Ratanové komody

Ratanové komody
 1. Výhody a nevýhody
 2. Co jsou?
 3. Možnosti designu
 4. Tajemství volby
 5. Příklady v interiéru

Proutěné komody budou skvělou variantou do nejrůznějších interiérů. Doplní design a udělají ho zajímavějším. Takové nábytkové konstrukce mohou být vyrobeny z různých materiálů, včetně ratanu.

Výhody a nevýhody

Komody vyrobené z ratanu mají mnoho důležitých výhod. Pojďme si některé z nich zdůraznit:

 • šetrnost k životnímu prostředí;
 • vysoká životnost;
 • nevyžadují zvláštní péči;
 • lze použít i jako venkovní nábytek;
 • snadno toleruje extrémní teploty;
 • lze kombinovat s téměř jakýmkoli stylem a materiálem.

Navzdory všem výhodám má takový nábytek také některé nevýhody:

 • vysoká cena;
 • během provozu se mohou některé prvky uvolnit z vazby a ošklivě vyčnívat.

Co jsou?

Komody lze vytvořit z umělého i přírodního ratanu.

Přírodní materiál

Přírodní ratan se skládá výhradně z přírodních surovin, má přírodní barvu. Tento materiál nelze nazvat křehkým, je poměrně pevný, spolehlivý a odolný, snadno odolá různým klimatickým změnám.

Umělý materiál

Textura umělého materiálu se prakticky neliší od přirozeného. Ale zároveň má zvláštní odolnost vůči vysoké vlhkosti. Komody z něj vyrobené jsou docela lehké, v případě potřeby je lze snadno přemístit z jednoho místa na druhé. Kromě toho tento základ pro výrobu nábytku také nebude vyžadovat zvláštní péči, stačí jej pravidelně otřít vlhkým hadříkem.

Takový nábytek se také liší v závislosti na konstrukčních prvcích. Modely se zásuvkami jsou považovány za oblíbenou možnost. Produkt zpravidla obsahuje 4-5 takových prvků. Často se používají k umístění prádla, předmětů a doplňků.

Žádané jsou také sekční komody. Mají relativně malé rozměry, nejčastěji se takové konstrukce skládají ze 4 sekcí, ale existuje i 3-sekční verze.

Takové modely se snadno montují a demontují.

V závislosti na hloubce je tento nábytek také rozdělen do několika druhů.

 • Standardní modely. Jejich hloubka je přibližně 40-50 centimetrů. Tato možnost je považována za nejvhodnější, může být umístěna v jakékoli místnosti.
 • Modely s hloubkou 50-60 cm. Při výběru tak širokých vzorků je třeba si uvědomit, že pohodlné používání krabic je narušeno v hloubce více než 60 cm, takže věci, které se nacházejí v blízkosti zadní stěny, nebude příliš pohodlné.
 • Úzké modely. Konstrukce tohoto typu jsou hluboké 30 centimetrů. Takové výrobky by měly být umístěny v malých místnostech.

Je třeba mít na paměti, že nebudou schopni pojmout velké množství věcí.

Možnosti designu

Ratanové komody lze vyrobit v různých provedeních. Samotný materiál může být hnědý, béžový, bílý, med, kávové barvy. Hlavní část konstrukce je často vyrobena ze světlé základny a rukojeti, nosné části, další police a vložky jsou vyrobeny z tmavších surovin.

Proutěné komody celé z tmavě hnědého materiálu s kovovými úchyty nejsou nic neobvyklého. K vidění jsou modely s dřevěnými rukojeťmi. Všechny jsou vyráběny s kolečky nebo s pevnými podpěrnými nohami.Některé komody mohou být dodatečně zdobeny dřevořezbami, různými světlými vložkami vyrobenými z jiných materiálů.

Tajemství volby

Pokud hledáte ratanovou komodu, měli byste zvážit řadu důležitých nuancí. Nezapomeňte se podívat na typ a tvar produktu. Jednoduché rovné modely jsou považovány za tradiční možnost, jsou také nejpohodlnější k použití.

Existují také rohové konstrukce. Jsou rozděleny do samostatných typů: lichoběžníkové, ve tvaru písmene L. Tyto vzorky budou ideální pro malé prostory na spaní.

Radiální struktury mají neobvyklý zakřivený tvar. Mohou být půlkruhové, s konkávními a konvexními povrchy. Výrobky tohoto typu se vyznačují originálním vnějším designem.

Při výběru vhodné komody sledujte také počet a umístění zásuvek v ní. Standardní vzorky zahrnují několik výsuvných nádob, které jsou umístěny na sobě.

Existují modely se zásuvkami různých šířek. Vnitřní část je zároveň rozdělena příčkami na více samostatných částí. Takový nábytek se často používá k uložení velkého množství doplňků.

Zvláštní pozornost by měla být věnována mechanismu prodloužení sekce. V moderních modelech lze použít válečková vedení. Jsou považovány za nejlevnější systém, ale zároveň budou takové díly při otevírání a zavírání produktu vydávat velký hluk.

Nechybí ani kuličková vedení. Tyto prvky jsou schopny bez problémů odolat i největšímu zatížení. Zároveň však mají ve srovnání s jinými možnostmi poměrně vysoké náklady.

Podomítkový systém je považován za nejmodernější mechanismus. Zajišťuje maximální vysunutí zásuvek s vyloučením možnosti jejich vypadnutí.

Příklady v interiéru

V interiéru chodby nebo obývacího pokoje, zdobeném v bílé a šedé barvě, bude vypadat dobře vysoká komoda ze světle béžového ratanu. V tomto případě mohou být rukojeti a podpěry vyrobeny ze dřeva podobné barvy. Tento výrobek se bude perfektně kombinovat s dalšími proutěnými předměty (vázy, křesla).

Obdélníková proutěná komoda v bílé barvě se bude dobře hodit do obývacího pokoje provedená v šedých odstínech. Navíc může být kompletně vyroben v takové barvě. Výrobek jde dobře s šedými, černými detaily, se zrcadlovými plochami.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek