Jakou barvu zvolit na nábytek?

Obsah
 1. Druhy nátěrů: výhody a nevýhody
 2. Barvy
 3. Slavní výrobci a recenze
 4. Jak vybrat?
 5. Užitečné tipy

Co dělat, když kvalitní nábytek splnil svůj účel, plánuje se velkolepá rekonstrukce a staré předměty interiéru se nehodí do nového konceptu? Řešením může být malba, protože právě ona umožňuje obnovit a dát druhý život jakémukoli nábytku ze dřeva nebo kovu. Moderní barvy a laky pomohou realizovat nejodvážnější nápad a různé barvy a odstíny pomohou zajistit, aby aktualizovaný nábytek odpovídal jakémukoli stylu místnosti, ať už jde o high-tech, pop art nebo country.

Druhy nátěrů: výhody a nevýhody

Lakování dřevěného nebo kovového povrchu nábytku může výrazně prodloužit jeho životnost a také jej ochránit před vlhkostí, plísněmi a plísněmi. Pro restaurování fasád nábytku lze použít několik druhů barev. Výběr závisí na konkrétních požadavcích na bezpečnost a kvalitu nátěru.

Nejběžnější typy jsou:

 • Akryl. Tato skupina barev je jednou z nejbezpečnějších pro lidi a zvířata, protože jako rozpouštědlo používá vodu. Nemá silný chemický zápach, což znamená, že může být použit v interiéru, například v zimě. Je vhodný pro nátěry nejen MDF nátěrů, ale i dřevotřískových a dřevotřískových desek. Je ideální na dětský nábytek do domova i do dětských vzdělávacích institucí. Někteří výrobci vyrábějí konzervované akrylové barvy, což zjednodušuje aplikaci a snižuje spotřebu materiálu.

Mezi nevýhody patří skutečnost, že akrylové barvy z povrchu nábytku rychle mizí (kvůli vodní bázi) a je potřeba retušování.

 • Olej. Nejčastěji se používají na kovový nábytek, ale lze je použít i na dřevěné výrobky. Mají štiplavý zápach, který vyžaduje používání osobních ochranných prostředků a práci provádějte v dobře větraném prostoru.
 • Alkyd uretan - běžná kompozice, která se používá pro lakování jak nábytku z masivního dřeva, tak MDF panelů. Vytváří na povrchu film odolný proti vlhkosti, slunci a mechanickému poškození. Může mít silný specifický zápach, takže práce by měly být prováděny pouze v dobře větraných místnostech a měly by být vybrány barvy od známých výrobců. Často jsou fasády kuchyňských souprav pokryty touto barvou.
 • Polyuretanové pryskyřice. Barvy na bázi těchto složek tvoří hladký, lesklý povrch, který vydrží asi 20 let. Polyesterová barva pro domácí použití je zřídka tónovaná, ale průmyslové kompozice lze aplikovat na jakýkoli odstín. Omyvatelný povrch natřený polyuretanovou barvou odolá působení většiny domácích chemikálií včetně agresivních látek.
 • Křídové barvy se začal prodávat v roce 2017. Vytváří sametový, rovnoměrný povrch nábytku, který je na dotek velmi křídový. Barva je netoxická, rychle zasychá, lze ji ihned nanášet bez dalšího zpracování. Hlavní výhodou je, že s ní lze natírat jakýkoli povrch z betonu, dřeva, kovu, kamene a plastu. Jedinou nevýhodou je, že barvu nelze sehnat v každém, byť specializovaném obchodě.
 • Specializované kompozice pro barvení koženého nábytku. Tyto barvy mohou být přírodní i syntetické. Ty jsou spolehlivější, jelikož mají dobrou krycí schopnost, vydrží na pokožce dlouho. Přírodní barviva tyto vlastnosti nemají, ale jsou bezpečnější pro lidi a zvířata.

Na některých barvách je nápis tixotropní. Tento termín znamená, že tato kompozice nezanechává pruhy a pruhy během barvení, umožňuje dosáhnout maximálního dekorativního efektu. Nejoblíbenější výrobci vyrábějí takové barvy.

Barvy

Moderní barvy a laky mají širokou paletu barev. Některé formulace lze snadno tónovat, což umožňuje zvýšit počet možných barev a odstínů až na několik tisíc. Pokud požadovaný odstín není v prodeji, je lepší nezapojovat se do nezávislého míchání barvy a barvy, protože není vždy možné dosáhnout požadovaného výsledku.

Tato služba je velmi často poskytována v železářstvích. Tónování se provádí na speciálním zařízení, takže požadovaná barva bude stoprocentní.

Zpravidla není těžké najít matný nebo lesklý nátěr v základních barvách, zejména bílé a černé. Pokud chcete něco neobvyklého, pak na záchranu přijde barva ve sprejích. Mají vysoký dekorativní účinek, proto jsou vhodné nejen k natírání povrchu, ale také k tomu, aby mu dodaly určité efekty.

Mezi barvami ve spreji najdete následující:

 • perleťové (různé odstíny);
 • zlato;
 • bronz;
 • s efektem stárnutí (craquelure).

Výběr barvy přímo závisí na stylu nábytku, účelu a obecném designu místnosti. Do ložnice tedy většinou volí světlé, nevtíravé odstíny a do dětského pokoje můžete použít jasnější barvy. Oblíbené jsou laky a lazury na dřevo. Dřevěnému nábytku a interiérovým prvkům dodají jakýkoli komplexní odstín, který se jim líbí, například wenge.

Slavní výrobci a recenze

Trh barev a laků určených pro nátěry nábytku zastupuje více než desítka firem z celého světa: Německo, Itálie, USA, Rusko, Řecko, Rakousko. Následující výrobci jsou nejžádanější na ruských stavebních pultech, soudě podle recenzí zákazníků:

 • Renner (Itálie) - barva prémiového segmentu, umožňuje dosáhnout vysokých dekorativních výsledků. Všechny produkty splňují evropské normy kvality, jsou bezpečné pro člověka a životní prostředí. Kompozice italské výroby Renner mají nízkou spotřebu, dobrou krycí schopnost, tvoří odolný povlak. Jsou všestranné, lze je použít pro jakékoli interiérové ​​i exteriérové ​​práce. Vzhledem k vysokým nákladům si však ne každý může dovolit materiály této společnosti.
 • ALPINA (Německo) - barvy a laky německé společnosti, jejíž výroba začala již v roce 1909. Za tuto dobu si ALPINA podmanila celý svět. Barvy na nábytek této značky jsou šetrné k životnímu prostředí, perfektně tónované, snadno se nanášejí a jsou odolné.
 • Dulux (Velká Británie) Je značkou britské společnosti AkzoNobel. Produkty jsou bezpečné pro člověka a nemají žádné silné pachy. Lak Dulux je odolný proti oděru, snadno se čistí a je skvělý do vlhkého prostředí.
 • TEKNOS (Finsko) - globální objem těchto barev na mezinárodním trhu je více než 40%. Optimální poměr ceny a kvality, navíc je do všech barev přidávána speciální složka, díky které je nátěr imunní vůči tvorbě plísní a plísní.
 • TIKKURILLA (Finsko) - je bezpečný pro člověka i životní prostředí, riziko alergických reakcí je minimalizováno. Obrovský výběr barev pro různé účely, bohatá paleta barev a také možnost tónování učinily tuto barvu oblíbenou po celém světě.
 • TEX (Rusko) Je ruská společnost, která vyrábí velké množství druhů barev a laků pro různé potřeby. Liší se nízkou cenou, vynikajícími technickými vlastnostmi. Výrobky jsou bezpečné, pokud jsou dodržována doporučení pro barvení.
 • LACRA (Rusko) Je ruská společnost vyrábějící širokou škálu nátěrových materiálů. Nábytkové barvy od této společnosti se vyznačují nízkou cenou a dobrými vlastnostmi. Nátěr má výbornou paropropustnost, je trvanlivý a odolný vůči mechanickému namáhání. Vyžaduje přísné dodržování technologie barvení.

Většina uvedených barev je vhodná nejen pro lakování nového nábytku, ale také pro restaurování jakékoli staré výroby, například Ikea.

Jak vybrat?

Konečná kvalita nátěrů a laků na nábytek závisí nejen na ceně a vlastnostech barvy.

Abyste se s výběrem nepřepočítali, musíte věnovat pozornost následujícím bodům:

 • Typ povrchu, který má být natřen. Na dřevo se používá jeden typ barvy, zatímco na kov jiný. Totéž platí pro barvy na kůži, plast a další nábytek. Tato doporučení naleznete v pasu produktu nebo na samotném obalu.
 • Pokud nejsou žádné zkušenosti s malováním, je lepší upřednostňovat tixotropní barvy. Umožní vám vytvořit rovnoměrnou laminátovou podlahu bez šmouh a šmouh. Takové kompozice jsou v sortimentu produktů každého výrobce, a to jak mezi drahými, tak mezi zástupci levných barev a laků. Na štítku inkoustu najdete značku „tixotropní“.
 • Barva musí být vysoce odolná proti vlhkosti, mechanickému namáhání a ultrafialovému záření. V opačném případě se po pár letech bude muset nábytek znovu natřít, protože ztratí svůj decentní vzhled.
 • Zvažte bezpečnost barvy při použití v dětských pokojích nebo ložnicích. Informace o složení a možných účincích na člověka najdete na etiketě nebo na stránkách výrobce.

Při malování nábytku do kuchyně, zejména leštěného, ​​není každá kompozice vhodná. Ale po pečlivé přípravě povrchu pro lakování se výběr nátěrových materiálů výrazně rozšiřuje.

Užitečné tipy

Každé dílo má svá tajemství. Chcete-li nábytek přesně natřít, musíte si vybrat správný štětec a váleček, zásobit se maskovací páskou.

Je nutné vzít v úvahu následující body:

 • Základní nátěr pro předúpravu nábytku by měl mít stejné složení jako vybraný nátěr. V opačném případě nebude možné dosáhnout krásného, ​​rovnoměrného povlaku.
 • Alkydové emaily jsou vynikající, cenově dostupnou alternativou dražších barev a laků. Proto s omezenými finančními prostředky můžete tento typ barvy bezpečně zakoupit. Tvoří rovnoměrný, lesklý povlak, který dokonale odolává mechanickému poškození a vysoké vlhkosti.
 • Olejové barvy a emaily jsou levné, ale je třeba vzít v úvahu jejich toxicitu. Práce vyžaduje ochranu dýchacích cest, aktivní větrání místnosti, aby se zabránilo intoxikaci. Barvy by se neměly používat, pokud jsou v domě alergici, a nejsou vhodné k barvení dětského nábytku.

Přelakování nábytku je nezbytná a zajímavá činnost. Můžete se cítit jako designér nebo umělec, vybíráte barvu nebo komplikujete dekor známých věcí. Nebojte se experimentů, jen je potřeba se na ně pečlivě připravit.

Informace o tom, jakou barvu vybrat na nábytek, naleznete ve videu níže.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek