Vlastnosti procesu navrhování venkovských rámových domů

Vlastnosti procesu navrhování venkovských rámových domů
 1. Výhody a nevýhody
 2. Instalace základů
 3. Instalace rámu
 4. Střecha
 5. Vlastnosti stropu
 6. Stěnové konstrukce
 7. Stavební izolace
 8. Projekty

Jednopatrový rámový dům je vynikajícím řešením pro ty, kteří rádi odpočívají mimo město v pohodlných podmínkách. Každý si může zařídit teplý a krásný domov vlastníma rukama a levně.

Výhody a nevýhody

Skeletový rám je velmi oblíbený ve všech částech světa.

Má to obrovské množství výhod.

 • Ekologická nezávadnost - na stavbu se používají pouze kvalitní materiály, které jsou důkladně kontrolovány a testovány a teprve poté jdou do prodeje.
 • Dostupné náklady - materiály pro stavbu domů pomocí rámové technologie jsou levnější než cihly a bloky. Za pozornost ale stojí i úspora nákladů při vytápění objektu.
 • Rychlá a snadná montáž – i jeden člověk zvládne postavit dům svépomocí bez pomoci profesionálů a speciálního vybavení. Stavitelé říkají, že je snazší postavit rámové domy pouze sestavením domů od konstruktéra. Pokud jsou k dispozici všechny materiály, může být stavba postavena za šest měsíců.
 • Výborná tepelná izolace – domy udrží teplo v místnosti po dlouhou dobu a nepropustí dovnitř chlad. Úspora energie přímo závisí na správné ventilaci, izolaci domu a dekoraci.
 • Bio- a požární odolnost - dřevo je pečlivě potaženo speciálními prostředky, díky nimž je materiál odolný vůči parazitům, hmyzu a ohni.
 • Trvanlivost - rámové domy mohou trvat více než 50 let.
 • Krásný vzhled - takové návrhy vypadají na webu skvěle a i po několika letech si zachovávají svou estetiku.

Kromě výhod mají budovy postavené pomocí technologie rámu také několik hlavních nevýhod.

 • Pokud není dřevo ošetřeno speciálním prostředkem, nebezpečí požáru materiálu se okamžitě zvyšuje. Při nákupu dřeva proto musíte pečlivě sledovat všechny fáze jeho sušení a zpracování.
 • Ve srovnání s cihlovými a blokovými domy nejsou rámové domy tak silné. Ale pokud budete dodržovat všechna stavební pravidla a pokyny krok za krokem, pak se nemůžete obávat, že hurikán zboří dům.
 • Při stavbě je třeba věnovat velkou pozornost ventilačnímu systému, protože dřevo napuštěné různými látkami špatně propouští vzduch. Nezapomeňte na instalaci dodatečné hlukové izolace, což zvýší úroveň pohodlí v místnosti.

Instalace základů

Mezi třemi typy základů - sloupové, páskové, pilotové - je třeba zdůraznit ten optimální. Výběr závisí na vlastnostech půdy, počtu podlaží budovy, klimatu a finančních možnostech. Možností rozpočtu je pilotový základ. Sloupové základy zajišťují trvanlivost konstrukce - na tomto základě může dům stát více než 100 let.

Sloupce mohou být z:

 • cihly;
 • hotové betonové bloky;
 • azbestocementové trubky.

Azbestocementové trubky mohou dobře hrát roli bednění, které se následně nalije betonovou podpěrou. Hloubka, do které jsou trubky zasunuty, závisí na vlastnostech půdy.

Instalace rámu

Pro dodatečnou stabilitu budovy se podklad a spodní koruna páskování instalují na stávající základ. Teprve poté můžete přistoupit k instalaci samotného rámu, který může být kovový nebo dřevěný.Odborníci doporučují používat duté nosníky, v takovém případě se výrazně sníží zatížení základu a ušetří se peníze. Vertikální nosníky konstrukce jsou namontovány v rozích domu, místnostech, dveřních a okenních otvorech ve vzdálenosti ne více než 2-3 metry. Instalace příčných nosníků a výložníků je povinná. Pokud bude mít dům dvě podlaží, musí být rám dodatečně vyztužen v oblasti, kde budou umístěny schody. Okenní otvory jsou také upevněny příčnými nosníky.

Střecha

Střešní rám musí být vyroben z lehkých materiálů, protože příliš masivní způsobí velké zatížení základů, což negativně ovlivní stabilitu a životnost domu. Střecha domu pro letní sídlo může být šikmá a štítová. Druhý typ je vhodný, když bude půdní prostor využíván jako obytný. Toto řešení je ekonomičtější než stavba druhého patra. Podle toho, zda bude podkroví obytné, se určí výška nosníku hřebene střechy. Optimální výška je do 2,5 metru.

Desky na svahu se instalují ve vzdálenosti 0,5 až 1 metr. Pro posílení konstrukce jsou namontovány další příčníky. Teprve po dokončení procesu zastřešení lze začít s vnitřním a vnějším opláštěním. Pokud je v podkroví plánován obytný prostor, doporučuje se dodatečně izolovat sklon střechy a podlahu-strop. Pro vnější obklady si můžete vybrat jakýkoli materiál: jak kovové dlaždice, tak plechy ze železa a břidlice.

Vlastnosti stropu

Po instalaci rámu pokračujte s vnitřním opláštěním a také s instalací stěn a stropu. Pokud má dům dvě podlaží, zvolí se pro stropní nosníky pevný materiál s velkým průřezem a provede se dodatečná izolace podlahy-strop. Sádrokarton se často používá pro obklady stropů, což je lehké a levné.

Pokud plánujete postavit jednopatrový dům, pak pro strop budete potřebovat:

 • omítané desky, například obložení nebo drážkovaný materiál, jehož tloušťka je asi 25 mm, přičemž je nejlepší zvolit desky z jehličnatého dřeva;
 • materiály odolné proti vlhkosti a tepelně izolační materiály;
 • pěna pro instalaci různých prvků;
 • izolace;
 • desky z dřevovláknitých desek, dřevotřískových desek nebo sádrokartonu;
 • další potřebné stavební materiály a nářadí.

Při instalaci stropu v místnostech s vysokou vlhkostí použijte sádrokarton odolný proti vlhkosti. Pokud má konstrukce dvě patra, musí být tloušťka desky minimálně 30 mm.

Stěnové konstrukce

Stěny jsou zpravidla vyrobeny z dřevotřískových desek, dřevovláknitých desek, sádrokartonu nebo pevných příčných nosníků nebo desek, které jsou izolovány a připraveny k dokončení. Moderní trh nabízí hotové stěnové panely, ve kterých je předizolační materiál, stejně jako dokončovací detaily, otvory pro okna a dveře. Náklady na takový stěnový blok jsou výrazně vyšší, ale zaslouží si pouze pozitivní recenze a také urychlují proces výstavby. Je však obtížné nainstalovat takové bloky sami, protože váží hodně.

Stavební izolace

Instalace izolace je vyžadována téměř ve všech fázích výstavby, s výjimkou prvního - uspořádání základů.

Zkušení odborníci doporučují jako izolaci použít následující materiály:

 • expandovaný polystyren - liší se cenově dostupnými náklady, ale tento materiál není šetrný k životnímu prostředí a požárně nebezpečný;
 • minerální nebo kamenná vlna v rolích nebo vrstvách - je velmi oblíbená, protože má dobré vlastnosti;
 • ecowool impregnovaný proti hlodavcům a hořlavosti - technologickější, ale dražší než jiné materiály.

I když použijete ty nejdražší a nejkvalitnější izolační materiály, nezapomínejte na vlhkostní a parotěsné materiály, které zadržují teplo v místnosti a zvyšují životnost domu.

Projekty

Velký výběr různých projektů umožňuje každému vybrat si ten nejlepší.Požadované velikosti domů jsou 6x6, 6x8 m, ale existují i ​​menší stavby - 4x4, 3x4 m. Často je pro letní sídlo vybrán typický projekt - malý domek se dvěma pokoji a malou terasou. Kromě standardních projektů existují i ​​individuální. Objednávají se u speciální firmy, nebo si je můžete nakreslit sami. Pro malou plochu zvolte kompaktní budovu. V domech, kde v zimě nikdo nebude bydlet, není vůbec nutné instalovat kotel nebo kamna. Ale stejně je potřeba se starat o tepelnou izolaci, ta ochrání dům v zimě před mrazem.

Výběr projektu závisí nejen na preferencích vlastníků, ale také na vlastnostech lokality. Můžete si vybrat podlouhlý dům nebo dům ve tvaru U. Pokud máte auto, nezapomeňte na pozemku nechat místo pro garáž nebo přístřešek pro auto. Majitelé často chtějí na zahradním pozemku vybavit lázeňský dům. Lze jej postavit samostatně rámovou technologií, nebo si objednat stavbu na klíč. Pokud máte k dispozici všechny potřebné nástroje a máte také hotový projekt a máte alespoň minimální představu o technologii rámu, můžete si se stavbou venkovského domu snadno poradit sami.

Podívejte se na videu, jaké hrubé chyby dělají řemeslníci při stavbě roubeného domu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek