Krásné projekty jednopatrových domů s plochou střechou

Krásné projekty jednopatrových domů s plochou střechou
 1. Zvláštnosti
 2. Materiály (upravit)
 3. Plochá střecha
 4. Odrůdy
 5. Projekt
 6. Krásné příklady

Obyvatelé postsovětského prostoru pevně spojují plochou střechu s vícepodlažními typickými budovami. Moderní architektonické myšlení nestojí na místě a nyní existuje mnoho řešení pro soukromé domy a chaty s plochou střechou, které vypadají neméně zajímavě než šikmé konstrukce.

Zvláštnosti

Jednopodlažní dům s plochou střechou má stylový a moderní vzhled. V zásadě jsou takové návrhy stylizovány zvláštním způsobem a volí směry minimalismu nebo high-tech. Tradiční styly budov s takovou střechou nebudou fungovat, protože takové střechy byly nedávno řádně poraženy, takže jakýkoli z klasických směrů zde bude vypadat směšně.

Zvláště zajímavé je, jak přesně bude střecha použita: buď pro zamýšlený účel, nebo jako další otevřená patrová terasa. Aby bylo možné správně vypracovat plán projektu, je nutné o této otázce rozhodnout předem.

Materiály (upravit)

Pro stavbu 1-podlažních chat s plochou střechou se používají různé materiály, ale je třeba mít na paměti, že ne všechny jsou vhodné pro ruské klima. V zimě na téměř celé území Ruska padá velké množství sněhu, což značně zvyšuje zatížení ploché střechy. Stěny proto nemohou být vyrobeny z lehkých a nedostatečně pevných materiálů. V tomto ohledu nebudou populární rámové budovy fungovat, ale existuje další prefabrikovaná možnost.

Existují různé materiály pro podlahy a stěny. Pokud jsou pro stěny vhodné téměř všechny odolné typy (monolit, cihla, dřevo), pak pro střechu budete muset pečlivěji zvolit typ stavebních surovin.

Železobetonové desky

Duté nebo ploché železobetonové desky se používají v moderní konstrukci pro podlahové desky. Jsou dostatečně pevné, aby unesly váhu ploché střechy.

Talíře mají mnoho pozitivních vlastností:

 • síla;
 • trvanlivost;
 • dobré zvukové a tepelné izolační vlastnosti;
 • rychlá instalace;
 • odolnost vůči korozivním jevům.

Hlavní nevýhodou materiálu je, že se vyrábí pouze ve standardních velikostech, s tím je třeba počítat i při tvorbě projektu. Železobetonové desky jsou vhodné pro podlahy pouze v domě, který má vyztužený základ.

Vlnitá lepenka

Pro podlahy se používá speciální vlnitá lepenka, která se nazývá nosič. Stejně jako u předchozí verze je ideální pro instalaci jako plochá střecha. Ložisková vlnitá lepenka je velmi oblíbená především pro svou nízkou cenu. Tento materiál stojí výrazně méně než všechny ostatní. Nízká cena mu však nezabránila v tom, aby se prosadil jako odolný a všestranný materiál, který má vynikající schopnost odolávat velkému zatížení, kterému je plochá střecha vystavena.

Nosná vlnitá lepenka váží mnohem méně než železobetonové desky, proto je optimální pro vytváření plochých střech ve středním klimatickém pásmu s malým množstvím srážek v zimě.

Monolitický beton

Tento materiál se pro podlahy používá jen zřídka kvůli složitosti instalace. Zde musíte nejprve připravit směs, poté můžete nalít.To dokážou jen opravdoví profesionálové. Je však třeba poznamenat, že monolitický beton jako plochá střecha je dokonale využit, ale pouze za předpokladu, že byla plně dodržena technologie výroby a instalace.

Nebývá zvykem stavět moderní jednopatrové domy s plochou střechou z tradičních materiálů. K tomu se nejlépe hodí moderní designy, které odolají kruté zimě i letním horkům. Zároveň se s nimi snadno pracuje a samotná stavba nezabere mnoho času.

SIP nebo sendvičové panely

V katalogu každé sebevědomé stavební kanceláře jsou standardní projekty jednopatrových domů s plochou střechou z panelů SIP. Vezměte prosím na vědomí, že je nejlepší objednat chaty z tohoto materiálu. Konstrukce vyžaduje dodržení speciální technologie, takže pro začátečníka může být obtížné pracovat se sendvičovými panely.

Když už mluvíme o výhodách panelových domů, můžeme si všimnout jejich nízké tepelné vodivosti a vysoké hlukové izolace. Stavba stojí mnohem méně než cihla. Nemalou roli přitom hraje i odmítnutí šikmé střechy.

Plochá střecha

Všichni jsme zvyklí vidět ploché střechy pouze v sovětských vícepodlažních budovách. Mezi mnoha existuje názor, že takové střechy jsou nudné a skutečný dům by měl být vybaven pouze šikmou střechou. Ve světle nedávného architektonického vývoje lze o této víře polemizovat, zvláště když vezmete v úvahu mnohé výhody takových střech.

Není možné nevznést výhradu, že jednopatrové domy s plochou střechou lze stylizovat pouze moderním směrem. Plochá střecha sama o sobě vypadá futuristicky a tento volný prostor je potřeba využít.

Výhody

Mezi výhody plochých střech patří mnoho vlastností.

 • Snadná instalace. Konstrukce plochých střech lze dokončit v rekordním čase.
 • Spolehlivost. Pokud svou střechu uspořádáte správným způsobem, unese velkou váhu. Navíc v takovém případě je oprava takové konstrukce mnohem jednodušší než oprava systému krokví.
 • Výborná tepelná izolace. Bez ohledu na to, jaký typ konstrukce ploché střechy byl zvolen, dokonale udrží teplo uvnitř domu.
 • Láce. Ploché konstrukce jsou oproti šikmým mnohem levnější jak materiálově, tak i časově.
 • Snadná instalace zařízení. Antény, klimatizace, různé servisní komunikace v letadle se umisťují mnohem snadněji než na svahu.
 • Zajímavý pohled. Pokud je samotný dům vyzdoben ve stylu "minimalismu", pak lakonická střecha bez sklonu dokonale doplní celkový vzhled.
 • Další oblast. V případě potřeby může být střecha zesílena a použita k uspořádání prostoru pro hřiště, zahradu nebo rekreační oblast. Někteří si tu dělají i bazén.

nevýhody

Nevýhod není tolik, ale stále jsou.

 • Jak je střecha dobrá, vždy existuje možnost, že zateče. U ploché konstrukce se riziko mnohonásobně zvyšuje, protože kvůli tomu, že se sníh neválí, podléhá velkému zatížení.
 • Pokud plánujete používat kryt pro své potřeby v zimě, bude nutné sníh a led vyčistit ručně.
 • Montáž střechy plochého vzorku musí být provedena plně v souladu s technologií, jinak hrozí, že zateče nebo nevydrží zatížení a zřítí se.

Odrůdy

Nespádové střechy se dělí podle několika kritérií, včetně způsobu použití a typu pokládky materiálů. Zpravidla název každé z charakteristik mluví sám za sebe.

Způsobem použití

Střechy jsou provozované a nevyužívané.

Provozované střechy jsou ty, které se používají nejen jako střechy, ale také jako další prostor pro zábavu.Zde se používají zesílené systémy, které umožňují nejen umístit na střechu těžkou techniku, ale dokonce zde uspořádat „zelený kout“, zasadit trávník, květiny a dokonce i stromy. Vybavení konstrukce tohoto typu stojí poměrně hodně, přičemž je důležité předem v projektu stanovit, jakému hmotnostnímu zatížení bude střecha vystavena.

Nepoužité střechy jsou mnohem levnější z důvodu, že je není třeba dodatečně zpevňovat a vybavovat hydroizolací. Jediné, na co si musíte dát pozor, je zatížení sněhem, kterému bude střecha v zimě vystavena.

Chůze po takových střechách se obvykle nedoporučuje, takže vše musí být vypočteno tak, aby střecha odolala sněhové vrstvě, aniž by ji pravidelně čistila.

Podle typu stohovacích materiálů

Rozlišují se střechy klasické, inverzní a prodyšné.

Klasické typy se obvykle používají při návrhu nevyužitých střech. Je to dáno tím, že mají nižší koeficient odolnosti vůči zatížení. Vlhkost nebo mechanické namáhání může být pro tyto střechy škodlivé.

Rozložení vrstev vypadá takto (shora dolů):

 • vrchní povrchový materiál (hydroizolace);
 • spodní materiál ke svařování (hydroizolace);
 • potěr (pokud je k dispozici);
 • izolace;
 • parotěsná vrstva;
 • překrytí.

Nechráněná hydroizolační vrstva se tak rychle kazí.

Obrácená střecha vypadá přesně opačně, což lze pochopit z názvu:

 • balast (štěrk, drcený kámen nebo jiný těžký materiál);
 • parotěsná zábrana;
 • hydrofobní izolace;
 • hydroizolace;
 • ochranný substrát (primer);
 • překrytí.

Tyto ploché střechy mají dlouhou životnost a jsou ideální pro používané střechy.

Odvzdušňovače mohou být klasického i inverzního provedení. Jsou vybaveny provzdušňovači nebo deflektory pro dodatečné větrání, protože mezi plochou střechou a domem není žádná mezera, jako je tomu u střech šikmých. To vede k nedostatečné výměně vzduchu, a proto je organizace ventilačního systému tak důležitá.

Projekt

Při projektování jednopatrového domu s plochou střechou je nesmírně důležité věnovat velkou pozornost typu střechy. Zde je nejdůležitějším prvkem střecha. Ruské firmy se takovým designem zabývají ještě nedávno, takže kontaktujte pouze důvěryhodné agentury.

Toto je jeden z mála případů, kdy by projekt měli dělat pouze profesionálové. Vy zase můžete pouze samostatně vypracovat uspořádání místností a také přesně uvést, jak plánujete provozovat střechu a zda vůbec plánujete. To určí, jaký základ bude položen, ze kterého budou vyrobeny nosné stěny.

Krásné příklady

Ukázky krásných jednopatrových domů, realizovaných podle profesionálně navržených projektů, uvádíme ve fotogalerii.

 • Plochá střecha není vždy použitelná. Někdy se používá pouze jako součást celkového konceptu designu. Všimněte si charakteristické vlastnosti všech plochých střech: všechny mají parapety.
 • Jednopodlažní dům v moderním stylu dokonale zapadá do minimalistické okolní krajiny. Navzdory tomu, že mnozí takové domy považují za „krabice“, nelze jim upřít, že vypadají zajímavě a originálně.
 • Na střeše jednopatrového domu s plochou střechou lze zařídit téměř cokoliv. Rozbitím travnaté louky majitelé udělali z domova součást okolní krajiny a zároveň kladli důraz na ekologický styl.
 • Zajímavý projekt jednopatrového domu s garáží osloví majitele několika aut. Když je potřeba je umístit, garáž je to, co potřebujete. Prostor určený pro výstavbu přístavby může být kompenzován uspořádáním střešní terasy.
 • Nejlevnější ze všech jednopatrových domů s plochou střechou vypadají opravdu nudně, ale stojí za to pamatovat na jejich náklady, které kompenzují nevýrazný vzhled. Cena takového domu je zpravidla 3-4krát nižší než u malé chaty se šikmým systémem. Pro větší úspory lze na střechu umístit solární panely.
 • Dřevěný zděný dům působí moderně a zároveň tradičně, trochu ve venkovském stylu. Toho bylo dosaženo použitím tmavších dokončovacích materiálů pro střechu než pro celý dům. Díky ploché střeše dům působí vzdušněji, než kdyby byla použita šikmá konstrukce.

V tomto videu se zaměříme na stavbu ploché střechy pro jednopatrový dům.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek