Vlastnosti a návrhy chatových domů

Obsah
 1. Výhody a nevýhody
 2. Přehled projektů
 3. Jak stavět vlastníma rukama?
 4. Možnosti designu interiéru
 5. Krásné příklady

Chata je stavba se sedlovou střechou, která začíná od základové linie. Tvar takového domu připomíná písmeno A, pro které dostal své druhé jméno - dům ve tvaru A. Tento styl budovy nenechává nikoho lhostejným. Buď má opravdu rád, nebo vyvolává negativní emoce. V dnešní době jsou takové stavby stále populárnější. Moderní možnosti vnější a vnitřní dekorace umožňují realizovat nejneobvyklejší fantazie a vytvořit si vlastní jedinečný dům pro duši.

Výhody a nevýhody

Dům-chýše, nebo, jak se někdy říká kvůli bizarnímu tvaru střechy, A-house (dům-stan, trojúhelníkový dům), není těžké postavit. V takové budově nejsou žádné hladké stěny. Místo toho je strmá sedlová střecha. Takové projekty jsou oblíbené v příměstské výstavbě. Původní venkovské domy začaly vznikat již v 70. letech minulého století.

Na čas ztratili svou popularitu. A v posledních letech jsou opět velmi oblíbené a módní.

Tato stavební technologie má své klady i zápory.

Mezi výhody použití této stavební technologie patří:

 • neobvyklý, báječný vzhled;
 • výrazné snížení materiálových nákladů na výstavbu obydlí;
 • nevyžaduje velkou plochu pro dům;
 • snadnost sběru;
 • můžete postavit dvoupatrový dům.

Nevýhody takové budovy zahrnují:

 • šikmé stěny;
 • pokud je dům dvoupatrový, je poměrně obtížné najít místo pro schody a topný systém;
 • silná náchylnost budovy k zatížení větrem (vítr);
 • při stavbě je třeba použít spojované trámy - krokve jsou příliš velké na délku, takže pevné nejsou vhodné.

Přehled projektů

Tyto domy jsou vhodné pro malou rodinu 2-3 osob. Jsou využívány jak k trvalému bydlení, tak k sezónnímu pobytu. Takovou modulární strukturu si můžete postavit sami, aniž byste najímali najaté pracovníky. To výrazně šetří rozpočet. Chata je rámový dům. Je sestavena z trojúhelníkových rámů. Design takových domů je známý již dlouhou dobu.

Nejčastěji jsou rozměry brány jako základ 6 x 9 m. Výška - až 9 m. Jedná se o standardní možnost. Kromě toho existuje mnoho projektů chatek jiných velikostí: 6x6, 8x8, 4x4, 5x5 m, stejně jako 7 x 9, 6 x 8 m. Cena takového obydlí bude záviset nejen na jeho velikosti, ale také na použitém dřevě. Pokud se použije dřevo s přirozenou vlhkostí a nikoli komorové sušení, budou náklady nižší.

Domy-chaty vyrobené z panelů SIP jsou stále poměrně vzácné. Ty lze zakoupit u specializované stavební firmy. Takové struktury byly vynalezeny ve Spojených státech.

Dělají chýše a domy s přístavbou. To pomáhá zvětšit jeho užitnou plochu. V přístavbě můžete umístit koupelnu nebo dokonce kuchyň. Zajímavě vypadá dům s panoramatickou přístavbou na břehu rybníka mezi stromy.

Pokud plánujete využívat chatu jako další penzion, pak je důležité věnovat pozornost velikosti hlavní obytné místnosti. V něm se můžete setkat s přáteli, oslavit svátky. Bylo by hezké to udělat se saunou. Uspořádání takové struktury by mělo zahrnovat následující prostory: hala, přímo umývárna, parní lázeň, technická místnost, ložnice. Ten je obvykle umístěn ve druhém patře.

Zimní bouda je jiná v tom, že je potřeba se postarat o topení.Jednoduchý ohřívač nebude stačit. Kromě toho musí být stěny dodatečně izolovány.

Za pozornost také stojí švédská verze trojúhelníkového domu.... Má další vchod umístěný na střeše. Dostanete se tam přes balkón a schody.

Existují projekty s garáží. Toto je velmi pohodlná možnost.

Taková konstrukce je často vybavena terasou. Vypadá velmi romanticky. Toto řešení zvyšuje prostor a funkčnost domova. Lze tam nainstalovat topný systém. Někdy se na terase dělá letní kuchyně.

Bez ohledu na to, zda se člověk chystá stavět bydlení svépomocí, nebo si ve svých plánech zadá stavbu domu na klíč, je nutné si předem vybrat vhodnou možnost pro sebe: malá chata standardní úpravy nebo "rozšířená verze".

Venkovské domy

Moderní venkovský dům si můžete postavit sami. Co se týče plochy, může to být docela malé. Například, pokud je dům používán pouze v létě. A také pokud je pozemek v zemi rozlohou malý. Tato struktura je dobrou alternativou ke standardní verzi.

Pokud se plánuje výstavba domu na plochách se svahem nebo jednoduše se špatnou půdou, můžete tento problém snadno vyřešit. Chcete-li to provést, musíte vytvořit suterén pro zvýšení domu.

Jednopodlažní budova nebude vyžadovat významné finanční investice do stavebních materiálů. Není potřeba žádná výplň ani základ.

Vzhledem k tomu, že střecha takového domu je vysoko nad zemí, může být dvoupatrová. Dobrá volba pro instalaci schodiště v dvoupatrové letní chatě je mimo budovu. Volbu lze zastavit i u točitého schodiště. Stačí vzít v úvahu, že není bezpečný pro kojence a starší osoby. Pokud je dům dvoupodlažní, je vhodné udělat 2 vchody do areálu.

K trvalému pobytu

Pokud plánujete stavbu domu pro celoroční užívání, musíte se postarat o vytápění. Obvykle instalují kamna nebo krb. Pokud je budova určena k celoročnímu bydlení, měli byste věnovat zvláštní pozornost zateplovacím pracím. Dům by měl být pohodlný k bydlení i v chladném počasí.

Žebřík musí být správně umístěn. Prostor v takovém domě je omezený. Proto by neměl zabírat mnoho místa. Ve druhém patře domu je obvykle ložnice. Můžete tam udělat i panoramatická okna.

V případě potřeby lze změnit velikost domu a počet pokojů v něm. Například vybavit dětský pokoj - a dokonce udělat malý balkon.

Jak stavět vlastníma rukama?

Chcete-li postavit dům ve formě chaty s vlastními rukama, musíte dodržovat jasná pravidla. Návod na stavbu budovy ve tvaru A krok za krokem pomůže i člověku, který nemá nic společného s výstavbou různých druhů budov. Stavba stanového domku je mnohem jednodušší a rychlejší než běžný domek se stěnami. Při plánování umístění obydlí stojí za zvážení umístění ovocných stromů a dalších zelených ploch na místě. Dům by neměl zasahovat do kořenů a vytvářet stín pro zeleninové výsadby a keře.

Příprava

Nejdůležitější je pečlivě se připravit na proces stavby domu. Je potřeba vypracovat projekt a při stavebních pracích se od něj neodchýlit. Nejprve vyrobí potřebné výkresy. Spočítají množství potřebného materiálu, aby při stavebním procesu neztráceli čas a nenakupovali chybějící materiály, zvláště pokud je stavba realizována v krátkém čase.

Nadace

Základ je vyroben z pilotového nebo sloupového typu. Předtím musíte provést práce na přípravě místa pro stavbu. Chcete-li to provést, v případě potřeby vykořenit staré pařezy, vytřídit odpadky na místě. A teprve poté začnou pokládat budoucí dům. Hromadový typ základů je mnohem spolehlivější. Je vhodný pro plnohodnotný venkovský dům.Pokud existuje materiální příležitost, můžete vyplnit základ desky. Tím vytvoříte teplé podlahy.

Základ domu musí být spolehlivý... Aby bylo bydlení bezpečnější, měly by být prvky v zemi pokryty hydroizolačním materiálem. Všechny části, které vycházejí ze základu, musí být odstraněny ze štěrbin ve střešním materiálu a naplněny horkým bitumenem. Nad hydroizolací se osazují nosné nosníky.

Po obvodu je nutné provést slepou plochu o šířce cca 70 cm.Základ se slepou plochou by měl být vysoký cca 25-40 cm.

Rám

Když je základ připraven, můžete začít stavět rámové bloky. V souladu s plánovanou výškou jsou vyznačeny šikmé bloky. Nosníky jsou uspořádány do tvaru písmene A, úhel je tvořen pomocí hřebene. Mezery jsou vyrovnány, šrouby jsou pevně utaženy. Tyče jsou instalovány v pravidelných rozestupech ze stran do středu. Jsou nastraženy, svislost se kontroluje pomocí olovnice, nosníky jsou upevněny rekvizitami. Dočasné podpěry jsou odstraněny, když jsou větrné spoje upevněny v horní části konstrukce.

Nosné podlahy ve dvoupatrovém domě jsou vyrobeny podle stejného schématu.

Pro stavbu domu se používá izolovaný rám. Je žádoucí jej předem ošetřit kompozicí, která chrání před expozicí kapalině.

Na rám se často používají OSB desky. To vám umožní učinit strukturu stabilnější, zjednodušit instalační práce. Aby místnost měla odvětrávání, je dobré udělat vzduchovou mezeru.

Poté začnou dokončovací postupy: fasádní obklady a vnitřní práce. Montáž oken, dveří, podlah.

Prkna standardní délky (6 m) používaná pro stavbu se obvykle musí spřáhnout.

Můžete si také zakoupit rám již připravený pro stavbu.

Střecha

Střecha může být vyrobena z různých materiálů. K tomu jsou vhodné břidlice, bitumenový plech, kovová dlaždice, profilovaný plech. Aby byla střecha pevná a méně propouštěla ​​vlhkost, je před montáží střechy pokryta střešní lepenkou.

 • Střecha z kovových tašek - není nejvhodnější materiál. Pokud bude pršet, bude zvuk kapek dopadajících na kov příliš otravný.
 • Střecha je obvykle nejlepším řešením. z vlnité lepenky... Jeho předností je odolnost, snadná instalace. I když je tu mínus - na slunci se velmi zahřívá.
 • Břidlice - poměrně lehký materiál. Je odolný a levný. Může se však během přepravy rozbít.
 • Bitumenový pás připomíná břidlici. Jeho výhody jsou v různých barvách materiálu, snadná instalace.

Sněhová zátěž na střeše chaty je velmi malá. Sníh bude klouzat dolů jako saně z kopce, ze strmé střechy. To je výhoda tohoto typu budovy.

Při stavbě střechy je třeba nainstalovat 3 vrstvy izolace. Jedná se o ochranu proti větru, hydroizolaci a tepelnou izolaci.

Možnosti designu interiéru

Aby struktura potěšila oko nejen venku, ale i uvnitř, musíte pečlivě zvážit design. Neobvyklá forma výstavby takových domů vyžaduje také neobvyklý interiér. Doporučené styly jsou loft, Provence, skandinávský a minimalismus. Použití nábytku z přírodního dřeva bude velmi důležité. Zdůrazní vlastnosti domu ve tvaru A. Pokoj můžete vybavit i v retro stylu.

Nejčastěji se v přízemí nachází obývací pokoj-kuchyň a koupelna. A ve druhém patře vybavují ložnici. V přízemí si můžete udělat ateliér.

Aby bylo uvnitř domu světlo, musíte přemýšlet o tom, jaká budou okna. Nejčastěji jsou vyrobeny panoramatické nebo vitráže.

Zkušení stavitelé doporučují vytvořit více dveří. Dodatečný východ je pohodlný a v létě díky němu nebude v domě tak horko.

Nábytek pro takový dům je lepší objednat individuálně., protože standardní skříňky, police, kuchyňské sestavy nejsou určeny pro vlastnosti boudy. Nešetřete na designérských službách.To pomůže vyhnout se chybám v návrhu interiéru domu. Specialista vám také řekne, jaké možnosti nábytku si vybrat.

Krásné příklady

Takové domy vypadají velmi zajímavě a atraktivně. Fotografie vám pomohou vybrat ten správný dům pro sebe, získat nápady na stavbu a uspořádání interiéru. Dům by měl být nejen pevný a krásný navenek, ale také útulný uvnitř.

Pro exteriér budovy je lepší zvolit světlé barvy – teplé odstíny hnědé v kombinaci s bílou. Totéž platí pro interiérový design místnosti: barva stěn, podlahy, stropu a nábytku. Světlé barvy opticky zvětší prostor.

Domy v tmavých odstínech nejsou vhodné pro každého, ale vypadají stylově a přísně. Navzdory přítomnosti dvou pater bude v takovém domě stále málo místa, takže se nedoporučuje přetěžovat jej nábytkem.

Neobvyklý tvar střechy v kombinaci s panoramatickými okny nejen opticky zvětšuje velikost budovy, ale také rozšiřuje plochu prvního patra.

S pomocí fotografie si můžete vybrat možnost, která vám vyhovuje. Krásné příklady chatrčí pomohou splnit fantazie a v co nejkratším čase postavit malý dům snů pro rekreaci v létě na venkově a možná i pro dlouhodobý pobyt.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek