Projekt soukromého domu: jak vyrobit a kde objednat?

Obsah
  1. Jak se správně připravit na projektovou zakázku
  2. Hotové projekty na internetu
  3. Dům snů od designové organizace
  4. Nákup projektu od developerské společnosti

Projekt domu je druh cestovní mapy. Na jednu stranu to velmi usnadňuje práci dodavatelů, na druhou stranu dává velmi jasnou představu o budoucím domě včetně konstrukce, výkonu a vzhledu. Stavbu domu bez projektu lze přirovnat k šití bez vzoru. V podmínkách naprosté nejistoty je obtížné předvídat výsledek. Jak si objednat projekt a nepřepočítat se s výsledkem? Podívejme se na tři hlavní způsoby.

Jak se správně připravit na projektovou zakázku

Mnozí věří, že projekt je prvním krokem k realizaci myšlenky vlastního domova. Ale ve skutečnosti je první věcí, kterou je třeba udělat rozhodnout o koupi pozemku a následně na něm vybrat stavební pozemek. Můžete si tedy naplánovat umístění budoucího domu z hlediska orientace ke světovým stranám a to vám zase velmi pomůže při výběru vhodné základové konstrukce a hydroizolace střechy. Například v jižních oblastech na otevřeném slunci se doporučuje zvolit hydroizolaci světlé barvy, aby se střecha v horkých dnech nepřehřívala. Po rozhodnutí o umístění bude užitečné prostudovat styly architektury, vybrat si pro vás nejzajímavější možnosti, abyste mohli dále kontaktovat architekta.

Důležité: stojí za to přejít k navrhování vlastního domu, pouze pokud máte informace o místě, na kterém bude postaven. Zjednodušeně řečeno, když se určuje umístění budoucího domu, tvoří se přání pro architekturu a provádějí se geologické studie půdy.

Další krok - geologické průzkumy. Budou potřeba k výpočtu nezbytných ukazatelů nadace, protože dávají představu o půdách v zóně budovy, jejich únosnosti a hladině podzemní vody. Krajina webu je také důležitá. Například u jednoho z energeticky nejúčinnějších základů – izolační švédské desky – by výškový rozdíl v místě budovy neměl přesáhnout 50 cm, při vyšších hodnotách bude nutné provést dodatečné zemní práce k jeho vyrovnání.

Projekt domu není jen architektonický plán, který popisuje návrh fasády, tvar střechy, zasklení a vnitřní uspořádání. Projektová dokumentace obsahuje informace o všech technických řešeních, jednotkách a dalších důležitých nuancích, které je třeba vzít v úvahu na samém začátku vývoje projektu, aby dům sloužil dlouhou dobu a nezpůsoboval nepříjemné problémy s opravami po dlouhou dobu. -termínový provoz. Jak takový projekt vypracovat a kde najít hotové možnosti? Promluvme si o tom dále.

Hotové projekty na internetu

Jedním z nejdostupnějších způsobů, jak si vybrat svůj budoucí domov, je online databáze typických projektů. Obvykle nabízejí různé možnosti pro každý vkus a peněženku. Další výhodou této metody je schopnost okamžitě pochopit konečnou cenu. To je velmi výhodné, zejména v podmínkách přísně omezeného rozpočtu, protože vám to umožňuje zaměřit se na individuální potřeby.

Proč se ne vždy hodí hotové projekty, protože jich je na internetu dost? Na jedné straně pomohou vytvořit obecnou představu o tom, jaký by měl být dům, určit styl a designová řešení. Je však třeba si uvědomit, že typické projekty nebudou vždy schopny zohlednit charakteristiky konkrétní lokality, regionu, klimatu nebo půdy.V takovém případě se budete muset do procesu ponořit sami, vyhodnotit dokumentaci a pochopit, jak projekt splňuje konkrétní podmínky.

Dům snů od designové organizace

Žádost o projekt u specializované organizace je jedním z nejspolehlivějších řešení při stavbě domu. V tomto případě se násobí šance, že v domě budou zohledněna všechna přání a požadavky majitelů. Bude navržen s ohledem na individuální vlastnosti konkrétní rodiny. Jedinou výhradou této možnosti je vysoká cena. Hrozí překročení rozpočtu stavby.

Nákup projektu od developerské společnosti

Je důležité, aby provedení ve fázi výstavby bylo v silách zhotovitele. Je dobré, když tým a designéři pracují v tandemu. Nejčastěji mají velké stavební společnosti základnu hotových projektů, mezi kterými si můžete vybrat vhodnou možnost. Obvykle obsahují řešení, kterým organizace důvěřuje. To znamená, že tým může zaručit shodu se všemi technologiemi. Ale s největší pravděpodobností bude výběr typických nápadů malý.

Důležité! Pokud byl projekt vytvořen bez účasti dodavatele, je pravděpodobné, že stavitelé jednoduše nemají dovednosti pracovat s materiály nebo řešeními obsaženými v technické dokumentaci.

V tomto případě mohou nastat potíže s jejich implementací. S největší pravděpodobností tým začne vytrvale navrhovat změny, jak se říká, „pro sebe“. A tento čas navíc, možná náklady. Změny mohou také ovlivnit kvalitu konstrukčních prvků obecně. Vývojáři mohou nabídnout nižší ceny. Pro snížení nákladů může projekt jednoduše opustit kritické prvky. Například zanedbejte tepelnou izolaci základu a suterénu, neberte v úvahu zařízení izolované slepé oblasti, nezapínejte zařízení drenážního systému.

Tyto úspory během výstavby se promítnou do provozních nákladů. Teplo bude procházet studeným základem. Zmrznutí a působení mrazových sil bude mít škodlivý vliv na betonový podklad. A to již může vést ke vzniku trhlin na slepé ploše a suterénu a způsobit ztrátu únosnosti. Nedostatek odvodnění bude mít za následek poškozenou fasádu. Bude mnohem dražší obnovit základ, izolovat jej deskami XPS během provozu. Mnohem snazší je zajistit tepelnou izolaci během stavebního procesu, udělat zateplenou slepou plochu se soklem a užít si pohodlné mikroklima svého domova.

Stavba vlastního domu je složitý inženýrský proces, který vyžaduje seriózní zvážení. Známé přísloví „sedmkrát měř, jednou řež“ nejlépe odráží skutečně kompetentní přístup k realizaci snu o vašem bydlení. Dodržováním těchto jednoduchých pokynů si můžete vážně zjednodušit práci na projektu a dosáhnout skutečně kvalitního výsledku.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek