Charakteristika a vlastnosti flanelového povlečení

Obsah
 1. Charakteristika a typy
 2. Flanel pro novorozence
 3. Péče o flanel
 4. Recenze

Flanelová látka je perfektní volbou pro šití teplého povlečení a plen. Takové textilie jsou jemné a měkké na dotek. Dokonale zahřeje v mrazivých zimních večerech a v chladném období mimo sezónu.

Charakteristika a typy

Flanel (kolo nebo bumazey) je hustá tkanina s měkkým a jemným vlasem, rovnoměrně rozložená po materiálu na jedné nebo obou stranách. Silné nitě látky se proplétají na principu látky.

Domovinou flanelu je Anglie. Zde se objevila již v 18. století. Na ruské území byl přivezen o století později. Látka byla velmi drahá, takže si ji mohli dovolit jen bohatí a urození lidé. Úplně první flanel byl lakován pouze světlými barvami, díky čemuž byl materiál na tehdejší dobu luxusní a šik.

Může být založen na vlněných, polovlněných nebo bavlněných nitích. Průměrná hustota je 175 g / m², ale existují i ​​​​jiné varianty. Vlněná vlákna se k výrobě tkanin používají jen zřídka. Nejběžnější je bavlněná flanelová tkanina s malým množstvím syntetických nití. Tato kombinace dělá flanelový materiál:

 • velmi odolný;
 • měkký;
 • odolný proti opotřebení;
 • dobře vodivé a udržující teplo.

Šířka je od 80 do 220 cm.Navzdory tomu, že tkanina je velmi hustá, dokonale propouští vzduch.

Podle typu zbarvení flanelové hmoty se rozlišuje několik typů.

 1. Tištěno. Na látku je vycpán vzor. Takový flanel se používá k šití dětských plen a oblečení. Kreslení na jedné straně je nutné, aby pokožka dítěte neinteragovala s barvou. Tím se minimalizuje výskyt alergií.
 2. Obyčejně barvené. Látka je oboustranně barvená jednou barvou.
 3. Bělené. V počáteční fázi se látka získává v různých barvách. Pro jednotnou bílou barvu se bělí. Čistý flanelový materiál bez barvení a vzorů se používá na šití povlečení a kojeneckého prádla.

Existují bíle broušené a broušené flanely, které jsou výsledkem směsi několika druhů základních barev. Liší se tím, že v prvním případě se na bělenou látku aplikuje vzor. Ve druhém - na obyčejné barvené.

Hustota tkaniny je dána hmotností materiálu. Rozlišuje se lehký, střední a těžký flanel.

Hlavní výhody flanelového povlečení jsou následující:

 • flanelové prádlo každým praním měkne;
 • velmi jednoduché zásady péče, které nevyžadují specifické finanční prostředky a spoustu času;
 • dlouhá životnost;
 • hřeje rychle a dlouho, sama je teplá na dotek.

Flanelové povlečení, u kterého jsou vzory souvislé a viditelné z obou stran materiálu, si dlouho udrží svůj potisk a barvu. To je způsobeno způsobem, kterým byla látka tkaná. V tomto případě není vzor aplikován na hotovou textilii, ale je tkaný z již obarvené nitě.

Při výběru flanelového povlečení je třeba dodržovat několik zásad.

 • musíte si koupit lůžkoviny od důvěryhodných prodejců nabízejících vysoce kvalitní textilie;
 • měli byste si pečlivě prostudovat informace na štítku;
 • přednost by měla být dána flanelu, který je tkaný z barvených nití, protože takový materiál si zachová své barevné kvality déle než potištěná látka.

Flanel pro novorozence

V chladných sezónních obdobích rodiče pro své dítě raději kupují flanelové dupačky, tílka, čepice a plenky. Flanelové plenky neztrácejí svůj význam v teplé sezóně.

Nejčastěji se můžete setkat s plenkami o rozměrech 100x120 cm.Někdy se můžete setkat s plenkami čtvercovými nebo malými. Pro cenově výhodnější možnost si můžete flanelové plenky ušít sami.

Flanelová plenková tkanina může být použita v několika kvalitách.

 1. Dětská prostěradla. Použití flanelových plen do novorozenecké postýlky řeší problém časté výměny prádla, protože tato prostěradla jsou měkká a snadno se čistí.
 2. Ručníky. Většina ručníků, dokonce i dětských ručníků, je na citlivé dětské pokožce drsná. Flanelová plena může navlhčit jemnou pokožku miminka, protože flanelová plenka dobře saje vodu a neporaní dětskou pokožku.
 3. Stolní podložky, kde se dítěti poskytují masáže, gymnastika, ranní procedury nebo kde vyšetří lékař.
 4. Lehká deka. Za teplých letních večerů lze miminko zakrýt flanelovou plenou. Pod takovou dekou mu nebude horko ani zima.

Barevné flanelové plenky v kleci nebo s velkými zářivými vzory lze použít jako vývojový kobereček pro miminka. Zhruba ve věku čtyř měsíců se děti rády dívají na zajímavé vzory a obrázky.

Když dítě vyroste, může být starý flanel zaslán pro potřeby domácnosti. Flanelové utěrky budou výborným pomocníkem při úklidu.

Péče o flanel

Flanelové textilie se velmi snadno čistí. Lze prát v pračce i ručně. Výrobci nedoporučují prát flanel na vysoké teploty, materiál se pak sráží. Je lepší umýt v teplé vodě.

Flanelové textilie je nutné před prvním použitím namočit do studené vody a poté vyprat.

Používejte bělidla a odstraňovače skvrn s velkou opatrností. Mohou poškodit strukturu látky a zničit vzor. Znečištěnou oblast příliš nedrhněte, jinak se mohou objevit malé pelety.

Péče o flanelové plenky je mírně odlišná. Nechají se prát na vysoké teploty a dokonce i vyvařovat. A použití bělidel a odstraňovačů skvrn je přísně zakázáno.

Poté, co je flanel velmi suchý, vyžehlete jej z obou stran pomocí napařovače.

Recenze

Uživatelé popisují flanelové povlečení jako mimořádně měkké, hřejivé a útulné. Je třeba poznamenat, že teplo flanelového spodního prádla je nesrovnatelné se syntetickým teplem. Někteří majitelé flanelového prádla si ale stěžují, že po vyprání je takové povlečení velmi pomačkané. A po zaschnutí je velmi obtížné žehlit. A také mínus je, že ve složeném stavu zabírá flanelové prádlo více místa než jednoduché povlečení z bavlny nebo kalika.

Turkmenské ložní prádlo vyžaduje zvláštní pozornost. Doporučuje se jako vysoce kvalitní spodní prádlo za přijatelnou cenu, s obrovskou škálou barev a modelů.

Flanelové plenky sbírají pouze pozitivní recenze. Lidé milují velký výběr moderních plen a jejich velikostní rozsah. Můžete si koupit plenku pro každý vkus: v kleci, květinu, jednobarevnou a tak dále. Ale lidé, kteří jsou obeznámeni s flanelovými plenkami v sovětském stylu, píší, že současná flanelová látka není stejná.

Přehled flanelového povlečení naleznete v následujícím videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek