Vše o chatách v lese

Obsah
 1. Vlastnosti chaty
 2. Přehled druhů
 3. Nástroje a materiály
 4. Jak postavit chatu vlastníma rukama

Fanoušci outdoorových aktivit musí vzít v úvahu pravidla pro stavbu chaty. Někdy může být takovýto samostatný přístřešek výbornou obranou před nepřízní počasí. Například, když si člověk, který dělá trasu, uvědomí, že se blíží déšť, musí se schovat. Stavba chaty nevyžaduje speciální dovednosti - v článku zvážíme možnosti jejího vytvoření.

Vlastnosti chaty

Chata je přístřešek, který chrání před nepřízní počasí. Většinou se staví v případě, že s sebou nemáte stan a potřebujete se schovat v lese. Někdy je pro zdobení místa postaven přístřešek - malý útulný dům vypadá velmi atraktivně a připomíná vigvam. Vzhledem k tomu, že struktura je postavena z větví, budete jich muset najít správné množství.

Při stavbě přístřešku se bere ohled na povětrnostní podmínky. Vybírají si také hladké paseky, kde jsou stromy a hustě rozmístěné keře, skalnaté svahy.

Je důležité si uvědomit, že úkryt nelze postavit poblíž jezera, o kterém není nic známo, protože hladina vody se může změnit a chatu zaplavit. Pro konstrukci se zpravidla volí výšky. Nížiny nejsou vhodné.

Přehled druhů

Typ boudy je vhodné volit v závislosti na požadavcích. Například zimní chata se výrazně liší od letní. Lesní chatky se dají snadno vyrobit, pokud dodržíte pravidla.

Zima

V zimě musí mít přístřešek přes noc tepelně izolační vlastnosti, takže je třeba se snažit ho udržet v teple. Stavba musí začít ráno, protože v zimě se brzy stmívá. Nejjednodušší je najít závěj a vykopat v něm prohlubeň (jeskyni), aby vyhovovala vašim parametrům. Zimní bouda je malá, protože přístřešek rychle vychladne. Pokud fouká silný vítr, je vchod zevnitř pokryt sněhem a ponechává několik otvorů pro cirkulaci vzduchu.

To je důležité! Na holém sněhu se nocovat nedá. Je nutné vyrobit polyetylenovou podestýlku nebo použít smrkové větve. Během noci tak oblečení nenavlhne a zůstane teplé.

Léto

Pro letní období je ideální přístřešek. Jedná se o baldachýn, který kryje člověka před slunečními paprsky. Je třeba poznamenat, že takový přístřešek je vhodný pouze pro teplé období, protože v něm jedna strana zcela chybí. Taková struktura je vhodná pro krátkodobý odpočinek. Štítová chata se liší od štítové chaty tím, že je pohodlnější a vhodná pro dlouhý odpočinek. Může sloužit jako přespání nebo do něj můžete umístit věci na uskladnění.

Skrytý

Provizorní přístřešek vypadá spíše jako zemljanka – v zemi je vykopaná díra pro jeho stavbu. V létě je to vhodné dělat lopatou, v zimě je to těžší, protože půda je tvrdší. Uvnitř výklenku je postel vyrobena ze smrkových větví a nahoře je instalována „stříška“ z klestu a tenkých tyčí. Tento typ chatrče je považován za skrytý - je neviditelný, protože vrchol bude pokryt "střechou".

Poznámka! Když se vydáte na dlouhou cestu lesem, musíte si s sebou vzít potřebné věci: nepromokavou látku, polyethylen, motouz, palivo do ohně. Nezaberou mnoho místa, ale mohou být velmi užitečné.

Dítě

Děti si rády hrají a schovávají se v chatkách. Často staví dům z dostupných nástrojů: krabic, přikrývek. Jednoduchý přístřešek pro dítě lze vyrobit na letní chatě nebo předměstské oblasti. Chcete-li to provést, můžete přivázat lano k dřevěným sloupkům a zatáhnout za něj a zavěsit látku přes lano. Rohy jsou vázány na háčky. Také chata může být postavena z obyčejných větví v kuželovitém tvaru.

Nástroje a materiály

Stan můžete postavit z dostupných nástrojů: fólie, větve. Důležité je nezapomenout na nějaký ostrý předmět, který snadno uřízne větve ze stromů. K tomu se hodí kempingová sekera nebo velký nůž. Útulný přístřešek je postaven z různých materiálů, vše závisí na zdrojové oblasti.

Často se na stavbu berou větve, sláma, smrkové větve, klacky, listí. Po uchopení velké role strečové fólie (v případě deště) se také musíte postarat o přítomnost tenkého lana - s jeho pomocí je konstrukce upevněna.

Na svazování pokácených větví se hodí i pevný provázek. Taková sada materiálů a nástrojů vám pomůže postavit přístřešek, ve kterém můžete přenocovat a ukrýt se před deštěm.

Jak postavit chatu vlastníma rukama

Postavit si domácí boudu není nic složitého a nepotřebujete mít s sebou ani plány. Důležité je pouze jedno: zapamatujte si nebo uložte pokyny. Stavba je rychlejší, pokud se předem seznámíte se všemi nuancemi. Stojí za zmínku, že přístřešky postavené v zimě v lese nebo jiné oblasti se liší od přístřešků postavených v teplé sezóně. Pokud je venku zima, určitě si s sebou vezměte podestýlku v podobě polyetylenových nebo smrkových větví.

Z větví

Dnes mnoho nadšenců chodí do přírody, aby si užili ticho a dotkli se krásy. Rekreanti s sebou často berou i své děti. Děti si mohou postavit boudu stejně jako dospělí. Bude se jim líbit myšlenka tajného úkrytu. Pro konstrukci budete potřebovat větve a podpěru v podobě stromu (bez ní se obejdete). Pokud navrch přidáte díru, můžete uvnitř budovy zapálit oheň.

Tento design se vyznačuje vysokým komfortem: zadržuje teplo a nedovolí, aby se dovnitř dostaly srážky. Prvním krokem je správné vymodelování kruhu. Ve vytvarovaném tvaru zajíždíme ve velkých klacích tak, aby se „na střeše“ všechny dotýkaly. Přidejte malé větve vodorovně - díky tomu bude přístřešek stabilnější. Můžete přidat mech, listy nebo větvičky.

Jediný svah

Tento typ chatrče je jedním z nejjednodušších.

Baldachýn vás může ochránit před spalujícím sluncem, ale neochrání vás před poryvy větru nebo deštěm.

Staví se většinou rychle za příznivého počasí.

 • Nejprve najdeme tyč nebo dlouhou větev (pro základnu budovy).
 • Najděte 2 stromy v borovici nebo jiném lese a umístěte je mezi ně. Na jedné straně položíme větve v příslušném úhlu: 60 stupňů k zemi.
 • Spoje svážeme stonky rostlin nebo provazem. Pruty klademe napříč větvemi tak, aby vzniklo pletivo.
 • Nyní na vytvořený povrch položíme nějaký materiál: mech, tkaninu, potravinářskou fólii nebo seno.
 • Důležité je také postarat se o boky konstrukce – i ty zakrýváme. Na podlahu používáme smrkové větve nebo slámu (jakýkoli vhodný materiál).

Štít

Na rozdíl od štítového přístřešku je štítový přístřešek vhodný k přenocování. Chrání před silným větrem a dokonce i krupobitím. Je postaven různými způsoby, může to být baldachýn na podpěrách: jeden nebo dva. Výroba štítového přístřešku trvá déle, ale je spolehlivější. Jako podpěry můžete použít blízké stromy nebo klacky.

 • Na zem položíme dvě podpěry (nejlépe klacíky s oštěpem na koncích) a mezi ně vložíme hůl. Vyrábíme rampy (je důležité dodržet úhel 60 stupňů).
 • Pro stavbu je nejlepší použít stromy místo podpěr - takový přístřešek bude spolehlivější a ušetří vás z fáze přípravy podpěr. V tomto případě mezi ně položíme vodorovnou hůl a nastavíme svahy.
 • Dále kombinujeme: jednu hranu tyče položíme na strom a druhou na vytvořenou základnu.Po rozložení palic se přístřešek pokryje mechem.
 • Pokud se musíte chránit před deštěm, plastový obal je perfektní. Je položena na první vrstvu větví, pokrytá další, a pak na "střeše" dělají podlahu z listů.

Stan

Pro stavbu stanové chatky je vhodné najít místo, kde je dostatek mladých a pružných stromků. Vršky takového klíčku ohneme jedním směrem a pevně zafixujeme. Vezmeme lana a přivážeme je k příčným výztuhám. Získáte něco, co vypadá jako kupole. Design se může ukázat jako chatrný - v této situaci je nutné vyříznout řadu tyčí.

Tlusté základny zapíchneme do země a „vrcholy“ vpleteme do kopule konstrukce. Do hlavní části můžete umístit velký kufr, který zabrání převrácení horní části stanu dovnitř. Stěny úkrytu mladých stromků pokryjeme trávou nebo listím a navrch položíme jedlové větve.

Velmi příjemné bude ohřátí u ohně uvnitř boudy, ale pro jeho realizaci je nutné nechat otevřený vršek kopule (aby mohl unikat kouř).

Vyrazíte-li do přírody za účelem přenocování, určitě si s sebou vezměte veškeré potřebné nářadí. Pokud plánujete rozdělat oheň uvnitř chaty, nezapomeňte na bezpečnostní pravidla, provádějte to pouze v bezpečné vzdálenosti od dřevostavby. Nebojte se, pokud se vám nepodaří postavit dokonalý „dům“ hned napoprvé – vše přijde se zkušenostmi! Užijte si pobyt.

Jak postavit chatu v lese, viz níže.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek