, a proto se častěji vyskytují jako součást produktu - například řezby na dveřích stěny nebo části čela postele.

Tipy na péči

  Překližka je přírodní materiál, který je poměrně snadno ovlivnitelný různými nepříznivými faktory prostředí. Právě z tohoto důvodu je nutné mu poskytnout kvalitní péči, aby byl zachován krásný vzhled konstrukce po delší dobu. V dnešní době by měl být překližkový nábytek pokrytý různými vysoce kvalitními produkty, ale přesto stojí za to vědět, jak takový nábytek vyčistit, aby se co nejdéle radoval ze stylového dekoru.

  1. Strom bude vyžadovat kvalitní péči. Nábytek z překližky bude nutné minimálně jednou za 7 dní pečlivě otřít, nejprve mírně navlhčenou a poté suchým hadříkem nebo semišem. Čas od času můžete nábytek vyčistit čisticími prostředky bez amoniaku, které neobsahují abrazivní složky.
  2. U nábytku z překližky musíte udržovat teplotu vzduchu ne nižší než +15 stupňů Celsia. Příliš vysoké teploty nebudou mít na tento druh jemného produktu příliš dobrý vliv. Umístění vedle baterií také často deformuje překližkové konstrukce. Vlhkost v místnosti s tímto typem nábytku by neměla být vyšší než 65%. Nejlepší je umístit takové výrobky daleko od okna, přes které mohou být vystaveny slunci.
  3. Stojí za to chránit nábytek před všemi druhy vážných nárazů ve formě úderů., protože dřevo je poměrně měkký materiál a všechny údery mohou na jeho povrchu trvale zanechat znatelné stopy nebo promáčkliny. Minimálně jednou ročně je nutné utáhnout všechny spoje ve výrobcích, aby se zabránilo jejich uvolnění a zabránilo se zničení prvků překližkového výrobku.

  Příklady použití v interiéru

  Stylová otevřená překližková šatní skříň dokonale ozdobí obývací pokoj nebo knihovnu. Charakteristickým rysem tohoto designu je možnost přeskupit police podle potřeby, a tím změnit jejich výšku.

  Originální překližkový příborník ve tvaru krávy vám nejen umožní mít od nynějška vaše nádobí na tak neobvyklém místě, ale také vám dá příležitost překvapit hosty a doplnit venkovský styl v kuchyni.

  Stylové překližkové police ve formě voštin jsou velmi oblíbeným řešením v interiérech mládeže.

  Polička pro kutily do školky je plnohodnotným autorským řešením, které pomáhá dodat obyčejnému pokoji originalitu a zvláštní ekologické kouzlo.

  Při správném broušení a také kvalitní impregnaci a lakování se výrobky z překližky dobře hodí do koupelen. Jedna nevýhoda: zpočátku má překližka vždy svou vlastní barvu dřeva a natírání je další práce

  Z překližky můžete vyrobit jakýkoli nábytek – od známého vzhledu police až po kreativní designovou židli. Tento materiál je ekologický, levný, snadno zpracovatelný, příjemný na vůni a dotek.

  Informace o tom, jak vyrobit skříň z překližky vlastníma rukama, naleznete v dalším videu.

  bez komentáře

  Komentář byl úspěšně odeslán.

  Kuchyně

  Ložnice

  Nábytek