Krásné projekty jednopatrových domů z pórobetonu

Obsah
 1. Designové vlastnosti
 2. Výběr nadace
 3. Plány
 4. Rada

Plynové blokové domy jsou dnes jednou z nejoblíbenějších možností příměstské výstavby. Jsou vhodné jak k trvalému bydlení, tak k letnímu pobytu - jako letní sídlo. Takové rozšířené použití lze snadno vysvětlit – pórobeton je levný, snadno se obsluhuje a má dobrou tepelně izolační kvalitu.

Z plynového bloku lze postavit jednopatrový nebo dvoupatrový dům a dokonce i „jedenapůlpatrový“ s podkrovím. Na žádost majitele bude v domech z pórobetonu umístěna sauna, garáž a / nebo sklep.

Designové vlastnosti

Pórobeton se nazývá lehký pórobeton. Získává se ze směsi cementu nebo vápna, křemičitého písku, hliníkového prášku a vody. Chemická reakce, do které vstupuje hliníkový prášek a vápno, způsobuje uvolňování plynů, díky čemuž se uvnitř bloku vytvoří porézní struktura, distribuovaná ve stejných poměrech.

Pórobetonové bloky mají díky své porézní struktuře následující vlastnosti:

 • dobrá tepelná izolace;
 • nízká hořlavost a vysoká požární odolnost - 70 minut;
 • vynikající zvuková izolace;
 • mrazuvzdornost - od 50 do 100 cyklů;
 • akumulace a zachování tepla, díky čemuž je v domě udržována konstantní teplota vzduchu;
 • úspora materiálu a malt pro zdění díky rovnému a hladkému povrchu plynových bloků;
 • dlouhá životnost - až 100 let;
 • snadná manipulace s materiálem.

Stejně jako projekty z jiných stavebních materiálů jsou domy z pórobetonu rozděleny na budovy ekonomické, střední a obchodní třídy.

První skupina zahrnuje nejdostupnější možnosti výstavby. Zpravidla se v této situaci nebavíme o druhém patře, maximum, které se vejde do rozpočtu, je podkroví.

Plocha takových budov je asi 20-30 metrů čtverečních. metrů. V souladu s tím se na velké letní chatě může takový dům stát penzionem spolu s "hlavním" domem, ve kterém majitelé žijí. Pokud je pozemek malý a rozpočet je omezený, může se z pórobetonu stát letní chata, kde majitelé stráví léto bez problémů.

V průměru se náklady na takové struktury pohybují od 300 do 400 tisíc rublů.

Podkroví, i když není považováno za plnohodnotnou podlahu, umožňuje výrazně rozšířit plochu domu. Nejčastěji se v něm nachází ložnice, která umožňuje vytvořit obývací pokoj níže v kombinaci s kuchyňským blokem, prostornou koupelnou a halou. Stavba podkroví přitom nevyžaduje tolik nákladů jako na stavbu druhého patra a není potřeba ani zesílený základ.

Vyvíjejí se projekty pórobetonových domů střední třídy (s jedním podlažím a bez podkroví) o ploše do 50 m2. metrů. Bez ohledu na to, zda existuje podkroví nebo ne, náklady na projekt budou asi 900 tisíc rublů.

Opět platí, že pokud máte podkroví, můžete do něj vyndat hlavní ložnici a dětský pokoj (pokud má rodina děti).

Pokud jde o první patro, protože plocha je poměrně velká, existují dvě možnosti využití prostoru:

 • dva nebo tři velké pokoje (obývací pokoj, kuchyň-jídelna a prostory na přání majitelů - kulečník, tělocvična, pracovna);
 • čtyři až pět malých pokojů.

Pokud se plánuje trvalé bydlení v domě, je nutné zajistit technickou místnost (kotelnu).

Nemělo by se zapomínat na to, že k domu lze připevnit verandu a přivést do ní jídelnu. Co může být hezčího než dát si šálek čaje a dívat se na rozkvetlou zahradu?

Pokud jde o domy z pórobetonu business třídy, tyto projekty jsou neobvykle pohodlné, jedná se o plnohodnotné chaty. Jejich cena je od dvou milionů rublů a více a plocha je nejméně 80-90 m2. m

Luxusní chaty zahrnují prostorné pokoje:

 • ložnice;
 • kuchyně;
 • samostatná jídelna;
 • blok pomocných prostor (kotelna, sklad);
 • obývací pokoj, případně s arkýřem;
 • šatník;
 • skříň;
 • koupelny a toalety, případně se saunou;
 • suterén se standardní výškou stropu;
 • další prostory dle přání majitele - garáž pro jedno nebo dvě auta, vytápěná veranda, skleník se zimní zahradou.

K domu lze připojit otevřenou letní terasu s grilem. Zkrátka let fantazie majitele může být omezen pouze jeho rozpočtem. V opačném případě vám nic nebrání postavit si vysněnou chatu z pórobetonových tvárnic.

Tento materiál umožňuje stavět domy všech uvedených tříd komfortu v jižních oblastech, ve středním pruhu a na severu. Pórobeton je kompatibilní s jakýmkoliv druhem vytápění - kamna, krb, kotel.

Navíc je dostatečně pevný na to, aby z něj postavili dvoupatrové domy. To je důvod, proč je tak široce používán při stavbě venkovských domů.

Výběr nadace

Ve srovnání s jinými stavebními materiály jsou pórobetonové tvárnice lehké. Z tohoto důvodu nevyžadují domy z pórobetonu stavbu složitého a drahého základu. Jedinou podmínkou je, že základ musí být správně vypočítán. Vzhledem k tomu, že stěna z pórobetonových tvárnic je tuhá, neplastová konstrukce, pokud se základ propadne, praskne.

Jaký bude typ základů, rozhodnou se na základě analýzy kvality půdy a parametrů samotného domu. Nízkopodlažní domy jsou stavěny z pórobetonu - do 3.

Nejvhodnější typy základů pro takové konstrukce jsou:

 • páska;
 • monolit;
 • hromady;
 • sloupovitý.

Nejdražší z výše uvedených bude první a druhý. Vyžadují velké množství výztuže i betonu, což s sebou nese náklady jak z hlediska financí, tak doby výstavby.

Proto, pokud nechcete investovat velké množství práce a finančních prostředků do výstavby nadace, je lepší zastavit se u možnosti sloupcové pásky. To vám pomůže ušetřit na deskách na základně vašeho domova.

Existují však situace, kdy lze pro stavbu domu použít pouze pásovou základnu. Například, pokud je půda písčitá, vzdouvající se a náchylná ke smyku. Také je potřeba pásový základ tam, kde má být základ mělký - od 60 cm.

  Monolitický základ se obvykle pokládá tam, kde je podzemní voda umístěna vysoko k povrchu. Deskové základny se dělí na žebrované a nežebrované.

  Pokud na deskách nejsou žádné výztuhy, její úroveň pevnosti klesá a takový základ lze použít pro malou konstrukci - spíž nebo kůlnu. U větších konstrukcí je lepší vzít mělkou monolitickou desku s výztužnými výztuhami.

  Jeho vlastnosti jsou následující:

  • když půda zmrzne, zachová si svou celistvost, aniž by se prohýbala nebo praskala;
  • vysoká nosnost;
  • odolný proti deformaci při pohybu země.

  Tyto vlastnosti monolitického základu umožní postavit na něm nejen jedno-, ale i dvou- a třípatrové domy z pórobetonových tvárnic. Je však třeba mít na paměti, že tento typ základny neumožňuje vybavení suterénu, navíc není rozpočtový.

  Pilotové základy a sloupové základy jsou mnohem ekonomičtější možností, protože spotřeba materiálu je mnohem menší, je jednodušší jej postavit a oba jsou vhodné pro obtížné půdy.

  Instalace pilot a pilířů se provádí po obvodu budovy bodově. Odrážky pro sloupky jsou předem připraveny.

  Dále, že pilíře, že piloty shora jsou spojeny mříží - železobetonovým celistvým vodorovným rámem.Funkce mříže je rovnoměrné rozložení zatížení na piloty / pilíře a jejich spojení do integrální struktury. Na mříži se staví dům.

  Pokud je zemina slabá, zmrzlá, vzdouvající se nebo podmáčená, lze použít i pilotový základ, ale piloty musí být speciálního typu – šroubové. Pak už ani není třeba pozemek vyrovnávat.

  Výhody pilotových a sloupových základů jsou:

  • schopnost dát je kdykoli během roku;
  • osídlení domu na takovém základě je menší a probíhá rovnoměrně;
  • mřížka zvyšuje stabilitu konstrukce.

  Pásový základ je vhodnější pro dvou- nebo třípatrové domy.

  Je nežádoucí brát pórobetonové bloky pro základnu domu, protože tento materiál je spíše křehký a odolný proti vlhkosti, podzemní voda jej snadno zničí. Pro pásový základ je vhodný FBS (pevný základový blok) o hmotnosti asi 3 centy.

  Mělká pásková základna je vhodná pro domy bez suterénu. Pokud je zapotřebí suterén, bude nutné základnu zasypat se standardní hloubkou asi 150 cm. Obecně platí, že příkop by měl být umístěn o 20 cm hlouběji, než je úroveň zamrznutí půdy.

  Šířka příkopu se vypočítává v každém případě individuálně a závisí na tom, kolik budova váží. Tloušťka stěny je dalším parametrem, který je třeba vzít v úvahu při výpočtu základu. Šířka základny by proto měla přesahovat šířku stěny o 10 cm.Stěna je umístěna uprostřed příkopu a na každé její straně zůstává 5 cm příkopu.

  Chcete-li zjistit únosnost půdy v regionu, ve kterém stavba probíhá, můžete kontaktovat jak internet, tak specialisty projekční dílny. Pokud víte, jaký typ půdy je tam, kde se plánuje výstavba, není těžké to zjistit.

  Plány

  Projekt jednopodlažního domu z pórobetonu se může, pokud máte nějaké dovednosti, rozvíjet sami nebo požádat o pomoc příslušné specialisty.

  Pokud plánujete postavit budovu ekonomické nebo střední třídy o ploše 8 x 10, výpočet a výkres lze vyvinout samostatně.

  V případě, že jste se „houpali“ na luxusní chatě 10x10 o rozloze 100 m2. metrů nebo ještě více - 150 m2. metrů, je lepší, aby vám pomohli odborníci. Vzhledem k tomu, že dům takové oblasti není levný, neměli byste se snažit ušetřit peníze na jeho projektu, protože je to plán, na jehož základě se váš sen splní.

   V souladu s platnými předpisy musí být dům z pórobetonových bloků "jednoho" postaven takto:

   • stěnové bloky by měly být používány v podmínkách, ve kterých vlhkost nepřesahuje 75%;
   • vnější stěny musí mít stupeň mrazuvzdornosti - F25 nebo vyšší a pro místnosti s vysokou vlhkostí - ne nižší než F;
   • vertikální a horizontální švy by neměly být tlustší než 1-2 mm;
   • roztok lepidla používaný pro zděné stěny musí mít schopnost zadržovat vodu minimálně 98 % a pevnost v tlaku 10 MPa;
   • nosné vnější stěny by měly mít doporučenou šířku 600 mm a samonosné stěny - od 300 a více;
   • kovové prvky používané ve stavebnictví jsou vyrobeny z nerezové nebo eloxované oceli;
   • podlahové desky v suterénu nebo ve druhém patře musí mít hloubku opěry 120 až 150 mm.

   Rada

   Člověk, který se setkal s reklamou „plynové domy na klíč“ a viděl, že náklady jsou nízké, se často raduje a věří, že bylo nalezeno východisko. Ale ne vždy tomu tak je, zejména v případech, kdy se na stavbu takových domů používá nekvalitní materiál.

   Ve většině případů takové firmy vyrábějí pórobetonové bloky samy, aniž by dodržovaly technologii výroby. Získává se materiál, který nesplňuje požadavky kladené na pórobeton, často je dokonce zdravotně závadný.

   Podmínky řemeslné výroby snižují náklady na materiál, ale tyto vnímané úspory mohou vést k nákladným opravám.

   Nejprve se proto musíte zajímat o kvalitu materiálu, zda má certifikáty shody s GOST a jaké dokumenty má vývojář.

   Podívejte se na jeden z projektů jednopatrového domu s podkrovím z pórobetonu v dalším videu.

   bez komentáře

   Komentář byl úspěšně odeslán.

   Kuchyně

   Ložnice

   Nábytek