Kovaný zahradní nábytek: různé možnosti

Při výběru nábytku pro letní sídlo se majitel často potýká s problémem jeho trvanlivosti, protože pod vlivem atmosférických srážek se mnoho materiálů časem zhoršuje, hnije nebo vybledne na slunci. Například dřevěné předměty jsou náchylné k absorpci vlhkosti, plast nemusí odolávat mrazu a ratanový nábytek je nutné do domu přinést pokaždé, když prší. Zahradní nábytek vyrobený z kovu je nejodolnější vůči povětrnostním vlivům a tím i trvanlivý.

Zvláštnosti

Kov ve své neupravené podobě nevypadá v krajinářském designu příliš esteticky, ale promění se v umělecké dílo, pokud se k vytvoření zahradního nábytku použije umělecké kování.

Jemné výrobky, které vypadají jako tenká krajka, jsou schopni ozdobit zahradní krajinu, dát jí nádech aristokracie a sofistikovanosti. Při správném zpracování bude takový nábytek lahodit oku po mnoho let. Antikorozní směsi zabrání rezivění, kov nezničí hmyz ani zvířata a malé děti jej nerozbijí. Nábytek je poměrně těžký a stabilní, silné poryvy větru se ho nebojí.

Výhody a nevýhody

Pokud problém s výběrem materiálu nábytku ještě nebyl vyřešen, bude správně se dozvědět o výhodách a nevýhodách kovaných výrobků:

  • Univerzálnost je jednou z hlavních výhod kovového zahradního nábytku. Produkty jsou schopny přidat kouzlo do jakéhokoli směru krajinného designu. Kování dokonale zapadá do klasického aristokratického stylu. Kov ladí s rustikálními venkovskými motivy a prolamované řezby pokryté bílou barvou nebo zlacením se hodí k stylu Provence nebo vintage.
  • Kompatibilita s jinými materiály. Kované výrobky jsou v dokonalé harmonii s vložkami ze dřeva, hustého plastu, nárazuvzdorného skla, textilií. Vše závisí na fantazii a účelu kusu nábytku.
  • Odolnost materiálu při správném zpracování umožní používat nábytek více než jedné generaci majitelů. Při kování se na kovu vytváří vrstva okují, která chrání materiál před nepříznivými účinky vlhkosti a zabraňuje korozi.
  • Stabilita. Díky gravitaci kovu nepodléhá nábytek deformaci, vydrží velké zatížení. Závažnost věcí může také zabránit pokusům o krádež, pokud je nábytek ponechán bez dozoru v letní chatě. Kování může být jemné i půvabné a vytváří dojem majestátního úctyhodného dekoru.
  • Snadná údržba. Kov je nejvíce vystaven kyslíku a vlhkosti, ale povrch kovaných výrobků je chráněn již při výrobním procesu, takže péče o nábytek bude spočívat pouze v odstraňování prachu z něj. Zahradní předměty lze opláchnout vodou, aby se znovu leskly na letním slunci.

Mezi nevýhody kovového nábytku patří relativní nepohodlí při sezení na něm. Kromě tuhosti sedadel se kov na přímém slunci velmi zahřívá a v chladném počasí rychle chladne. Tyto nedostatky však lze snadno napravit pomocí odnímatelných dekorativních polštářů na židle nebo lavice a desky stolu mohou být pokryty tenkou PVC fólií.

Jak si vybrat?

Kované výrobky jsou prezentovány v obrovské rozmanitosti v nábytkářských showroomech a specializovaných dílnách. Ale abyste udělali nejúspěšnější volbu, měli byste věnovat pozornost plánování krajinného designu nebo postupovat z existujícího směru stylu.Kovaný zahradní nábytek vypadá obzvláště elegantně ve vzájemné harmonii, a proto je nutné promyslet komponenty souboru.

Stoly a židle

Pro maximální pohodlí mohou hlavní kusy kovaného zahradního nábytku kombinovat různé materiály. K židlím si můžete vybrat například dekorační textilie nebo dřevěné sedáky, ke stolu pohodlnou nekovovou desku. Na verandu nebo altán se hodí stůl se skleněnou deskou. Kombinace kovaných vzorů a vizuální vzdušnosti skla podtrhne jemný vkus majitele webu. Jídelní set bude vypadat obzvláště krásně, pokud bude vyroben ve stejném stylu s kovanými prvky altánu nebo verandy.

Altány

Pokud na osobním pozemku není plánována veranda nebo monumentální altán, můžete si zakoupit lehkou kovanou verzi tohoto atributu. Kovový proutěný altán může být přenosný, pokud jsou rámové tyče poměrně lehké. Altán z pevnějšího výpletu se vzorovanou látkou na rámu lze napevno instalovat do nejpohodlnějšího koutu zahrady nebo před gril. Jemná krajka kovaných altánek dodá celé krajině na sofistikovanosti, a aby ve zbytku nepřekáželo slunce nebo déšť, lze altánek z jedné strany pokrýt průhledným polykarbonátem.

K výzdobě takových altánků se často používají popínavé trvalky. Například popínavé růže, sekavce vytrvalé, plamének nebo plané hrozny. Alternativní zahradní dekorací může být kovaná pergola. Skládá se z několika částí oblouků, spojených příčnými pruty a zdobených tkalcovskými rostlinami.

Zahradní lavičky

Kované lavice s ohnutými nohami nebo s květinovým vzorem navozují romantickou a poetickou náladu, a proto se stanou skutečnou ozdobou zahrady malého panství. Lavice mohou být s prvky dřevěných vložek nebo zcela kovové. Pevnější konstrukce mají střechu na tenkých zakřivených tyčích, které budou chránit před deštěm nebo sluncem a budou další ozdobou zahrady.

Houpačky a houpací křesla

Zajímavou možností zahradní lavice je široká houpačka, jejíž rám je vyroben z kovaných tyčí. V tomto případě může být sedadlo také vyrobeno z jakéhokoli materiálu a jako spojovací materiál poslouží tenké řetízky z kovových článků.

Houpací křeslo je další součástí zahradní dekorace. Vysoce kvalitní ocel a umělecké kování spojí eleganci a odolnost v tomto kusu nábytku.

Opékače a grily

Venkovní grily na maso nebo ryby lze použít jako samostatný zahradní dekorační prvek nebo v harmonii s ostatními předměty. Tyto masivní, funkční kusy jsou často zdobeny složitými vzory, aby ladily s celkovým stylem zahradního nábytku.

Dekorativní prvky

Pokud majitel vážně přemýšlí o uměleckém kování, pak by bylo správné přijít s některými doplňky krajinného designu. Dekorativní kované lucerny, vysoké stojany na zavěšení květin, most přes potok nebo rybník, tenký oblouk u alpské skluzavky - to vše lze provést pomocí tepaného kovu. Možná se majitel rozhodne doplnit design o kované železné tyče plotu a brány. Všechny tyto prvky dokážou udělat zahradu opravdu pohádkovou.

DIY kovaný nábytek

Kupodivu si kovaný nábytek můžete vyrobit sami. K tomu nemusíte hledat dílnu nebo kupovat kladivo a kovadlinu - stačí mít svářečské dovednosti. Hotové prvky kování za tepla nebo za studena lze zakoupit ve specializovaných dílnách nebo prodejnách stavebnin, nápadů a možností ozdob je na internetu nepřeberné množství.

Veškerá práce spočívá v sestavení kusů nábytku a zahrnuje několik fází.

  • Tvorba projektu, výkresy budoucího výrobku a výpočet materiálu. Při nákupu se však nebojte nákupu nepotřebných dílů.Jak ukazuje praxe, určitě se budou hodit, když ne na zdobení tohoto předmětu, tak na další určitě. Proces vytváření kovaných výrobků je kreativita, která se může snadno rozvinout v hobby.
  • Svařování. Pro osobu, která zná základy svařování, nebude tento proces obtížný. Je nutné mít speciální nástroj: svářečku a brusku s brusnými kotouči. Pro oba začátečníky nebude těžké porozumět oboru svařování, pokud si budete přát. Hlavní věc je zapamatovat si, že klíčem k úspěchu je konzistentnost geometrických proporcí a vize konečného návrhu. Na konci svařování je nutné začistit nerovnosti a pomocí brusky dosáhnout jednotného celku.
  • Malování. Než dáte výrobku konečný vzhled, musí být kov opatřen základním nátěrem. Nejjednodušší způsob nanášení primeru je pomocí stříkací pistole, protože tam mohou být šmouhy od štětce. Po zaschnutí se produkt rovnoměrně obarví. Kované výrobky zpravidla používají základní nátěr a černou barvu. Chcete-li nábytku dodat sofistikovanost, po zaschnutí barvy můžete zdůraznit důležité prvky dekorace: naneste patinu, zlacení, bronzovou nebo stříbrnou barvu.

Rozmanitost kovaného zahradního nábytku, viz následující video.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek