Zahradní nábytek: stylové venkovní sestavy

Předměstskou oblast můžete udělat dobře upravenou a esteticky atraktivní nejen tím, že ji osázíte rostlinami a květinami. Exteriér nejlépe vyzdobí kvalitní zahradní nábytek. Používá se nejen na terasy či altány, ale i venku. Je pravda, že zahradní věci jsou velmi odlišné od těch, které jsou všichni zvyklí vidět v domech. Abyste našli ty nejvhodnější stavebnice nebo si je vyrobili sami, musíte si prostudovat všechny dostupné informace a prohlédnout si inspirativní příklady designu.

Zvláštnosti

Veškerý zahradní nábytek lze zhruba rozdělit do dvou hlavních skupin – může být těžký a lehký. Lehký nábytek jsou předměty, které jsou instalovány v teplé sezóně na terasách nebo verandách. Jak název napovídá, takový nábytek je lehký. To zahrnuje židle, stoly a lehátka. Snadno se přenášejí z místa na místo a schovávají se, když se počasí změní ze slunečného na chladné a deštivé.

Pokud jde o těžký nábytek, ten se instaluje jednou a trvale zůstane na určitém místě. Patří sem masivní stoly, lavice nebo spojené sestavy. Pro ně musíte velmi pečlivě vybrat místo, od té doby se nebudou moci pohybovat.

Do této kategorie patří zpravidla těžký nábytek z cihel nebo dokonce betonu. K ochraně věcí před negativními povětrnostními podmínkami se používají různé přístřešky a ploty. V některých případech jsou stoly a židle jednoduše umístěny pod stromy na zahradě. Je to pohodlné a praktické.

Obě tyto kategorie i přes svou odlišnost spojují parametry, díky kterým je venkovní nábytek oblíbený.

 • Praktičnost. Toto je nejdůležitější bod. Na letní sídlo byste si neměli kupovat žádné snadno znečištěné nebo křehké věci. Je třeba mít na paměti, že venkovský nábytek se používá velmi aktivně, takže musí být odolný a odolat i silnému mechanickému poškození.
 • Atraktivita. Velmi důležitou roli hraje i vzhled. Abyste chtěli trávit co nejvíce volného času v přírodě, musíte si území vyzdobit nábytkem příjemným na pohled. Nábytek by měl odpovídat stylu krajinného designu dvora a být kombinován s dalšími prvky na místě.
 • Cena. Ani tento parametr nelze ignorovat. Zahradní nábytek velmi často chátrá vlivem povětrnostních vlivů nebo zvláštností jeho použití. Mnozí proto nechtějí investovat do drahých zahradních stavebnic. Musíte buď dát přednost cenově dostupným věcem, nebo to udělat sami.

To, že je nábytek pro letní sídlo domácí výroby, však neznamená, že nemůže být krásný. To lze vidět na příkladech.

Modelky

Existují jak standardní typy zahradního nábytku, tak zcela neobvyklé.

Povinná sada

Do této kategorie patří běžné stoly, židle, lavice a lavice. Mohou být prodávány jednotlivě nebo jako kompletní sady. To je nutné minimum pro dovolenou v tuzemsku.

Kompaktní

To zahrnuje všechny druhy skládacího nábytku. Mohou to být transformační židle, které se v případě potřeby promění v lenošku, skládací stoly a židle, které lze po večeři snadno umístit do domu. Tento typ nábytku se nejčastěji používá, pokud je pozemek vyčleněn pro zeleninovou zahradu a zahradu a dlouhodobě zde nebydlí.

Nafukovací

Samostatně je třeba zmínit nafukovací nábytek. To je skutečný nález pro majitele malých pozemků.Velká nafukovací křesla nebo pohovky, pokud se z nich uvolní, se promění v „tašky“, které téměř nezabírají místo. Tyto věci se budou líbit i dětem, protože letní nafukovací kusy nábytku jsou obvykle světlé a barevné.

Oblíbená jsou především měkká nafukovací lehátka. Tato lehátka mohou připomínat jednoduché matrace. Často jsou ale doplněny o opěrky hlavy nebo měkké područky. Na nafukovacích věcech je dobré to, že v takovém případě je lze snadno očistit od nečistot pouhým držením pod proudem vody.

Výběr materiálu

Zahradní nábytek je buď kovový nebo proutěný nebo dřevěný. Každá kategorie má své výhody a nevýhody, které je třeba zvážit před rozhodnutím o koupi.

Dřevo

Za prvé stojí za to mluvit o nejžádanějším materiálu, a to o dřevě. Strom je velmi oblíbený z mnoha důvodů. Takový materiál je velmi tvárný a v případě potřeby může mít jakýkoli tvar. Dřevěný nábytek působí maximálně přirozeně a hodí se do exteriéru plochy osázené živými rostlinami. Konečně je tento materiál k dispozici. Pokud neberete v úvahu drahé druhy dřeva, pak můžeme říci, že suroviny nejsou tak drahé.

Je také příjemně potěšující, že věci vyrobené z přírodního dřeva se vejdou do krajinného designu, bez ohledu na styl, ve kterém je místo vyzdobeno. Se dřevem se totiž dá dělat téměř cokoliv – brousit ho, tónovat, stárnout, lakovat, malovat nebo vyřezávat. Vše závisí pouze na fantazii mistra.

Nutno podotknout, že hodně záleží na tom, jaký druh dřeva byl k výrobě nábytku použit.

Několik nejběžnějších druhů dřeva.

 • Dub a buk. Jedná se o nejdražší a nejkvalitnější dřeviny. Jsou odolné a odolné proti mechanickému poškození. Dubový nebo bukový nábytek slouží déle než jeden rok a svým vzhledem dokáže potěšit několik generací najednou. Tyto materiály samy o sobě jsou schopny odolávat rozkladu, takže není potřeba žádný další dokončovací materiál.
 • Jehličnany. Borovice, smrk, cedr a další jehličnany se také používají k výrobě zahradního nábytku. Jejich hlavní rozdíl je v tom, že jsou schopny uvolňovat pryskyřici. Na jednu stranu to lze vzhledem ke specifickému aromatu považovat za plus. Na druhou stranu je to mínus, protože pryskyřice barví oblečení, pokud není nábytek správně zpracován. Jehličnaté dřevo je také dobré, protože je stejně jako dub docela odolné a spolehlivé.
 • Modřín. Ti, kteří hledají nábytek, který odolá extrémnímu horku i silnému dešti, budou milovat věci vyrobené z modřínu. Navíc se takový nábytek v případě potřeby také snadno obnoví.
 • Teak. Teak je také odolný. Je známý jako materiál, který se používá při stavbě lodí po celá desetiletí. Už na tom člověk pochopí, že vysoká vlhkost pro něj není tak hrozná. Za pozornost stojí i zvláštní vzhled teaku. Toto dřevo je pokryto přírodními vzory, které dělají nábytek krásným i bez dodatečného zpracování.

Kromě masivního dřeva lze k výrobě nábytku využít různé odpady nebo přířezy. Takže například při rozhodování o výrobě zahradního nábytku vlastníma rukama byste měli věnovat pozornost hotovým deskám, propojkám a lamelám, které se snadno spojují hřebíky a šrouby a proměňují se v robustní stoly a židle.

Židle a stoly můžete vyrobit také vlastníma rukama a z kulatiny nebo pařezů. Návrhy se ukázaly být trochu neobvyklé a mírně hrubé. To ale nelze nazvat nevýhodou.

Proutěný

Pokud se vám dřevo z eukalyptu, borovice nebo jakékoli jiné dřeviny zdá příliš hrubé a masivní, pak byste měli věnovat pozornost nejlehčím proutěným konstrukcím. Jsou vyrobeny z přírodního i umělého ratanu. Oblíbená jsou také cenově dostupná křesla a pohovky z vinné révy nebo větviček.K jejich vytvoření se používají flexibilní druhy dřeva, například třešeň ptačí.

Hlavní výhodou proutěného nábytku oproti jinému je jeho vzhled. I přes svou jednoduchost vypadají tyto věci opravdu okouzlující. Existuje mnoho druhů tkaní, takže vždy můžete získat nějakou opravdu originální a atraktivní věc.

Plusem lze také nazvat skutečnost, že takový nábytek je šetrný k životnímu prostředí. Neškodí přírodě ani lidskému zdraví.

A aby věci z ratanu nebo vinné révy potěšily svou odolností, je potřeba je dodatečně překrýt vrstvou laku nebo oleje a každých pár let obnovit.

Kov

K výrobě nábytku se používají i různé druhy kovů. Nejatraktivnější z estetického hlediska jsou sady s kovanými vložkami. Vypadá to neuvěřitelně krásně. Přitom i přes zdánlivou křehkost jsou takové stoly, židle a lavice velmi odolné a vydrží i opravdu velkou váhu.

Kovový nábytek může svým majitelům sloužit po dlouhou dobu. K tomu je ale důležité se o ni náležitě starat. Takže například korozi je třeba neustále čistit od kovu. Je důležité si uvědomit, že vážným problémům s nábytkem je mnohem snazší předejít, než je řešit odvozem věcí k restaurování nebo nákupem něčeho nového.

Kromě těchto tří hlavních materiálů se k výrobě nábytku používá také beton a litina. Přestože litinový nábytek vypadá trochu drsně, v některých případech může být perfektním doplňkem vaší zahrady.

Přehled oblíbených stylů

Existuje mnoho zajímavých stylistických směrů, ve kterých jsou prezentovány různé zahradní sady. Některé z nich lze nazvat starými, jiné vypadají moderněji.

Minimalismus

Tento styl je nyní populární jak v oblečení, tak ve světě designu. Proto není divu, že se zahradní pozemky začaly zdobit podle trendů minimalismu. To je velmi výhodné, protože je dostatek volného místa a dvůr nevypadá přeplněný a příliš malý.

Tento trend je charakteristický používáním světlého, světlého nábytku. Není zdobený jasnými potisky nebo kovanými prvky. Typickým představitelem minimalismu je světlá sada proutěných nebo dřevěných židlí, která se na stavbě dostává do centra pozornosti.

Provence

Mnozí si však stále nevybírají moderní trendy, ale tradice prověřené staletími. Proto zahrada ve stylu francouzské provincie zůstává milována mnoha. Lehká proutěná křesla ze světlé liány, pohodlná houpací křesla, starožitné soupravy – to vše jsou věci ve stylu Provence. Letitý nábytek lze kartáčovat, dekorovat technikou decoupage nebo překrýt speciálním lakem, který časem praská.

Takové věci budou vhodné v zelených zahradách, kde opravdu chcete vytvořit romantickou atmosféru.

skandinávský styl

Tato středomořská destinace kombinuje vše, co potřebujete pro úplnou relaxaci. Z nábytku na zahradách ve skandinávském stylu využijete velká lehátka, skládací křesla i pohodlné sestavy světlého nábytku. Pokud je místo vyzdobeno v tomto stylu, můžete jako dekorativní prvky použít velké množství měkkých polštářů, lehkých pláštěnek a zelených rostlin v květináčích. Nebude nadbytečná a originální houpačka, doplněná pohodlným pláštěm.

Italská klasika

Na pozemku vedle luxusní chaty a nábytku by měly být vhodné. Zde byste měli věnovat pozornost nikoli country a Provence, ale modernímu loftu nebo italské klasice. Luxusní sety jsou vytvořeny převážně z přírodního dřeva drahých druhů a kovu. Vítány jsou pěkné kované vložky, které skutečně zušlechtí i ty nejjednodušší židle.

Barevná řešení

Co se týče barev, zahradní nábytek není o nic méně pestrý než běžný nábytek.Zde však stojí za zmínku, že mnoho konzervativců upřednostňuje nákup tmavých věcí pro své stránky, protože jsou méně snadno znečištěné. Mohou to být tmavě hnědé, kávové nebo šedé soupravy. Přírodní odstíny dřeva jsou oblíbené, protože mnoho řemeslníků nenatírá své věci barvou, ale pouze nanáší lak nahoře.

Zřídka se bílý nábytek nachází v letních chatách. To není překvapivé, protože se snadno ušpiní, takže potřebuje neustálou péči.

Ale světlé barvy jsou vítány. Proto se na pozadí zelených zahrad často nacházejí jasně modré, žluté a červené lavice, stoly a židle. Často majitelé domů sami malují nábytek a snaží se mu dát individualitu.

Hodnocení výrobců

Výrobou zahradního a venkovského nábytku se dnes zabývá mnoho výrobců. Skandinávská značka má vynikající pověst Ikea... Vytvářejí nejen skvělé bytové zařízení, ale také kvalitní zahradní předměty. Tato výrobní společnost potěší demokratickými cenami a vysokou kvalitou.

Dobré recenze dostává i tuzemská značka. Gardenello... Tato společnost již dlouhou dobu vyrábí drahý luxusní nábytek, který se skutečně může stát ozdobou zahradního pozemku. V jejich sortimentu najdete cokoli - od zahradních houpaček až po originální sestavy s židlemi a stolky.

Také nemůžete ignorovat věci, které pocházejí z Itálie. Právě italský nábytek si většina kupujících spojuje s vysokou kvalitou a atraktivním vzhledem. Dvě nejoblíbenější značky z Itálie jsou dnes Mobilificio LM a Concepto.

Jak si vybrat?

Při výběru zahradního nábytku pro vaše stránky je třeba věnovat pozornost nejen značce. Je nutné vzít v úvahu několik bodů najednou, které usnadní proces výběru dobrých věcí pro vaše stránky.

 • Rozměry. V první řadě je důležité zvážit parametry nábytku. Neměl by být příliš velký ani zabírat příliš mnoho místa. Pokud je dvůr velmi malý, pak je nejlepší omezit se například na úzký stůl a několik lavic. Ale na velkém území se můžete „toulat“ a vybrat si, co chcete.
 • Kvalitní. Také nesmíme zapomínat na kvalitu věcí. Pokud je to možné, je lepší nábytek vyzkoušet a zkontrolovat, zda unese velkou váhu. Na povrchu nábytku by neměly být žádné škrábance, promáčkliny nebo jiné viditelné poškození. Pokud je tam látkové čalounění nebo nějaký dekor, pak by to vše mělo být také dobře upevněno a nepoškozeno.
 • Zařízení. Samostatně je třeba mít na paměti, že nábytek se prodává jak v sadách, tak samostatně. Většina kupujících raději vezme celou sadu najednou, protože v tomto případě si můžete být jisti, že všechny věci jsou vzájemně kombinovány a budou sloužit jako dekorace pro web.
 • Cena. Důležitou roli hraje i cena. Nemá smysl kupovat příliš drahý nábytek na ulici, zvláště pokud je rozpočet již malý. Zároveň byste však neměli obětovat kvalitu a raději kupovat levné, ale křehké věci. Časem se buď znehodnotí, nebo budou potřebovat další opravu, která bude stále stát peníze.

S ohledem na všechny tyto body můžete najít nábytek, který je optimální pro letní sídlo, aniž byste se čehokoli vzdali.

Co můžete dělat vlastníma rukama?

Ale ne každý kupuje hotový nábytek pro příměstskou oblast. Ručně vyráběné věci jsou nejen příležitostí, jak ušetřit, ale také důkazem toho, že majitel dvora je švihák. Existuje mnoho způsobů, jak vyrobit jednoduchý a krásný nábytek vlastníma rukama z dostupných nástrojů.

Domácí výrobky jsou nejoblíbenější.ze dřeva, protože dřevo je cenově dostupný materiál, stejně jako všechny jeho deriváty. Je pravda, že je třeba mít na paměti, že ne všechny druhy dřeva lze použít k výrobě nábytku vlastníma rukama. Řemeslníci například nedoporučují začátečníkům pracovat s borovicí.Ale dub, habr nebo jasan se naopak hodí ke zpracování snadno. Můžete si z nich vyrobit jednoduchou židli nebo stůl. A pokud máte umělecké dovednosti, můžete také ozdobit základnu vyřezávanými vzory.

Další častou variantou je paletový zahradní nábytek. Jsou také dřevěné, ale mnohem snadněji se s nimi pracuje. Chcete-li vytvořit dřevěnou lavici nebo stůl z palet, je třeba je srazit a natřít lakem nebo barvou.

Někteří řemeslníci dokonce vyrábějí originální pohovky z palet. K tomu je základna, sražená ze dvou nebo tří palet, potažena měkkými polštáři. Můžete si je také ušít sami. Originálně vypadá i konferenční stolek z palet. K jeho vytvoření potřebujete pouze samotné palety a nárazuvzdorné sklo, které slouží jako deska stolu. Tento design je výhodný i v tom, že některé drobnosti lze mezi prkna složit. Zvláště krásně vypadá stůl, ve kterém je tento prostor vyplněn zásuvkami.

Jako alternativu k drahému kovovému nábytku můžete použít věci vyrobené ručně z profilové trubky. Nejsou tak odolné, ale pokud máte fantazii, rozhodně se dají vyrobit neméně krásné.

Lze použít téměř jakékoli improvizované prostředky - od tyče po prasklý sud nebo staré krabice. Pomocí své fantazie, nehtů a dekorativních doplňků můžete vytvořit krásný nábytek pro vaše stránky.

Krásné příklady pro inspiraci

 • V procesu vytváření nábytku nebo zdobení stránek také pomáhají hotové nápady. Můžete použít nápady někoho jiného designu, hlavní věcí není kopírovat úplně všechno. Zde je několik zajímavých nápadů, které můžete implementovat na různých místech.
 • První možností je kvalitní moderní terasový nábytek. Základna stolu a židlí jsou vyrobeny z tmavého kovu a deska je vyrobena ze dřeva. Tato kombinace vypadá jednoduše a stručně, ale proto neméně atraktivní.
 • Taková moderní sada venkovního nábytku vypadá skvěle na pozadí nádvoří zdobeného kamenem a betonem a doplněné o obrovský stylový krb.
 • Druhý příklad lze také připsat stylu minimalismu. Venkovní pohovka se ale v tomto případě vyrábí ručně, což jen zvyšuje její hodnotu. Základ nábytku tvoří bílé lakované palety. Shora jsou lemovány jasně fialovou látkou, při prvním pohledu se nálada okamžitě zvedne. Jasně fialový základ a světlé levandulové polštářky vypadají opravdu dobře, protože je práce úhledně odvedená.
 • Jasně fialová skvrna vypadá skvěle v zelené oblasti mezi stromy. Sedací soupravu není třeba ani doplňovat stolkem či jinými věcmi.
 • K dekoraci verandy, terasy nebo altánu se hodí originální ručně vyrobený stůl. Slouží také jako stojan na rostliny, což je také velmi praktické. K tomu se srazí dvě palety tak, že spodní mírně vyčnívá a vytváří malý „žebřík“. Právě na něm stojí květináče. Jsou také umístěny ve speciálních výřezech v samotné základně stolu.
 • Samotný stůl je stylizován do antického stylu. Vypadá trochu omšele, ale to mu jen přidává na sofistikovanosti. Taková věc se hodí nejen na ulici, ale i do domácnosti a jistě ji naplní útulností a jarním kouzlem.
 • Posledním příkladem je venkovní nábytek doplněný o čalouněné sedačky. Zútulní každý dvorek. Pro odpočinek ve společnosti přátel nebo příbuzných stačí postavit nízký stolek a doplnit jej pohovkou a dvěma křesly. Tento typ nábytku je velmi lehký, a proto ho v případě potřeby můžete vždy vzít do domu a skrýt ho před deštěm nebo jej přesunout na verandu s nástupem zimy. Ozdobou tohoto koutku pro relaxaci bude váza, ve které se neustále mění čerstvé květiny.
 • Zahradní nábytek je skutečnou ozdobou místa. Nezáleží na tom, zda je koupený nebo vyrobený ručně. Hlavní věc je, že věci zapadají do stylu a velikosti a také potěší jak majitele stránek, tak jejich hosty svou praktičností.

Přehled stylových venkovních sestav zahradního nábytku v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek