Jak správně vytápět saunu dřevem?

Obsah
 1. Výběr palivového dřeva
 2. Příprava
 3. Jak zapálit kamna?
 4. Házení palivového dříví
 5. Konec pece

Již několik tisíciletí je palivové dřevo považováno za ideální palivo pro ohřev koupele. Navzdory zdánlivé jednoduchosti je topeniště umění a vyžaduje určité znalosti a dovednosti. Pokud se však budete řídit jednoduchými pravidly, vytápění lázeňského domu se stane jednoduchou a známou věcí.

Výběr palivového dřeva

Je zřejmé, že nemůžete ohřívat lázeň vlhkým dřevem - musí být suché. Pro ohřev vany se doporučuje zakoupit nebo sklízet vysoce kvalitní palivové dřevo. Ztrouchnivělé palivové dřevo neprohřívá koupel dobře. Desky ošetřené různými kompozicemi zanechávají nepříjemné a štiplavé pachy.

Standardní délka polen přímo závisí na rozměrech samotného topeniště. Ideální poleno by mělo mít 3/4 až 2/3 šířky topeniště.

Abyste mohli vypočítat přesný požadovaný počet polen, musíte si zapsat, kolik palivového dřeva bylo potřeba na zapálení 1krát. V průměru 15 kubíků dřeva vystačí na 7 měsíců (zimní období). Tento údaj se však může měnit v závislosti na frekvenci podpalování, druhu dřeva a mnoha dalších. V průměru může jeden podpal pojmout 1 až 5 kg palivového dřeva.

Je nežádoucí ohřívat lázeň jehličnatým dřevem. Jak víte, takové dřevo obsahuje hodně pryskyřice, díky které dřevo rychleji hoří a také zůstává v kouřovodech.

Borovicou si vanu neohřejete, ale můžete použít ovocné dřevo. Většinou jsou ale prakticky nedostupné. Za ideální se považuje palivové dřevo z tvrdého dřeva. Nejznámějšími stromy této kategorie jsou dub, jasan a další. Také je však není snadné sehnat – jsou velmi drahé. Takové dřevo nelze skladovat déle než 2 roky. Tyto druhy dřeva naplňují lázeňský dům vůní lesa.

Topení olšovým dřevem se doporučuje těm, kteří jsou náchylní k různým nachlazením. Olše má baktericidní účinek a příjemnou vůni. Další výhodou je dlouhá životnost. Lidé s astmatem nebo jinými respiračními chorobami mohou využít k vyhřívání sauny lípu.

Bohužel je těžké ho zapálit a pára z něj je příliš vytrvalá. Má uklidňující účinek.

Dobrým a cenově dostupným podpalovým materiálem je březové dřevo. Nezanechává nepříjemné pachy, netvoří saze a dobře drží teplo. Při spalování se však uvolňuje dehet, který pak může zůstat v topeništi a usadit se v komíně.

Lázeňský dům nemůžete vytápět různým domácím odpadem nebo malovanými deskami.... Mohou vydávat štiplavý kouř a saze mohou zůstat v kamnech, komíně a dokonce i v samotné lázni.

Rozpalování koupele uhlím je povoleno, ale není to zcela žádoucí. Nemají žádné aroma, ale udrží se dlouho teplé.

Příprava

Před topeništěm je třeba umýt koupelnu. Čištění vany by mělo být prováděno pomocí antiseptických prostředků. Musíte umýt nejen police a podlahu, ale i všechny ostatní povrchy včetně stropu. Poté musíte nechat povrchy oschnout a větrat koupelnu.

Úklid by měl zahrnovat i odstraňování popela, stejně jako čištění popelníku, roštů. A také, pokud je to nutné, musíte kameny opláchnout ze sazí nebo jiného plaku. Závěrem je nutné zkontrolujte tah v potrubí. To lze provést zapálenou zápalkou. Musíte to přinést ke sporáku.

Pokud plamen ze zápalky směřuje nahoru, pak je s tahem vše v pořádku. Pokud zápalka zhasne nebo plamen nesměřuje nahoru, musíte komín vyčistit.

Na konci tohoto procesu se do pece vloží několik palivových dříví, k nim se přivede zapálené papírové lano. To je třeba mít na paměti zkuste dát dříví do středu kamen. Polena by se neměla dotýkat dveří a neměla by překážet při jejich zavírání. Poté, co začnou hořet, se trouba zavře. To bude podrobněji probráno níže.

Jak zapálit kamna?

Někdy není možné rychle zapálit kamna. Důvodem mohou být silné mrazy nebo vzácné používání koupele.

Pojďme přijít na to, jak rozsvítit kamna krok za krokem.

 1. Po vyčištění sauny po poslední návštěvě, je nutné naplnit kotel vodou. Není možné zapálit kamna s prázdným kotlem.

 2. Další krok ventilátor úplně otevřítstejně jako kouřová klapka.

 3. Na rošty je umístěno několik zmačkaných listů novinového papíru a nahoře - od 4 do 6 malých polen... Dřevo nasypte třískami, aby lépe hořelo. Poměrně často je část palivového dřeva naskládána ve formě „studnové“ konstrukce a další část kolem této konstrukce.

 4. Musíte vzít kus papíru a vykroutit z něj turniket. Dále se papír zapálí. Přineseme to do novin, zapálíme je a pevně zavřeme dveře.

 5. Později musíte poslouchat. Pokud je slyšet zvuk hořících polen, můžeme předpokládat, že se lázeň začala zahřívat, ale pokud ne, je nutné znovu zapálit dřevo. Zvuk může znít jako hučení a někdy může obsahovat praskavé zvuky. Pokud nemůžete palivové dřevo zapálit papírem, můžete použít suchý alkohol v malém množství. Je přísně zakázáno používat k zapalování koupele benzín nebo jiné podobné hořlavé kapaliny.

 6. Nějakou dobu poté, co začalo hořet dříví, je nutné zavřít dmychadlo, otevřít ventil na kotli, a také uzavřít výstup do komína.

Obecně by celý postup měl trvat méně než 15 minut. V létě vyhřejete saunu za 5 minut. Doba podpalu závisí také na suchosti dřeva. Při podpalování je nežádoucí zalévat kameny. Tím se „zpomalí“ proces zahřívání místnosti.

Házení palivového dříví

Abyste se naučili, jak správně ohřívat vanu, musíte zvládnout dovednost udržovat teplo v koupelně. Jen (počáteční) pokládka palivového dřeva nestačí.

Po určité době se dvířka topeniště otevřou, uhlíky v nich se vyrovnají. Poté se navrch položí několik palivových dříví. To by mělo být provedeno co nejdále od komína a blíže ke dveřím.

Veškeré následné položené palivové dříví by mělo být umístěno blíže ke dveřím. To se provádí tak, aby se teplo nedostalo do potrubí.

Druhou várku palivového dřeva lze naložit asi 15 minut poté, co se první várka palivového dřeva změnila na uhlí. Totéž platí pro všechny následující záložky. Není třeba čekat, až dřevo úplně dohoří. Pokud k tomu dojde, teplota v koupelně okamžitě klesne.

Vyhřívání sauny obvykle trvá 2 až 5 hodin. V létě se vana obvykle zahřívá nejdéle 3 hodiny, v zimě je tato doba téměř dvojnásobná.

Ohniště lze považovat za dokončené, pokud se voda vaří, teplota v místnosti dosáhla alespoň 60 stupňů a všechna polena se změnila na červené uhlíky (za míchání) bez modrých plamenů. Přítomnost modrého jazyka naznačuje, že oxid uhličitý ještě zcela neunikl a je třeba ještě počkat. Po skončení pece můžete vstoupit do lázeňského domu.

Je důležité, aby se voda z bojleru zcela nevyvařila. Pokud se znatelně snížila, tak je nutné ji doplnit.

Konec pece

Po dokončení topeniště musíte jít do koupelny a umýt stopy sazí ze stěn a polic. To by mělo být provedeno s otevřenými dveřmi a větracími otvory.

Tyto manipulace musíte provést co nejrychleji a poté zavřít všechna okna a dveře.

Pokud byla vana postavena moudře, zpravidla by neměla během této krátké doby vychladnout.... Poté zůstane otevřené pouze okno v parní místnosti. Poté můžete jít do lázní.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek