Rysy a výběr šídel pro kůži a látku

Obsah
 1. co to je?
 2. Přehled druhů
 3. Tipy pro výběr
 4. Jak jej správně používat?

Mnoho koželuhů ve svém podnikání používá speciální zařízení, která dělají otvory v materiálu různých průměrů. Děrovačky se používají nejen na kožené výrobky. Použití nástroje umožňuje vytvářet otvory v kartonových výrobcích, plachtách, různých listových materiálech.

Přítomnost broušené hrany umožňuje řezat do pracovní plochy, což vede k dokonale plochému otvoru požadované velikosti. Článek pojednává o tom, co je to nástroj, jaké typy produktů existují, stejně jako pravidla pro používání děrovače a výběr produktů.

co to je?

Děrovačka je nezbytný nástroj, který koželuhy používají pro různé druhy prací souvisejících s přípravou kůže a jiných hutných materiálů před stehováním. Takové materiály mají velkou tuhost, což ztěžuje práci s nimi bez speciálních nástrojů. Některé manipulace nelze efektivně provádět bez použití takového děrovače.

Nástroj je vhodný nejen pro práci s koženým zbožím, ale také pro silnou látku, plachtu, koženku. Po provedení takové manipulace se získají velmi rovnoměrné a vysoce kvalitní otvory, které nelze získat pomocí šídla, šicí jehly nebo vrtačky.

Přehled druhů

Kůže má vysokou hustotu, takže jehla, šídlo nebo jiná šicí zařízení nejsou vždy vhodná k jejímu děrování. K vyřešení tohoto problému se používají speciální nástroje. Je třeba rozlišovat různé typy úderů:

 • liniové modely;
 • kudrnatý;
 • otočná verze;
 • prsten;
 • konec.

Navenek lze liniové děrovačky přirovnat k stolní vidlici nebo hřebenu. Mají speciální hroty umístěné v jedné řadě, stojící ve stejné vzdálenosti. Na takovém razníku lze umístit jehly od jednoho do 6 kusů. Nainstalujte je podél linie, kde bude procházet budoucí šev. Náraz na čelní plochu nástroje prorazí materiál a prorazí v něm otvory. Rychlost šití závisí na počtu hrotů na razidle. Po proražení otvorů jsou trny odstraněny a hřeben je přemístěn, přičemž je dodržován rovnoměrný krok pro šev.

Inline modely lze rozdělit na 2 typy. V prvním případě výrobek funguje na principu frézy, lisování a prorážení otvoru, což vede k roztažení materiálu. Ve druhém případě se pomocí razidla vyřízne malá dutina s úplným odstraněním materiálu. Po jeho nanesení zůstanou na kůži nebo jiném materiálu úhledné rýhy.

Trny mají různé tvary. Častěji můžete vidět kulaté nebo půlkruhové možnosti, jsou také ve tvaru diamantu, ve formě trojúhelníku, šikmé nebo obdélníkové. Kromě toho byste měli věnovat pozornost tomu, jaká je tloušťka průřezu jehel, jaká je vzdálenost mezi nimi. Francouzský šev se tedy častěji provádí pomocí šikmých děrovačů. Obvykle se používají při šití peněženky nebo zpracování řemínků na náramkových hodinkách.

Při šití výkonnějších a hrubších modelů je lepší volit frézy, které mají velký průměr hrotů a se zvýšenou roztečí. To vám umožní šít výrobek pomocí silnějších nití. Neexistují žádné univerzální nástroje, které by byly vhodné pro všechny případy, proto má mnoho řemeslníků ve svém arzenálu sady takových děrovaček s různými hřebeny. Čínské děrovačky jsou podobné japonským výrobkům ve tvaru diamantu.

Sada ve tvaru kosočtverce obsahuje klasický počet nástrojů s 1, 2, 4 a 6 zuby, se vzdáleností 5 mm.

Otočné průbojníky vypadají jako kleště, na jejichž jedné straně je revolver na prorážení otvorů. Pomocí této možnosti je nutné nástroj otočit a nainstalovat požadovaný typ hrotu. Zbývá položit zpracovávaný materiál a vytlačit děrovačku, čímž vznikne díra. Nejčastěji mají takové otočné modely hroty (6 ks) s průměrem otvoru 2-4,5 mm. Blokátor umožňuje vyloučit rolování nástroje. Výběr takového modelu děruje jednu díru najednou, což vylučuje možnost výběru pro švy. Jedním z hlavních účelů otočných možností je vytvoření malých otvorů, například pro opasek nebo pro popruh tašky.

Použití kudrnatých i prstencových možností zahrnuje děrování otvorů s odstraněním části materiálu, který se dostane dovnitř. Díky tomuto vybavení lze provádět velkorozměrové řezy. Obvykle tyto razníky vypadají jako trubka se špičatým koncem. Přiložením zařízení špičatou částí na kůži nebo jiný materiál a úderem na zadní konec se vytvoří erupce. Nabídka takových modelů je poměrně široká. Pomocí takových výrobků můžete řezat nejen kruh nebo ovál, ale také opakovat obrysy geometrických tvarů, hvězd, očí. Kulaté modely se obvykle prodávají v sadách, s trubkami v rozmezí od 2 do 22 mm. Kudrnaté děrovačky je však možné zakoupit samostatně.

Nástroj na obličej je určen k řezání kůže. Široce používané líce určené pro pásy, představující ohýbaný plech z oceli. Používá se ke stříhání stuh při výrobě kožených opasků. Koncové modely mohou mít jiné tvary.

Samostatně stojí za to zdůraznit nástroje pro děrování loveckých vat, které jsou nezbytné pro náboje. Taková zařízení mají ve srovnání s jinými možnostmi působivější průměr. Jejich průměr musí odpovídat ráži náboje. Hlavním účelem loveckých děrovaček je vyřezávání kruhů z hustého materiálu. Obvykle se používá pro řezání plstěných a lepenkových kruhů.

Samostatně je zde zařízení určené pro obrábění kovů.

 • Pneumatické možnosti. Pneumatické modely vyžadují připojení ke kompresoru. Zařízení je vhodné pro práci s různými materiály ve formě kovových dlaždic, plechů, cínu.
 • Hydraulické modely. Razníky tohoto typu jsou podobné jako u obráběcích strojů. Jejich použití vám umožní vytvořit otvory v kovu.
 • Ruční nářadí. Ruční děrovač na kov je více podobný analogu pro kožené výrobky, ale má také rozdíly. Při výrobě zařízení se používá tvrdá ocel. Díky silné základně se nástroj při zanořování do základny méně deformuje.

Zařízení, které se používá pro obrábění kovů, rychle začíná být méně ostré, takže pro takový nástroj je nutné pravidelné ostření. Je důležité brousit razník nejen zvenčí, ale i zevnitř leštěním.

Tipy pro výběr

Při práci s kůží mnoho začínajících řemeslníků neví, kterým děrovačům dát přednost, kterou možnost je lepší vybrat. Výběr kvalitního vybavení Vám umožní efektivně a rychle označit materiál, prorazit a prorazit otvory, vybrat správnou velikost a tvar.

 • Při výběru modelu byste měli věnovat pozornost oválnému úderu.
 • Figurované modely umožňují vytvářet otvory v podobě kapky, květiny, půlměsíce, motýla a dalších figurek určených k dokončení koženého zboží.
 • Děrovač je nepostradatelným nástrojem pro výrobu kožených opasků.

S přihlédnutím k doporučením odborníků se vyplatí pořídit vysekávací kulaté razníky s roztečí 4 a 5 mm a také zvolit levnější sadu modelů ve tvaru kosočtverce. Při výběru byste měli dbát na kvalitu zubů, jsou leštěné i neleštěné. Práce s průbojníkem s leštěnými zuby bude mnohem rychlejší, protože bez problémů prorazí silné vrstvy kůže, což se o jejich neleštěných protějšcích říci nedá. Proto jsou takové výrobky mnohem levnější než jejich leštěné protějšky. Pro vzácné použití jsou vhodné jednoduché, levné modely. Profesionálové by si měli vybrat spolehlivější a dražší zařízení.

Při výběru nástroje odborníci doporučují nákup produktů z USA, Německa a Japonska. Čínské děrovačky jsou poměrně oblíbené, ale ne vždy mají požadovanou kvalitu. Je důležité, aby nástroje byly vyrobeny z odolné oceli.

Je žádoucí, aby řezná plocha ve formě hrotu, trysek nebo razníků byla dodatečně podrobena diamantovému zpracování nebo kalení.

Jak jej správně používat?

Pokud je potřeba na koženém opasku prorazit dírku, hodí se speciálně navržená dírkovačka. Model čínských výrobců LAOA LA111353 je vynikající volbou pro domácí použití. Proražení otvoru na opasku s takovým zařízením není obtížné.

 • Je nutné vzít pás a změřit místo, kde má být otvor.
 • Vezměte razník a vyberte průměr tak, aby nástroj těsně zapadl do otvoru.
 • Je důležité, aby vzdálenost mezi otvory byla stejná a značka byla v jedné linii.
 • Po změření údajů a porovnání intervalu se aparatura umístí na značku a stiskne se rukojeti, které na ně přitlačí. Síla lisování musí odpovídat tuhosti materiálu.
 • Po stisknutí uslyšíte cvaknutí a zůstane kousek řezaného materiálu uvnitř nástroje.

Zarovnání a rozestupy jsou zásadní. Pokud tyto parametry nedodržíte, otvory nebudou na stejné čáře, nad nebo pod originálem. Přísným děrováním ve středu a dodržováním intervalu můžete získat díru, která se nebude nijak lišit od tovární práce.

Takový děrovač se používá nejen pro otvory na opasku, používá se také pro nastavení knoflíků na věcech, zejména pro děti. Sejměte zařízení z materiálu svisle, bez kývání.

Punč vydrží déle, pokud na rovný stůl pod kůži položíte speciální substrát v podobě polymerové desky.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek