Dětské povlečení: kritéria výběru, přehled výrobce a tipy na péči

Dětské povlečení: kritéria výběru, přehled výrobce a tipy na péči
 1. Rozměry a výbava
 2. Odrůdy látek
 3. Kritéria výběru kvalitních produktů
 4. Pravidla pro výběr barvy a provedení spací soupravy
 5. Špičkoví výrobci
 6. Doporučení pro péči
 7. Recenze
 8. Krásné příklady

Dětská postel musí být doplněna mimořádně kvalitním povlečením. Naštěstí je dnes sortiment takových produktů prostě obrovský, takže nebude těžké najít perfektní produkt. Dětské povlečení vyrábí mnoho známých značek, jejichž produkty jsou pověstné nepřekonatelnou kvalitou. Stojí za to podrobně zvážit, jaké parametry mají soupravy dětského spodního prádla a jak by měly být vybrány moudře.

Rozměry a výbava

V obrovském sortimentu nejrůznějšího dětského povlečení se snadno zmate. Při výběru správných produktů je důležité vzít v úvahu kompletní sadu sady, která se vám líbí, a také rozměrové parametry různých součástí, které jsou v ní obsaženy. Oblíbené a žádané stavebnice vyrobené speciálně pro novorozence se skládají z následujících prvků:

 • přikrývka - obvykle má malé rozměry (zpravidla 110x140 cm), možnosti tenkých kol jsou ideální pro letní sezónu a na zimu je lepší zásobit se velbloudem nebo peřinou;
 • matrace - ve většině případů mají matrace v sadách rozměr 120x60 cm;
 • polštář - tento prvek by měl být měkký a tenký (ne silnější než 2 cm), ale někteří pediatři doporučují v prvních měsících polštář vůbec nepoužívat;
 • ochranná strana - rozměry této části jsou nejčastěji 360x36 cm, musí obsahovat bezpečnou a měkkou vrstvu, která ochrání miminko před zraněním;
 • potah matrace - tento prvek je navržen tak, aby chránil matraci před nejrůznějším znečištěním, kterému se nelze vyhnout, když se v domě objeví dítě;
 • boční kapsy - tyto části jsou velmi užitečné a praktické, slouží k ukládání různých věcí, které jsou vyžadovány v procesu péče o dítě (mohou to být plenky, lahve, ubrousky, hračky a další podobné věci);
 • baldachýn - plní nejen dekorativní funkci, ale také chrání dítě před agresivním slunečním zářením, prachem a různým hmyzem, které jsou obzvláště nepříjemné v teplé sezóně;
 • list - stabilní možnosti vybavené elastickým pásem jsou považovány za nejúspěšnější;
 • povlak na polštář - neměl by mít malé knoflíky, pro postýlky se vyrábějí povlaky na polštáře s tkanými vazbami nebo speciálními ventilovými sponami;
 • povlak na přikrývku - tato položka sady prádla by měla být o něco větší než přikrývka (asi 3-5 cm).

Důležité! Během horkého léta je docela možné opustit použití dílů, jako je ochranná deska a baldachýn. Takové části mohou bránit volné cirkulaci vzduchu, což v důsledku povede k nedůležité pohodě malého uživatele a narušení jeho zdravého spánku.

Jak již bylo zmíněno dříve, při výběru dětského povlečení je velmi důležité zvážit jeho rozměry:

 • do postýlky určené pro novorozence mohou být prostěradla a peřinky dlouhé 140–150 cm, široké 100–120 cm, povlaky na polštáře jsou k dispozici v délce 40–60 cm a šířce 40 cm;
 • jednolůžka pro děti do školky lze doplnit sadou, ve které je délka a šířka prostěradla a povlaku na přikrývku 145x150 cm a povlaky na polštáře jsou dlouhé 60 cm a široké 40 cm;
 • Jeden a půl povlečení určené pro dospívající děti obsahuje prostěradlo a povlak na přikrývku o délce 210–220 cm, šířce 145–180 cm a povlaky na polštáře s parametry: délka - 60-70 cm, šířka - 50–70 cm.

Odrůdy látek

Dětské povlečení se vyrábí z nejrůznějších materiálů. Na tomto parametru závisí konečná cena konkrétní sady. Odborníci důrazně doporučují nakupovat pro mladé uživatele pouze vysoce kvalitní výrobky vyrobené z ekologických a bezpečných tkanin. Stojí za to seznámit se se seznamem těch nejběžnějších.

Kaliko

Ložní prádlo vyrobené z kalika lze nalézt v mnoha obchodech. Takové výrobky jsou právem uznávány jako jedny z nejoblíbenějších a jsou velmi žádané. Samotné Calico se vyznačuje znatelnými velkými nitěmi ve struktuře a také jejich speciální křížovou vazbou. Tato textilie je známá tím, že nevyžaduje speciální a komplexní péči, je praktická a nenáročná. Hrubá kaliko podestýlka je poměrně hustá, zejména ve srovnání s modely cambric. Jejich povrch je však matný - zde nezaznamenáte krásný lesk, jako například u saténových příkladů. Hrubé kaliko je ideální pro výrobu dětského povlečení, protože snadno snáší velké množství praní, aniž by ztratilo jakékoli pozitivní vlastnosti nebo prezentaci.

Flanel

Pro výrobu dětského povlečení se skvěle hodí i materiál jako je flanel. Tyto textilie jsou tepelně úsporné a velmi jemné na dotek. Na povrchu flanelových výrobků je lehké chmýří, které je velmi příjemné na tělo. Flanel je díky své nadýchané textuře těžko zaměnitelný s jinými materiály. Flanelové prádlo je ideálním řešením, pokud vybíráte sadu pro dítě na období mimo sezónu, kdy do domu ještě nenastala topná sezóna. Takové produkty však mají jednu významnou nevýhodu - pokud je používáte příliš často, na jejich povrchu se objevují nevzhledné pelety.

Bambus

Povlečení vyrobené z relativně nové textilní suroviny – bambusu – je dnes velmi oblíbené. Takové výrobky jsou velmi žádané, protože mají velmi příjemný a jemný povrch a mají také antibakteriální vlastnosti. Bambusové výrobky nezpůsobují alergické reakce a podráždění pokožky, takže je lze bezpečně koupit pro děti všech věkových kategorií. Bambusové prádlo je velmi lehké a má texturu s mírným leskem. Z hlediska kvality jsou bambusové modely velmi podobné hedvábí nebo kašmíru, které stojí mnohonásobně více, ale jsou rozmarnější a méně praktické na použití.

Bavlna

Jedná se o další velmi oblíbenou tkanou látku používanou v povlečení pro děti i dospělé. Bavlněné výrobky mají demokratickou cenu a slouží velmi dlouho, což přitahuje mnoho spotřebitelů. Hlavní vlastností bavlny je její vysoká hygroskopičnost. Takové možnosti pro ložní prádlo jsou také dobré, protože jsou v zimě docela teplé a v létě nejsou horké. Při výběru vhodné bavlněné soupravy je však třeba vzít v úvahu skutečnost, že modely vyrobené z levných surovin pravděpodobně dlouho nevydrží - jejich rychlé opotřebení je prostě nevyhnutelné, zejména při každodenním používání. Pokud mluvíme o kvalitním a dražším tkaném materiálu, pak nejen dlouho vydrží, ale také si zachová atraktivní vzhled po mnoho let.

Satén

Látka, jako je satén, je dobrá pro krásný povrch s decentním leskem a jemnou hedvábnou texturou, která připomíná satén. Díky speciálnímu tkaní vláken se saténové výrobky vyznačují vynikajícími pevnostními charakteristikami a jsou odolné proti oděru, což z nich dělá skvělé řešení pro uspořádání dětské postele. Saténové prádlo je atraktivní nejen svým designem, ale také vysokou hygroskopicitou. Navíc se po umytí nesráží a téměř se nemačká. Jedinou nevýhodou těchto produktů je jejich vysoká cena.

Kolo

Kolo je velmi jemná a hygienická látka, která se nejlépe hodí k uspořádání místa na spaní dítěte. Hlavním znakem tohoto materiálu je oboustranný povrch s vlasem, který efektivně zadržuje teplo. Navzdory své hustotě taková tkanina dobře absorbuje vlhkost, pere se bez problémů a rychle schne. Někdy kolo obsahuje malé procento viskózy, díky čemuž je základní materiál odolnější proti opotřebení a trvanlivější. Modely s podobným přídavkem samozřejmě vypadají atraktivněji, ale vyznačují se sníženou úrovní hygroskopičnosti, což je velmi špatné pro dětské povlečení.

Mahra

Tato textilie je hustá tkanina s jednostranným nebo oboustranným vlasem, která je vyrobena ve formě smyček. Díky této vlastnosti se tkaná látka může pochlubit účinnou savostí. Froté výrobky jsou navíc perfektně prodyšné, dávají pokožce možnost „dýchat“, což je pro malé uživatele velmi důležité. Mahra dobře drží správný tvar. Tato látka se v průběhu času nesráží ani nevytahuje. Péče o froté výrobky je jednoduchá - takové věci nemusíte žehlit. Odborníci doporučují zakoupit froté soupravy pro starší děti, protože při kontaktu jemné pokožky miminek s dřímáním může dojít k nepohodlí.

Lněná tkanina

Tento typ textilu nemá v šetrnosti k životnímu prostředí a přirozenosti soupeře. Len nejenže nepoškozuje zdraví dítěte, ale má také silné antiseptické vlastnosti. Při používání těchto přípravků se některé rány na těle hojí o něco rychleji. Lněné textilie navíc účinně absorbují přebytečnou vlhkost při zachování tepelné rovnováhy. Sady lněného povlečení se však do dětských postýlek nakupují ne tak často, a to i přes jejich pozitivní vlastnosti. To je způsobeno jejich poměrně vysokou cenou a určitými obtížemi v péči. Takové věci se při používání a při praní příliš snadno mačkají. Může být docela obtížné je vyhladit – často to zabere spoustu času, což ne všichni uživatelé mají.

Kritéria výběru kvalitních produktů

Na dětské povlečení jsou vždy kladeny velmi vysoké nároky. Lví podíl moderních svědomí výrobci dodržovat takový, ale to neznamená vůbec, že ​​to není nutné dávat pozor při výběru správné sady. Před nákupem byste měli věnovat pozornost řadě důležitých kritérií.

 • Bezpečnostní. Dětské ložní prádlo musí být absolutně bezpečné. Proto odborníci doporučují vybírat pouze výrobky vyrobené z přírodních tkanin, které neobsahují nebezpečné sloučeniny. Pamatujte, že na obalu nebo visačce musí být uveden název použité látky a druh vlákna.
 • Kvalitní. Nezapomeňte zkontrolovat švy vybraných produktů. Čáry by měly být co nejúhlednější a absolutně rovné. Pokud zaznamenáte nějaké vady v provedení věcí, pak to může naznačovat jejich ruční práci. A také stojí za to podívat se na textilie světlem - materiál by měl být rovnoměrně hustý.
 • Čich. Věci by neměly vydávat obsedantní chemický zápach nebo nepříjemný zápach vlhkosti.Takové nedostatky mohou naznačovat nesprávné skladování prádla a také přítomnost škodlivých látek v jeho složení.
 • Rozměry. Ujistěte se, že vyberete sadu povlečení vhodných rozměrů. Prostěradla, povlaky na přikrývky a další detaily by neměly být příliš velké ani příliš malé. Pokud tento požadavek nedodržíte, dítě se ve své posteli nebude moc cítit.
 • Výrobce. Snažte se vybírat pouze kvalitní sady od známých společností (na moderním trhu je jich spousta), zvláště pokud si kupujete elitní spodní prádlo. Značkové výrobky budou samozřejmě pravděpodobně dražší, protože jsou vyráběny podle požadovaných norem, ale vydrží dlouho a nepoškodí zdraví dítěte.

Pravidla pro výběr barvy a provedení spací soupravy

Při výběru určité barvy pro dětské povlečení byste měli vzít v úvahu následující vlastnosti různých měřítek:

 • zelená - tato barva pomůže dítěti uvolnit se, uklidnit se;
 • červená - naopak způsobí agresi a může dokonce utlačovat dítě, zvláště pokud je červená docela jasná;
 • žlutá - rozveselí, potěší dítě, ale může vadit, pokud je jí příliš;
 • modrá - normalizuje spánek, uvolňuje, uklidňuje;
 • bílá, béžová - tyto barvy také uklidňují, podporují klidný spánek;
 • šedá - dělá dítě sebevědomější, zatímco akcenty by měly být minimální;
 • černá - negativně ovlivňuje psychiku dítěte, pokud je jí příliš mnoho.

Nevybírejte příliš světlé výrobky, protože budou dráždit dítě a narušovat rychlé usínání. Je také lepší vyhnout se velkému množství pestrých tisků a kreseb, zejména pokud má místnost již dostatek „živé“ a barevné dekorace. Dejte přednost pozitivním, ale ne jedovatým detailům, jinak se dítěti v takovém prostředí nebude moc dobře. Černá může být v prádle přítomna, ale pouze jako konturovací prvky. Ve velkém množství by tato barva neměla být, protože může působit depresivně.

Špičkoví výrobci

Jak již bylo zmíněno, pro děti je nejlepší kupovat značkové ložní soupravy od renomovaných značek. Dnes je jich hodně. Některé z nich stojí za zvážení.

 • Špičková kvalita povlečení pro miminka a teenagery nabízí mnoho tureckých výrobců. Spotřebitelé zanechávají nejlepší recenze o krásných a bezpečných produktech značek Altinbasak, Cotton Box, TAC, Hobby Home. Sortiment těchto výrobců je velmi bohatý a pestrý. Můžete si vybrat nejlepší možnost pro turecké ložní prádlo vyrobené z dobré tkaniny pro každý vkus, barvu a rozpočet.
 • Neméně kvalitní a atraktivní sety nabízejí polské značky. Například obchodní a výrobní podnik Kieczmerski nabízí rozkošné sady pro miminka a novorozence v jemných barvách a nenápadné výšivce ve tvaru zvířátek.
 • Ruští výrobci nezůstávají pozadu, vyrábějí vysoce kvalitní a odolné ložní soupravy pro děti různého věku. Mnoho spotřebitelů se obrací na produkty firem "Bambinizon", "Olla", "Papitto", "Zolotko" a další. Domácí produkty jsou obvykle levné a nacházejí se v mnoha maloobchodních prodejnách, což naznačuje jejich dostupnost.

Doporučení pro péči

Konkrétní péče o dětské povlečení závisí především na textiliích, ze kterých je vyrobeno. Obvykle se pro první praní používá jemný režim, aby se zjistilo, jak věc reaguje na postup. V budoucnu se řiďte pokyny na štítku. Dětské oblečení by se nemělo prát jednoduchým pracím prostředkem. K tomu se používají následující prostředky:

 • dětské tekuté mýdlo nebo ve formě hoblin;
 • speciální prášky pro děti;
 • tekutý gel pro jemné mytí.

Vyplatí se dodržovat následující pravidla:

 • je lepší nepoužívat klimatizaci;
 • nezapomeňte dávat pozor na znečištění dětského povlečení; je lepší na to přidělit samostatný koš - nemíchejte s věcmi pro dospělé;
 • špinavé věci vyperte ve stejný den, aby látka neabsorbovala skvrny;
 • nečistoty ze šťávy nebo mléka je třeba nejprve umýt a obecné mytí by mělo být provedeno až později;
 • dětské prádlo se musí žehlit minimálně do 3 let.

Recenze

Kupující zanechávají mnoho pozitivních ohlasů na značkové dětské ložní soupravy vyrobené z kvalitních materiálů. Mnoho lidí si samozřejmě všimlo vysokých nákladů na takové produkty (zejména u známých tureckých nebo italských značek), ale trvanlivost zakoupených položek je více než za cenu. U modelů mnoha firem, například tureckých, běloruských a polských, si spotřebitelé nevšimli jediné vážné chyby. U některých zákazníků dochází po vyprání k loupání barvy a srážení voděodolného prádla. V tomto případě může problém spočívat v nesprávné péči nebo falešném produktu zakoupeném od bezohledného prodejce (pokud mluvíme o značkových možnostech). Abyste takovým problémům nečelili, měli byste kontaktovat důvěryhodné maloobchodní prodejny a internetové obchody s dobrou pověstí. Mnoho lidí navíc považuje cenu značkových stavebnic od zahraničních firem za předraženou.

Krásné příklady

Sněhově bílá sada s jemnými kresbami různých zvířat diskrétních barev bude v postýlce vypadat roztomile. Na pozadí sněhově bílých stěn si můžete uspořádat světlé ložní prádlo na dvojité dospívající posteli, zdobené barevnými kresbami lvíčete a želvy ze slavné sovětské karikatury. Postel, kterou vlastní mladá princezna, bude zářit novými barvami, když ji doplní růžovým povlečením ve stylu Hello Kitty a "podloží" modrožlutým podlahovým kobercem.

Informace o tom, jak vybrat povlečení pro dítě, naleznete v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek