Co je umělý ratan a co se z něj vyrábí?

Co je umělý ratan a co se z něj vyrábí?
 1. Co to je a z čeho se to vyrábí?
 2. Srovnání s přírodním materiálem
 3. Hlavní charakteristiky
 4. Přehled druhů
 5. Zajímavosti

Stylový, útulný, ale zároveň ekologický interiér je snem většiny obyvatel velkých měst. Použití proutěného nábytku umožňuje dosáhnout podobného efektu. V posledních letech je velmi oblíbený umělý ratan, o kterém bude řeč v této recenzi.

Co to je a z čeho se to vyrábí?

Přírodní ratan je Přírodní materiál... Ve skutečnosti se jedná o oloupané a sušené stonky palmy, která roste v Indonésii a jihovýchodní Malajsii. Spolu s přírodním ratanem můžete v obchodech koupit nábytek z umělého materiálu. Vyznačuje se vysokou kvalitou, mimořádnou odolností a šetrností k životnímu prostředí. Vychází z výroby pod různými názvy - syntetický ratan, polirotan a dokonce technoratan. Tento inovativní materiál byl vyvinut německými chemiky na konci minulého století a doslova okamžitě se stal trendem.

Ratanový nábytek je mezi uživateli velmi oblíbený a přitahuje designéry z celého světa.

Surovinou pro výrobu umělého ratanu jsou polyetylenové granule. Nakládají se do specializovaného zařízení – extrudéru. V něm se materiál zahřívá, vlivem tepla se stává poddajnějším a viskóznějším. Roztavená surovina prochází otvorem o určité velikosti.

Po takovém zpracování Technoratan vizuálně připomíná šňůru nebo plastovou pásku. Pro zvýšení pevnosti je materiál vyztužený nylonovými nebo hedvábnými nitěmi. Syntetický ratan může mít různé barvy, díky čemuž se harmonicky hodí do každého předměstského interiéru. Prodává se v zátokách po 500 metrech, každý asi 5 kg. Méně často přichází nakrájené na kousky.

Srovnání s přírodním materiálem

Umělý ratan vypadá jako na fotce. Jeho odlišnosti od klasického dřevitého jsou téměř neviditelné.

Ale funkční vlastnosti technorattanu jsou vyšší. Tento materiál je odolnější: pokud skutečný ratan vydrží 20-25 let, pak umělý nábytek bude sloužit nejméně 5 desetiletí.

Syntetický ratan si zachovává svůj tvar, když je vystaven nízkým teplotám a přímému slunečnímu záření. Nebojí se špíny, snese vysoké mechanické namáhání. To je důvod, proč je nábytek z polymerového ratanu oblíbený mezi letními obyvateli, zahradníky a majiteli předměstských domů.

Umělý ratan bude tím nejlepším řešením pro majitele domácích mazlíčků a rodiny s malými dětmi. Přírodní materiál v extrémních provozních podmínkách dlouho nevydrží.

Nákup takového nábytku bude ekonomicky nepraktický: musíte jej neustále opravovat nebo zcela měnit.

Polyrotanga je také výhodná pro ty lidi, kteří z důvodu svého zaměstnání nejsou schopni zajistit neustálý dohled a péči o proutěný nábytek.... Pokud se zvedne silný vítr, prší nebo vyjde pražící slunce, pak se stav přírodního ratanu okamžitě zhorší. Takový nábytek by se neměl nechávat v zimě v chladu na nevytápěné chatě, ale technorattan je odolný vůči jakýmkoli nepříznivým povětrnostním vlivům.

Konečně, výrobky z přírodního ratanu budou muset být každoročně lakovány a impregnovány, aby se zabránilo vzniku plísní nebo napadení hmyzem... A lze jej čistit pouze suchým hadříkem bez čisticích prostředků nebo vysavačem se speciálním kartáčem. Umělý ratan je výnosnější, tento nábytek může stát kdekoli.

Navíc nevyžaduje zvláštní péči - byl nainstalován a zapomenut.

Hlavní charakteristiky

Jako každý jiný materiál má i technoratang své výhody a nevýhody.

Nejprve vyzdvihněme klady.

 • Vysoká odolnost proti vlhkosti... I když necháte cop venku na období podzim-zima, jeho vzhled se vůbec nezmění.

 • Odolné vůči teplotním rázům. Nábytek ze syntetického ratanu lze skladovat kdekoli (na verandě domu, v blízkosti radiátorů a dokonce i v koupelně).

 • Odolné vůči UV záření. Polirotang nebledne na přímém slunci.

 • Stabilní rám. Při výrobě nábytku z technoratanu se používají objemné rámy vyrobené z hliníku nebo dřeva. Tím se odlišuje od přírodních surovin.

 • Schopnost odolat velkému zatížení. Technorattanový nábytek je velmi odolný. Můžete na něm skákat, posadit se do sedačky a dokonce i tančit.

Materiál má ale i své nevýhody.

 • Nejedná se o přírodní materiál. Přesto se při jeho výrobě používají ekologicky nezávadné polymerní komponenty, které i při výrazném zahřátí nevylučují těkavé toxické látky a chemický zápach.

 • Velká hmota... Díky masivnímu rámu je nábytek z polyrotangy poměrně těžký. To však není problém, protože s ním nemusíte neustále hýbat, abyste ho chránili před sluncem a deštěm.

Přehled druhů

Syntetický ratan se vyrábí ve čtyřech základních variantách. Pojďme se jim věnovat podrobněji.

Půlměsíc

Jedná se o 6-12mm silný ratan se zaoblenými konci. Pokud se podíváte na tvar průřezu takového ratanu, bude připomínat půlkruh. To vám umožní vytvořit volumetrický efekt. Hotový nábytek proto vizuálně vypadá větší, i když se často spotřebuje velmi málo materiálu.

Hmotnost tohoto ratanu je však větší než u pásových provedení. To je zvláště patrné, když jsou pro tkaní vybrány nitě 9 mm nebo více. Čím silnější jsou nitě, tím těžší bude produkt na výstupu.

Pokud tedy potřebujete široký materiál, je lepší dát přednost proužku.

Tyč

Ratan ve formě tyče je kulaté vlákno na řezu. Polymer může být tvrdý nebo plastový. Prodává se v rolích v různých průměrech. Nejběžnější velikosti jsou 2,1, 2,2, 2,7, 3,0 a 4,0 mm.

Simulovaná kůra

Tato polyetylenová vlákna mají půlkruhový profilovaný tvar. Mohou obsahovat další profily - oválné nebo ploché půlkruhové. Nejoblíbenější velikosti jsou 4,0, 5,0, 6,0, 7,0, 8,0, 12,0 mm.

Pruhy s texturou a bez ní

Nejoblíbenější jsou ratanové proužky, právě tuto úpravu využívají výrobci nábytku nejčastěji. Mezi výhody pásku patří nízká hmotnost, takže se s ním velmi snadno pracuje.

Aplikace

Díky výjimečným vlastnostem Technorattan je oblíbený materiál pro zahradní nábytek.... Jsou z něj upleteny pohovky, židle a houpací křesla do odpočinkové zóny. Sortiment výrobků z polymerového ratanu k dnešnímu dni zahrnuje velkou sadu předmětů - pohovky, truhly, květináče, zásuvky, skříně, lavice, police, barové pulty, ale i kávové a jídelní sety. Z tohoto materiálu se staví altány, staví ploty.

Zástěny z tohoto materiálu nenarušují přirozenou výměnu vzduchu. Proto se často používají k maskování topných zařízení. Materiál je žádaný při vytváření bloků pro skladování obilovin a těstovin v kuchyňských skříních.

Zajímavosti

Ratanový nábytek je oblíbený již od starověku.

V Evropě zdobily proutěné židle majetek francouzského krále Ludvíka Filipa.

V Americe byl George Washington fanouškem ratanu.

Archeologové našli ratanová křesla dokonce i v hrobce Tutanchamona.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek