Výběr nábytku ve stylu rokoka

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Materiály a barvy
 3. Jak vybrat?
 4. Příklady v interiéru

Rokoko je jedinečný a tajemný styl, který dosáhl vrcholu popularity v době rozkvětu francouzské aristokracie v polovině 18. století. Ve skutečnosti je to mnohem víc než designový směr - je to především způsob myšlení a životní styl sekulární společnosti Francie, produkt její kultury a především královského dvora.

Tento luxusní styl lze dodnes nalézt v interiérech mnoha Evropanů patřících k dominantním společenským vrstvám.

Zvláštnosti

Definice rokoka pochází z francouzského rokajlu – „úlomky skořápky“. Styl dostal takové neobvyklé jméno kvůli složité výzdobě, připomínající vzory mušlí a mořských kamenů. Trend vznikl v 15. století za vlády „krále slunce“ Ludvíka XIV. a po 3 stoletích, v 18. století, převládl. V té době Francie vzkvétala.

V té době země zbohatla, zaujala místo trendsettera a začala diktovat kulturní a umělecký život zemím Starého světa. Poměrně brzy se rokoko zmocnilo dalších evropských zemí, ve větší míře zasáhlo Rakousko, Německo, Anglii a Itálii. V Rusku se směr rozvíjel pod vlivem francouzských, rakouských a německých mistrů světového věhlasu - Tokke, Falcone, Roslin.

Mezi charakteristické rysy rokokového nábytku patří:

 • intimita;
 • využití zápletek z mytologie a pastorace;
 • pozlacení;
 • pastelové odstíny;
 • ozdoby;
 • pomocí detailů jako základní umělecké techniky.

Zpočátku byl tento směr jakousi poctou ženám, jejich starostem, zkušenostem a pohodlí. Proto byl nábytek vytvořen především pro jejich pohodlí. To je zvláště patrné u produktů pro volný čas určených pro ty, kteří mají spíše vysoké účesy.

Veškeré vybavení má luxusní vzhled, vyznačuje se přítomností malých detailů, řezbou, zlacením, hladkými liniemi, přítomností konkávních a konvexních detailů, zakřivenými nohami. Rokoko je krásný, sofistikovaný a luxusní styl.

Náklady na takový nábytek jsou velmi vysoké, takže jej dodnes najdete pouze v nejbohatších domech světa.

Materiály a barvy

Pro výrobu nábytku v rokokovém stylu se používají pouze nejcennější druhy dřeva světlých odstínů, častěji exotických, jako je palisandr a amarant. V tuzemsku pěstované jablko, javor, ořech, hruška a citron se používají méně často.

Francouzští řemeslníci nikdy nenatírají a nepálí dřevo, preferují přírodní odstíny. K ozdobení čalouněného nábytku se používají ty nejvybranější látky: satén, samet a hedvábí. Mohou se od sebe lišit jak svými pevnostními parametry, tak i typem vzoru.

Rokoko je z hlediska barev spíše klidný styl. Designéři vyrábějí nábytek v pastelových odstínech a jejich kombinacích. Nejoblíbenější jsou:

 • bílá a fialová;
 • bílá a zlatá;
 • zlatá a béžová;
 • světle růžová a světle zelená.

Použití jasných barev je povoleno pouze jako akcent, nicméně v tomto případě by měly být barvy vymyty a ztlumeny.

Jak vybrat?

Rokokový nábytek je vybrán na základě funkčního účelu místnosti. Například, interiér ložnice by měl mít luxusní širokou postel, zdobenou květinovými ornamenty a rokajly. V sadě musíte vyzvednout toaletní stolek čalouněný jemným saténem, ​​lehkými pohovkami a křesly. Zrcadla v těžkých kroucených rámech budou na stěnách vypadat harmonicky.

Při zařizování domova pamatujte, že barevné řešení by mělo být jednotvárné, při zařizování místností jsou povoleny maximálně 2 tóny. Nedoporučuje se používat kontrastní kombinace. Rokokový nábytek by měl být vyroben z přírodního masivního dřeva cenných odrůd. Výrobky z dýhovaných materiálů, dřevotřískové desky a jiné imitace v tomto stylu jsou nepřijatelné. Měkké čalounění by mělo být vyrobeno z vysoce kvalitní husté tkaniny, mít nenápadné barevné schéma s květinovými motivy.

Příklady v interiéru

Je čas seznámit se s klasickými vzorky rokokového nábytku.

 • Tajemník. Vytvořeno speciálně pro něžné pohlaví. Vyznačuje se obrubníkem se zaoblenými výřezy a nožičkami ve tvaru kabrioletu - ve spodní části mají tvar zvířecí tlapky nebo kopyta, zdobené kuličkami a kosočtverci. Takový nábytek se vyznačuje přítomností konkávního ohybu ve spodní části a konvexního v horní části.
 • Prádelník. Během své největší slávy bylo rokoko nejmódnějším kusem nábytku. Jeho tvar byl původně vypůjčen z východní kultury, ale vyznačoval se větší plasticitou a zakřivením. Mramorové víko má zvlněné okraje a boky působí mírně vybouleným dojmem.
 • Malý stůl. Jednou z hlavních součástí rokokového designu je stůl včetně konzole. Tento kus nábytku vytváří nejen zvláštní atmosféru v interiéru, ale stává se také místem pro uložení kosmetických doplňků, šperků, klíčů, suvenýrů, klobouků, deštníků a dalších drobností.
 • Předsednictvo. Milovníci starožitného nábytku jsou velmi žádané. Jedná se o vysoký objekt s asymetrickým zakončením.
 • Zvláštní pozornost byla samozřejmě věnována místu odpočinku. Sedáky rokokových pohovek mají pohodlné tvary. Obzvláště běžné jsou pohovky, které vypadají jako 3 křesla spojená k sobě.
 • V době Ludvíka XV. se rozšířila lenoška. Byl vyroben s měkkým čalouněním, pohodlnými otočnými područkami, zakřivenými nohami a kulatými zády. Nejžádanější byly modely v podobě páru křesel otočených k sobě.

V dalším videu najdete více informací o rokokovém stylu v interiérovém designu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek