Polybavlna: vlastnosti, složení a rozsah

Obsah
 1. co to je?
 2. Struktura tkaniny
 3. Výhody a nevýhody
 4. Pohledy
 5. Kde se používá?
 6. Poradenství v péči
 7. Recenze

Polybavlna je jedním z nejoblíbenějších typů směsových tkanin a je široce používána pro šití ložního prádla a bytového textilu.

co to je?

Polycotton je moderní kombinovaná tkanina sestávající ze syntetických a přírodních nití, která byla vynalezena v polovině minulého století v USA a rychle si získala oblibu po celém světě.

Smícháním bavlny a polyesteru se technologům podařilo získat hygroskopický, prodyšný a odolný materiál, který zahrnuje nejlepší výkonnostní vlastnosti obou vláken. Přítomnost syntetiky umožnila během barvení dosáhnout vytvoření jasných odstínů a přítomnost bavlněných nití způsobila, že látka byla prodyšná a příjemná na dotek. Navíc díky polyesteru se materiál nesráží a je mnohem levnější než přírodní bavlněné tkaniny.

Přítomnost syntetických nití nedovolí, aby se látka mačkala a přírodní vlákna zaručují její hypoalergenní a ekologickou šetrnost.

Struktura tkaniny

Podíl bavlny a polyesteru v polybavlně není konstantní. Existují čtyři typy materiálů, z nichž každý má své vlastní vlastnosti a náklady. Tak, tkanina, která je 65 % bavlna a 35 % syntetika, je nejdražší... Je to dáno velmi vysokým obsahem přírodních vláken, díky čemuž se materiál co nejvíce přibližuje přírodním bavlněným tkaninám.

další typ představují tkaniny se stejným poměrem polyesteru a bavlny... Vyznačují se dobrou ventilací a vysokou pevností. Stojí to o něco levněji než předchozí typ, ale je těžké to nazvat možností rozpočtu.

Třetí a čtvrtý typ látek patří mezi levné materiály, a proto jsou mezi spotřebiteli obzvláště oblíbené. Jeden z nich obsahuje 35 % bavlny oproti 65 % syntetiky a vyznačuje se vysokou odolností proti opotřebení a poměrně dobrou propustností vzduchu.

Druhým je nejvíce rozpočtový typ materiálů a obsahuje pouze 15 % přírodních nití a 85 % umělých... Materiál se snadno čistí a má vysokou stálobarevnost. Trvanlivost výrobků vyrobených z takové tkaniny bude o něco nižší než u výrobků se 100% syntetickým obsahem, avšak ve srovnání s předchozími typy je tato tkanina považována za nejodolnější.

Výhody a nevýhody

Stabilní spotřebitelská poptávka a velká popularita Polycottonu díky řadu důležitých výhod tohoto materiálu.

 • Vysoká pevnost a dlouhá životnost tkaniny jej odlišují od zcela přírodních pláten.
 • Jas barev a barevná stálost materiál umožňuje použití na výrobu oděvů a přehozů.
 • Nízký záhyb plátna umožňují polybavlněným výrobkům zachovat čistý vzhled. Tato vlastnost materiálu je cenná zejména při výrobě sportovního oblečení a lůžkovin, které po vyprání nelze žehlit.
 • Polybavlněné tkaniny se nesráží a nedeformujte se běžným praním v pračce. Výrobky se navíc snadno perou a velmi rychle schnou.
 • Vysoká hygiena polybavlněné oblečení je způsobeno vynikající hygroskopičností materiálu a jeho schopností volně procházet vzduchem.
 • Pohodlné náklady směsová tkanina ji odlišuje od mnoha přírodních pláten.

Spolu se zřejmými výhodami má však polybavlna stále své nevýhody.V zásadě se jejich přítomnost vysvětluje přítomností syntetických vláken, jejichž kvantitativní obsah se zvyšuje, nevýhody se stávají výraznějšími. Tak, plátna s přítomností velkého množství polyesteru mohou vyvolat výskyt alergických reakcí na kůži... Po častém praní se navíc na látce tvoří pelety, což jí samozřejmě na estetice a atraktivitě nepřidá.

Oděvy z polybavlny jsou náchylné k hromadění statické elektřiny a v důsledku toho přitahují prach a drobné mechanické nečistoty (nitě, vlákna a vlasy).

Výše uvedené nevýhody jsou často důvodem k odmítnutí nákupu povlečení z polybavlny. I přes rozdíl v ceně spotřebitelé častěji preferují 100% bavlněné hrubé kaliko, které neelektrizuje, dýchá, je zcela hygroskopické a nezpůsobuje alergické reakce.

Pokud si ale vyberete výrobky s nižším podílem polyesteru, nepřesahujícím 50 % celkového objemu, pak možná moc rozdílu mezi polybavlnou a přírodní tkaninou nezaznamenáte.

To je způsobeno tím, že bavlna, zastoupená i v nízkém procentu, je schopna zajistit vysoké hygienické vlastnosti materiálu. Na šití potahů, kuchyňských utěrek, ubrusů a závěsů je vhodné používat látky s vysokým obsahem syntetiky.

Pohledy

Polybavlna je klasifikována podle několika charakteristik, z nichž nejzákladnější je typ tkaní nití.

Podle tohoto kritéria jsou tkaniny rozděleny do tří typů.

 1. Plaché tkaní je klasická verze uspořádání nití, při které se střídavě spojují osnovní a útkové nitě. Výsledkem je hladká, oboustranná tkanina.
 2. Materiál keprové vazby představují plátna, ve kterých jsou 2-3 osnovní nitě na každou útkovou nit. Díky tomuto uspořádání nití je možné dosáhnout posunu o jednu nit a vytvořit na látce diagonální jizvy.
 3. Tkanina s atlasovou vazbou se spřádá technologií podobnou tkaní kepru, jen s tím rozdílem, že jedna útková nit se překrývá dvěma nebo třemi a čtyři osnovní nitě najednou. V důsledku toho se výška tónu posune o dva nebo více pramenů, čímž se vytvoří tkanina s hladkou přední stranou a mírně drsnou zadní stranou.

Dalším kritériem, kterým se polybavlna liší, je typ barvení. Na tomto základě plátna se dělí na bělená a hladce barvená... První jsou vyrobeny v tkalcovně v Ivanovu a vyznačují se čistě bílou barvou. Ložní prádlo vyrobené z bělené polybavlny je široce používáno v hotelech a resortech.

Hladká barvená plátna mají sytou jednobarevnou barvu a jsou velmi žádaná při výrobě povlečení pro domácnost.

Kde se používá?

Rozsah použití polybavlny je poměrně široký. Jednobarevná nebo jednobarevná plátna se používají k šití lůžkovin, jako jsou povlaky na matrace, povlaky na polštáře, ložní prádlo, prostěradla a povlaky na přikrývky. Bělená látka je nepostradatelná při výrobě zakázek na šití ložního prádla pro hotely, nemocnice, sanatoria a dálkové osobní vlaky.

Díky přítomnosti polyesterových nití ve složení se takové prádlo snadno bělí a odolává tepelné antibakteriální úpravě nezbytné pro tuto kategorii prádla.

Různobarevné tkaniny se také aktivně používají pro šití ložního prádla a bytového textilu a jsou považovány za nejžádanější skupinu zboží v tomto segmentu. Polybavlna se dobře hodí k prošívání. To je způsobeno přítomností syntetických nití, které zabraňují vytváření velkých otvorů pro jehly během prošívání.

Prošívaný materiál je velmi oblíbený a nenahraditelný při šití přehozů, přikrývek a matrací.

Při vlastní výrobě povlečení nebo bytového textilu se však musíte řídit některými pravidly pro použití konkrétního druhu polybavlny.

Látky obsahující 50 % syntetiky se pro výrobu dětských souprav nedoporučují. To je způsobeno nízkou hygroskopicitou a špatnou ventilací materiálu.

Závěsy, matrace, ubrusy, ubrousky a kuchyňské zástěry vyrobené z takové látky se však budou vyznačovat zvýšenou odolností proti nečistotám, dlouhou životností a schopností rychlého praní. Naopak látky s vysokým obsahem bavlny jsou ideální na košile, halenky, sportovní oblečení, župany a dětské soupravy povlečení. Takové výrobky nebudou narušovat odvod vlhkosti z těla a umožní mu dýchat.

Poradenství v péči

Navzdory skutečnosti, že výrobky z polybavlny jsou absolutně nenáročné na péči, je třeba dodržovat některá pravidla pro manipulaci s nimi. Před použitím nového prádla se tedy doporučuje vymáchat ho ve studené vodě a všechna další praní provést ve vodě o teplotě ne vyšší než 40 stupňů.

Nedoporučuje se bělit barvené látky prostředky obsahujícími chlór, jinak hrozí ztráta barvy a ztráta atraktivity výrobku.

Odstřeďování věcí by se mělo provádět při nízkých otáčkách a doporučuje se sušit polybavlnu mimo dosah topných zařízení a přímého slunečního záření. Před sušením musí být výrobek dobře protřepán a narovnán - to vám umožní obejít se bez žehlení a dát tkanině čistý vzhled. Pokud přesto vznikne potřeba věc vyžehlit, měl by být spínač žehličky nastaven do režimu „hedvábí“.

Recenze

Spotřebitelé obecně mluví o Polycottonu dobře. Ve srovnání s přírodními tkaninami je nízká cena a schopnost obejít se bez žehlení. Sportovci berou na vědomí pohodlí používání triček s vysokým obsahem syntetických látek. Během vážných tréninků bavlněné oblečení rychle absorbuje pot, ale zůstává mokré po dlouhou dobu.

Syntetika naproti tomu rychle schne a nezpůsobuje sportovci nepříjemný pocit mokrého oblečení po skončení tréninku nebo během přestávek ve vyučování.

Pozornost je věnována také dobrému výsledku mytí. Zatímco bavlněné výrobky často vyžadují bělení a někdy dodatečné namáčení, tkaniny s vysokým obsahem syntetických látek se perou okamžitě. Mezi nevýhody patří špatná ventilace a žmolkování. Navíc, více než jeden výrobek není pojištěn z jejich vzhledu, bez ohledu na to, jak jemně je praný. Postupem času se odvalují i ​​ty nejkvalitnější věci.

Polybavlna je však i přes některé nedostatky velmi kvalitní a oblíbený moderní materiál.

Co je to polybavlna, viz následující video.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek