Projekty a dispozice jednopatrových domů s arkýřovým oknem

Obsah
 1. Výhody a nevýhody
 2. Typy arkýřových oken
 3. Projekty
 4. Designové vlastnosti
 5. Krásné příklady

Architektura je oblast lidské činnosti, která se neustále vyvíjí a zlepšuje. Takže v posledních několika letech si takový architektonický prvek, jako je arkýř, získal zvláštní popularitu. Dnes v našem článku budeme podrobně hovořit o tom, co to je, jaké výhody a nevýhody jsou charakteristické pro arkýř a jaké typy architektonických prvků existují.

Výhody a nevýhody

Obecně řečeno, arkýř je vyčnívající část jakékoli konstrukce. V dávných dobách plnila ochrannou roli, pomáhala bránit se různým útokům zvenčí. Architektonický arkýř je dnes výstupkem na stěně obytných místností. Hraje dekorativní a funkční roli.

Nejčastěji je arkýř umístěn na přední straně budovy. Může být řešen jako balkon, jako lodžie nebo jako vstup (podle počtu podlaží v budově). Typicky architekti vytvářejí tento prvek, aby dodali budově jedinečnost a identitu. Navíc je vhodný do konstrukcí ze dřeva, cihel, betonových bloků a dalších stavebních materiálů. Arkýřová okna se mohou lišit hloubkou.

Před výstavbou jednopatrového domu s arkýřovým oknem je důležité seznámit se s výhodami a nevýhodami tohoto architektonického prvku. Pouze v tomto případě můžete učinit nejvyváženější a nejobjektivnější rozhodnutí.

Mezi plusy patří:

 • arkýřové okno výrazně zvyšuje úroveň osvětlení domu (především je to způsobeno tím, že okna jsou obvykle zabudována do arkýře);
 • takový architektonický prvek zvětšuje plochu budovy;
 • arkýř je nejen funkční, ale také dekorativní prvek, který může krásně ozdobit váš domov a dodat mu originalitu atd.

Současně se mezi mínusy obvykle rozlišují:

 • zařízení bude vyžadovat velké finanční investice (to je způsobeno skutečností, že na tento prvek jsou kladeny zvýšené požadavky na bezpečnost, proces izolace atd.);
 • obtížnost a trvání procesu instalace (práce vyžaduje vysokou kvalifikaci architekta i stavitele);
 • potřeba komplexní péče (například potíže vznikají při mytí oken) atd.

Arkýř je tedy neobvyklý architektonický prvek, který vypadá docela působivě, ale zároveň vyžaduje další úsilí (jak při stavbě, tak při údržbě).

Typy arkýřových oken

Dnes existuje několik typů arkýřových oken. Mezi hlavní patří:

 • polygonální (například ve formě šestiúhelníku);
 • lichoběžníkový (tento typ je považován za jeden z nejběžnějších);
 • obdélníkové a čtvercové (jsou považovány za nejjednodušší a relativně nejlevnější v provedení);
 • benátské (mají zaoblené nebo půlkruhové tvary).

V závislosti na vkusu majitele domu a na vlastnostech budovy si tedy můžete vybrat jeden z mnoha typů.

Projekty

Při stavbě jednopatrového domu (venkovského nebo obytného) mohou architekti využít jak standardní projekty, tak se řídit individuálními přáními zákazníka. Tak, je možné postavit stavbu se dvěma arkýři a garáží, 1-podlažní dům s terasou nebo podkrovím, zděným nebo dřevěným arkýřem atd. Všechny tyto otázky jsou řešeny v procesu plánování domu v 1. patře. Dnes se v našem článku podíváme na několik domácích projektů.

Projekt číslo 1

Zvažte plán na výstavbu cihlového domu, jehož celková plocha je 165 m2. Základna budovy (a tedy i střecha) je čtvercová. Architektonický prvek jako je arkýř narušuje stávající symetrii, jeho rozměry jsou 14x15m.

Je součástí obývacího pokoje.

Projekt číslo 2

Stavebním materiálem pro tento dům je dřevo (které několikanásobně šetří náklady na stavbu). Navíc celková plocha budovy je 65 m2. Stejně jako v předchozím případě je arkýř doplňkem obývacího pokoje, který výrazně zvětšuje jeho velikost. Dům má pouze 1 vchod.

Projekt č. 3

  Tato budova byla postavena s ohledem a v souladu s požadavky současného a dnes oblíbeného skandinávského stylu. Jsou zde 2 arkýře, které jsou umístěny po obou stranách budovy, tvoří symetrii. Mezi nimi jsou umístěny přední dveře.

  Při stavbě vlastního jednopatrového domu s arkýřem můžete vycházet z 1 z výše uvedených projektů, nebo přistupovat k problematice individuálně a soustředit se pouze na své osobní potřeby a přání.

  Designové vlastnosti

  Pokud se rozhodnete postavit dům s arkýřovým oknem, musíte se postarat nejen o to, jak bude tento prvek vypadat zvenčí, ale také o to, jak ozdobíte arkýř zevnitř. V této situaci se nejprve musíte zaměřit na své osobní preference. Přitom platí univerzální pravidla. Takže arkýř musí být bezpodmínečně vyzdoben ve světlých barvách. K dekoraci oken by se navíc neměly používat takzvané zatemňovací závěsy. Odborníci také nedoporučují používat velké množství nábytku při uspořádání arkýře.

  Zvažte konstrukční prvky arkýřového okna v závislosti na tom, do které místnosti je tento architektonický prvek součástí.

  Obývací pokoj

     Pokud má dům arkýřové okno, pak se nejčastěji stává součástí obývacího pokoje. Tento architektonický prvek dokonale zapadá do venkovského designu. Současně je elektrický krb velmi často instalován uvnitř arkýře. Návrháři doporučují používat přírodní materiály pro zdobení arkýřového okna (například dřevo nebo mramor). Květiny se stanou krásnou dekorací.

     Nevšední architektonický prvek může být výborným doplňkem jak do samotné kuchyně, tak do jídelního koutu. Zároveň nezapomínejte, že by měla být co nejlehčí. Poměrně často je v arkýři umístěn jídelní stůl, u kterého se budete několikrát denně scházet s celou rodinou. Kromě toho lze do arkýře umístit kuchyňské pracovní plochy (například dřez).

     Díky tomu si můžete užívat krásného výhledu zároveň s domácími pracemi.

     Ložnice

     Pokud je architektonická římsa umístěna v ložnici, lze ji oddělit (například pomocí sádrokartonových konstrukcí nebo běžných záclon). V takové oblasti můžete umístit toaletní stolek nebo šatní skříň. Tímto způsobem můžete ve svém pokoji vytvořit samostatný vyhrazený prostor. Poměrně často se také arkýř promění v místo pro čtení.

     Dětské

     V procesu zdobení arkýřového okna v dětském pokoji je nutné vycházet z věku dítěte. Tak, zóna může být skvělým herním nebo pracovním minipokojem. Kromě toho zde lze uspořádat sportovní koutek. Tak či onak, ale bezpodmínečně musíte s dítětem konzultovat, aby bylo s konečnou verzí spokojeno.

     Tím pádem, Arkýř je skvělým architektonickým doplňkem každé místnosti ve vašem domě. Umožňuje umístit více nábytku nebo zónovat konkrétní místnost. Nezapomeňte však věnovat zvláštní pozornost designu interiéru arkýře.

     Krásné příklady

     Zvažte některé krásné příklady jednopatrových domů s arkýřovým oknem.

     Světlý obývací pokoj

     Každá hostitelka sní o prostorném a světlém obývacím pokoji, ve kterém se vejde velké množství lidí. Podobného výsledku lze dosáhnout s arkýřovým oknem. Jak můžete vidět, v tomto interiéru jsou použity pouze světlé a přírodní odstíny, což také opticky zvětšuje prostor.

     Stylová kuchyně

     Stylová a moderní kuchyně s arkýřovým oknem je skutečnou ozdobou každého domova. Optimálním řešením je umístění jídelního stolu do arkýře. V tomto případě můžete pro zónování použít koberec.

     Útulná školka

     Arkýř v dětském pokoji může být vybaven útulnou a měkkou pohovkou, která také slouží jako úložný prostor. V tomto případě je třeba věnovat zvláštní pozornost barevnému schématu, protože by mělo být zároveň co nejsvětlejší a odpovídat obecné náladě místnosti.

     Lehký minimalistický dům

     Tento dům je navržen v minimalistickém stylu a vymalován neutrální bílou barvou. Navíc má vysoký a spolehlivý základ. To je třeba mít na paměti péče o takový dům zvenčí bude provázena spoustou obtíží.

     Cihlový statek

     Bílý arkýř krásně zdobí cihlový dům v tmavých odstínech. Současně takový architektonický prvek dává struktuře pohodlí. Pamatujte však, že byste textilní dekoraci neměli „přetěžovat“ tmavými závěsy.

     Jinak celý efekt přijde vniveč.

     Tím pádem, v procesu budování vlastního jednopatrového domu s arkýřovým oknem se můžete zaměřit na příklady, které byly popsány výše. Zároveň však pamatujte, že každá stavba je jedinečná a neopakovatelná. Myslete také na to, že byste se měli zaměřit na své osobní potřeby i na potřeby vaší domácnosti.

     Projekt a přehled dispozice jednopatrového domu s arkýřovým oknem viz další video.

     bez komentáře

     Komentář byl úspěšně odeslán.

     Kuchyně

     Ložnice

     Nábytek