Pravidla pro výpočet látek pro lůžkoviny

Obsah
 1. Kolik metrů potřebujete pro standardní soupravy?
 2. Jak vypočítat materiál pro evropské parametry?
 3. Bereme v úvahu typ tkaniny
 4. Rozložení a střih pro šití udělej si sám

Strávit minutu navíc v útulné posteli na měkkém prostěradle pod teplou dekou je pro každého člověka považováno za prvek blaženosti. Zvláště pokud je povlečení vyrobeno z kvalitního materiálu. Jeden dotek těla vám umožní zapomenout na všechny potíže a potíže a vydat se na cestu příjemnými sny.

Kolik metrů potřebujete pro standardní soupravy?

Pro moderní rytmus života je velmi důležité, aby noční spánek umožnil člověku relaxovat a odpočinout si. Důležitou roli v této věci hraje kvalitní povlečení. Docela často se mnoho žen v domácnosti potýká s problémem prvního mytí. Jakmile se nová souprava vypere, látka se promění v hustou hmotu, která je nepříjemná na dotek.

Aby se takovým incidentům předešlo, hostesky našly správné řešení a vzaly výrobu ložního prádla do svých rukou. Na první pohled se zdá, že proces šití prostěradla, povlaku na peřinu a páru povlaků na polštář není složitý. A nezabere to moc času. Ale ve skutečnosti se ukazuje, že je to hodně časově náročná práce.

Nejprve je nutné správně spočítat metráž ložní soupravy. V tomto případě je nutné počítat s nárůstem metráže látky pro dodatečné poznámky pod čarou.

Za druhé je velmi důležité provést řez správně. V opačném případě mohou zůstat kousky nepoužité hmoty, nebo naopak látka nebude stačit. Abychom nehledali ve starých záznamech velikosti prvků vzoru povlečení, doporučuje se podívat se na tabulku.

Povlak na peřinu

Prostěradlo

1 ložnice (150 cm)

215*143

120*203

1,5lůžko (150 cm)

215*153

130*214

2-lůžkový (220 cm)

215*175

230*138-165

Pokud jde o polštáře, budete muset provést nezávislá měření, protože výběr každé osoby je založen na pohodlí. Někdo používá pouze obdélníkové tvary, pro jiného jsou za nejpohodlnější klasické čtvercové polštáře.

  Nezávisle vypočítat látku pro ložní prádlo o šířce 220 centimetrů, mimochodem, evropské velikosti a abyste zjistili, kolik látky potřebujete použít, musíte vyřešit jednoduchý problém:

  • povlak na přikrývku 220 cm šířka + 0,6 cm na jedné straně na švu + 0,6 cm na druhé straně na švu = 221,2 cm šířka na jedné straně, 221,2 cm x 2 = 442,4 cm látka v plné velikosti, s přihlédnutím ke švům;
  • prostěradlo šíře 240 cm + 0,6 cm na šev + 0,6 cm na šev = 241,2 cm plná šířka požadovaného materiálu.

  Dvojnásobek

  Navzdory existenci určitých norem pro ložní prádlo jsou na trhu dostupné varianty dvojitých sad různých velikostí. Například rozměry povlaku na přikrývku jsou 200x220, 175x215, 180x210 centimetrů. Podle toho se délka a šířka listu mění 175x210, 210x230, 220x215 centimetrů. Polštáře v závislosti na konfiguraci a tvaru. Abyste pochopili, kolik materiálu je potřeba k šití dvojité sady, musíte si vzít jednu z níže uvedených velikostí.

  • U povlaku na přikrývku je potřeba 175 cm na jednu stranu, druhá strana odpovídá velikosti první. Je lepší látku srolovat, než stříhat. Pro výrobu švů přidejte 5 cm. Celkem je pro ušití povlaku na přikrývku potřeba 175x2 + 5 = 355 cm látky.
  • List je mnohem jednodušší na výrobu. K její velikosti 210 cm se přidává 5 cm na švy. Celkem 215 centimetrů.
  • Povlaky na polštáře jsou například obdélníkové o rozměrech 50x70 + 5 cm šev. Celková metráž je 105 cm, dva polštáře zaberou 210 centimetrů.
  • Konečný výpočet spotřebované tkáně byl 7,8 m.

  Jeden a půl spí

  Pro ušití jedenapůl setu povlečení jsou nejpřijatelnější tyto velikosti: povlak na peřinu 150x210 cm a prostěradlo 150x200 cm. Dále se vypočítá celkové množství materiálu.

  • Jedna strana povlaku na přikrývku vyžaduje 155 cm, kde 150 cm je vzdálenost vyžadovaná normou a 5 cm se přidává na švy. Stejný obrázek vypadá i na druhé straně. Obecně bude šití povlaku na přikrývku vyžadovat 3,1 m.
  • List se vyrábí stejným způsobem. Standardních 150 cm se zvyšuje o 5 cm pro šev. Celková délka je 1,55m.
  • U povlaků na polštáře potřebujete znát velikost dostupných polštářů. Pokud vezmeme možnost 60x60, získáme následující výpočty: přidejte druhou stranu povlaku na jednu stranu povlaku na polštář 60 cm a vzdálenost pro švy 5 cm. Celkem je 1,25 m na polštář.
  • Celkové množství látky spotřebované na ušití jedenapůlložní soupravy je 5,9m.

  Jedna postel

  Mezi jednou a půl a jednotlivými sadami prádla není velký rozdíl. Rozměry jsou téměř stejné, pouze výrobci mohou zmenšit šířkovou vzdálenost asi o 20 cm, ale ne více. Soudě podle jejich schématu můžete provést přibližný výpočet.

  • Povlak na přikrývku má také 150 cm, přidejte 5 cm ke švům a vynásobte dvěma, abyste získali druhou stranu. Celkem 3,1m
  • Prostěradlo 130 cm Plus 5 cm švy. Celkem 1,35m.
  • Povlak na polštář, v přepočtu 60x60, je 125 cm látky, s dalšími 5 cm na švy.
  • Obecně se ukazuje 5,7 m.

  Jak vypočítat materiál pro evropské parametry?

  V moderním životě jsou euro sady považovány za nejpřijatelnější možnost pro ložní prádlo. Lze je zakoupit nebo je můžete šít vlastními rukama výběrem speciálního materiálu. Pokud jde o rozměry, existuje několik platných norem pro Euro stavebnice. Nejběžnější varianta je 220x240 cm, u povlaků na polštáře záleží na polštářích. Může mít rozměry 50x70 nebo 70x70 centimetrů. Abyste pochopili, jaká bude spotřeba látky pro požadovanou velikost, musíte si prostudovat tabulku.

  Euroset

  Velikost

  2,2 m

  2,4 m

  2,8 m

  Povlak na peřinu

  4,85 m

  4,85 m

  4,85 m

  Prostěradlo

  2,45 m

  2,45 m

  2,45 nebo 2,25

  Zabalte povlaky na polštáře 50 * 70

  1,1 m / 0,75 m

  1,1 m / 0,75 m

  1,1 m / 0,75 m

  Povlaky na polštáře 70 * 70

  1,5 m / 1,5 m

  1,5 m / 1,5 m

  1,5 m / 1,5 m

  Bereme v úvahu typ tkaniny

  Poté, co jste se rozhodli samostatně ušít sadu povlečení, musíte nejprve vybrat látku. Musí být měkký, jemný, hlavní věc je, že materiál vybraný pro výrobu musí být bezpečný.

  • Kartoun. Pro tento materiál se používá mnoho různých barev a vzorů. Kvalita tkaniny je lehká, dotýkající se těla, způsobuje příjemné pocity. Nevýhoda spočívá v jemnosti látky, takže není potřeba počítat s mnohaletou službou.
  • Kaliko. Materiál je poměrně hustý. Kupující si mohou vybrat z velkého množství barev tohoto typu tkaniny. Při praní se barva vzoru nesmyje a neustálým používáním materiál získává měkkost, přičemž neztrácí pevnost textury.
  • Flanel. Tento typ látky se většinou používá k šití dětských plen. Flanelová látka je ve všech ohledech velmi podobná kaliku, takže ji lze použít při šití ložního prádla.
  • Satén. Tento materiál se liší pouze v pozitivních vlastnostech. Je měkký, lehký a extrémně odolný. Dost často se z něj šijí dětské soupravy na spaní. Vzhledem k vysokým vlastnostem jsou náklady na satén poměrně vysoké.
  • Prádlo. Látka je vysoce odolná a patří mezi hypoalergenní materiály. V barevné rozmanitosti len nekonkuruje jiným druhům hmoty, protože je velmi obtížné jej malovat.
  • Hedvábí. Nejznámější druh tkaniny. Mezi jeho vlastnosti patří hladkost a pevnost. Paleta barev nemá hranice. Hedvábí nezpůsobuje alergickou reakci a může vydržet po dlouhou dobu.

  Rozložení a střih pro šití udělej si sám

  Před zahájením hlavní práce je nutné provést určité manipulace s tkání. Musí se důkladně vyprat, vyžehlit a vyžehlit žehličkou. Po těchto akcích se látka smrští. V opačném případě bude výsledek nepřiměřený.

  Pro šití listu budete muset provést přesný řez látky. Pro požadovanou šířku 220 cm se vyčleňuje dodatečná vůle švů max. 5 cm Pokud má látka uzavřené okraje, šířku není třeba přidávat. Na délku listu naměřte 2,4 m a 5 cm na přídavky na obou stranách. Pro začátek jsou okraje s otevřenými řezy overlockovány. Poté se okraje o 2 cm přehnou a zažehlí, aby se práce usnadnila. V několika milimetrech je nutné udělat dekorativní typovou linku. Podle tohoto schématu jsou listy řezány o šířce 220 centimetrů.

  S povlakem na přikrývku je potřeba udělat trochu více práce. Při šířce 220 centimetrů vyšla látka podle předběžných výpočtů 4,5 m. Materiál je nutné přeložit na polovinu. Pro pohodlí následného použití je nejlepší sešít strany povlaku na peřinu k sobě a pro doplnění samotné peřiny nechat na menší straně otevřený kus. Šev pro otevřenou část je nejlépe uzavřen.

  Řezání a šití povlaků na polštáře se provádí s ohledem na jednotlivé velikosti.

  Informace o tom, jak vypočítat látku pro povlečení, naleznete v dalším videu.

  5 komentářů
  Švadlena 14.02.2020 19:09
  0

  Dík!

  Vše je jasné, děkuji!

  Jak změřit látku o šířce 240 cm?

  0

  Vše je velmi jednoduché a přímočaré. Dík.

  0

  Vše jasné.

  Komentář byl úspěšně odeslán.

  Kuchyně

  Ložnice

  Nábytek