Projekty domů s podkrovím do 100 m2

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Materiály (upravit)
 3. Projekty
 4. Krásné příklady

Mnoho lidí staví podkroví ve venkovských domech. Takové prostory se dokonale hodí téměř do každého domu a zvětšují jeho užitnou plochu. Dnes existuje velké množství designových projektů pro uspořádání podkrovních místností. Tento článek vám řekne, jak si můžete zařídit soukromý dům s podkrovím do 100 m2.

Zvláštnosti

V současné době jsou nejoblíbenější jednopatrové domy z cihel nebo dřeva. Tyto budovy jsou zpravidla malé (do 100 m2). Odborníci proto často navrhují, aby majitelé takových budov stavěli podkroví, které zvyšují obytnou plochu.

Za prvé, při zařizování podkroví je důležité věnovat pozornost procesu oteplování, protože takové prostory jsou více ovlivněny vnějším prostředím než ostatní.

Jednou z nejlepších možností izolace střechy je skelná vata.

Tento materiál má řadu důležitých pozitivních vlastností:

 • nízké náklady;
 • šetrnost k životnímu prostředí;
 • vysoká odolnost proti hoření;
 • schopnost udržet teplo.

Skleněná vata má však také některé nevýhody:

 • přítomnost úlomků skleněných vláken;
 • potíže s používáním (při práci na izolaci);
 • potřeba instalovat výkonný ventilační systém.

Dalším materiálem vhodným pro zateplení podkroví je minerální vlna. Podle mnoha profesionálních stavitelů je to jedna z nejlepších možností. Tento typ výrobku se skládá z masivních dílů lisovaných z vláken.

Minerální vlna má mnoho výhod:

 • ulehčit;
 • snadná instalace;
 • vynikající zvuková izolace;
 • bezpečnostní;
 • trvanlivost;
 • vodotěsnost;
 • ohnivzdornost.

Stavitelé zahrnují negativní aspekty:

 • uvolňování výparů některých škodlivých pryskyřic;
 • ztráta pozitivních vlastností po silném smáčení;
 • časté emise prachu.

Zvláštní pozornost si zaslouží zakládání domů s podkrovím. Pouze vytvořením vysoce kvalitního základu můžete učinit svůj domov bezpečným a spolehlivým.

Dnes mohou odborníci nabídnout několik možností pro uspořádání takových základen:

 • hromada;
 • páska;
 • kachlová;
 • sloupovitý.

Hromada

Nejčastěji se tento typ používá pro výstavbu soukromých domů umístěných na příliš měkké půdě nebo na strmých svazích. Tento typ základů představují velké piloty. Jsou zaraženy do země ve vzpřímené poloze. Podobné konstrukce jsou vyrobeny z azbestu, železobetonu nebo dřeva.

Páska

Podle mnoha stavitelů je tento konkrétní typ základů nejvhodnější pro domy s podkrovím. Často se tento typ základů používá také pro vícepodlažní konstrukce, protože pásková konstrukce vydrží poměrně velké zatížení. Takovým podkladem je masivní železobetonová páska zapuštěná do země.

Kachlová

Tento typ základů je jedním z nejdražších. Většina odborníků zároveň s jistotou tvrdí, že kvalita takové nadace plně ospravedlňuje vysokou peněžní hodnotu. Tento vzhled se může pochlubit zvláštní pevností a tvrdostí. Jedná se o superpozici několika velkých železobetonových desek.

Sloupovitý

Je důležité vzít v úvahu, že tento typ základů je vhodný pouze pro malé, lehké budovy. Proto se sloupová základna zřídka používá pro soukromé domy s podkrovím. Tento typ je ve formě dřevěných konstrukcí uložených na malých betonových nebo železobetonových pilířích.

Materiály (upravit)

Dnes je na stavebním trhu prezentováno velké množství různých materiálů vhodných pro vytváření soukromých domů s podkrovím.

Nejoblíbenější jsou:

 • dřevěný trám;
 • SIP panely;
 • pěnové bloky;
 • plynosilikátové bloky;
 • cihlový.

Dřevěné trámy

V současné době se při výrobě tohoto materiálu používají moderní technologie, pomocí kterých má dřevo další důležité vlastnosti (vysoká tepelná izolace, odolnost proti vlhkosti).

Nejčastěji se pro takový základ používají jehličnany. K vytvoření produktu, který se vyznačuje vysokou kvalitou a vynikajícím vzhledem, se často používají odrůdy kanadského dřeva. Díly jsou připevněny k rámovým konstrukcím.

SIP panely

Tento materiál se získá spojením dvou OSB panelů. Mnoho návrhářů si všimne nádherného vzhledu tohoto designu. Za zmínku také stojí, že takové základy vám umožní vytvořit uspořádání vašeho domu a podkroví, jak si přejete. Desky tohoto typu se snadno instalují, můžete je nainstalovat sami.

Pěnové bloky

Mnoho stavitelů považuje tento typ materiálu za nejvhodnější pro soukromé domy s podkrovím. Díly z pěnových bloků jsou šetrné k životnímu prostředí a také levné. Je třeba poznamenat, že tento typ výrobku má dobrou pevnost a tvrdost a při správné instalaci taková základna také ukáže své estetické kvality.

Plynosilikátové bloky

Tento materiál je poměrně odolný a spolehlivý, takže se často používá pro domácí kutily. Během výstavby jsou plynosilikátové bloky naskládány na sebe v určitém pořadí. Zároveň však návrháři často doporučují provádět vnější výzdobu konstrukce pomocí jiných nátěrů, protože pórobeton se svým krásným vzhledem neliší.

Cihlový

Tento základ je mezi spotřebiteli nejčastější. Dnes na trhu stavebních materiálů najdete obrovské množství cihelných výrobků. Každý z nich se bude lišit nejen barvou, ale i strukturou. Za zmínku také stojí, že tento materiál lze právem nazvat jedním z nejodolnějších.

Projekty

K dnešnímu dni návrháři vyvinuli značné množství projektů pro domy s podkrovními místnostmi. Odborníci se domnívají, že i na malé ploše 100 čtverců může každý vyzdobit svůj domov krásně a originálně.

Stavitelům se také často doporučuje, aby do domácího uspořádání přidali malé terasy, které dávají webu „chuť“ a vizuálně rozšiřují území.

Často v projektech takových budov můžete vidět samostatný barevný přízvuk v horní části budovy. Mnoho majitelů zvýrazňuje půdní prostor světlejším nebo tmavším odstínem ve srovnání s hlavní barvou. Podkrovní místnost může být také zdobena dekorativním kamenem. Je třeba si uvědomit, že zónu nemůžete přetížit designovými technikami, jinak se design ukáže jako bez chuti.

V projektech venkovských domů s podkrovím často najdete také velká panoramatická okna. Dokážou opticky rozšířit prostor a dodat místnosti zajímavý vzhled. Podobná technika může také ozdobit vnitřní výzdobu budovy.

Krásné příklady

Cihlový dům s tmavou střechou (hnědá, tmavě šedá) bude na vašem pozemku vypadat velkolepě. V tomto případě jsou okna a balkon podkroví nejlépe provedeny v bílé barvě. Kroky mohou být dokončeny dekorativním kamenem.

Skvěle bude vypadat i dům vyrobený ve světle šedém nebo béžovém odstínu. Zároveň je výhodnější udělat střechu a okna tmavší (oranžová, hnědá).Základna budovy může být vyrobena v jiné barvě nebo zdobena dekorativními prvky.

Co může být domácí projekt, se podívejte na další video.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek