Vše o nábytku ve stylu Art Deco

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Pohledy
 3. Materiály (upravit)
 4. Barevné spektrum
 5. Populární výrobci
 6. Jak vybrat a zařídit?
 7. Stylové příklady

Styl Art Deco v překladu znamená „dekorativní umění“. Narodil se ve 30. letech minulého století a absorboval to nejlepší z moderny, konstruktivismu, neoklasicismu, etnických trendů.

Art Deco je vytříbená elegance, ušlechtilý luxus a radost ze života.

Zvláštnosti

Míchání různých směrů činí styl Art Deco poměrně složitým a heterogenním. Jsou v něm však charakteristické rysy, podle kterých je mezi mnoha dalšími interiérovými trendy nezaměnitelně rozpoznatelný. Art Deco nábytek je jeho centrem a skutečnou ozdobou domu.

Zde jsou některé vlastnosti, které z tohoto kusu nábytku dělají umělecké dílo.

 • Art Deco je luxus, exotické a velké finanční investice, ne nadarmo se mu říká styl „hvězd“. Při výrobě se používají drahé dřeviny, slonovinové intarzie, pravá kůže exotických mořských tvorů a suchozemských zvířat, kůže s kontrastní barvou, zručná malba, zlato, stříbro, perleť.
 • Futuristický nábytek mohou být vyrobeny z kovu, skla, se zrcadlovými vložkami.
 • Kromě přísné geometrie obrysy s přerušovanými čarami, jsou klikaté, lichoběžníkové, krystalu podobné tvary. V siluetách nábytku jsou ale vidět i oblé linie. Například tvar sudu je často uhodnut v obrysech křesel a pohovek.
 • Docela často existuje vícestupňový a všestranný design nábytku. Tato technika se používá při výrobě příborníků, komod a konzol, postelí a pohovek.
 • Geometrie stylu je zdůrazněna rámem, konturou, abstraktností, křivočarostí - např. konturu ve formě rámu lze aplikovat na světlé pozadí.
 • Nejběžnější technikou je přímý nebo obrácený lichoběžník. Mohou to být nohy, záda, základny pro stoly a konzoly.
 • Komody a příborníky Vyznačují se silným leskem, téměř zrcadlovým povrchem, kterého je dosaženo hojným lakováním.
 • Světla slunce - nepostradatelný prvek ve výzdobě a dekoraci nábytku ve stylu Art Deco. Může to být intarzie nebo umělecká malba, zpravidla obklopující lichoběžník. Kontrast, dekorativní prvky, stylizované sluneční paprsky, ale i koloniální a etnické motivy Egypta, Mexika dob Aztéků, koloniální Afriky, sumerské civilizace, starověkého Babylonu a Asýrie se používají v dekorativní a podlahové výzdobě ve formě doplňků.

Nábytek v tomto stylu je samotným základem, který udává tón designu interiéru. Styl Art Deco je považován za jeden z nejsložitějších kvůli svému eklekticismu, směsi různých stylů. Zde je důležité zachytit tenkou hranici mezi modernou, kubismem a klasicismem, zachovat rovnováhu mezi objekty okolního prostoru, barvami a dekoračními prvky.

Tyto dva styly, Art Nouveau a Art Deco, mají mnoho společného, ​​ale existují jasné linie, které naznačují rozdíly mezi nimi.

 • Moderní preferuje tlumené barvy a klidné odstíny. Art Deco se vyznačuje kontrasty a jasnými dekorativními akcenty.
 • Pro secesi jsou charakteristické hladké linie a křivky. Art Deco používá jasnou geometrii a přerušované linie.
 • V secesi se používají tradiční materiály a dřeviny. Art Deco je vždy exotické, ušlechtilé dřevo.
 • Moderní preferuje matné povrchy. Art Deco má lesk a lesk.

Všechny předměty vyrobené ve stylu Art Deco jsou vysoké kvality a vysoké ceny. Dalším charakteristickým rysem tohoto stylu je velké množství komod, příborníků, konzol. Všechny mají zrcadlový nebo lesklý povrch, oblíbené je použití skleněných vložek. Je-li povrch monochromatický, znamená to, že musí existovat kontrastní povrch.

Ornamentálnímu designu dominuje složitá geometrie, rozbíhající se trámy, klávesnice.

Pohledy

Ve stylu Art Deco můžete uspořádat jakýkoli typ nábytku, zakoupit hotové sestavy ložnic, obývacích pokojů, jídelen. Vždy existuje možnost samostatně zařídit pokoj z jednotlivých hotových nebo zakázkových prvků podle vlastního vkusu.

Výrobci nabízejí neobvykle širokou škálu nábytku v tomto stylu:

 • bary, barové pulty, barové stoličky;
 • šatní skříně, předsíně, příborníky, příborníky, komody, konzoly;
 • pohovky, rozkládací pohovky, postele, pohovky;
 • Křesla, Pracovní židle, Kávové a konferenční stolky, Noční stolky;
 • Televizní stolky, dřezy, noční stolky na dokumenty;
 • Psací a jídelní stoly, odkládací a servírovací stolky;
 • židle, pohovky a polokřesla;
 • police, vitríny, stojany na knihy a květiny, knihovny, stojací lampy, zrcadla, paravány a mnoho dalších dekoračních předmětů.

Materiály (upravit)

Na dýhu pro výrobu nábytku se používají pouze cenné druhy dřeva:

 • růžový strom;
 • jasan a javor;
 • madroño, bílé a černé dřevo.

Na čalounění se používají přírodní materiály, např.

 • žraločí kůže;
 • krokodýlí kůže;
 • rejnočí kůže.

Kromě toho se pro čalounění čalouněného nábytku používají látky s velurovými, saténovými, hedvábnými potahy, s geometrickým vzorem, s imitací kontrastních kůží divokých zvířat.

Drahý styl preferuje drahé intarzie:

 • perleť;
 • Slonová kost;
 • stříbro a zlacení;
 • drahokamy a polodrahokamy.

Pro předměty s kovem se používá hliník, nerez a chromová ocel. Nábytkové rukojeti, kromě kovu, mohou být vyrobeny ze slonoviny, dřeva, s přidáním intarzie.

Barevné spektrum

Art Deco je nejen luxus, ale i drzost, výzva k unitárnímu minimalismu způsobenému těžkými válečnými a poválečnými časy. Tehdy se progresivně smýšlející „hvězdná“ elita postavila šedému každodennímu životu, unavenému drsnými podmínkami. Znamenalo rozkvět nové éry současného století - odvážný styl pohltil i motivy konstrukce letadel a stále si podmaňuje lidi svobodou a jedinečnou kombinací neslučitelnosti, kvintesence elegance a luxusních excesů.

Kombinace barevné palety je charakteristickým znakem dekorativního umění zvaného "art deco". Tlumené nebo jasné, čisté barvy se snoubí do elegantních kontrastů a charakteristickým znakem stylu je kombinace bílé a černé klávesnice. Tato technika se používá všude - na stěnách nebo podlahách, v dekorativním čalounění.

Světlé barvy jsou navrženy tak, aby vytvořily akcenty interiéru. Klíčový gamut – syté barvy:

 • červená barva a její odstíny - rubínová, karmínová, vínová, terakota, fialová;
 • zelená - tyrkysová, mořská vlna, smaragd;
 • čokoláda a její variace;
 • slonová kost, béžová, mléčná.

Každá z těchto barev je symbolem:

 • fialová je hojný luxus;
 • čokoláda a smaragd - stabilní životní styl a pohoda;
 • rubínová a černá - vášeň, výraz, riziko, motivace.

Navzdory jasným barevným akcentům je obecné pozadí stylu navrženo monochromaticky, ale všemi možnými způsoby zdůrazňuje touhu po svobodě a luxusu.

Populární výrobci

Na počátku 20. století mohli italští nábytkáři vidět bohatý potenciál stylu, stal se základem pro výrobu neobvyklého a extrémně drahého nábytku. Italský nábytek je stále považován za estetický standard a je velmi žádaný po celém světě. Italští výrobci používají unikátní technologie zpracování vzácných dřevin. Výjimečně drahé dekorativní materiály přeměňují předměty každodenní potřeby na umělecká díla. Italský nábytek se pozná podle obrysů, kde jsou použity nejen a ne tolik rovné linie, ale také lomená, zakřivená geometrie.

Italský design se vyznačuje bohatou paletou barev, určitou monumentalitou, vzácnými a vynikajícími dokončovacími materiály - kožešinový dekor, krystaly Swarovski, křišťál a kov.

Výrobky z Číny jsou často považovány za nestandardní, ale to neplatí pro nábytek ve stylu Art Deco. V tomto případě Čínští výrobci jsou na tom nejlépe – nabízejí vysoce kvalitní a krásný nábytek. Navzdory skutečnosti, že domovinou stylu je Evropa, Číňané velmi jemně a přesně vystihli jeho podstatu. Charakteristickým rysem jejich nábytku je lakonismus a praktičnost, mírný luxus, ale bez nadměrných kudrlinek. Práce čínských výrobců je výsledkem vysoké profesionality, kreativity, jemného chápání krásy a dekorativního umění s nádechem abstrakce. Čínský nábytek není příliš vysoká cena, vynikající kvalita, dobře vypočítaná praktičnost.

Od ruských výrobců nabízí hotový čalouněný nábytek a individuální objednávky společnost "Lavsit" a další. Ruští výrobci nábytku se řídí elitními prémiovými možnostmi a střední cenovou kategorií. Kuchyně, ložnice, obývací pokoje, koupelny ruské výroby plně odpovídají sémantickému obsahu stylu - jsou luxusní, sofistikované. Veškerý nábytek je neobyčejně krásný a bohatost návrhů umožňuje vybrat si sestavy i jednotlivé kusy pro každý vkus.

Jak vybrat a zařídit?

Při výběru nábytku je třeba jednat velmi opatrně a pečlivě - eklekticismus stylu představuje určité potíže s udržením rovnováhy, je důležité nepřekročit jemnou hranici, za níž se luxus a elegance může změnit v nevkus a jednoduchý soubor drahé předměty. Styl je tak náročný, že za každým kusem stojí kreativní práce designéra – je nutné, aby každý kus nábytku ideálně ladil se zvoleným stylem.

Při rozmístění nábytku v místnosti je důležité zvážit velikost místnosti. Pokud je místnost malá, v žádném případě ji nepřetěžujte. V tomto případě funguje princip jasného akcentu - může to být komoda v kontrastní barvě, která vynikne na pozadí stěny tlumených odstínů.

Správné umístění by mělo obsahovat nějakou dynamiku, ostrovní zóny.

 • Velké pokoje s vysokými stropy vypadat organicky s objemnými lustry a lampami, celkově pohovkami v obývacích pokojích.
 • Lesklé přední strany a pracovní desky - to je předpoklad pro kuchyň. Navzdory skutečnosti, že slonovina, mramor a drahý kov se dnes v kuchyňských interiérech téměř nikdy nevyskytují, zůstává dodržování principu bohatství a luxusu nezměněno. Všechny kusy nábytku jsou uspořádány tak, aby bylo co nejvíce volného místa. Dokonalá kuchyně ve stylu Art Deco - kombinovaná s jídelnou nebo obývacím pokojem.
 • Předpoklady pro obývací pokoj - vytváření pohodlí, útulná atmosféra a teplé klima. Kočárová spojka sedacích souprav umístěná po obvodu, měkká křesla, konferenční stolky, povinné atributy v podobě suvenýrů a dekorativních ozdob - to vše musí splňovat požadavky luxusní elegance a okouzlujícího pohodlí.

Kombinace s kuchyní naznačuje ostrovní jídelní kout s velkým stolem a beztížnou pracovní deskou.

 • Pro ložnici je hlavním prvkem postel. Měl by být luxusně stylizovaný se zakřivenými, vyřezávanými nohami a čelem s kočárovou hlavou. Ideální je, když je postel vyrobena z vzácného santalového dřeva, které si uchová jemnou orientální vůni po mnoho let. K noze postele bývá připevněna pohovka nebo lavice.
 • Vybavení koupelny může obsahovat historické akcenty z Říma nebo starověkého Řecka - není špatné, když se najde místo pro malou půvabnou sošku, bustu antického filozofa. Obvykle jsou koupelna a umyvadlo umístěny na protilehlých stěnách.

Stylové příklady

 • Luxusní obývací pokoj s ušlechtilými fialovými odstíny.
 • Jednobarevná ložnice s jasnými geometrickými liniemi.
 • Koupelna v černé a bílé.
 • V této verzi je princip geometrie dodržován pomocí dlaždic.

V dalším videu najdete přehled bytu o velikosti 142 m2. ve stylu moderního art deco.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek