Prádelna v domě: dispozice a design

Obsah
 1. Co by mělo být součástí místnosti?
 2. kde začít?
 3. Pokud v domě není dostatek místa
 4. Rozložení
 5. Design

Každá hospodyňka se snaží prostor využít co nejefektivněji. V moderním tempu života není každý schopen využít služeb veřejných prádelen. Mnoho žen proto ve svém bytě nebo soukromém domě vybavuje "koutek čistoty".

Co by mělo být součástí místnosti?

Většina na tuto otázku odpoví stejně – zde je potřeba pračka. Kromě toho ale možná budete potřebovat i sušičku (nebo sušičku). Nedílnou součástí prádla jsou také nádoby, koše na prádlo, domácí chemikálie. Dá se tam i žehlit věci. To není nutné provádět s profesionální vertikální napařovací žehličkou, poslouží i běžný model. V tomto případě ale budete potřebovat i žehlicí prkno.

Poličky na ukládání prádla vám pomohou ušetřit místo ve skříni. Nezapomeňte na umyvadlo. Je to také nezbytný atribut takové místnosti.

kde začít?

Výběr místa pro prádelnu je často obtížnější než nastavení prádelny. Mnozí žijí ve svém domě a zařizují prádlo ve sklepě nebo v kotelně. Pokud je v budově hodně místa, pak bude nejlepší možností samostatná místnost. Přednost mají čtvercové pokoje. Jsou funkčnější. Umístěním všeho potřebného do takové místnosti ušetříte maximálně volné místo.

V jednopatrových domech bez suterénu a podkroví, stejně jako v jednopokojových bytech, se počítá každý centimetr. Majitelé zároveň chtějí, aby prádlo bylo přístupné, ale zvuk fungujících spotřebičů by nerušil každodenní život.

V těchto případech jsou nejoblíbenější následující místa pro umístění vybavení:

 • koupelna;
 • koupelna;
 • kuchyně.

Pokud v domě není dostatek místa

Je docela snadné vybavit prádelnu v přesně vymezeném prostoru. Velikost takové zóny může být od 2 m2. m až 6 m2. m. I miniprádelna může být vybavena maximální funkčností.

Dva metry čtvereční jsou docela schopné pojmout pračku, sušičku i koš na prádlo.

Možnost 1

Oba stroje jsou umístěny 5 cm od sebe s košem na prádlo nad nebo po straně. Vzdálenost je nutná, aby vibrace z provozu přístrojů nezkracovaly jejich životnost. Vybavený prostor lze „skrýt“ před zvědavýma očima pomocí dveří a nábytkových desek. Lze jej vytvořit i na chodbě uzavřením dvířky přihrádky nebo harmonikou.

Možnost 2

Auta lze skládat na sebe. K realizaci takového projektu budete potřebovat krabici nábytkových desek. Budete také potřebovat držáky, které zabrání jejich vibracím a pádu během provozu. Toto mini prádlo lze ozdobit i dvířky. Koše na prádlo lze umístit na boční stranu polic.

Spotřebiče prádla umístěné v koupelně, umývárně nebo kuchyni bývají ukryty pod pracovní deskou. Často jsou skryté za dveřmi, aby místnost získala estetičtější vzhled.

Rozložení

Při výběru místa pro prádelnu se vyplatí myslet na počet a velikost vybavení. Důležité je také provádět přípravné činnosti.

Podlahová krytina musí být rovná a nejlépe protiskluzová. V opačném případě mohou vibrace zařízení během provozu negativně ovlivnit jeho kvalitu. Materiál pro podlahu by měl být zvolen odolný proti vlhkosti, s drsným povrchem. Tohle by mohlo být:

 • keramické dlaždice;
 • keramická žula;
 • linoleum.

Před položením podlahy se vyplatí vyrovnat povrch, izolovat a zahřát podlahu. Pro snížení vibrací a zabránění uklouznutí se také vyplatí zakoupit antivibrační podložky.

Sousední nástěnná dekorace by měla být také vyrobena z materiálů odolných proti vlhkosti, které lze vzájemně kombinovat. Vhodné pro tyto účely:

 • omítka;
 • barvivo;
 • tapety odolné proti vlhkosti;
 • keramické dlaždice různých velikostí a typů.

Stěny by měly být před malováním, obklady nebo tapetováním vyrovnány.

Pro strop použijte tapety, dekorativní omítku, lepenku odolnou proti vlhkosti nebo napínací strop z PVC. Ten se může stát nejen vynikajícím vodoodpudivým nátěrem, ale také skutečnou dekorací místnosti, protože na trhu je obrovský výběr odstínů a textur.

Systém odvodnění a přívodu vody musí být pro každé zařízení individuální. Stojí za zmínku, že bez ohledu na to, zda voda pochází z vodovodního systému, studny nebo studny, stojí za to dodatečně nainstalovat čerpací a filtrační zařízení u vchodu do místnosti. To je nezbytné pro správnou funkci prádla. Poté je provedena elektroinstalace. Pro přívod a odvod vody se používají plastové trubky o průměru 5-6 a 10-15 cm.

Vyžaduje se také větrání. Pomáhá předcházet nepříjemným pachům v místnosti.

Je také důležité myslet na systém vytápění. Zařízení by nemělo být umístěno v bezprostřední blízkosti zdroje tepla, ale v místnosti musí být udržována stálá teplota, která je nezbytná pro správnou funkci zařízení.

Topný systém se může lišit:

 • ústřední topení;
 • vytápění konvektory;
 • teplá podlaha.

Při výběru poslední možnosti stojí za to rozhodnout, kde budou zařízení umístěna, a odchýlit se od tohoto místa 10 cm. Nedoporučuje se montovat teplou podlahu na přidělenou plochu. Rovněž se nedoporučuje umisťovat na jeho povrch potrubí pro odvod vody.

Pokud bude místnost používána jako sušička, měly by být na povrchu podlahy vyrobeny švestky. Pomohou zabránit nepříjemnému zápachu usazené vody a zničení podlahové krytiny.

Elektrické rozvody a osvětlení je nutné provést na základě již připraveného plánu. Je vhodné jej umístit pod obklad stěny s dobrou izolací. Existují speciální vypínače, zásuvky a stínítka, které zabraňují vnikání vlhkosti dovnitř.

Design

Plocha umývárny se může lišit. Může to být malá prádelna umístěná v kuchyni (koupelna, toaleta, chodba nebo pokoj) nebo plnohodnotná prádelna s veškerým vybavením, která zabírá celou místnost.

V každém případě stojí za to přemýšlet o dekorativním designu této zóny, protože se nejedná pouze o ekonomický objekt, ale také o součást domova.

Můžete si vytvořit svůj vlastní originální design nebo harmonicky zapadnout tuto oblast do celkového interiéru domu.

Nejvhodnější styly:

 • minimalismus;
 • retro;
 • venkovský styl;
 • moderní.

     Krása je v detailech. Plastové koše můžete nahradit proutěnými koši, ve stejném stylu pořídit nádoby na skladování domácích chemikálií. Pokud je místnost umístěna v suterénu, nedostatek slunečního světla lze kompenzovat povrchy skříní natřenými teplými barvami. Stačí ukázat trochu fantazie a můžete vytvořit útulný a jedinečný design místnosti, ve které bude příjemné být.

     Další video vypráví o organizaci prádelny v domě.

     bez komentáře

     Komentář byl úspěšně odeslán.

     Kuchyně

     Ložnice

     Nábytek