Popis komody z masivu a tajemství jejich výběru

Obsah
 1. Výhody a nevýhody
 2. Přehled druhů
 3. Jaké druhy dřeva se používají?
 4. Design
 5. Nuance volby
 6. Příklady v interiéru

Komody jsou pro svou prostornost, atraktivní vzhled a funkčnost velmi oblíbenými předměty v interiéru. Komody vyrobené ze dřeva mají nepopiratelné výhody. Výhody a nevýhody, stejně jako materiály použité pro takový nábytek, výběr takových výrobků budou diskutovány v tomto článku.

Výhody a nevýhody

Komoda je design, který kombinuje praktičnost velké skříně a malého nočního stolku. Tento typ nábytku lze považovat za něco mezi velikostí a zamýšleným účelem. Použití zásuvek poskytovaných v komodě umožňuje uložit do nich spoustu věcí, prádlo, doplňky.

Tento kus nábytku je velmi oblíbený, takže takové výrobky lze vidět jak ve velkých elitních venkovských domech, tak v malých skromných výškových bytech.

Hlavní výhodou nábytku z masivu je jeho složení. Takové výrobky jsou vyrobeny pouze z přírodního dřeva, které neobsahuje jiné nečistoty ani umělé náhražky.

Mezi výhody nábytku z masivu patří řada faktorů.

 • Šetrnost k životnímu prostředí. Výrobky z přírodních materiálů jsou absolutně zdravotně nezávadné, proto je lze použít v obytných místnostech, ložnicích a dětských pokojích.

 • Takové produkty vydrží déle než jejich levné protějšky. Díky struktuře dřevin a jejich chemickým vlastnostem jsou modely z masivního dřeva velmi odolné. Takový nábytek není náchylný k poškození a tvorbě trhlin a třísek.

 • Výrobky z masivního dřeva mají dobrou tepelnou vodivost, což jim umožňuje vytvořit atmosféru zvláštního pohodlí v místnosti. Během provozu se nábytek rychle zahřeje, aniž by ztratil svůj výkon.

 • Dřevěné výrobky jsou praktické a snadno se čistí.

 • Pohodlí. Mít komodu z masivu můžete jednou provždy vyřešit otázku skladování různých věcí.

 • Atraktivní design. Komody z masivu organicky zapadnou do každého interiéru a doplní jej.

Výhodou takových výrobků je velký výběr podobných výrobků vyrobených z různých druhů dřeva, s různými parametry a tvary. Stojí za zmínku, že vzor a struktura dřeva je jedinečná. Alternativně lze použít lepené výrobky z masivního dřeva.

Mezi nevýhody komod z masivu patří to, že mají často působivé rozměry. Dřevěné výrobky jsou navíc vysoce citlivé na změny teplot a změny vlhkosti. Vzhledem k těmto nuancím výrobci obvykle zpracovávají tento materiál speciálními ochrannými prostředky a laky, které poskytují hotovým výrobkům maximální ochranu před nepříznivými podmínkami.

Aby komody z masivu sloužily co nejdéle, doporučuje se v místnostech s podobným nábytkem dodržovat optimální teplotní a vlhkostní režim.

Přehled druhů

Nábytek z masivního dřeva působí vždy velmi bohatě a zdravě. Kromě vnější krásy mají takové výrobky také dobré výkonové vlastnosti.

Takový nábytek lze použít:

 • v dětském pokoji;

 • v hale
 • v obývacím pokoji

Modely do dětských pokojů lze podmíněně rozdělit na komody a výrobky určené pro děti od 2 let.

Plenky mají funkci v podobě dodávaného přebalovacího pultu s lemy. Proto lze tento typ nábytku použít jak jako přebalovací pult, tak jako místo pro uložení věcí a dětských hygienických výrobků.

Komody pro malé děti mají často zásuvky se zarážkami. Možnosti pro teenagery lze vybrat bez zátek.

Nábytek do chodby má obvykle malou velikost, což lze vysvětlit omezenými plochami takových prostor.

Ložnicové modely mohou být vybaveny zrcadly a zásuvkami pro uložení hygienických výrobků, osobních věcí, kosmetiky.

V obývacím pokoji můžete často vidět dlouhé komody zdobené vyřezávanými detaily. Na takový povrch jsou často umístěny krásné figurky a suvenýry, fotorámečky. Taková komoda-vitrína ozdobí místnost a dodá jí zvláštní chuť a kouzlo.

Komody mohou mít různé tvary. Uveďme si ty hlavní.

 • Modely správného tvaru, které budou mít stejnou výšku a šířku. V tomto případě by hloubka komody měla být ½ části této hodnoty.

 • Široké komody. Do této kategorie by měl být zařazen nábytek o šířce přesahující 1 metr. Hloubka takových konstrukcí je obvykle 50 cm s výškou 80-90 cm.

 • Nízké komody. S hloubkou ne větší než 45 cm u takových výrobků šířka obvykle nepřesahuje 70 cm.Častěji tato kategorie zahrnuje nábytek se dvěma zásuvkami.

 • Úzký. Výška takových výrobků často dosahuje více než 1 metr se šířkou 50-60 cm.

Tyto modely se také liší systémem otevírání fasád. Lze je otevírat v tradičních výsuvných, sklopných a sklopných systémech.

Podle designu lze komody rozdělit na hranaté a lineární. Rohové modely jsou velmi pohodlné a umožňují racionálně využívat prázdný roh. Standardní modely jsou obvykle instalovány podél stěny.

Jejich prostornost a kompaktnost vám umožňuje používat takový nábytek v různých částech místnosti v závislosti na nábytku, který se v ní již nachází.

Jaké druhy dřeva se používají?

Nábytek vyrobený z přírodního dřeva se vyznačuje nejvyšší kvalitou a dobrou kvalitou.

Komody mohou být vyrobeny z měkkých dřevin, středně tvrdých a extra tvrdých druhů:

 • měkké odrůdy zahrnují jehličnany, jako je borovice a smrk, stejně jako lípa, olše a teak;

 • středně tvrdé odrůdy zahrnují javor, modřín, ořech, dále buk, jasan a dub;

 • zvláště tvrdé druhy zahrnují akát, buxus a různé exotické dřeviny.

Stojí za to se podrobněji zabývat vlastnostmi těchto plemen.

Borovice

Borovice patří k měkkým odrůdám. Výrobky vyrobené z tohoto materiálu se s mírnou volností nebojí teplotních extrémů, nadměrné vlhkosti.

Nábytek z borovice lze umístit do kuchyně nebo koupelny.

Dub

Dub má světlý odstín dřeva, který se může lišit. Někdy můžete vidět dřevo se nazelenalým až nahnědlým tónem, ale obvykle má nažloutlou nebo bílou barvu. Tento materiál se častěji používá pro výrobu masivního masivního nábytku, který vydrží déle než tucet let. Dubové výrobky jsou velmi odolné. Nebudou se bát stresu. Dubový nábytek nehnije.

Popel

Nábytek z jasanu je velmi rozšířený, a to díky mnoha výhodám zvoleného materiálu, jeho kráse. Jasan má jedinečnou strukturu s výrazným vzorem a jasným leskem. Vzhledem ke střídání světlých a tmavých pruhů je vzhled pole velmi zajímavý. Tento materiál je velmi odolný a vysoce odolný proti deformaci a delaminaci. Popel je šetrný k životnímu prostředí. Z jasanů se vyrábí dětské komody a další nábytek pro batolata. Materiál se nebojí vystavení detergentům, má vysoký stupeň izolace hluku.

Použití jasanu vám umožní získat nábytek slušné kvality s pevným vzhledem.

jiný

Pokud jde o jiné materiály, například dřevo získané z buku, lípy, břízy, jsou považovány za méně pevné a odolné než předchozí možnosti.

Odborníci nedoporučují volit jako základ břízu. Tento materiál se při zahřátí deformuje, kromě toho bříza netoleruje vysokou vlhkost a začíná hnít. Jedinou výjimkou může být karelská bříza s původním mramorovým vzorem.

Charakteristickým rysem lípy je špatná odolnost dřeva vůči mikroorganismům, takže materiál se používá pouze po ošetření antiseptickými prostředky. Buk je sice velmi odolný, ale také špatně snáší vlhkost.

Design

Zdobení takového nábytku vyřezávanými vzory je oblíbenou možností dekorace pro mnoho výrobců. Kvůli poddajnosti dřeva se z tohoto materiálu vytvářejí řezané ažurové nebo reliéfní vzory.

Jako dekorativní metody se používají také ty, které dodatečně chrání povrch před poškrábáním nebo jiným poškozením.

Tyto zahrnují:

 • leštění;

 • lakování;

 • ručně malované;

 • hořící;

 • tepelné zpracování.

Komoda z přírodního dřeva dokonale zapadne do každého designu. Modely různých barev ozdobí pokoje v jakémkoli stylu. Díky širokému výběru odstínů je možné vybrat si pro sebe tu nejvhodnější variantu.

Nuance volby

Při výběru komody z řady pro venkovský dům, pro letní sídlo nebo pro obyčejný byt byste měli vzít v úvahu některé nuance.

 • Při výběru masivního a spolehlivého nábytku není nutné kupovat drahý dubový model. Dobrou alternativou k této možnosti může být výrobek z buku, jasanu nebo jablka.

 • Do malého pokoje se hodí spíše rohová komoda. Jeho použití vám umožní efektivněji využívat malé prostory.

 • Volba úzkého modelu místnost opticky „roztáhne“, takže se hodí spíše do místností s nízkými stropy.

 • Modely s krabicemi různých velikostí jsou považovány za pohodlnější. To vám umožní správně uspořádat úložný systém.

Důležitým faktorem je velikost samotné komody.... Musí se hodit do zvolené místnosti, tvarově, barevně a stylově ladit. Při výběru povrchové úpravy pro komodu se ne vždy vyplatí zvažovat možnosti s jednolitou barvou. Díky moderním technologiím lze na povrch aplikovat nejrůznější vzory a jiný design.

Příklady v interiéru

Takový nábytek bude vypadat velmi organicky v pokojích zařízených ve venkovském stylu. V tomto případě by se dřevo nemělo zpracovávat. Jednoduchá, nelakovaná komoda se stane hlavním akcentem rustikálního pokoje.

Do místností ve stylu Provence je vhodnější komoda se zakřivenými nohami v kombinaci s konvexními zásuvkami. Ručně malované a malé množství decentního kování vítáno.

Vyřezávané detaily a dekor se zlatem jsou neodmyslitelnou součástí modelů, které budou docela vhodné v místnostech vyrobených v pompézním barokním stylu.

Pokoje zařízené v avantgardním stylu mají poněkud neobvyklý nábytek s extravagantními tvary a kreativním designem.

Informace o tom, jak vyrobit komodu z pole vlastními rukama, naleznete v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek