Typy chatrčí z větví a jejich konstrukce

Typy chatrčí z větví a jejich konstrukce
 1. Primární požadavky
 2. Odrůdy
 3. Jak vybrat materiály?
 4. Výběr sedadla
 5. Jak stavět vlastníma rukama?
 6. Jediný svah
 7. Vnitřní uspořádání
 8. Užitečné tipy na stavbu

Možnost postavit chatky z větví se bude hodit rodičům, kteří chtějí potěšit své děti, i lidem, kteří rádi relaxují na čerstvém vzduchu. Stavba chaty v lese se snadno provádí z různých přírodních materiálů. Po přečtení článku se dozvíte, jaké jsou chaty vyrobené z větví a jak je postavit.

Primární požadavky

Chatky by měly poskytovat ochranu před srážkami, slunečním zářením, hmyzem. Dobře postavená konstrukce z větví udržuje teplo. Uvnitř by nemělo být dusno: pokud je přístřešek pokrytý poměrně hustým materiálem, je nutné zajistit mezery.

Je nutné zajistit, aby v boudě nebyly žádné ostré prvky, o které byste se mohli náhodně zranit. Tato rada je zvláště důležitá, pokud je konstrukce určena pro děti: jsou velmi mobilní a obvykle méně pozorné. Všechny přílohy by měly být také skryty před dětmi. Stromeček pokud možno obruste a zakryjte barvou a lakem, aby tříska náhodou nespadla dítěti do ruky.

Odrůdy

Chcete-li postavit chatu, musíte zvolit typ přístřešku. Zároveň je nutné zaměřit se na dostupné zdroje a na specifické potřeby lidí, kterým je struktura určena.

Klasický

Standardní chýše vypadá jako přířez na zapálení ohně. Dvě tyče jsou umístěny svisle a třetí prvek je umístěn vodorovně. Materiály jsou svázány improvizovanými prostředky: ohýbání větví, stonky bylin.

Existuje několik možností instalace. Můžete například uříznout pár větví nožem, postavit je šikmo k sobě a umístit na ně vodorovně hlavní tyč.

Můžete postavit "vigvam": dát větve, tvořící kruh.

Připojený

Patří sem například „vigvam“ nainstalovaný kolem stromu. Může to být i stavba vytvořená na základě větví, které spočívají na skále. Stěny jsou obvykle vyrobeny jako běžná chata.

Hlavní předností přistavovaných konstrukcí je vysoká rychlost práce a malá úspora „stavebnin“.

Do hloubky

Zapuštěný přístřešek je obyčejná zapuštěná bouda. Taková struktura připomíná zemljanku. Nedoporučuje se stavět hlubokou chatu v rokli nebo nížině: déšť ji může zničit nebo jednoduše způsobit spoustu problémů.

Chcete-li zajistit osvětlení uvnitř, můžete střechu na některých místech složit nebo použít svíčku.

Jak vybrat materiály?

K vytvoření chýše lze použít smrk, borovici nebo některé jiné větve. Zevnitř lze přístřešek zakrýt listím, suchou trávou, abyste nemuseli ležet nebo sedět na studené zemi. Někteří lidé dávají přednost podepření tyčí šikmo o pokácený strom: tím je zajištěna stabilita chatky.

Ohebná vrba se dobře hodí pro vytváření stanových chatek.

Pro stavbu přístřešku v lese můžete použít nejen větve, smrkové větve, trávu, listí, ale i další materiály: například kůra, stonky rostlin, hlína, sláma. Obecně lze poznamenat, že výběr závisí na konkrétní oblasti, kde se plánuje instalace chaty. Mnoho lidí dává přednost použití nejen přírodních, ale také umělých „materiálů: tkaniny, polyethylen, plast, kusy lana atd.

Materiály musí být odolné proti vlhkosti a dalším vnějším vlivům.

Výběr sedadla

Pro stavbu chaty je vhodná rovná plocha. Pokud je to možné, je lepší zvolit umístění v blízkosti nízkých stromů a keřů. Nedoporučuje se instalovat chatky v oblastech, kde je hodně mechu (vzduch je tam obvykle velmi vlhký), v nížinách (lze je vytopit), na písčitém svahu.

Chatky by neměly být umístěny vedle strmých, strmých hliněných svahů: v důsledku srážek může dojít k sesuvům půdy. V důsledku toho země zaplní střechu konstrukce. Doporučuje se postavit přístřešek co nejdále od vodních ploch. Na otevřené mýtině se nebudete moci chránit před horkým slunečním zářením, deštěm a silným větrem.

Ideální, pokud máte poblíž materiály na zapálení ohně a tekoucí vodu.

Aby byla zajištěna bezpečnost a pohodlí lidí, pro které je chata postavena, je nutné z území odstranit odpadky, malé kameny a listí.

Jak stavět vlastníma rukama?

Chatu na ulici nebo na venkově v blízkosti domu můžete postavit různými způsoby. Pro usnadnění práce si můžete předem připravit podrobný výkres: umožní vám předvídat i drobné maličkosti. Dobrou chatu však můžete snadno postavit i bez schématu, jen je třeba vzít v úvahu některá důležitá doporučení. Zvažme postupně nejběžnější nápady na stavbu přístřešků z větví.

Jediný svah

Je velmi jednoduché vyrobit štíhlou chatu, tento design je považován za nejjednodušší. Tato konstrukce se skládá pouze z jedné šikmé stěny, která je zároveň střechou. Přístřešek k chatě je dočasný: může zachránit před srážkami, slunečním zářením, ale ne před větrem a silným chladným počasím. Pro dodatečnou ochranu můžete použít plátno, ale tato možnost bude stále vhodná pouze pro teplé počasí.

Návod vám pomůže správně postavit chatu.

 • Vyberte si oblast se stromy naproti sobě. Pokud žádné nejsou, stačí zarazit 2 vysoké a poměrně velké klacky do země.
 • Umístěte tyč nad křižovatku. Pokud se rám nezdá příliš pevný, je třeba jej zpevnit: pevně přivažte stromy (klacky) a příčku k sobě.
 • Najděte několik rovných tyčinek, které umístíte na lištu v krocích přibližně 25 cm. Tyto tyče musí být zajištěny v ostrém úhlu.
 • Položte malé větvičky, větvičky, větvičky vodorovně nahoru, na vidličky tyčinek.
 • Na horní část proutěného rámu nakreslete a zajistěte větve jehličím nebo listy. Je lepší zakrýt všechny otvory. Pamatujte: čím lépe je zakryjete, tím méně pravděpodobně bouda propustí vlhkost nebo poryvy větru. Tento design je připojen.

Štít

Taková bouda je funkčnější a pohodlnější než štíhlá. Strávíte trochu více úsilí, ale dostanete konstrukci, která poskytuje ochranu před poměrně silným větrem, deštěm, chladným počasím a horkem. Taková bouda je ideální pro nocování venku.

Zvažte proces výstavby konstrukce.

 • Velké dřevěné tyče musí být zaraženy do země na obou stranách rámu.
 • Zadní stěna je tvořena rovnými větvemi. Aby zadní část získala shora tvar trojúhelníku, budete muset tyto větve trochu odříznout. S hlavními tyčemi, které jsou umístěny na okrajích výrobku, jsou tyče spojeny lanem shora.
 • Aby otvor měl obdélníkový tvar a ne trojúhelníkový, musíte vstup mírně zakrýt holemi.
 • Pomocí malých větví uzavřete trhliny v úkrytu. Ochranná vrstva by měla být poměrně silná, ale musíte se ujistit, že podpěry jsou dostatečně pevné. Zbývající trhliny by měly být pokryty mechem.
 • Z přírodních materiálů vyrobte lehátko o tloušťce cca 25 cm.

Oběžník

Takovou chýši lze přirovnat k vigvamu. Dobře chrání před srážkami.

Postup výstavby je jednoduchý.

 • Zakopejte hluboko do středu chýše s tlustou podpěrou.
 • Zatlučte hůlky do kruhu ve vzdálenosti 1 m od sloupku a umístěte je na horní část podpěry.
 • Přivažte něco kolem vršku chýše a stáhněte to. Přebytečné trčící větve odstřihněte.
 • Konstrukce bude muset být překryta pro izolaci různými přírodními materiály.

Na stromě

Můžete vybavit dětskou chatku na stromě: děti 10 let a jiného věku jako takové "ústředí". Děti si tam budou odpočívat a hrát si. Bude to dokonce plnohodnotný dům, ne chata. V tomto případě je nutné dodržovat bezpečnostní pravidla, protože poškození, zlomeniny v případě pádu ze stromu jsou velmi těžké.

Zvažte plán výroby konstrukce.

 • Pro založení základny vyberte velký rozvětvený strom.
 • Z prken vytvořte poměrně velkou desku a připevněte ji k nejsilnějším větvím.
 • Přišroubujte sloupky samořeznými šrouby v rozích místa a vytvořte stěny pomocí desek.
 • Postavte střechu pomocí kovu nebo střešní lepenky. Břidlice se nedoporučuje, protože je příliš těžká.
 • Na konci připevněte žebřík (ze dřeva nebo lana).

Vnitřní uspořádání

Aby bylo v boudě tepleji, můžete stěny uvnitř zakrýt fólií. Zakryjte vchod vrstvou polyethylenu. V bezpečné vzdálenosti (při které se polyetylen neroztaví) udělejte před konstrukcí poměrně velký oheň. Při vstupu do úkrytu se teplo odrazí od povrchu fólie a fólie mu nedovolí jít ven. V chatrči tak vznikne skleníkový efekt.

Útulnost můžete vytvořit i uvnitř chýše. Nejprve musíte položit vrstvu suché trávy a poté můžete položit nafukovací matrace, přikrývky. Bylo by hezké najít místa, kde si můžete pověsit baterku.

Pokud je bouda prostorná, můžete snadno umístit malý táborový stolek a židli, abyste mohli například pít horký čaj, když venku prší.

Užitečné tipy na stavbu

Na túru je lepší vzít si s sebou kompaktní skládací pilu než sekeru. S pomocí tohoto nástroje bude mnohem rychlejší vyrobit chatu. Použití pásky nebo silného lana k upevnění tyčí k sobě vám výrazně usnadní práci a také urychlí stavbu konstrukce.

Doporučuje se věnovat pozornost především velikosti přístřešku. Vyberte jeho šířku a zaměřte se na počet lidí, kteří tam budou.

Jak vyrobit spolehlivou chatu z větví vlastníma rukama, se dozvíte z videa níže.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek