Tapiserie v interiéru bytu

Obsah
  1. co to je?
  2. Odrůdy
  3. Tipy pro výběr
  4. Materiály (upravit)
  5. Design
  6. Hlavní typy tkaní
  7. Výrobci a recenze
  8. Umístěte do interiéru

Gobelín je neobvyklý detail, který nenajdete v každé místnosti. Tyto textilní nástěnné malby jsou dalším důkazem, že móda je cyklická a že to, co bylo populární ve vzdáleném 18. století, může najít nový život i nyní. Zároveň takové originální stylistické řešení nebude vypadat o nic horší v moderním bytě než ve starém zámku.

V tomto článku se dozvíte vše o tapisériích a pochopíte, jak můžete použít takové umělecké dílo k ozdobení vašeho domova.

co to je?

Pro začátek stojí za to odpovědět na otázku, co je tapisérie a kdy se objevila. Tapiserie jsou tkané obrazy, které zobrazují různé krajiny, historické scény nebo jiné přepychové obrazy.

Je známo, že první gobelíny se objevily ve starověkém Egyptě. Poté byly použity k zachycení některých důležitých historických okamžiků. Později byla podobná technika použita ve Francii a Švýcarsku. Právě francouzské tapisérie byly považovány za nejluxusnější. Byli to oni, kdo byli považováni nejen za nástěnnou dekoraci, ale za skutečné umělecké dílo, které si zaslouží zvláštní pozornost.

Postupem času se takové tapisérie rozšířily do celého světa a staly se skutečnou ozdobou luxusních zámků a královských sídel.

Dnes jsou tapisérie opět populární. Jsou skvělé pro zdobení domů a bytů v různých stylech. Luxusní masivní tapisérie pomůže zprostředkovat ducha jiné země a vytvoří v místnosti tajemnou atmosféru.

Gobelíny, zvláště ty velké, jsou navíc schopny tlumit zvuky, což je důležité i v bytech s tenkými stěnami a špatnou zvukovou izolací. Díky těmto vlastnostem je velmi praktický v každodenním životě. Technika vytváření tapisérií je stále poměrně složitá, což ospravedlňuje vysokou cenu výrobků. Kromě toho se nyní z gobelínu šijí koberečky, kabelky a dokonce i outfity.

Odrůdy

V dnešní době jsou gobelíny nazývány nejen starožitnými uměleckými díly, ale také stylizovanými koberci. Pojďme se podívat, jaké jsou hlavní rozdíly mezi klasickými tapisériemi a modely vytvořenými podobnou technikou.

Hladký

Nástěnné závěsy jsou trendem, který je již dávno pryč. Stylové gobelíny si naopak získávají na popularitě. Nejjednodušší možností jsou hladké modely bez reliéfního vzoru a dodatečného volumetrického dekoru. Takové gobelínové koberce jsou vytvářeny tradičními technikami. Mohou být bezpečně zavěšeny na stěně nebo položeny na podlahu, v závislosti na vašich estetických preferencích.

S texturou

Poněkud složitější verzí tapisérií jsou výrobky s texturou. V tomto případě je výrobek vytvořen podle tradiční techniky a teprve poté je zdoben konvexními stehy. To vám umožní vytvořit reliéfní plátno, které je atraktivní nejen svým vzhledem, ale také na dotek.

Víceúrovňový

Takto kombinovaný model je velmi zajímavý i vzhledově. Kombinuje se zde několik technik. Například háčkovaný koberec lze doplnit jemnou výšivkou nebo třásněmi po okrajích.

Netkané textilie

Jedná se o jednu z nejzajímavějších možností vytváření tapisérií. Takové obrazy jsou vyrobeny z látky, ale různými technikami. Nejčastěji jsou takové tapisérie vytvořeny pomocí výšivky, pletení nebo nášivky.

Nyní existuje mnoho zajímavých možností gobelínů, velkých i malých. Můžete si tak bezpečně vybrat krásný dekorativní atribut, bez ohledu na to, zda potřebujete vintage a skutečně starožitný výrobek nebo jen stylový dekorativní prvek bez historie, kterou by si uchoval.

Tipy pro výběr

Výběr krásné a skutečně vysoce kvalitní tapisérie může být opravdu složitý, pokud je to vaše poprvé.

Je třeba mít na paměti, že gobelínová plátna, na rozdíl od zastaralých masivních koberců, lze zavěsit téměř v každé místnosti. Gobelín může zdobit ložnici, obývací pokoj, pracovnu, dětský pokoj a dokonce i kuchyň. Jedinou výjimkou bude koupelna a studená balkonová místnost, kde pro ni prostě nelze vytvořit vhodné podmínky.

Jedním z nejdůležitějších pravidel pro výběr gobelínu je, aby nebyl příliš světlý a barevně ladil se zbytkem detailů interiéru.

Obecně platí, že gobelín je krásný umělecký předmět, který by měl pouze sjednocovat různé části místnosti. Aby nedošlo k prasknutí dekorem, gobelín by měl být jediným dekorativním prvkem v místnosti, zvláště pokud je malý. Nedoporučuje se věšet žádné další obrazy na zeď vedle plátna.

Předmět obrázku by měl být vybrán na základě stylu, ve kterém je místnost vyzdobena. Logické je pověsit do dětského pokoje nějaké roztomilé obrázky, třeba výjevy ze slavných pohádek, zachycené na plátně.

Vysoce ceněné jsou také produkty, které zobrazují různé krajiny, historické výjevy nebo reprodukce slavných obrazů. Takové krásné tapisérie mohou být skvělým svátečním dárkem pro znalce takových uměleckých děl. Mnohým se bude líbit i malá tapisérie s vyobrazením heraldických symbolů nebo atributů spojených s konkrétní zemí.

Mimochodem, bude zajímavé podívat se na kombinaci tapisérie s jinými podobnými prvky, například s přehozem nebo polštáři vyrobenými ze stejné látky nebo zdobenými podobnými vzory.

Při výběru vhodného plátna je třeba věnovat pozornost rozměrům. Jak již bylo zmíněno, čím menší je samotná místnost, tím kompaktnější by měl být obraz.

V opačném případě získáte velmi nepříjemný efekt - tapisérie „sežere“ veškerý volný prostor a vizuálně jej zmenší. Ve velké místnosti se malá tapisérie naopak ztratí na pozadí prázdných stěn.

Materiály (upravit)

I když se mnohým kupujícím zdá, že všechny tapisérie jsou stejné a jsou vytvořeny ze stejného materiálu, ve skutečnosti tomu tak není. Tapiserie jsou nejčastěji vyráběny z tkanin s vysokou hustotou a to je hlavní, co je spojuje. Nejčastěji při vytváření gobelínů moderní výrobci upřednostňují tkaniny, jako je žakár.

Tento materiál má hustou texturu, navíc je snadné na něj aplikovat požadované obrázky.

Méně často se můžete setkat s tenkými bavlněnými nebo hustými vlněnými nebo froté tapisérie. Ale i takové produkty mají určité výhody. Teplá vlna má například vlastnosti jako tepelná a zvuková izolace, zatímco bavlna je vhodná do světlých místností.

Design

Liší se nejen materiál, ze kterého je gobelín vyroben, ale také vzory, které ho zdobí. Pojďme se podívat na nejoblíbenější a nejčastější motivy.

Starožitné obrazy

Pro sběratele a milovníka starožitností neexistuje lepší nález než stylový gobelín, který zdobí reprodukci starého obrazu, zvláště pokud se jedná o ručně vyrobený kus.Nejoblíbenějšími tématy jsou obraz honu (rozšířený je zejména královský hon), plesy a recepce, kde jsou dámy zobrazovány v luxusních šatech a obklopeny krásnými věcmi.

Takový obrázek se dokonale hodí do knihovny nebo domácí kanceláře, stylizovaný v antickém stylu. Totéž platí pro velké mapy světa s obrovským množstvím drobných detailů a vyobrazení různých hradů a jiných starověkých staveb. Například bílý zámek tyčící se na kopci u moře patří k obrazům, které znalce umění jistě potěší.

Krajiny

Dalším oblíbeným žánrem jsou krajiny. Najdete zde téměř cokoli – od roztroušených růží po celém plátně až po obraz malé vesnice ve stylu Provence. Rajská zahrada nebo obraz šířícího se stromu na pozadí západů slunce je vynikající volbou pro zdobení ložnice nebo obývacího pokoje v jakémkoli stylu. Všechny druhy pivoněk, růží, slunečnic a dalších květin určitě osloví dívky a romantické povahy, které ocení krásu.

Zvláštní pozornost si zaslouží obrázky zvířat. Roztomilé kočky nebo štěňata vždy vyvolávají náklonnost k dospělým i dětem. A obrázek s jelenem je docela vhodný k tomu, abyste s ním vyzdobili i soukromou kancelář.

Témata domácnosti

Gobelín „domov“ implikuje obraz jednoduchých a známých obrazů: může to být rodinná scéna, oběd nebo kytice máku na stole, rybaření nebo rodinná večeře. Takový dekorativní prvek dodá místnosti útulnost a určitě vás bude dlouho těšit.

Abstraktní

Zcela jiný žánr - nepochopitelné a nestandardní obrazy, kterým se říká abstraktní umění. Na rozdíl od klasiky není abstraktní umění v žádném případě vždy srozumitelné obrazy. Gobelín v tomto stylu může být jednoduchou kombinací zářivých barev. Červené, modré a zelené odstíny se prolínají tak, že je těžké pochopit, co přesně chtěl autor říci. To je ale zároveň to, co fascinuje.

Mimochodem, mezi takovými plátny můžete najít reprodukce obrazů slavných impresionistů a abstrakcionistů, které rozhodně oživí váš interiér a podtrhnou dobrý vkus obyvatele bytu.

Toto jsou hlavní typy povrchových úprav, i když samozřejmě lze nalézt další možnosti pro obrázky. Například v dnešní době jsou oblíbené zejména praktické tapisérie s kalendářem nebo obrázkem rodokmenu. A pro školku si můžete vyzvednout obrázek s postavami z anime nebo stránek vaší oblíbené knihy.

Hlavní typy tkaní

Nejčastěji se gobelíny vytvářejí pomocí tkalcovského stavu. Podstatou ručního tkaní je, že se nitě proplétají. Existuje několik různých technik a v závislosti na tom, kterou si vyberete, můžete získat různé výsledky. Mimochodem, je docela možné vytvořit stroje pro vytváření tapisérií s vlastními rukama, pokud máte zkušenosti s prací se dřevem.

Než přistoupíte k tkaní gobelínů, musíte si vybrat vhodný vzor a přenést jej na obrobek sestávající z nití natažených na stroji. Když je takový zvláštní náčrt připraven, můžete přistoupit k jeho ztělesnění v barvě.

Šikmé čáry

Zpravidla se v jedné tapisérii kombinuje několik typů různých vazeb. To vám umožní získat požadované obrázky a kombinovat ploché detaily s reliéfními. Šikmé linie jsou místa, kde se prameny dvou barev spojují na jednom místě.

Tento typ vazby se používá všude tam, kde chcete dát obrázku kulatost nebo jej zakřivit.

Kruhová technika

Kruhová technika podle mistrů není tak běžná. Zajímavé je však i to, k jakému výsledku nakonec dojde. V tomto případě jdou vlákna různých barev v kruhu a hotový obrázek se zdá být uměleckým dílem, nakresleným širokými a sebevědomými tahy štětce. Vypadá to opravdu působivě a krásně.

Technika konturování

Jak název napovídá, tato technika se používá ke zdůraznění obrysu předmětu. K tomu se zpravidla používají hustší nitě než v osnově. Pokud použijete tuto techniku, kresba je jasnější a detailnější.

Dekorativní postroje

Ozdobné bičíky jsou tím, co může hotovému dílu dodat další atraktivitu. Pomocí svazků je základna nitě na určitých místech zkroucena. Nejčastěji se tato technika používá pro lemování jednotlivých fragmentů nebo zaměření částí tapisérie.

Dodatečná výzdoba

Kromě základu tkaní je třeba pamatovat také na další dekorativní prvky. K ozdobení gobelínu se používají peříčka, korálky a další detaily. Někdy se do hotového vzoru zaplétají i stonky bylinek a sušených květin. Díky tomu je obraz úplnější a reliéfnější.

Výrobci a recenze

Když se tapisérie poprvé objevily, nejoblíbenějšími produkty byly ty, které vytvořili francouzští mistři. Nyní se vše trochu změnilo a kvalitní gobelínové výrobky se vyrábí po celém světě. Velmi oblíbené jsou francouzské, italské a belgické produkty.

Z domácích výrobků jsou oblíbené zejména výrobky továren Ivanovo. Oba vypadají krásně a v provozu jsou celkem nenáročné. Příjemně potěší i tradiční ruské motivy, které mezi tapisériemi zahraničních výrobců nenajdete.

Jsou to domácí tapisérie, které si vysloužily pověst kvalitní a levné. Snadno se čistí, vypadají dobře po mnoho let a zároveň nemusíte utrácet obrovské částky za nákup tohoto dekorativního prvku do vašeho domova či bytu. To znamená, že takový luxus si může dovolit i člověk s průměrným platem.

Umístěte do interiéru

Nakonec by se mělo říci o tom, jak používat gobelíny k výzdobě kterékoli z místností. Ostatně celkový dojem bude záviset na tom, jak se bude v interiéru hodit a jak do něj obraz zapadne. I to nejdražší plátno se vám bude zdát nadbytečné a nevhodné, pokud je vybráno nesprávně. To znamená, že vaše peníze budou vyhozené.

Použijte místo tapety

Krásné a velké tapisérie lze snadno použít místo tapety, pokud máte malý pokoj. Nejčastěji je takto vyzdobena jedna ze stěn. To je výnosnější a mnohem zajímavější než pouhé lepení tapety po celém obvodu místnosti. Hustý gobelín je skvělý způsob, jak izolovat místnost a vytvořit vynikající zvukovou izolaci.

V ložnici

Krásný gobelín lze bezpečně pověsit v kterékoli z ložnic. Může to být dětský pokoj nebo pokoj, kde odpočívají dospělí. Zde podle definice vše závisí na tom, který obrázek je aplikován na látku. Například v dětském pokoji je nejlogičtější používat roztomilé kreslené nebo pohádkové obrázky a v ložnici manželského páru - krajiny nebo romantické obrázky.

V kanceláři nebo knihovně

Další gobelínovou místností, která si zaslouží pozornost, je domácí pracovna nebo knihovna. Krásná stará vintage tapisérie je luxusním doplňkem každé skříně. Zde budou vhodné zdrženlivé pastelové barvy, starožitné vzory a další krásné detaily.

Ve venkovském domě

Zvláštní pozornost si zaslouží použití tapisérií ve venkovských domech nebo v zemi. Právě v takových podmínkách vypadají nejorganičtěji. Zde budou vhodná stará nebo starožitná stylizovaná plátna s obrazy šlechty, královského lovu nebo architektonických uměleckých děl. S krásnou a správně vybranou tapisérií bude i ta nejjednodušší letní chata mnohem lepší a pohodlnější. A samozřejmě nezapomeňte, jak dobře tapiserie izolují stěny. To znamená, že s luxusním plátnem bude pro vás mnohem snazší přežít chladnou zimu.

Vyberte si gobelín, který barevně a stylově ladí se všemi prvky interiéru. Výrobek by měl barevně ladit s jinými látkami, jako jsou záclony, přikrývky, koberečky, polštáře nebo jiné textilie. Můžete tak vytvořit harmonický a promyšlený interiér, který bude vypadat mnohem originálněji než jakákoli jednoduchá místnost ve standardním designovém řešení.

Pokud byly dřívější gobelíny použity k výzdobě domů šlechty nebo jiných luxusních prostor, nyní může téměř každý bezpečně vyzdobit své prostory takovým výrobkem. Vyberte si moderní gobelín, který se hodí k vašemu stylu a náladě, nebo si kupte luxusní starožitný výrobek a váš interiér „ožije“ a zazáří novými barvami.

Více o tom, jak vyzdobit interiér tapiserií, se dozvíte v následujícím videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek