Minimalistické domy

Minimalistické domy
 1. Charakteristické rysy
 2. Dekorační materiály
 3. Exteriérové ​​projekty
 4. Možnosti interiéru
 5. Krásné příklady

Vlastní bydlení je snem mnoha. Není nic krásnějšího, než se večer po pracovním dni zútulnit na vlastní terase u šálku čaje a kochat se výhledem na město nebo přírodu. Pokud teprve plánujete stavbu svého domu a vybíráte styl, pak je tento materiál pro vás.

Charakteristické rysy

Nejoblíbenějším stylem současnosti, jak ve stavebnictví, tak v interiéru, je minimalismus. Jedná se o moderní trend, který má několik nápadných rozdílů:

 • originální, ale ne okázalé uspořádání;
 • lakonický design;
 • dům má zpravidla ne více než 2 podlaží;
 • nedostatek zbytečných oddílů;
 • dobré osvětlení a mnoho velkých oken;
 • kombinace ne více než 2-3 odstínů v interiéru;
 • prostorné pokoje (mohou se lišit v kvadratuře, nemusí být nutně velké).

Ve venkovské chatě ve stylu minimalismu by neměly být žádné zbytečné předměty - oko by mělo "odpočívat" a hlava "dýchat". Být v takovém interiéru je opravdu snadné a příjemné, neexistuje žádná rozmanitost textur, odstínů a nábytku, lisování ze všech stran.

Minimalismus je především o funkčnosti a organizaci. Každá věc je na svém místě a vše osobní je skryto před zvědavýma očima.

Proto tento styl není vhodný pro ty, kteří jsou zvyklí vídat v interiéru různé roztomilé drobnosti, kteří nevěnují pozornost nepořádku a nestarají se o něj.

Dekorační materiály

Při stavbě domu ve stylu minimalismu se používají různé materiály: cihla, která je poté omítnuta, dekorativní kámen pro vnější výzdobu, dřevěné vložky, hodně betonu, skla, kovu.

Architektura je v tomto směru nápadná a působí nezvykle. Zpravidla se jedná o nízké stavby s plochou nebo mírně šikmou střechou. Vnější tvar domu může připomínat stavební bloky s velkými okny.

Uvnitř takového domu je interiér také obvykle proveden v minimalistickém stylu. K dekoraci místností se používají následující materiály:

 • hladké omítky a matné barvy;
 • laminát na přírodní dřevo;
 • tapety bez intenzivního vzoru, nelesklé, pastelové barvy;
 • beton jako dekorace na stěnu nebo strop;
 • stylové keramické dlaždice;
 • přírodní dřevo (například schodišťové stupně, podlahy, nábytek atd.).

Aby byla taková strohá a asketická měkkost a pohodlí interiéru, používají se přírodní tkaniny: okenní textilie, přikrývky, koberce.

Exteriérové ​​projekty

Domy v lakonickém stylu mohou být velké nebo malé. U stylu minimalismu nezáleží na počtu čtverečních metrů - lze jej aplikovat na jakoukoli plochu. Tradičně se moderní domy staví v 1-2 podlažích, protože tímto způsobem můžete výrazně ušetřit na materiálech a konstrukci, aniž byste ztratili v kvadratuře. Jednopatrový dům může být svou plochou stejný jako dvoupatrový, ale zároveň bude mít více užitného prostoru a spotřebuje se méně materiálů.

Proto je tento typ domu ideální pro letní chatu.

Pokud potřebujete postavit letní chatu, je lepší zvolit rámový dům. Jedná se o levnou a rychlou možnost, zatímco styl stavby může být jakýkoli. Pro minimalismus je důležitá kombinace svislých a vodorovných linií, klasická střecha je plochá, s možností vybudování vyhlídkové terasy nebo otevřené terasy. Ale nikdo vám nezakazuje vyrobit obyčejnou sedlovou střechu, stačí si vybrat materiály vhodné pro minimalismus - ne obklady, ale modernější nátěry, například flexibilní šindele.

Venkovský dům vhodný k celoročnímu bydlení potřebuje být pevnější. Může být postaven z cihel, monobloku, dřeva. Cihla a monoblok jsou izolované, omítnuté v několika vrstvách. Tak se získá klasická minimalistická fasáda. K omítce je přidán dekor z dřevěných panelů - to je módní akcent, který dodá domu teplo a pohodlí.

Dalším plusem minimalistických domů je velké množství oken, aby byl vnitřek domu světlý. Panoramatické zasklení také dodává efekt většího prostoru. I malý dům s okny od podlahy ke stropu bude uvnitř působit prostorněji. Obvykle se taková okna vyrábějí při vstupu na terasu, na straně domu, která je zavřená před zvědavýma očima.

A to je skvělé řešení pro ty, kteří chtějí mít doma hodně světla a vzduchu.

Dřevěné domy nebo domy z baru tak úplně neodpovídají popisu minimalismu., stromeček se zde nachází pouze jako dekor v exteriéru a interiéru. Ale nikdo vám nezakáže postavit dřevěný dům s rysy tohoto stylu: měl by být lakonický, správného geometrického tvaru, s mírně šikmou střechou (nemůžete vytvořit plochou střechu pro domy z baru).

Dalším druhem minimalismu je skandinávský stavební styl. Takové domy se staví z přírodních materiálů: dřevo, kámen, sklo atd. Patrových může být libovolný počet, nejčastěji se však jedná o malé 1-2 patrové domky z borovice, buku nebo břízy. Základ je vyroben z přírodního kamene a je poměrně vysoký. Okna - dřevěná a zdvojená, úspora tepla a energie.

Skandinávský styl výstavby není jen velkolepý vzhled, ale také funkčnost, úspora zdrojů a šetrnost k životnímu prostředí.

Pro stavbu zpravidla používají technologii dřeva nebo rámu, opláštění z úzkých horizontálních nebo vertikálních desek. V takových domech není střecha nejčastěji plochá, ale tradiční skandinávský - strmý štít. Podkroví je obvykle obytný prostor a tvar střechy umožňuje, aby se na něm nezdržovaly srážky, což znamená, že není nutné jej uklízet svépomocí.

Možná vám tato možnost minimalismu bude vyhovovat.

Možnosti interiéru

Minimalistický dům uvnitř bývá také zařízen v podobném stylu. Interiér se vyznačuje následujícími vlastnostmi:

 • prostor;
 • monochromatické odstíny ve výzdobě stěn a stropů;
 • nedostatek štuku, zbytečný dekor, barevné vzory;
 • hodně světla, včetně přirozeného;
 • funkční nábytek;
 • nedostatek různých drobných předmětů a dekorací (figurky, magnety atd.);
 • nedostatek nepořádku.

Pokud jde o uspořádání uvnitř takového domu, může to být jakékoli, hlavní věcí není "mělké" s místnostmi. Lepší mít 2 plnohodnotné velké ložnice než 3 malé, kde se není kam otočit a kde je málo světla a vzduchu. Rekonstrukce se nejlépe provádí ve stejném stylu ve všech místnostech včetně koupelen a toalet.

Docílíte tak jediného prostoru, kde bude nejen příjemné být, ale také se vám bude lépe dýchat.

V různých místnostech byste neměli lepit různé tapety, zejména v jasných barvách a s fantazijními reliéfními vzory. Nejlepší variantou jsou bílé hladké přetíratelné tapety, které lze přetřít jakýmkoli odstínem bezpečné barvy. Samozřejmě, pokud nechcete stěny malovat, pak můžete zvolit klasické tapety, které lze přelepit jednou za 5-7 let. Musí ale splňovat nějaké požadavky.

 • Šířka role je minimálně 1 m, docílíte tak dokonale rovné stěny bez spár.
 • Textura: hladká nebo lehce strukturovaná po celém povrchu role.
 • Vybírejte stylové lakonické velkoplošné potisky, může to být například tapeta imitující beton nebo dřevo a nejlépe jen obyčejné. Žádné květiny, rostliny, monogramy a podobně.

Je lepší zvolit matný strop, bez reflektorů a pseudo-krystalu. Systém osvětlení musí odpovídat stylu: lakonické lustry, malé lampy na kolejích. Stojací lampy, lampy a svítidla je nejlepší vybrat ze stejné kolekce.

Minimalistický interiér může na první pohled působit chladně a neosobně. Koberce, dobré textilie (záclony na oknech, přikrývky, polštáře) ji pomohou zjemnit a přinést pohodlí.

Nábytek může být vyroben ze dřeva v teplých barvách, ale ne wenge a ne načervenalé tóny.

Krásné příklady

Existuje obrovské množství minimalistických návrhů domů. Ukážeme vám některé z těch nejlepších.

 • Varianta jednopodlažního malého domu o rozloze přibližně 100-150 metrů čtverečních. Správný čistý tvar, jedno patro a mnoho velkých oken. Takový dům může být vynikajícím řešením letní chaty nebo domovem pro trvalé bydliště pro malou rodinu. Fasáda vypadá lakonicky a zajímavě: světlá hladká omítka, vložky z dřevěných panelů, dobré dlaždice a dřevěná okna s dvojitými skly.
 • Další možnost je neuvěřitelně krásná. Zde je plocha domu již mnohem větší - asi 200 čtverců. Styl domu lze popsat jako směs minimalismu a scandi. Dům má dvě podlaží - druhé podlaží je půdní. Věnujte pozornost panoramatickým oknům a tomu, jak je dům rozdělen podle barvy a struktury. Zde se hladká bílá omítka kombinuje s tmavými, téměř černými dřevěnými úzkými panely. Střecha je vysoká se zajímavými kontrastními taškami.
 • Pokud potřebujete dům mnohem větší na plochu, pak doporučujeme věnovat pozornost takovému projektu: velký dvoupodlažní dům s boční přístavbou v podobě zastřešeného prostoru a střešní terasou. Tato přístavba je připojena k domu, na plánu projekt vypadá jako písmeno "G". Jedná se o skvělé řešení pro velkou rodinu a trvalé bydliště. Samotný dům a přístavba jsou vyrobeny ve stejném stylu - kombinuje se zde minimalismus a scandi. Exteriér je ze dřeva: dřevěné horizontální panely a trámy. Zajímavě vypadají ploty u domu a na terase. Pozornost přitahuje i barevné řešení domu, svěže působí kombinace béžové a šedé.
 • Další možností je typický představitel skandinávského stylu. Dřevěný dům na vysokém kamenném základu s vysokou strmou střechou. Dům je malý, ale má dvě podlaží - druhé je v podkroví. Barevné řešení je pro tento styl také klasické: kontrastní kombinace černé a světlého dřeva. Jsou zde také velká okna od podlahy ke stropu, což dává uvnitř hodně prostoru a hodně světla.

Co se týče interiérů ve stylu minimalismu, vybrali jsme několik základních, které ukazují klasické principy tohoto směru.

 • V první verzi jsou obývací pokoj a kuchyně spojeny v jedné velké místnosti, velká panoramatická okna dávají ještě více prostoru, úzká místnost se opticky rozšiřuje. Stěny jsou bílé, podlaha kontrastně tmavá, jako nábytek ze dřeva. Textil, čalouněný nábytek, osvětlení dodávají interiéru útulnost.
 • Další možností pro prostorný, lakonický obývací pokoj: vysoké stropy, bílé a šedé stěny, lehká podlaha a stejný nábytek. Světlým bodem jsou zde žluté polštáře na šedé pohovce. I přes tmavé závěsy je místnost světlá díky velkým oknům.
 • Mnoho lidí se ptá, zda je možné udělat dětský pokoj v minimalistickém stylu. Ano, pokud se nenecháte unést zbytečným nábytkem a výzdobou. Například interiér v bytě v lakonickém stylu. Školka je zde vyrobena ve světlých barvách, okna v délce podlahy jsou zatažena dlouhými hladkými závěsy jasně modré barvy. Jedna stěna je kontrastní, v barvě závěsů, se zajímavým dekorem v podobě bílých mraků. Přestavitelný nábytek a skryté zásuvky šetří místo.

Přehled domu ve stylu minimalismu o rozloze 410 m2. ve videu níže.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek