Projekty moderních domů s plochou střechou: vlastnosti výběru a uspořádání střechy

Obsah
 1. co to je?
 2. Vlastnosti a požadavky
 3. Výhody a nevýhody
 4. Pohledy
 5. Materiály (upravit)
 6. Obecná pravidla designu
 7. Možnosti uspořádání a provozní vlastnosti
 8. Krásné příklady

V chápání běžného Rusa bez stavebního a architektonického vzdělání je plochá střecha budovy něco velmi nepraktického a nese potenciální problémy. Tento koncept má své kořeny v sovětské minulosti, kdy kvůli použití nekvalitních materiálů a porušení stavební technologie začaly takové konstrukce proudit dva roky po jejich výstavbě.

Moderní přístupy ke stavbě domů a nové materiály pro vytváření plochých střech umožňují úspěšně realizovat velkolepé, neobvyklé projekty, včetně soukromých domů v různých stylech.

co to je?

Projekty domů s plochou střechou "původně" z jižní části západní Evropy. Existuje mnoho příkladů plochých vil a chat.

Na rozdíl od šikmé střechy má rovná střecha složitější konstrukci včetně odtoku, i když taková střecha má ještě mírný sklon – od dvou do patnácti stupňů.

Speciálně navržené domy jsou často vyrobeny v moderních stylech., jako je hi-tech, moderní a další.

Můžete postavit jedno-, dvoupatrový dům s neobvyklou střechou i vícepodlažní budovu, která tak získá módní, ne-li dokonce futuristické rysy.

Vlastnosti a požadavky

Projekty chat a vícepodlažních budov vyžadují pečlivé studium. To je z velké části způsobeno složitým uspořádáním v horní části takových struktur.

Při návrhu je stanovena minimální úroveň sklonu ploché střechy. Pokud dojde k jeho vytěžení, dojde na jeho povrchu k tzv. vychýlení. Když se pozorně podíváte na střechu, je tam vidět nenápadný „reliéf“. Díky tomu se na něm stejně jako na šikmém nehromadí tající a dešťová voda.

Velmi nestandardní střecha je příkladem moderní high-tech konstrukce. Skládá se z mnoha vrstev, které zajišťují jeho kvalitu a spolehlivost.

Výhody a nevýhody

Kromě neobvyklého designu budov s plochou střechou, který na takové budovy upozorňuje, majitelé tohoto bydlení mohou ocenit další výhody takových staveb.

 • Na podmíněně ploché ploché střeše si můžete vytvořit aktivní život: vytvořit zde sportoviště, založit květinovou zahradu nebo zeleninovou zahradu a dokonce umístit bazén. Pokud velikost pozemku není příliš velká, přítomnost takové další plochy tuto nevýhodu znatelně kompenzuje.
 • Náklady na projekt budovy s plochou střechou jsou levnější než projekt šikmé střechy.
 • Vzhledem k tomu, že se v zimě na rovné ploše hromadí více sněhu, vzniká přirozený tepelně-izolační polštář, který umožňuje ušetřit za vytápění v domě.
 • I přes složitý inženýrský návrh budovy s plochou střechou je zde snadnější údržba, systematické čištění okapů a sledování stavu komínů i větrání než v budově s klasickou šikmou střechou.
 • Vzhledem k tomu, že plocha plochých střech je menší než u šikmých střech, můžete ušetřit na stavebním materiálu.
 • Montáž ploché střechy zabere méně času než střechy šikmé, protože je mnohem pohodlnější pracovat na ploše bez znatelného sklonu.
 • Majitelé domů s tímto typem střechy se nemusí bát, že je odfoukne hurikán.
 • Na takové střeše je snadné instalovat a provozovat větrné generátory, solární panely, antény, systémy sběru vody a tak dále.

Domy s takovými střechami mají i řadu nevýhod.

 • Hydroizolační zařízení v tomto případě vyžaduje zvláštní postoj. Pokud při této práci dojde k chybám, pak pro majitele domu skončí opravami spojenými s odstraňováním zatékání vlivem vody hromadící se na povrchu střechy z deště nebo rozbředlého sněhu.
 • Pokud se střecha používá, v zimě je nutné z ní pravidelně odstraňovat sníh. Musíte to udělat pouze ručně.
 • Roztálý sníh rok od roku prověří pevnost hydroizolační vrstvy nahoře.

Pohledy

Pokud z dálky vypadají ploché střechy domů stejně, pak ve skutečnosti mohou být odlišné. Existují tři typy takových střech.

Provozováno

Umožňují na nich být i lidé, kteří se nepodílejí na údržbě samotné střechy, a také zde instalovat těžké věci včetně nábytku. Taková střecha musí mít spolehlivý základ, který se používá hlavně jako železobeton.

Musí existovat spolehlivá tepelná izolace, odolná vůči vážnému zatížení, dynamickému i statickému.

Nevyužitý

Na takové odolné betonové základně není nutné. Při stavbě je použito laťování ze dřeva. Pro snadnou obsluhu jsou zde instalovány speciální žebříky, díky nimž se snižuje tlak na střechu a zatížení je rozloženo rovnoměrně po celé její ploše.

Inverze

Tento typ střechy se často používá jako využívaný. Vícevrstvý koláč nezbytných technologických systémů při jeho výstavbě zahrnuje hydroizolační úroveň. Zde na rozdíl od klasické střechy není hydroizolace venku, ale pod vrstvou tepelného izolantu. To umožňuje chránit hydroizolační koberec před ničivými účinky teplotních extrémů, slunce a mechanického namáhání. V důsledku toho se výrazně prodlužuje životnost střechy.

Stavební technologie 21. století v kombinaci s tradičními přístupy ke stavbě domů umožňují vytvořit spolehlivé, snadno použitelné a navenek efektní bydlení.

Materiály (upravit)

Domy s neobvyklou střechou lze postavit z různých materiálů, například ze dřeva, pórobetonu, panelů SIP, pěnových bloků.

V každém případě je důležité vybrat správný materiál pro co nejrovnější střechu. Nikdo například nezakáže použití obvyklé vlnité lepenky. Je však nutné pečlivě vypočítat, jak bude prováděno odstraňování sněhu a odvodnění, protože pod vlivem srážek bude kovový střešní povlak sežrán rzí a nebude sloužit svému termínu.

Odolnost proti vlhkosti je proto velmi důležitým faktorem při výběru střešní krytiny. Můžete použít stejnou vlnitou lepenku, ale s polymerovým povlakem. V některých případech je pro stavbu vhodný polykarbonát nebo břidlice.

Můžete si vzít speciální stavební tmel - speciální tekutou látku. Používá se k pokrytí povrchu střechy kartáčem. Po vytvrzení je tmel tvrdý povlak podobný rolovacím materiálům. Netaví se při +70 stupních, ale může prasknout při -25 Celsia, takže je lepší jej nepoužívat v drsném klimatu.

Polykarbonát je spolehlivější než tmel, ale dražší. Výhodou tohoto materiálu je, že dává střeše domu velmi neobvyklý vzhled. Zvenčí se může zdát, že je to sklo. Tím je dosaženo zvláštního designového efektu a samotný dům vypadá velmi nákladně.

Použití tradiční břidlice bude poskytovat střešní službu po půl století, pokud nedojde k chybě v návrhu a konstrukci domu. Samotná břidlice má značnou hmotnost. Je nutné zajistit spolehlivost základu a rámu budovy, aby se časem neusadil.

Pro plochou střechu lze použít i dřevěné trámy. S takovou střešní konstrukcí není trvanlivý, ale zde může pomoci střešní materiál nebo stejný tmel, což může prodloužit životnost hlavního materiálu.

Obecná pravidla designu

Navrhnout dům s plochou střechou se příliš neliší od vytvoření projektu jakéhokoli jiného bydlení.

Nejprve se vypracuje obecný náčrt budovy a určí se materiály, ze kterých bude stavba provedena. Výpočet zatížení sněhem a větrem na něm bude záviset na tvaru konstrukce. Materiál určuje výsledky výpočtu týkající se zatížení budoucího základu.

Dále se vypočítají nosné konstrukce, vytvoří se plán, na kterém jsou kromě samotných stěn vyznačeny další konstrukční prvky.

Dům s plochou střechou může architekt pojmout v jakémkoli stylu, ale především odpovídá stylu high-tech. Takové budovy někdy vypadají jako krychle.

Čtvercové střechy takových budov jsou často plánovány pro umístění teras na nich.

Pro úspěšnou stavbu domu s plochou střechou je také nutné vypracovat pracovní projekt, který dům váže k místu a určitému stavebnímu objemu. Díky tomu si můžete spočítat, kolik bude stavba stát.

Velký význam má vypracování projektu nejplošší střechy v závislosti na zvolené technologii její výstavby.

Plochá střecha má několik úrovní. Toto je základ, který je nejtěžší. Nad touto vrstvou je položena parozábrana, která odděluje izolaci od vlhkosti vzlínající ze stavby.

Tepelněizolační vrstva je zase důležitou součástí takové střechy, jejíž stav do značné míry určuje životnost střechy.

Hydroizolace zabraňuje pronikání vlhkosti do domu zvenčí. K vytvoření této vrstvy se často používají tekuté polymery, které vytvářejí spolehlivý bezešvý povlak, který je dobře chráněn před vodou.

V důsledku toho závisí jeho bezpečnost a spolehlivost na dobře navrženém projektu střechy. Pokud jsou výpočty špatné, bude muset být střecha přestavěna.

Možnosti uspořádání a provozní vlastnosti

Uvnitř se bytový dům s plochou střechou neliší od ostatních. Může odpovídat stylu minimalismu, má jednoduché funkce pouzdra na tužky nebo ztělesňuje mnohem větší, fantazijní architektonické návrhy. Mezi domy s plochou střechou jsou domy prémiové i střední třídy.

Je to střecha budovy, která vyžaduje zvláštní úpravu, pokud se používá. A bylo by hloupé odmítnout umístění na volné ploše např. 50 m2, rekreační prostor nebo praktičtější využití.

V každém případě střecha, kterou lidé pravidelně navštěvují, musí mít dobré osvětlení a být vybavena obrubníky.

Jeden příběh

Projektů jednopatrových domů s plochou střechou je dnes poměrně dost. Může to být buď plnohodnotné bydlení, nebo skromný venkovský dům.

Na malé letní chatě můžete díky „letnímu“ patře rozšířit plochu samotného domu a nenechat si ujít metry čtvereční, které prošly jeho umístěním.

Častou možností, jak zastřešení uspořádat, je umístit na něj terasu. K tomu je střecha pokryta terasovou deskou, je zde umístěn nábytek odolný proti vlhkosti. S dostatečnou plochou na takovém místě můžete rozbít květinové záhony, zasadit keře, které pomohou chránit střechu před sluncem v horku. Obrázek doplní grilování nebo grilování.

Plochá střecha může být velmi útulným a příjemným místem k pobytu, zvláště pokud nabízí krásný výhled do krajiny.

Praktičtí lidé, kteří si váží každého centimetru čtverečního pozemku, sem mohou umístit skleníky a zahradní záhony.

Je zde možnost vytvořit plnohodnotnou „zelenou“ střechu. Můžete na něj vysít běžnou trávu nebo vytvořit skutečnou zahradu s květinovým záhonem. Jsou v něm položeny cestičky a instalován zahradní nábytek.Je třeba mít na paměti, že hmota takové zahrady může být velmi působivá. Je jasné, že dům, ve kterém bude bujná zeleň, musí být betonový.

Dvoupatrový

Je možné provést uspořádání takového domu, například se spoléhat na hotové architektonické projekty. Navíc hodně záleží na finančních možnostech majitelů. Střecha prvotřídního domu může dobře sloužit jako heliport, ale stejně jako v případě jednopatrového domu je možné sem umístit zahradu nebo terasu.

Na takové střeše můžete vybavit skutečnou pláž s bazénem. Je nutné, aby dům vydržel takovou váhu a potřebné komunikace byly správně připojeny ke střeše.

Pokud na toto místo umístíte lehátka, markýzy pro vytvoření stínu a například vany s rostlinami, můžete si užít klidný a pohodlný odpočinek po celé teplé období.

Další aplikací pro takovou střechu je umístění sportovní plochy. Tato možnost je stále oblíbenější v případech uspořádání soukromých domů. Zde si můžete nainstalovat cvičební zařízení, vyrobit tenisový kurt nebo běžecké pásy.

Pro každou z těchto možností je nutné připravit speciální elastický, otěruvzdorný a mírně drsný povlak, aby se zabránilo pádům při sportování. Můžete použít gumové kryty nebo role umělé trávy. Přírodní trávník je ale v pořádku.

Pokud jde o dům jako celek, je třeba dbát na to, aby v takové stavbě vznikl pevný základ. Pokud se původně plánuje použití střechy, bude zatížení na ní velmi vysoké.

Drátový model

Rámové domy v naší zemi jsou postupně stále populárnější. Je to z velké části dáno jednoduchostí jejich montáže a relativně nízkými náklady na vytvoření takového obydlí.

Základem konstrukce je rám vyrobený ze dřeva nebo kovu. Sendvičové panely se také používají pro výstavbu. V domě je instalována vrstva izolace. Je opláštěná překližkovými nebo cementotřískovými deskami. Zvenku je hotová stavba dokončena fasádní omítkou.

Rámový dům s plochou střechou je lehká konstrukce. Jednopodlažní domy tohoto typu jsou běžnější, dvoupodlažní domy jsou méně obvyklé. Pokud je připraven pevný základ, lze použít i střechu budovy. Je zde povoleno umístění terasy a dokonce i výsadba rostlin. Ale v tomto případě není možné instalovat bazén nebo jiné těžké předměty.

Krásné příklady

Plochá střecha zpestřuje exteriér bytového domu i přes svou vnější jednoduchost. Navíc to platí pro širokou škálu stylů - nejen high-tech, které se jako první vybaví při zmínce o takovém vrcholu konstrukce, ale i další, osvědčené po desetiletí a dokonce staletí.

Takže se věří, že minimalismus je dnes směr, který se vyvíjí rychleji než ostatní. Ploché střechy domů se staly jakýmsi atributem tohoto stylu. Domy zařízené v minimalismu skutečně vynikají svou kompaktností a racionálním využitím každého čtverečního metru dostupné plochy.

V takovém objektu lze kromě obytné části umístit garáž, skleník a prostornou střešní terasu.

Plochá střecha v "moderně" - fenomén není tak dávno. Přesto je zde mnoho obytných budov s takto originální střechou. Jsou postaveny ze železobetonu. Jako obklad lze použít keramiku a sklo.

Originálně působí kombinace skla a materiálů ze dřeva či dřeva. Přítomnost velkého množství skleněných prvků může zdůraznit dodržování moderních trendů ve stavebnictví. Ve stromu je spojení s přírodou. V krajině vypadá takový dům velmi organicky.

Plochá střecha neodporuje ani klasickému stylu s nádechem ušlechtilých hnízd. Obdélníková okna, sloupy, fasáda se svou přísnou symetrií, typickou pro domy v klasickém stylu, jsou dokonale doplněny plochým vrcholem, který zdůrazňuje monumentalitu budovy.

Charakteristickými rysy high-tech stylu je použití kovu, plastu a skla. Samotný dům lze postavit například z pórobetonu.

Plochá střecha je dokonale kombinována s důrazem na dodržení rovných tvarů a linií domů postavených v těchto tradicích. Je zvláštní, že přes veškerou demonstrativní vnější „odlehlost“ budov v tomto stylu od přírody vypadají v přírodě docela vhodně.

I jednopatrový dům přitahuje pozornost zejména večer, kdy je zevnitř naplněn elektrickým světlem.

Výhody moderního domu s plochou střechou naleznete v následujícím videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek