Vše o osikových koupelích

Obsah
 1. Pro a proti materiálu
 2. Srovnání s jinými plemeny
 3. Použité materiály
 4. Aspen nábytek a další prvky
 5. Stavební tipy
 6. Přehled recenzí

Soukromá koupel je snem mnoha majitelů soukromých domů. Je to skvělé místo k relaxaci a omlazení. Pro jeho stavbu se používá dřevo různých odrůd, každý z typů má určité vlastnosti. Článek se zaměří na osikové koupele.

Pro a proti materiálu

Aspen sauny mají mnoho pozitivních vlastností.

 • Tento druh dřeva se nebojí plísní, plísní a hniloby. To je důležitá vlastnost pro stavební materiál vany.

 • Aspen nevydává produkty rozkladu.

 • Materiál neabsorbuje vodu.

 • Pole je odolné vůči vysokým teplotám. Při zahřívání se nevyvíjí žádná pryskyřice.

 • Přírodní suroviny přitahují pozornost svým okouzlujícím aroma - vytváří uklidňující atmosféru v místnosti. Díky této vlastnosti se osika často nazývá "medový strom". Pravidelné návštěvy osikové lázně zlepšují fyzickou kondici.

 • Po vysušení se stavební materiál stává odolným vůči napadení škodlivým hmyzem.

 • Masivní dřevo se může pochlubit dlouhou životností za předpokladu, že bylo vytěženo podle nejvyšších standardů kvality. Aby produkt získal určité vlastnosti, musí být dřevo správně zpracováno.

Díky těmto vlastnostem je osika skvělá pro stavbu vany.

Nyní se podívejme na nevýhody tohoto druhu dřeva.

 • Přestože strom vypadá zdravě, uvnitř může být hniloba. Takový výrobek není vhodný pro stavbu.

 • Srub je možné těžit pouze z horní části kmene, což komplikuje proces těžby řeziva.

 • Vzhledem k vysokému obsahu vlhkosti této třídy se měkké dřevo hodně smršťuje. Přirozený proces sušení vede k prasklinám a deformacím.

 • Dřevo je nutné těžit až na jaře. V jiných obdobích roku je téměř nemožné odstranit kůru z osiky.

 • Po procesu sušení je materiál zhutněn, což ztěžuje práci. Je velmi těžké to rozsekat sami.

 • Osika je dražší než jiné běžné druhy dřeva. Shnilé řezivo infikuje zdravá prkna a klády, což má za následek velmi vysoké procento vyřazeného materiálu.

 • Vzhled materiálu se nemůže pochlubit vysokými estetickými kvalitami. Na povrchu dřeva se často objevují skvrny a tmavé plochy. Pro zvýšení atraktivity produktu je nutné provést další práce. Dřevozpracující pracovníci používají antiseptika, laky, emaily a další sloučeniny. A také se neobejde bez broušení, broušení a dalších procesů.

Srovnání s jinými plemeny

Osika je často přirovnávána k jiným odrůdám jako je lípa, olše nebo borovice. Každý strom má určitý soubor výhod a nevýhod, které je třeba vzít v úvahu při výběru stavebního materiálu pro koupel nebo při nákupu nábytku pro parní lázeň.

Nejčastěji je osika přirovnávána k lípě, která má mnoho pozitivních vlastností.

 • Lípa se snadno zpracovává a má jemnou texturu. To značně zjednodušuje stavební proces.

 • Strom se rychle zahřeje a udržuje požadovanou vnitřní teplotu. To je usnadněno nízkou tepelnou vodivostí.

 • Pokud byl proces sušení proveden správně, polena si zachovají svůj tvar a nesrazí se. Budovu je možné ihned po vybudování užívat.

 • Jedná se o všestrannou a běžnou možnost, která nevyžaduje opláštění pomocí obložení.

 • Dřevo má jemné a jemné aroma, které vytváří příznivé mikroklima uvnitř místnosti. Vodní procedury uvnitř takové lázně mají pozitivní vliv na zdraví.

Z těchto důvodů se někteří domnívají, že lípa je pro stavbu vany vhodnější, má však také své nevýhody.

 • Hlavní nevýhodou je slabá odolnost proti hnilobě. Ani pečlivé zpracování nezachrání tuto nevýhodu. Na povrchu dřeva se mohou vyvinout plísně a jiné škodlivé mikroorganismy.

 • Nízká hustota dřevěných vláken vede k nutnosti budovy pravidelně opravovat výměnou části řeziva.

 • Lípa je drahá. Cena materiálu je oproti borovici a smrku vyšší. A také materiál bude stát víc než osika.

 • Další nevýhodou je velké množství emitované pryskyřice. Tato vlastnost není vhodná pro materiál použitý při stavbě parní komory.

Druhým konkurentem osiky je olše. Olše černá a šedá se používá v dřevozpracujícím průmyslu. Pro výrobu euro podšívky se často používají přírodní suroviny.

Dřevo má některé pozitivní vlastnosti.

 • Materiál má adstringentní a dezinfekční vlastnosti.

 • Olše se rozšířila díky svým jedinečným léčivým vlastnostem, a proto je často vybírána pro stavbu koupelí a saun. Látky obsažené v dřevěných vláknech se začnou při zahřívání uvolňovat. Mají protizánětlivé, hemostatické a další účinky.

 • Jedná se o oblíbenou a běžnou odrůdu dřeva, kterou lze snadno najít v každém železářství.

Jako nevýhody se uvádí řada vlastností.

 • Na rozdíl od osiky materiál špatně reaguje na vysokou vlhkost půdy. Z tohoto důvodu nelze olši použít na podlahy.

 • Odrůda má nízkou elasticitu.

 • Se dřevem je nutné kvůli nedostatečné pevnosti zacházet velmi opatrně.

Posledním druhem, na který byste se měli podívat, je borovice. Odborníci označili některé faktory za pozitivní vlastnosti.

 • Pod vlivem vysokých teplot se začnou do ovzduší uvolňovat fytoncidy. Tyto látky mají pozitivní vliv na lidské zdraví.

 • Borovice má úžasný vzor, ​​který dlouho vydrží. K atraktivnímu vzhledu řeziva není nutné dlouhodobé zpracování.

Jako nevýhody je zaznamenáno dusno, které naplňuje parní místnost při zahřívání. Velké množství pryskyřice je také nepohodlné. Hustá hmota často způsobuje popáleniny nebo slepení.

Borové dřevo je považováno za kvalitnější ve srovnání s osiky z toho důvodu, že pouze každých 20 těžebních jednotek je považováno za nevhodné pro stavbu. Využití jehličnatého dřeva je z finančního hlediska výhodnější.

Použité materiály

Ke stavbě vany můžete použít různé druhy řeziva.

Celý protokol

Ručně řezaná polena jsou skvělá pro stavbu klasické ruské lázně. Ale tento typ přírodního materiálu se vyznačuje vysokou vlhkostí, až 85%. To vede ke zvýšeným nákladům na sušení. Dřevo po zpracování sesychá, ztrácí hustotu a zmenšuje se. To vše ovlivňuje cenu.

Pokud se rozhodnete postavit lázeňský dům z kulatiny, vyberte si pouze vysoce kvalitní a připravený produkt.

Správně navržený srub pomůže bezpečně opravit řezivo.

Trámy

Vana může být postavena z baru. Nákup tohoto materiálu se provádí sezónně. Přírodní suroviny procházejí povinným procesem sušení pomocí speciálních komor. Méně času a peněz je vynaloženo na výrobu dřeva ve srovnání s těžbou kulatiny. Zároveň je zachována kvalita produktu.

Pro dokončení

Euro obložení z osikového dřeva se skvěle hodí k zakrytí vany. Má zvětšenou drážku (až 8 milimetrů) a hřeben. Tato charakteristika udává pevnost a spolehlivost spojení. Během provozu budovy se výrazně snižuje riziko vzniku trhlin. A také se rozšířila spojovaná podšívka.

Podšívka je rozdělena do skupin v závislosti na úrovni kvality. Výrobek s označením „Extra“ je nejdražší. A také výrobci používají označení "A", "B" a "C". Pokud chcete místnost opláštit dřevěným materiálem bez suků a vad, zvolte první možnost.

Poznámka: desky jsou také vyrobeny z osiky, stejně jako jiné typy dokončovacích materiálů. Všechny produkty jsou prezentovány v široké škále.

Aspen nábytek a další prvky

Aspen se používá nejen k výrobě stavebního materiálu pro lázně, ale také k výrobě nábytku a dalších interiérových prvků. Lavička vyrobená z přírodních surovin bude v interiéru vypadat skvěle. Můžete k němu přidat police, závěsy, písmo, stůl a další produkty.

Pro výrobu kvalitního nábytku se používá materiál, který prošel dlouhým procesem zpracování. Strom je impregnován antiseptikem a speciálními polymery. Mnoho výrobců se však domnívá, že při práci s osinou není takové zpracování nutné kvůli speciálnímu složení samotného dřeva.

Dřevěná vlákna obsahují látky, které zabraňují hnilobě a chrání přírodní suroviny. I pod vlivem vysoké vlhkosti si suroviny zachovávají své deklarované kvality.

A také ve vaně můžete nainstalovat osikové dveře. Skvěle budou vypadat v kombinaci s podlahou a stropem ze stejného druhu dřeva. Osika lavice se stane nejen stylovou dekorací do parní komory. Díky speciální výměně tepla jsou vyloučeny bolestivé pocity při kontaktu s nábytkem.

S nástroji a zkušenostmi si můžete vyrobit svůj vlastní nábytek. Pokud dřevo důkladně napaříte, jde snadno opracovat. Obchod a další rukodělné výrobky lze objednat u mistra.

Takový nábytek bude stát víc než hotový nábytek, ale dodá interiéru osobitost.

Stavební tipy

Odborníci, kteří s tímto druhem dřeva pracují již delší dobu, se o svá doporučení dělí se začátečníky.

 • Optimální stáří kmene je od 40 let. Při nákupu přírodního materiálu se doporučuje vybírat stromy z nejméně bažinaté lokality. V opačném případě hrozí vysoké riziko nákupu dřeva, které je uvnitř shnilé.

 • Výrobek, který byl ošetřen a impregnován speciálními sloučeninami, by měl být uchováván pod přístřeškem. Ujistěte se, že materiál není vystaven slunečnímu záření. Pod jejich vlivem se produkt začíná zhoršovat a deformovat, objevují se praskliny.

 • Proces sklizně a zpracování osiky musí být prováděn v období, kdy začíná odšťavňování. Během této doby je dřevo vlhké, takže umělé sušení nedeformuje řezivo.

 • Konečný proces zpracování se provádí začátkem března. Pokud tyto termíny nedodržíte, opracování dřeva pilou nebo sekerou bude velmi obtížné.

 • Při práci s osinou odborníci doporučují řezat „v tlapce“. Tato možnost zabraňuje praskání materiálu.

 • Při zpracování surovin musí být pokryta antiseptikem. Jakákoli jiná možnost biologické bezpečnosti je také vhodná.

 • Na přání lze dřevo nalakovat a materiál napustit tónováním. Tím získá výraznou barvu.

Přehled recenzí

Majitelé osikových lázní sdílejí své dojmy s těmi, kteří právě vybírají materiál pro budoucí stavbu. Názory byly rozdělené. Někteří o této odrůdě hovoří pozitivně a poukazují na výhody osiky. Jiní se domnívají, že na trhu existují ziskovější protějšky.

Aspen je drahé řezivo. A aby byla budova spolehlivá a stála déle než tucet let, budete muset utratit peníze za pečlivě vybrané a zpracované dřevo.

Podívejte se na video o osikových koupelích.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek