Použití abashe do koupele

Obsah
 1. co to je?
 2. Základní vlastnosti
 3. Přehled možností dřeva
 4. Kde a jak používat ve vaně?

Kdo by nemiloval ruskou koupel? K jeho výzdobě se v Rusku tradičně používaly olše, osika, lípa, cedr a modřín. Od 90. let dvacátého století se začal používat abash.

co to je?

Abash se nazývá dub nebo javor, který roste v afrických tropických pralesích, hlavně v zemích Kongo, Kamerun. Patří do čeledi Malvaceae, její listy jsou podobné javoru, připomínají otevřené palmy. Obyvatelé Afriky tento strom nazývají jinak: samba, abachi, obche. Název abash pochází z obrovské velikosti stromu. Specifičnost plemene je následující:

 • Abash roste jednotlivě a zabírá velkou plochu;

 • na výšku může dosáhnout 50 m a v obvodu 2-2,5 m;

 • větve stromu jsou umístěny blízko vrcholu, takže na kmenech ani na hotových deskách nejsou žádné uzly.

Dřevo Abasha se začalo používat relativně nedávno kvůli praktičnosti Němců. V 50. letech dvacátého století u Brém byly při opravě parovodu použity jako obklad desky z obalů afrických produktů.

Silným horkým proudem vodní páry se desky z abashe nezahřály, ale jen mírně zahřály. Od té doby začali Němci a po nich Norové používat abash pro koupele a sauny.

Základní vlastnosti

Dřevo tohoto afrického dubu má porézní strukturu, proto je lehkost, ale při přetržení je tvrdé a pružné... U dřeva této dřeviny je pozorována nízká tepelná vodivost. Proto se na něm nemůžete spálit. Takové řezivo je skvělé na sedací lavice v sauně nebo parní lázni, protože se příliš neohřívá. Vlhkost dřeva abasha je pouze 12%, materiál si proto zachová svůj původní tvar po dlouhou dobu.

Zde jsou hlavní technické vlastnosti abashe.

 • Po vysušení dřeva na 12% vlhkost bude jeho hustota 350 kg / m3. Strukturou je abash podobný polystyrenu.

 • Měrná hmotnost dosahuje 0,55 g / cm2. Lze usuzovat, že čím menší je hmota dřeva, tím menší je jeho hustota, a proto se méně zahřívá.

 • Maximální ohybová síla je 528 kg / cm2.

 • Řezivo má hladké hrany, žádné suky, žádný pryskyřičný zápach ani při vysokých teplotách.

 • Africký dub odolný vůči různým atmosférickým tlakům a vliv vnějšího prostředí.

 • Snížený koeficient tepelné vodivosti a tepelné kapacity... Při kontaktu s lidským tělem rychle vnímá jeho teplotu.

Podle technologie zpracování musí být africký dub po pokácení do 2 dnů vysušen, protože dřevo zmodrá nebo zčerná. A tuto závadu již nebude možné odstranit.

Hlavními pozitivními vlastnostmi Abash je několik bodů.

 • Snadno zpracovatelný, vhodný k broušení a leštění. Po dlouhou dobu se nedeformuje a nesráží se.

 • Vzhledem k nízké vlhkosti, vzhled řeziva zůstává prezentovatelný po dlouhou dobu a nemění barvu.

 • Atraktivní barva řeziva. Dobře tónované.

 • Desky z afrického dubu mohou snadné řezání a vrtání otvorůbeze strachu z prasknutí. Povrch dřeva je velmi příjemný na dotek.

Negativní vlastnosti dřeva tohoto stromu jsou následující:

 • poměrně vysoké náklady, takže parní lázeň ve vaně, lemovaná abash, není dostupná pro každého;

 • na ruský trh jsou dováženy malé zásilky vysoce kvalitních stavebních materiálů;

 • pěstební plocha těchto stromů se každým rokem katastrofálně zmenšuje.

Přehled možností dřeva

V současné době je na trhu řeziva nabízena k prodeji speciální třída řeziva pro obklady pod značkou „abash“, která má specifické vlastnosti, neobvyklou strukturu a barvu. Prodejny stavebních materiálů pro dokončení parní lázně ve vaně nabízejí následující výrobky ze dřeva abasha: deska, obložení, kolejnice, termo deska, dýha, prkna.

Dřevo Abasha pochází nejen z afrického dubu, ale také ze střední Asie.

Přírodní abache má nevýraznou texturu, vlákna tvoří na povrchu mírně viditelný vzor, ​​proto lze tento materiál podrobit opracování dřeva v libovolném směru.

Abash African má spektrum barev od světlé, téměř bílé, až po sytou barvu pečeného mléka. Asijské dřevo je strukturou nejlehčí a nejvzdušnější, proto se ihned tepelně upravuje nebo řeže na dýhu, případně se používá jako obkladový materiál v méně kritických místech vany.

To poskytuje základ pro výrobu řeziva pro parní komory a prodej individuálně dokončených broušených desek, počínaje obložením a prkny, konče prvky pro zdobení vany.

Standardní velikosti dokončovacích panelů se pohybují od 1200 m do 2300 m délky.

Prkna

Neomítané a plukovní desky z africké abaše jsou o 15 % dražší než stejné výrobky z asijského dřeva.

Při výběru interiéru pro vanu je třeba vzít v úvahu ne všechny stavební materiály z tohoto nádherného dřeva nabízeného k prodeji na veletrzích mají podobné vlastnosti... Samotný kmen o délce cca 30 m je přímo na místě řezu rozřezán na předem zpracované desky. Podle toho se v jednom balíku může setkat řezivo s různou kvalitou materiálu.

Lehátka a police do koupelového komplexu jsou vyrobeny z nejpevnější desky.

Podšívka

Pro zdobení stěn šindelem nebo lištou se bere měkké dřevo. Při velkoobchodním prodeji je velmi obtížné zjistit stupeň obložení v balení. Před prodejem jim nebude umožněno otevřít balíček šindel a vybrat požadovaný kvalitní materiál, takže nákup obkladů do koupelen je stále loterie. Pouze odborník bude schopen rozlišit dobrý materiál od špatného materiálu podle jeho vlastností a běžný kupující se naučí vidět jemnosti dřeva abasha během 2-3 let od používání své lázně.

V maloobchodních prodejnách najdete ve výprodeji obložení z afrického dubu různých velikostí a jakostí různých cen. Je rozdělena do tří tříd:

 • další;

 • třída A;

 • třída AB.

Lze usuzovat, že ne každé africké dřevo má extratřídní vlastnosti.

Celkové rozměry se u různých společností zabývajících se prodejem stavebních materiálů liší. Tloušťka obložení se pohybuje od 12 do 13 mm, šířka od 85 do 96 mm a délka od 2 do 4 metrů.

Tepelné desky

Pro dokončení parní místnosti je lepší použít tepelně zpracované desky, podšívku nebo kolejnici. Thermoabash má obzvláště jasnou, sytou barvu, která je tmavší než přírodní klasická verze. Tepelná úprava dřeva zvyšuje jeho mechanické a biologické vlastnosti.

Důvodem, proč abash ještě nevytlačil lípu a osiku, je specifická vůně čerstvého dřeva, která je dost vytrvalá a nepříjemná. K boji proti přetrvávajícímu zápachu také používají smažení v parní místnosti před použitím nové lázně a umístění cedrových bloků na kamna a zpracování čerstvého afrického dřeva lněným olejem.

Pro radikální řešení se používají tepelně upravené desky. Žíhaný africký nebo asijský dub se používá k výrobě prahů a lišt ve tvaru úhelníku pro vanové police, kliky dveří a některé ozdobné prvky, které jsou umístěny v blízkosti topení nebo ventilace.

Tepelné zpracování zvyšuje odolnost dřeva proti hnilobě a deformaci a prodlužuje životnost povrchové úpravy abash až na dvě desetiletí.

Kde a jak používat ve vaně?

Opravdoví znalci ruských lázní preferují obklad abachi ze dvou důvodů.

 • Příjemný a na dotek příjemný leštěný povrch abache v horké páře nebo sauně vám nedovolí spálit se ve srovnání s jehličnany a osiky. Nadšení návštěvníci parní komory ujišťují, že police a opěrka hlavy z afrického dřeva jsou co do hustoty a chladu podobné extrudované pěně.

 • Přírodní strom abash, pěstovaný ve vlhkém tropickém lese, se vyznačuje vysokými dezinfekčními vlastnostmi. Když tedy parní lázeň navštíví velké množství lidí, patogeny se na polici nehromadí.

Asijské dubové řezivo má své klady i zápory. Kromě vysoké ceny má materiál velmi nízkou tvrdost. Do takového dřeva je lepší nezatloukat a nešroubovat hřebíky a šrouby. Podlaha v lázeňském domě z abachi prken je rychle prostoupena těžkými kamny. Na stěny zdobené takovým dřevem se nevěší police, háčky na koupelnové doplňky a ramínka na šaty.

Při pokrytí stěn vany tak drahým materiálem je třeba dávat pozor. Nešikovné otáčení nebo nesprávná manipulace s nástrojem může na fazetě zanechat prohlubně a jizvy.

Podle odpovědí majitelů takových parních místností je použití asijského dubu přijatelné za tří podmínek.

Pokud jsou police v relativně horké parní místnosti velmi horké, zejména nahoře, je docela obtížné je používat. Abachi je ideální volbou pro dokončení polic v sauně, střední - pro parní lázeň v ruské lázni a v tureckých lázních se vůbec nepoužívá.

Velmi příjemný materiál pro děti do parní lázně nebo šatny. Dřevo afrického nebo asijského dubu je měkké, nebudou od něj žádné škrábance ani oděrky. Chůze po takové podlaze s bosýma nohama je velmi příjemná.

V parní místnosti podlahy rychle hnijí vlhkostí. K tomu dochází, když je větrání provedeno nesprávně, a pak je podlaha obložena deskami abachi.

Mříže se často vyrábějí z prken z afrického dubu, které jsou položeny na vyřezávané podlaze u kamen. Dá se na ní stát bosýma nohama. Možnost použití abachi jako podlahové krytiny v mycí části vany se praktikuje, protože dlažba je pro to nevhodná a je traumatická. Gumové koberce vypadají nevzhledně a nesplňují hygienické požadavky a mřížky z afrického dřeva vypadají esteticky a dlouho vydrží.

Bylo zjištěno, že v parní místnosti ruské lázně drahé dřevo aktivně absorbuje vodu, kondenzaci, vůně břízy, eukalyptu a dubových košťat, které se používají při koupeli.

Africký dub spolu s dalšími dřevinami snadno pohlcuje různé pachy a lidové prostředky pro pokožku těla, rukou i obličeje. Do parní místnosti zdobené takovým dřevem nemůžete vstoupit tekutým mýdlem a šampony, medem a čokoládovými maskami na pokožku.

Pokud je parní místnost obložena šindelem abachi, pak se po všech koupelových procedurách podšívka omyje čistou vodou lněnou žínkou, aby se smyl pot a nečistoty.

Použití afrického nebo asijského dubu pro koupele a sauny je ekonomicky výhodné. Takže ve Finsku je při stavbě saun a van téměř polovina povrchů obložena šindelem nebo lištou z abaše a hodnotí to jako výhodnou investici.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek