Kaliko nebo popelín - co je lepší na podestýlku?

Kaliko nebo popelín - co je lepší na podestýlku?
  1. Zvláštnosti
  2. Srovnání skladeb
  3. Přehled výhod a nevýhod
  4. Recenze

Správně vybrané textilie jsou hlavní věcí v interiéru. Závisí na něm nejen pohodlí a atmosféra krbu, ale také pozitivní přístup na celý den. Plně relaxovat a užívat si příjemné probuzení si totiž můžete jen v pohodlném povlečení. A nejoblíbenějšími látkami pro to jsou hrubé kaliko a popelín. Který materiál je ale lepší, zjistíte pouze porovnáním jejich kvalitativních parametrů.

Zvláštnosti

Většina volí přírodní produkty, protože dokážou dobře procházet vzduchem, sají pot, nezpůsobují alergie, nehromadí statickou elektřinu a také vědí, jak udržet mikroklima těla, zahřívat ho v chladu a ochlazovat v horku . Bavlna je nejpřirozenější surovinou rostlinného původu. Vata a obvazy jsou vyrobeny z jejích měkkých a lehkých vláken.

Tkaniny na bázi bavlny se vyznačují vysokou odolností, dobrými hygienickými vlastnostmi a nízkou cenou. Z nich se získávají: cambric, kaliko, froté, viskóza, žakár, krep, mikrovlákno, perkál, chintz, flanel, popelín, ranfos, polybavlna, satén. Nejoblíbenější z nich jsou dnes hrubé kaliko a popelín.... Stojí za to zjistit, jaký materiál je pro lůžkoviny vhodnější.

Srovnání skladeb

Calico je přírodní tkanina šetrná k životnímu prostředí vyrobená z bavlněných vláken. Obvykle je to bavlna, ale u některých jejích odrůd jsou povoleny inkluze syntetických vláken, například: perkál, superbavlna (polybavlna). Syntetika (nylon, nylon, viskóza, mikrovlákna, polyester, spandex a další polymerová vlákna) nejsou vždy špatné. Někdy radikálně změní vlastnosti materiálu k lepšímu. Lůžkoviny obsahující taková vlákna se méně mačkají, jsou odolnější a pružnější a také se snižují náklady na takový výrobek.

Pokud je syntetiky hodně, pak materiál přestane dýchat, vytvoří se uvnitř skleníkový efekt a začne se hromadit statická elektřina. Mimochodem, čínské kaliko obsahuje až 20 % syntetiky.

Popelín se vyrábí také z bavlny. I když někdy existují tkaniny s přídavkem jiných vláken. Může to být jak umělá, tak přírodní vlákna nebo jejich směs.

Přehled výhod a nevýhod

Textil není jen materiál, který se skládá ze vzájemně propletených vláken. Jedná se o kombinaci vlastností, jako je textura, hmatové vjemy, barvy, odolnost a šetrnost k životnímu prostředí. Proto si můžete vybrat mezi hrubým kalikem a popelínem pouze jejich hodnocením v několika kategoriích.

Textura

Calico má obvyklou plátnovou vazbu - jedná se o střídání příčných a podélných osnovních nití, tvořících kříž. Jedná se o poměrně hustý materiál, protože v 1 cm² se nachází až 140 vláken. V závislosti na hodnotách hustoty povrchu je hrubé kaliko několika typů.

  • Nízká hmotnost (110 g/m²), standardní (130 g/m²), komfortní (120 g/m²). Ložní prádlo těchto typů se vyznačuje vysokou pevností a nízkou náchylností ke srážení.
  • Lux (hustota 125 g/m²). Jedná se o tenkou a jemnou tkaninu, která se vyznačuje vysokou pevností, kvalitou a vysokou cenou.
  • GOST (142 g / m²). Většinou se z něj šijí dětské spací soupravy.
  • Ranfors. Díky své vysoké hustotě je tento typ hrubého kalika podobný popelínu. Zde v 1 cm² je až 50-65 vláken, zatímco v jiných odrůdách - pouze 42 vláken, plošná hustota - 120 g / m².
  • Bělené, bezbarvé (hustota 143 g/m²).Obvykle se takové materiály používají k šití ložního prádla pro sociální zařízení (hotely, penziony, nemocnice).

Poplín má také plátnovou vazbu, ale používá nitě různé tloušťky. Podélné nitě jsou mnohem tenčí než příčné. Díky této technologii se na povrchu plátna vytvoří reliéf (malá jizva). V závislosti na způsobu zpracování může být popelín: bělený, vícebarevný, potištěný, barvený. Hustota se pohybuje od 110 do 120 g/m².

Nenáročná péče

Calico je praktická a levná látka, která nevyžaduje zvláštní péči. Sady z něj vydrží 300-350 praní. Doporučuje se prát při teplotě ne vyšší než + 40 ° С. Je zakázáno používat bělidla, i prášek by měl být na barevné prádloa samotný produkt je obrácený naruby. Calico je jako každá přírodní tkanina velmi citlivá na světlo, proto by se neměla sušit na přímém slunci. Látka se nesráží ani nenatahuje, ale pokud v ní nejsou žádné syntetické přísady, hodně se mačká. Proto je nutné hrubé kaliko vyžehlit, ale raději ne z lícové strany.

Popelín je lepší nevystavovat častému praní. Po 120-200 praních ztratí látka svůj reprezentativní vzhled. A ložní prádlo je lepší před praním obrátit naruby. Mělo by se prát při teplotě nepřesahující + 30 ° С a bez bělidel... Při ručním mytí se také nedoporučuje silně mačkat přípravek. Sušit je nejlépe venku a ve stínu. S ohledem na žehlení je popelín méně náladový. Je to tak jemná a pružná látka, že není třeba ji svědomitě žehlit a někdy se nemusí žehlit vůbec.

Vzhled

Calico je materiál s matným, mírně drsným a tvrdým povrchem. Volnost, viditelné oblasti ztluštění vláken a jednotlivá těsnění dodávají tkanině určitou drsnost.

Popelín je reliéfní látka s charakteristickým leskem. Navenek je prezentovatelnější, ale ve své jemnosti je velmi podobný saténu. Název materiálu mluví sám za sebe. Z italštiny se překládá jako „papežský“. To znamená, že látka byla pojmenována po hlavě katolického světa, protože se z ní kdysi vyráběly roucha pro papeže a jeho doprovod.

Vlastnosti

Calico jako látka šetrná k životnímu prostředí je vysoce hygienická (dýchá, saje pot, nezpůsobuje alergie, nehromadí statickou elektřinu), lehkost, schopnost potěšit uživatele po mnoho let výbornou odolností a schopností zachovat jasné barvy.

Poplin také splňuje všechny potřebné evropské ekologické normy a má dobrý výkon. A úctyhodný vzhled materiálu ve spojení s nenáročnou péčí z něj dělá mezi svými „bratry“ opravdový unikát.

Mimochodem, nedávno se dokonce objevila popelínová plátna s 3D efektem, která dávají objem vytištěnému obrazu.

Cena

Calico je právem považováno za volbu minimalistů. Látka ze série "levná a veselá". Například jedna sada ložního prádla vyrobená z obyčejného tištěného hrubého kalika o hustotě 120 g / m² stojí od 1300 rublů. A stejná sada popelínu stojí od 1400 rublů. To znamená, že existuje rozdíl v cenách výrobků vyrobených z těchto tkanin, ale zcela nepostřehnutelný.

Recenze

Soudě podle názorů zákazníků si obě látky zaslouží zvláštní pozornost. Díky jedinečným vlastnostem si získaly lásku některých uživatelů a respekt ostatních. Někdo dává přednost estetické stránce produktu, někdo se snaží obklopit vysoce ekologickými a přírodními textiliemi.

Ale v každém případě by výběr měl být založen pouze na osobních potřebách, touhách a vkusu.

V dalším videu najdete rozdíl mezi látkami povlečení.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek