Co je nábytek z masivu a jak jej vybrat?

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Druhy dřeva
 3. Typy nábytku
 4. Přehled výrobců
 5. Tipy pro výběr
 6. Jak to udělat sám?
 7. Krásné příklady

Nábytek z masivu se vyznačuje pevností a zvláštní estetikou. Z materiálu tohoto článku se dozvíte, jaké jsou jeho vlastnosti, odrůdy, z jakých plemen se vyrábí. Navíc vám řekneme, jak si to správně vybrat a udělat to sami.

Zvláštnosti

Dřevní hmota se nazývá řezivo se speciální úpravou. Jeho výrobní technologie se liší, přičemž kromě masivního dřeva se nepoužívá nic. Jeho cena je řádově vyšší než u analogů z pilin a derivátů dřeva. Je netoxický, nealergenní.

Použité pole je pevné a lepené. Materiál první skupiny je považován za elitní. Řezivo druhého typu vzniká střídavým spojováním příčných a podélných kusů dřeva.

Dřevěný nábytek je přírodní a šetrný k životnímu prostředí. Neobsahuje další nečistoty a je bezpečný pro lidské zdraví. Má jedinečnou strukturu, přirozenou přirozenou barvu a vzor.

Vypadá sofistikovaně, vhodný pro vybavení městských bytů a soukromých domů, venkovských sídel. Díky svým chemickým vlastnostem a struktuře je obzvláště odolný. Je inertní vůči prasklinám a mechanickému poškození.

Je exkluzivní, má širokou škálu řad různých stylů, provedení, tvarů. Liší se funkčností, ve výrobě se hodí k různým druhům zpracování (lakování, moření, moření).

Liší se úrovní tvrdosti, hustoty, typem vzoru. Může být instalován v prostorách pro různé účely (kanceláře, umývárny, obývací pokoje, dětské pokoje, ložnice).

Slouží desítky let, v některých případech životnost dosahuje 40-50 let. Poskytuje jednoduchou včasnou péči, snadno se opravuje. Může mít různé velikosti, konfigurace, lze jej kombinovat.

Má plasticitu a tepelnou vodivost. Během provozu neztrácí své vlastnosti. Skvěle se integruje do interiéru, nepodléhá různým deformacím.

Spolu s tím je masivní dřevěný nábytek masivní. Proto se neinstaluje do malých prostor. To vizuálně zmenšuje místnost, takže je nepohodlná.

Druhy dřeva

Při výrobě nábytku se používají různé druhy dřeva. Každý z nich má jiné vlastnosti a charakteristické rysy související s provozem a životností.

Borovice

Toto plemeno je považováno za jedno z nejsnáze ovladatelných. Je pevná, na řezu má uzly, výrazné centrické letokruhy. Má světlý jantarový odstín a často se používá při výzdobě kuchyňských fasád.

Používá se při výrobě levného nábytku pro různé účely. Výborně se barví a tónuje, má vysoký obsah pryskyřice a hustotu 0,52 g / cm3.

Borovicový nábytek je optimálně odolný, ale není odolný proti prasklinám a třískám.

Dub

Dubové dřevo je nejpevnější a nejodolnější, má hustotu 0,69 g/cm3. Dub je prémiová dřevina, která je inertní vůči vlhkosti a hmyzu. Má zakřivené letokruhy a je světlý nebo tmavý.

Materiál není nijak zvlášť tvárný při práci a leštění. Odolný vůči teplotním extrémům. Masivní dubový nábytek se instaluje do interiéru, používá se k vybavení teras a dalších přilehlých pozemků venkovských domů.

Popel

Textura popela kombinuje pestrá vlákna s hedvábným rámem. Odstín stromu je světlejší než dub, záleží na místě růstu, kromě dřevitě žluté může být narůžovělý. Hustota horniny nepřesahuje 0,68 g / cm3.

Jasan má vynikající rázovou pevnost a pružnost. Dobře se ohýbá, po parní úpravě se stává imunní vůči prasklinám.

Plemeno je obtížné brousit, ale umožňuje odbarvení. Díky tomu může získat šedavý tón.

Cedr

Struktura cedru je odolná a odolná proti vlhkosti, díky čemuž se používá při výrobě koupelnového nábytku. Masiv je imunní vůči červotoči a rozkladu, příjemně voní. Barva stromu je okrově žlutá s teplými podtóny, někdy narůžovělá.

Na povrchu jsou patrné jantarově zlaté pruhy pryskyřičných pasáží. Cedrový masiv se hodí k řezání, jeho hustota je nízká, textura je výrazná. Proto se používá na fasády a další dekorativní prvky.

Buk

Masivní buk je pevností srovnatelný s dubem. Toto plemeno je však náchylné k poškození vodou. Díky hygroskopičnosti je materiál ošetřen speciálními vodoodpudivými impregnacemi. Špatně se leští, nehodí se na vybavení koupelen a kuchyní.

Má speciální dekorativní efekt, rychle schne bez praskání. Při zpracování se považuje za poddajný materiál. Barva mladého stromu je světlá, během dozrávání se stává hnědočervenou. Hustota buku je 0,68 g / cm3.

Habr

Habrový masiv má světlý odstín, křížově vrstvenou strukturu a vysokou hustotu. Po vysušení se stává silnější než dub, nepodléhá deformaci. V přírodě má světle šedou nebo bělavou barvu a šikmé uspořádání vláken na řezu.

Vypadá skvěle v kontrastu s řadou tmavých a zářivých barev. Často se používá při výrobě dílů pro konečnou úpravu nábytku. Je obtížně zpracovatelný soustružnickými nástroji, má hustotu až 0,82 g / cm3. Má vysokou viskozitu, je odolný proti roztahování, mačkání, vylamování.

Bříza

Bříza má světlé srdce s téměř neviditelnou bělí a hustotou 0,65 g / cm3. Jeho růstové prstence se stávají výraznějšími, jak stárnou. Barva plemene je světle žlutá, dřevo je dobře natřeno v jakýchkoli odstínech.

Při výrobě nábytku se bříza často kombinuje s jinými texturovanými materiály (například dubem). Březový nábytek je spolehlivý a odolný vůči zátěži. Materiál je ideální pro řezání a modelování. Je však zranitelný vůči koloniím škodlivých parazitů.

Javor

Javorový masiv je odolný proti praskání, ale bojí se vlhkosti. Má unikátní homogenní strukturu bez výrazných vláken, která není tak výrazná jako u buku. Snadno se zpracovává, leští, dobře se maluje.

Dokáže napodobit elitní dřeviny. Sám má světle mléčný nebo růžově žlutý odstín a texturu ve formě stuh se skvrnami.

Vlivem slunce žloutne, proto se ve výrobě lakuje.

Olše

Toto pole se vyznačuje vysokou odolností proti vlhkosti, poddajností k broušení a leštění. Dá se dobře natírat, používá se při výrobě nábytkových fasád. Samotné řezivo časem tmavne, vlivem vlhkého prostředí může hnít.

Olše se vyznačuje rychlým růstem, úzkým kmenem a trvanlivostí (až 100 let). Má šedou a černou barvu kůry, lze použít při výrobě nábytku do kuchyní a koupelen. Olše neabsorbuje cizí pachy, nehnije, je levná a vzhledově atraktivní.

Lípa

Lipová hmota je vhodná pro výrobu dlátových tvarových dílů. S mořidlem se s ním snadno manipuluje, ale kvůli velkému množství tříslovin se materiál obtížně natírá. Má světle krémový nebo bělavý odstín (méně často nahnědlý se zelenými žilkami).

Odolný vůči vlhkosti, je odolný a plastový materiál. Používá se pro vyřezávané fasády dřevěného nábytku, stejně jako jeho dekorace.

Liší se nízkou odolností proti opotřebení, nezranitelností vůči hlodavcům. Poskytuje vynikající teplo.

Typy nábytku

Sortiment nábytku z masivu je velmi široký. Lze jej klasifikovat podle různých kritérií. Liší se například účelem. Mnoho značek vyrábí specializované zařízení pro koupelny a umývárny, pracovny, ložnice, obývací pokoje, knihovny a salonky.

Například, ozdobou pokoje pro hosty může být dřevěná stěna, sekretář, luxusní šatní skříň. Do obývacího pokoje se vejde šatní skříň se starožitnou patinou. V závislosti na konstrukčních prvcích sem lze umístit vyřezávané dřevěné židle, lavice a podstavce.

Pro uspořádání bytů s otevřenou (ateliérovou) dispozicí vyrábí značky různé druhy kuchyňských koutů, barové pulty, kreativní pohovky s odkládacími stolky a mimořádné stolky.

Pro altány, terasy a volná prostranství se zahradní nábytek pořizuje z řady. Je praktický, schopný zdobit nejen fasádu domu, ale také krajinu místa. Například to mohou být vyřezávané stoly se židlemi, lakonické a prolamované lavice, houpací křesla a běžné modely.

Do ložnic se vyrábí sestavy nábytku z masivního i lepeného masivního dřeva. Často jsou prvky nábytkové skupiny nejen postele, noční stolky a komody na oblečení, ale také toaletní stolky všech druhů vzorů.

Podle velikostní skupiny se dělí na výrobky pro děti, dorost a dospělé. Dětským a teenagerským nábytkem mohou být klasické zařizovací prvky (skříně, stoly, židle, pohovky, postele) nebo nábytkové skupiny, ve kterých je spojeno více prvků do jedné skupiny (školní koutky).

Modely se standardními rozměry pro dospělé jsou samostatně stojící skříňový nábytek. Klasickým příkladem jsou úctyhodné sedací soupravy s koženým čalouněním zdobeným kočárovou spojkou, drahé postele s masivním dřevěným čelem.

Podle typu umístění může být nábytek tradiční a vestavěný. Modely druhého typu jsou vyráběny na zakázku. Mohou to být dřevěné pódiové postele, skříně zabudované do výklenků a regály s mnoha policemi a přihrádkami s úložnými systémy pro různé věci.

Moderní regálové systémy se také liší. Mohou být napůl uzavřené a otevřené, obyčejné a kombinované (ve formě chodeb). Částečně uzavřené výrobky jsou často vybaveny nábytkovými čely.

Samostatné úložné systémy - dřevěné police přišroubované ke stěně. Konzole je vizuálně jednoduchá, ale funkční. Také v ložnicích a rekreačních oblastech můžete vidět televizní stolky a noční stolky.

Stoly z masivního dřeva mohou být velmi rozmanité: čtvercové, kulaté, obdélníkové, neobvyklé. Jsou klasické a s krabicemi, ve formě lavic, krabic s policemi různých velikostí.

V závislosti na modelu mohou mít dřevěné nebo mramorové pracovní desky. Jednotlivé modely (kombinované) mohou mít 2-úrovňovou desku stolu. V tomto případě se spodní patro používá k vaření, horní slouží jako barový pult.

Nábytek z masivu je podle konfigurace rovný (lineární), hranatý, ve tvaru U, radiální. V závislosti na tom může být instalován v místnostech s normálním a nestandardním uspořádáním (například ostrov).

Náhlavní soupravy jsou určeny pro prostorné koupelny. Příkladem koupelnového nábytku je stolek se zrcadlem a pracovní deskou, ve které je namontováno umyvadlo.

Kromě toho zde můžete umístit nábytkovou sestavu sestávající z regálu, šatní skříně, toaletního stolku, komody.

Nábytek z masivu vyniká svým provedením. Ve stylu může být klasický, provensálský, skandinávský. Oblíbené jsou směry chata, podkroví, grunge. Každý typ designu má své vlastní charakteristické rysy.

Přehled výrobců

Výrobou nábytku z masivu se zabývají různé přední značky. Slušné produkty lze zakoupit v ruských, běloruských, vietnamských továrnách. Seznam nejlepších výrobců zahrnuje následující společnosti.

 • "dobrý mistře" Je dodavatelem nábytku do obývacích pokojů, ložnic, kuchyní a dětských pokojů, vyrábí nábytek ve skandinávském a ekologickém stylu. Vyrábí rozkládací pohovky, dětské a obývací sestavy, knihovny, příborníky, mezipatra.
 • Eco-Array - známý ruský výrobce kuchyní, skříní, skříní, předsíní, kuchyňských stolů a židlí, ložnicových a kuchyňských sestav z dubu, buku, břízy, borovice. Poskytuje na trh široký sortiment nábytku z masivního dřeva.
 • "skyda" - továrna v Ruské federaci, která vyrábí širokou škálu borovicového nábytku a kombinovaných výrobků (vybavených fasádami z břízy, jasanu, dubu). Vyrábí nábytek různých typů a konfigurací.
 • "PinskDrev" - elitní nábytek z Běloruska pro bytové a nebytové místnosti, reprezentovaný různými kolekcemi a stylistickými trendy.

Liší se příjemnými barvami, vyřezávaným a zakřiveným dekorem.

 • Salda - italská továrna, která vyrábí krásný nábytek v úctyhodném stylu, který může zdobit obývací pokoje, chodby, pracovní místnosti. Sortiment italského nábytku zahrnuje komody, příborníky, vitríny, konzoly, pohovky, křesla, postele, pohovky, stolky, sekretáře, TV nábytek, skříně, židle a noční stolky ze dřeva různých druhů a odstínů.

Tipy pro výběr

Při výběru nábytku z masivního dřeva stojí za to zvážit řadu nuancí. Klíčová je nosnost. Například borovice má měkkou a volnou strukturu, proto je třeba volit masivní výrobky.

Pokud potřebujete tenký a zakřivený nábytek, měli byste si koupit takový, který je vyroben z dubu. Na rozdíl od borovice není tak primitivní, vyznačuje se složitými tvary a řezbami. S velkou tvrdostí a pevností se můžete podívat i na jiné horniny.

Při výběru produktů s transformačním systémem se bere v úvahu spolehlivost pracovního mechanismu. Navíc je zohledněna funkčnost. Například objem vnitřních zásuvek, jejich rozměry, hloubka, množství, snadnost otevírání a zavírání.

Protože dřevo v interiéru vytváří zvláštní atmosféru, je důležitá jeho barva a tvar. Množství tmavé dřevité textury (třešeň, wenge, amarant, ořech) s komplexní povrchovou úpravou vizuálně přetěžuje prostor. Povrch může být lesklý, matný, stárnutý, lakovaný, tónovaný.

Vybraná souprava musí být spolehlivá, odolná proti vlhkosti a opotřebení. Do kuchyní je vhodný nábytek z javoru, tisu, buxusu. Pro obývací pokoj je lepší vzít výrobky z dubu, buku, ořechu, pro zahradu - z akácie, teaku.

Každý typ pole má své vlastní estetické vlastnosti. Nábytek z javoru vypadá nejlépe ve skandinávských a provensálských interiérech. Dub - v angličtině klasický, loft, grunge. Můžete si koupit produkty z borovice do ložnice.

Jak to udělat sám?

Nábytek z masivu se vyrábí z prken doma pomocí výkresů a potřebného vybavení. Po zformování nápadu se vytvoří hrubý náčrt, na který se nanesou kóty a další značky pro zjednodušení práce.

Poté se určí s druhem a množstvím materiálu, poté jej nakoupí. Výpočet zohledňuje počet a typ kování, spojovacích prvků, dekorativních prvků.

Pro ochranu nábytku se vybírají dokončovací hmoty. Dodají výrobku konečný a sofistikovaný vzhled a prodlouží jeho životnost. Nezapomeňte na demineralizaci, ke které se používá aceton nebo alkohol.

Kupte si lak nebo barvu. Umožní zachovat přirozenou krásu stromu, dodají jeho struktuře expresivitu. Kupte si také základní nátěr. Lak si zachová přirozenou barvu dřeva, nedovolí jeho ztmavnutí během používání.

Když je vše připraveno, začnou označovat a stříhat. Kvalita a spolehlivost budoucího produktu závisí na správnosti akcí. Řezání se provádí kotoučovou pilou nebo elektrickou přímočarou pilou.

Poté se hrany polotovarů brousí nebo frézují. Aby se zabránilo tvorbě třísek při řezání materiálu, jsou před zahájením řezání uvedeny malé přídavky. Právě ony se dále leští.

Při absenci bohatých zkušeností v práci se dřevem vytvářejí nábytek jednoduchých tvarů a malých rozměrů. Ti, kteří opakovaně vyráběli masivní dřevěné konstrukce, vytvářejí nábytek složité konfigurace.

Zvažme jednoduchou možnost výroby nábytku na příkladu dětské postele. Pro práci si kupují desky, spojovací materiál, matraci. Množství materiálu závisí na rozměrech uvedených na výkresu. Orientovat se můžete podle velikosti zakoupené matrace. Poté se na 3 desky aplikují značky: označte 120 cm na délku, dejte malý přídavek, odřízněte vše nepotřebné.

Pro lamely se nařeže 10 přířezů o délce 0,6 m. Poté se vyrobí šuplíky o rozměru 67x90 cm.Po rozřezání a přípravě prken začnou montovat postel. Abyste pochopili, kde budou upevňovací prvky, můžete skládat díly pro takzvané "montáž".

Pro spojení dílů v bočních lištách jsou vyvrtány otvory pro hmoždinky. Pro zjednodušení práce je lakonická šablona vyrobena s otvory požadovaného průměru. Bez šablony se provádí označení.

Dále se provádí značení na zbývajících částech zad. V práci jsou použita truhlářská jádra. Instalují se do otvorů pro hmoždinky v prknech. Poté se pásy přitlačí na spoji s nosnými prvky.

Deska je na okrajích proražena kladivem. Na stopách zbývajících z jader jsou vedeny tak, aby vytvořily otvory pro hmoždinky. Poté jsou jádra odstraněna. Hmoždinky jsou instalovány na trvalé místo, potažené lepidlem PVA.

Všechny detaily postele jsou smontovány pomocí nábytkových úvazů o délce 0,9 m. Dřevěný špalík o velikosti 3x4 cm je připevněn samořeznými šrouby ke spodní boční straně šuplíku a poté je smontován rám. Lamely jsou připevněny k nainstalovaným tyčím.

Když je postel složená, je natřena speciálním olejem. Po zaschnutí jej můžete nalakovat, vysušit a položit matraci. Výrobek je připraven k použití.

Krásné příklady

Nabízíme několik možností pro vybavení domácnosti nábytkem z přírodního dřeva.

 • Sestava nábytku z kolekce pro mladé ve venkovském stylu, s atmosférou domácí pohody.
 • Exkluzivní sada pro vybavení dětského pokoje s nestandardním tvarem a stylem.
 • Kuchyně s nástěnnými a spodními skříňkami, zdobená čely z tepaného skla a mramorovými deskami.
 • Nábytkový soubor skládající se z vyřezávaných židlí, křesel, pracovních stolů a stolků pro hosty se sofistikovanými dekorativními povrchy.
 • Sestava nábytku pro zařizování jídelny sestávající z příborníku se zrcadlem, stolu, židlí, vitríny.
 • Sada světlého nábytku zahrnující postel s prohnutým čelem, noční stolek, komodu a toaletní stolek se zrcadlem.
 • Soubor pro vybavení pracovny, vykládaný složitými řezbami na fasádách.
 • Stylový nábytek z Malajsie s proutěným povrchem, který může ozdobit malý obývací pokoj.
 • Sada z masivu pro uspořádání prostorné kuchyně venkovského sídla.
bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek