Domy ve stylu art deco

Obsah
 1. Designové vlastnosti
 2. Dokončovací materiály a barvy
 3. Nábytek a dekorace
 4. Příklady projektů

Designový směr art deco vznikl ve Francii ve 20. letech 20. století. století a rychle se stal populární daleko za hranicemi země. Typické pro tento styl je bohatost barev a textur, nečekané geometrické tvary a bohatá ornamentika. Art Deco představuje glamour spojený s technickým pokrokem, všechna designová řešení se vyznačují vysokou mírou vnímavosti ke všem druhům interiérových inovací.

Designové vlastnosti

Poprvé se začalo mluvit o módním směru Art Deco na začátku minulého století ve Francii a již ve 20. a 30. letech. rychle si získal armádu fanoušků. Jeho jméno je přeloženo z francouzštiny jako „dekorativní umění“. Jedná se o velmi výrazný a ladný styl, díky kterému obývací interiér působí luxusně, sofistikovaně a bohatě. Právě tato atmosféra byla pro lidi na konci třicátých let, kdy byli lidé unaveni chudobou a dalšími důsledky Velké hospodářské krize, tolik potřebná.

Tento stylový směr harmonicky kombinuje lakonický primitivismus a okázalý luxus, chromovaný kov a dřevo, funkcionalismus a frivolní jazzové motivy. Standardním příkladem tohoto stylu byl interiérový design 5hvězdičkových hotelů, slušných restaurací a některých dalších módních míst té doby. Tento styl však nebyl zdaleka dostupný pro každého, v praxi jej mohli realizovat pouze bohatí lidé, pro běžné Američany s jejich malými byty tento design dostupný nebyl. Art Deco je rozpoznatelné pro následující vlastnosti:

 • lakonická geometrie;
 • asymetrie, přerušované a klikaté čáry;
 • použití drahých obkladových materiálů;
 • okázalá okázalost dekorativních prvků;
 • množství kovu a zrcadel;
 • použití slonoviny, skleněné mozaiky, vícebarevných vitráží, drahého křišťálu, vzácných dřevin a luxusního nádobí;
 • přítomnost kůží divokých zvířat v interiéru: antilopy, tygra nebo medvěda;
 • exotické masky, bubny a figurky;
 • hojnost lesku na površích.

Dokončovací materiály a barvy

Takové elegantní interiéry vyžadují vhodnou povrchovou úpravu v domě. Pro podlahové krytiny se obvykle používají parkety vyrobené z drahých dřevin. Rozšířila se povrchová úprava černobílými dlaždicemi nebo přírodním kamenem. V moderních interiérech je povoleno používat rozpočtové imitace parketových desek z linolea nebo laminátu.

Před sto lety byl strop omítnut bíle a ozdoben sádrovými lištami. V současné době Art Deco preferuje víceúrovňové konstrukce vyrobené z PVC nebo sádrokartonu a štukové lišty se vytvářejí z pěnového polystyrenu nebo polyuretanových materiálů. Instalace napínacích stropů je povolena - v tomto případě musí být natřeny fotografickým tiskem.

Existuje mnoho zajímavých možností pro zdobení stěn, nejčastěji je to dekorativní omítka nebo závěsy s hedvábnou tapetou. V druhém případě se používá materiál s potisky na téma asijských hieroglyfů, afrických ornamentů, rozšířil se geometrický tisk. V některých interiérech jsou povrchy zdobeny dekorativními dřevěnými panely. Měly by být monochromatické, malované v diskrétních odstínech.

Okna v interiérech ve stylu Art Deco jsou velká a dávají hodně světla, ideálně v dřevěných rámech. Okenní otvory jsou zdobeny téměř beztížným průhledným tylem a v noci jsou uzavřeny hustými těžkými závěsy.

Nábytek a dekorace

Pokud jde o nábytek, hlavním principem Art Deco je maximální přísnost ve všem. Namísto hladkých čar - ostrých a místo běžných za starých časů květinové ozdoby - geometrické a abstraktní vzory. Žádný design interiéru není kompletní bez použití tvarů, jako je čtverec, krychle, kruh a koule. Není náhodou, že kusy nábytku často opakují obrysy těchto forem. Fasády nábytku jsou povrchově upraveny černým lakem s perletí, povoleno je použití zlaceného nebo chromovaného kovu, slonoviny a pravé kůže.

V dekoraci jsou jistě přítomny etnické motivy. Rozšířily se vyřezávané rakve, čínské přepážky, orientální ručně vyráběné koberce, africké figurky, bubny, masky a také kůže divokých zvířat. Ve formování slohu se odrazily archeologické objevy počátku minulého století. Tak se v designu interiérů objevovaly prvky umění starověkého Egypta, Říma, Babylonu a Asýrie a aztécké a incké ozdoby nejsou zdaleka neobvyklé.

Příklady projektů

Ve skutečnosti interiér obytné budovy ve stylu art deco kombinuje vnější okázalost, tradice starověkých civilizací s výdobytky technologického pokroku. Luxus spočívá nejen v použití různých dokončovacích materiálů, ale také ve vizuálním potvrzení bohatosti, která se projevuje bohatými a živými dekorativními prvky.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek