Vše o krokvích do vany

Obsah
  1. Jakou střechu vybrat?
  2. Přehled druhů
  3. Instalace krokvového systému

Každý majitel soukromého domu nebo chaty sní o kvalitním lázeňském domě na místě. Stavba se často provádí samostatně bez zapojení specialistů. Ve skutečnosti to není těžké, ale musíte mít v této oblasti určité znalosti.

Článek pojednává o nejběžnějších možnostech střechy vany, popisuje jejich hlavní vlastnosti, výhody a nevýhody. A také je věnována pozornost postupu instalace krokvového systému pro hlavní typy střech.

Jakou střechu vybrat?

Při stavbě vany je třeba věnovat zvláštní pozornost její střeše. Musí být pevná, dobře odolávat kondenzaci páry, která stoupá z parní komory a usazuje se na vnitřní straně střechy. Aby střecha vydržela co nejdéle, má smysl položit hydro nebo parozábranu. Moderní výrobci nabízejí velký výběr kvalitních stavebních materiálů, které lze k tomuto účelu použít.

Důležitou roli však hraje i tvar zastřešení sauny. Protože většina moderních saun je postavena ze dřeva, lze je zastřešit jakýmkoliv typem střechy. Při výběru tvaru střechy je třeba vzít v úvahu následující vlastnosti:

  • blízkost vany k obytným místnostem;
  • povětrnostní podmínky a teplotní režimy oblasti, ve které bude budova umístěna;
  • druh půdy a pevnost základu vany;
  • technické vlastnosti budovy.

Přehled druhů

V procesu budování vany vyvstane otázka výběru typu střechy. Jedná se o jeden z hlavních stavebních prvků, proto jsou na něj kladeny speciální technické požadavky. Tvar střechy pro vanu může být:

  • jednosvahový;
  • štít;
  • vícesjezdovka.

Každá z uvedených možností má své vlastní vlastnosti, které je třeba vzít v úvahu při výstavbě. V současné době jsou nejčastější první 2 typy.

Takové střechy nezpůsobují potíže během výstavby, dobře plní své hlavní funkce ochrany před vlhkostí zvenčí a zadržování tepla zevnitř.

Vzhled vany s jedním svahem je rovina umístěná ve sklonu 10-20 stupňů. Taková střecha nemá hřeben. Stavba šikmé střechy není náročná, lze ji provést poměrně rychle. Významnou výhodou bude také to, že tato možnost je nejvíce rozpočtová a vyžaduje minimální finanční náklady.

Tento typ střechy bude optimální pro malé místnosti nebo vany umístěné v bezprostřední blízkosti nebo přilehlé k domu. Jedinou nevýhodou je, že díky tvarovanému úhlu se půdní prostor výrazně zmenší. A také z hlediska tepelně úsporných vlastností bude horší než jiné typy zastřešení.

Sedlová střecha je považována za standardní pro vanu. Účinně plní svůj účel a snadno se vyrábí. Náklady na takovou střechu jsou také nízké – stačí vybrat kvalitní materiál. Sedlová střecha se vyznačuje umístěním hřebene. Může být umístěn přesně uprostřed nebo se posunout v libovolném směru. Taková střecha není vhodná pro malé místnosti, bude vypadat těžkopádně a ne příliš vhodně. Pro standardní nebo velké vany je nejlepší volbou sedlová střecha.

Vícesklonová forma se téměř nikdy nepoužívá při stavbě vany na vlastní pěst, protože je poměrně problematické ji vytvořit sami, lze udělat mnoho technických chyb, které nakonec povedou k potřebě přilákat odborníky.

Instalace krokvového systému

Pro stavbu vanových stěn je vhodné použít srub z kulatiny nebo z baru. Dřevo je nejpraktičtější, nejodolnější a nejpřirozenější materiál pro vanu. Je snadné vytvořit takový základ vlastníma rukama po předchozím vyčištění a přípravě webu.Srub lze sestavit z hotových materiálů nebo můžete nezávisle zpracovat každý detail budoucí lázně. Při přípravě dřevěných dílů na srub je třeba dbát na to, zda nejsou napuštěny speciálním ochranným prostředkem.

Pokud to výrobce neudělal, nebude obtížné dřevo zpracovat sami. To je nutné, aby materiál nebyl negativně ovlivněn vysokými teplotami a vlhkostí. V této fázi je důležité nastavit spolehlivou podpěru pro další připevnění střechy k ní. Četné referenční knihy a schémata pomohou správně založit základ a postavit srub.

Když jsou základy a stěny instalovány, je nutné rozhodnout o typu střechy budoucí lázně a poté pokračovat v přípravě základny rámu. Často vyvstává otázka, jak připevnit příhradový systém k sekané lázni. Musíte pochopit, že by měl spočívat na základně - Mauerlat, který je zase připevněn přímo k vrcholům stěn. Měl by být vyroben z prken nebo silných dřevěných trámů. To je jediný způsob, jak rovnoměrně rozložit zatížení na stěny a základy budovy. Pro větší stabilitu střechy je nutné ke stěnám připevnit speciální vyztužený pás, do kterého jsou namontovány speciální upevňovací prvky pro Mauerlat.

Lze jej obejít pouze v případě, že je vana kompaktní a její střecha je vyrobena z lehkých materiálů. Místo pancéřového pásu se někdy používají kotevní šrouby, které dobře plní i funkci dodatečné podpory. Pro větší spolehlivost můžete použít další díly - utahování, sloupky, propojky a mnoho dalšího. Doporučuje se montáž na zemi - práce tak bude rychlejší a bezpečnější.

Aby se proces výroby koupele netáhl, má smysl nepracovat sám, ale zapojit 2-3 asistenty.

Jednostupňové

Při výběru tohoto typu střechy musíte správně vypočítat úhel jejího sklonu. Na střeše by se neměl hromadit sníh ani stagnovat voda, protože dříve či později do objektu prosákne zbytečná vlhkost. Pokud se vana nachází v oblasti, kde srážky zřídka padají, můžete se dostat se sklonem 30-35 stupňů, pokud jsou časté sněžení a přeháňky, pak by měl být úhel zvýšen na 45-50 stupňů. V žádném případě by svah neměl být absolutně rovný nebo nakloněný v tupém úhlu.

Upevnění krokví ke stěnám vany by mělo být provedeno následovně: nejprve je nutné předem vypočítat, jaký bude sklon střechy, a postavit nosnou konstrukci s požadovaným výškovým rozdílem . Dále je nutné instalovat nosníky pod krokve - vodorovné nosníky, které současně dodají konstrukci tuhost a rozloží zatížení na podpěry.

Krokve musí pokrývat celé rozpětí budovy. Další podpěry lze vynechat, pokud je plocha vany menší než 4,5 m2. V opačném případě je nutné použít tzv. krokevní nohu - zkosený trám, který střechu dodatečně podpírá. Krokve jsou připevněny k nosné stěně zespodu a shora. Abyste zajistili těsnější kontakt mezi díly, můžete na nich udělat speciální řezy.

Ke spojení se používají dlouhé ocelové hřebíky a tuhý drát. Při stavbě šikmé střechy je nutné dbát na to, aby střecha přesahovala hranice stěn o pár centimetrů. Srubový dům tak ochráníte před zbytečnou vlhkostí a slunečním zářením.

Štít

Před vybudováním takové střechy se musíte rozhodnout, jak budou krokve aplikovány. Nejjednodušší na výrobu jsou závěsné nebo vrstvené krokve. Pro lázeňský dům, uvnitř kterého je umístěna nosná stěna, má smysl zvolit vrstvený typ. Horní část krokví je připevněna k nosníku nebo hřebenové tyči. Pro stabilitu konstrukce má v této fázi smysl používat podpěrné sloupky, které je správně rozmístí na výšku.

Nejprve jsou podpěry připevněny ke stěnám budovy, poté podél vodorovného pásu. Krokve jsou přibity na hřeben střechy. Je třeba se vyvarovat nadměrných otvorů ve spodní části střechy, protože v budoucnu negativně ovlivní dřevěný rám. Proto je lepší připevnit krokve ke stěnám metodou řezání s jedním nebo dvěma zuby (hroty).

Aby se díly nepohybovaly do strany, vyplatí se dodatečně nainstalovat kovové rohy.

Pro Chcete-li postavit zavěšenou konstrukci krokví, musíte vyrobit několik tyčí (stavebních vazníků) a připevnit je k základně střechy. Jejich velikost a počet závisí na ploše budovy a úhlu sklonu. Poté se krokve instalují jeden po druhém, připevňují se k hřebenové příčce odříznutím nebo přišroubováním šrouby. Při stavbě závěsných vazníků je třeba použít další nástroje - utahování a překlady.

Dodají střeše další tuhost a stabilitu. Krokve jsou připevněny k lázeňskému domu ze srubu pomocí posuvných podpěr - speciálních dílů, které bezpečně připevňují střechu k základně, ale zároveň umožňují ponechat malý prostor pro smrštění budovy. To pomůže zabránit deformaci lázně, ke které může časem dojít. Střecha je připevněna k hornímu nosníku pomocí závěsů nebo speciálních šroubů.

Informace o tom, jak správně nainstalovat krokve na vanu, naleznete v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek