Saténové povlečení: klady a zápory, tipy pro výběr

Saténové povlečení: klady a zápory, tipy pro výběr
 1. Zvláštnosti
 2. Jak si vybrat?
 3. Péče
 4. Hodnocení zákazníků

Po celou dobu byla výběru ložního prádla věnována velká pozornost, protože na jeho kvalitě závisí spánek a s ním i nálada a stav lidského zdraví. Náš článek je věnován nuancím výběru spánkových souprav z atlasu.

Zvláštnosti

Atlas byl původně vyroben z přírodních hedvábných nití, za jeho vlast je považována Čína. V překladu znamená název tkaniny "hladká", což přímo souvisí s jejími vnějšími vlastnostmi. Atlas byl po mnoho staletí považován za materiál pro aristokraty. V dnešní době se tato tkanina nevyrábí výhradně z hedvábných nití, používají se jako základ a jako pomocná vlákna se používají syntetická vlákna, viskóza a bavlna. Všechny tyto komponenty dodávají saténovému povlečení vynikající vzhled a vysokou kvalitu.

Výhody Atlasu:

 • přírodní spolehlivý materiál, který je vysoce kvalitní;
 • výborná prodyšnost a savost, rychle schne;
 • nezpůsobuje alergické reakce;
 • látka je příjemná na dotek, s lesklým leskem, dává pocit chladu v horku.

Nevýhody materiálu zahrnují:

 • příliš vysoká cena;
 • tkanina je spíše kluzká a neustále klouže z postele;
 • potřebuje pečlivou péči;
 • v zimě nepříjemně chladný;
 • skvrny z takového materiálu se velmi obtížně odstraňují.

V dnešní době už nikoho nepřekvapí široká nabídka saténových výrobků s potiskem. K tomuto materiálu patří také satén-žakár. Přední část látky tvoří tenké nitě, které dodávají materiálu hladkost a lesk.

Toto je atlas, který nemá dovnitř ven, je stejně krásný ze všech stran. Jde jen o to, že kresba je na jedné straně vypouklejší a na druhé depresivnější. Tento materiál lze nazvat oboustranným.

Tento typ produktu je považován za elitu. Materiál má vysokou pevnost díky tomu, že používá dvojitou vazbu kroucené bavlněné nitě. Ložní prádlo z tohoto typu saténu se nemačká a vydrží mnoho vyprání, aniž by ztratilo své kvality. Díky přírodním vláknům obsaženým v látce je spánek velmi pohodlný.

V současné době je žádaný i žakárový-streč, který se vyrábí ze speciálních nití, které mu dodávají pružnost. Dalším typem atlasu je vévodkyně. Je to velmi hustá, ale zároveň lehká tkanina. Atlas Antique má texturovaný povrch díky střídání silnějších a tenčích ploch.

Vyšívané výrobky jsou skvělou volbou pro doplňky na spaní. Použití výšivky na satén vám umožňuje zachovat krásu takových výrobků po dlouhou dobu, protože se nesmyje a nezmizí ani po četných praních. Soupravy jsou zdobeny výšivkou tak, aby nerušily rekreanty. Povlaky na přikrývky a povlaky na polštáře jsou celozdobené a prostěradlo má ozdobné prvky pouze na okrajích.

Saténové povlaky na polštáře a přikrývky jsou dodávány s různými druhy zapínání. Ruští výrobci používají knoflíky, zatímco západní výrobci používají hlavně zipy.

Jak si vybrat?

Při výběru ložního prádla se musíte v první řadě řídit velikostí matrace, polštářů, přikrývek a také zohlednit chuťové preference členů rodiny. Kromě toho je důležité umět rozlišit přírodní materiál od padělku. Pokud satén není falešný, má lesklou přední část a matnou zadní stranu, nevytahuje se.

Saténové povlečení je dnes dostupné v několika variantách. Jedná se o jeden a půl, dvojité, euro sady.Obvykle lze v sadách nalézt dva typy prostěradel: jednoduché a s gumičkou.

Pokud si vezmete sadu s běžným prostěradlem, pak ji samozřejmě můžete zastrčit pod matraci, ale stále se pohybuje a klouže. Proto jsou prostěradla s elastickými pásky považována za nejpohodlnější. Jejich jedinou nevýhodou je, že se takové výrobky obtížně žehlí.

Péče

 • Po vyprání a usušení se prádlo uloží tak, aby na něj netlačily jiné předměty a nezanechávaly záhyby. Pro skladování jsou vhodné objemné police, šatní skříně nebo speciální kontejnery. Saténové spodní prádlo chraňte před vlhkostí a slunečním zářením. Neskladujte ve vakuových sáčcích, zanechávají záhyby.
 • Před prvním praním je třeba věnovat zvláštní pozornost struktuře tkaniny. Moderní atlas má další inkluze a na tom závisí způsob praní. Tipy a triky k péči naleznete na etiketě produktu.
 • Saténové prádlo musí být před praním namočené.
 • Praní v pračce je zakázáno, používá se pouze ruční praní, při kterém se používají jemné čisticí prostředky. Saténové prádlo není zkroucené, aby se nedeformovalo. Někdy se do máchání přidává ocet, aby látka zůstala světlá.
 • Takové prádlo vysušte zabalením do hadříku a vyžehlete mírně teplou žehličkou, bez napařování a přes mírně navlhčený hadřík nebo gázu.
 • Pokud jsou skvrny, které se obtížně perou, je lepší dát takovou věc do chemického čištění.

Hodnocení zákazníků

Recenze saténového povlečení jsou nejednoznačné: existují pozitivní i negativní. Mnoho lidí, kteří používají saténové spací soupravy, zaznamenává jejich následující pozitivní vlastnosti:

 • krásný a vynikající vzhled, materiál je velmi příjemný na dotek;
 • v létě prádlo příjemně chladí.

A k negativním stránkám patří fakt, že saténové prádlo je velmi kluzké, je náročné o něj pečovat. Ale zároveň každá krásná věc vyžaduje komplexní péči.

Saténové výrobky vždy hovoří o dobrém vkusu a materiálním bohatství majitelů. Pokud se o takové prádlo správně staráte, bude dlouho lahodit oku svým vzhledem. Kromě toho jsou krásné sady na spaní také skvělým dárkem pro blízké a přátele.

Informace o tom, jak šít saténové povlečení, naleznete v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek